205 60 16 Lastik Önerisi

caner yılmaz

caner yılmaz
Düz Yol Gazcısı
10 Eki 2022
45
8
145
20
eskişehir
Marka
Opel
arkadaşlar merhaba şuan aracımızda kışlık lastikler takılı bayrama doğru çıkartıp yeni yaz lastiği alacağız üç marka arasında gidip geliyoruz bu markalar arasında hangisi önerisiniz ve hangi model olur bu ömrünü ve yol tutuşunu da belirtirseniz sevinirim(alacağımız lastikte en çok önemli kriterler tol tutuşu ve ömrü ona göre öneri yaparsanız sevinirim)

istediğimiz markalar
michelin
continenetal
good year
hankook(bu markada çok kararsızım pek bildiğim marka değil ama kullanan kişiler yol tutuşunu çok övüyor

lastik ölçüleri 205/60/16

Son düzenleme:

fraps34

M. T. T.
Senkromeççi
16 Mar 2024
15
9
70
34
istanbul
Marka
Volkswagen
Bridgestone veya hankook iyidir.

Michelin ve contiyi pas geç , goodyear ve pirelli ise orta klasmanda bir lastik

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
pardon her şeyi yazıp onu yazmam komik olmuş 205/60/16
Lastik konusunda tecrübeli arkadaşlar var. Konuyu görünce yazacaklardır. Bütçeyle alakalı bir şey belirtmemişsiniz ancak 205/55/16 ebat kullanırsanız piyasada bolca bulunabildiği için aynı lastiği daha ucuza bulabilirsiniz. Tabi farklı ebada geçmenin artıları ve eksileri de olacaktır. Bilgilendirmek için paylaşmak istedim.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Aşağıda bahsedeceğim modeller içerisinde sizin aracınıza uygun ebat hangi modellerde vardır bilmediğimden aklıma gelen modelleri yazacağım. Direkt olarak genel yapılarından bahsedeceğim. Çünkü etikette şu yazıyor bu yazıyor dersem doğru olmaz, her ebatta etiket değeri değişiyor. Yani performansları küçük küçük değişiklikler gösterebiliyor.

205/60r16 olduğuna göre yüksek performans sunan bir aracınız yok diye tahmin ediyorum. Türkiye koşullarında Michelin'de alınası yaz lastiği Pilot Sport serisidir. Fakat tıpkı yarış arabalarındaki gibi ısınmadan iyi yol tutuş sunamaz. Ayrıca gürültülüdür ve konforu vasattır. Size göre olacağını düşünmüyorum. Alternatif olan Primacy serisi ise ilk başta harikalar sunup ülkemiz koşullarında 5000 km sonra yıpranarak dramatik şekilde tutuşunu azaltır.

Continental Premium Contact serisi kalitelidir, adı üstünde premiumdur =). UltraContact da kağıt üzerinde başarılı gözüküyor (kendisine son zamanlarda ben de yükseliyorum, henüz denemedim ama denemeye niyetim var) Üretici, uzun ömürlü olduğu iddia ediyor, ayrıca etiket değerleri bakımından başarılı gözüken bir lastik. EcoContact serisi ise sadece uzun ömür ve düşük yakıt tüketimi sunar. İşletme maliyeti gözetilerek tercih edilecek bir lastiktir.

Goodyear'da kritik bir durum var. Son yıllarda uygun fiyatlı sunulan Eagle Sport diye bir model var, kesinlikle uzak durun. Marka imajını bozan, yol tutuş olarak iğrenç diyebileceğim bir lastik. Kuru ve güzel havada 20 ile oversteer tecrübelerini filan hep bu lastikle yaşadım :D. Gidin Kormoran, Laufenn, Barum filan alın daha kötü olmaz herhalde. Bunun dışında EfficientGrip Performance (kısaca EGP2) lastikleri gayet iyidir. Yol da tutar, konfor da sunar. Aynı zamanda sessizdir. Markada değerlendirmeye almanız gereken model budur. Eagle F1 Assymetric lastikleri vardır bir de, ama sizin ebatta sunulur mu bilmem. Michelin PilotSport'lar gibi performans lastiğidir ama daha medenidir. Çok iyi tutar ama pahalı diye biliyorum. Bence gerek yok =).

Hankook da Goodyear gibi kritik bir marka. Kinergy Eco modelini aldım kullandım. Çok konforlu, yuvarlanma direnci çok düşük ve yakıt ekonomisi çok iyiydi. Ama 120 üstü hızları kaldıramayacak kadar kalitesiz bir tutuşu vardı ve fren mesafesi de yine berbat ötesiydi. Kısa süre kullanıp sattım. O yüzdne tavsiye edemem. Ventus Prime serisi ise fiyat/performans ürünü diyebileceğimiz, tüm özellikleri için "fena değil ya" denen bir lastiktir. Fiyatının karşılığını verir fakat yukarıda övdüğüm modellerin sunduklarını da sunamaz. Aşırı zayıf bir yanını ben kullandığım hiçbir araçta görmedim.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
tol tutuşu ve ömrü ona göre öneri yaparsanız sevinirim
Bu konuda, sizin ebatlarinizda en kaliteli lastik premium contact 6 ve yeni modeli 7'dir. Direkt yol tutuş, hassas direksiyon tepkileri ve özellikle pc6 ile birlikte uzun ömür sunuyor. Premium contact 7 ile birlikte hassas direksiyon tepkisi verme olayı 6 modeli kadar başarılı değil ama yol tutusu hala üst seviyedir. Ben 205 55 16'da premium contact 6 uzunca süre kullandım. Bu kadar üstüne abanmana rağmen dengesini zor kaybeden bu ebatta bir lastik denemedim.

Bu lastiklerden birini almazsanız Goodyear efficientgrip performance 2 iyidir.

Michelin'in pilot sportları disinda yol tutuş bu üstteki lastikler kadar memnun etmez.

Hankook'lar s1 evo serileri iyidir. Ama ventus prime 3 ve 4 için hem olumlu hem olumsuz dönüşler karışıktır.

Ama 16 jant ebadında conti premium contact 6 ve 7 yol tutuş ömür konusunda zirvedir.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Bende gireceğim bu konuya :D Ömür olarak bakacak olursak konuya ve çok sportif kullanım yapmadığınızı var sayıyorum , Hankook Kingergy Eco2 mükemmel kilometre performansı sunacaktır , ayrıca yakıt tasarrufu sağladığı ve konforlu olduğu da bir çok testte altı çizilmiştir , ve bizzat bir aracımızda kullanıyoruz :)

Tabii ki yorumum bu kadar asla olmayacak , fiyat bütçe belirtseniz bir şeyleri daha fazla detaylandırabiliriz hepimiz :) Mesela kışları da yol alıyorsanız çok sıcak olmayan bir bölgede yaşıyorsanız 4season lastikte önerebiliriz :D

fraps34

M. T. T.
Senkromeççi
16 Mar 2024
15
9
70
34
istanbul
Marka
Volkswagen
Bu konuda, sizin ebatlarinizda en kaliteli lastik premium contact 6 ve yeni modeli 7'dir. Direkt yol tutuş, hassas direksiyon tepkileri ve özellikle pc6 ile birlikte uzun ömür sunuyor. Premium contact 7 ile birlikte hassas direksiyon tepkisi verme olayı 6 modeli kadar başarılı değil ama yol tutusu hala üst seviyedir. Ben 205 55 16'da premium contact 6 uzunca süre kullandım. Bu kadar üstüne abanmana rağmen dengesini zor kaybeden bu ebatta bir lastik denemedim.

Bu lastiklerden birini almazsanız Goodyear efficientgrip performance 2 iyidir.

Michelin'in pilot sportları disinda yol tutuş bu üstteki lastikler kadar memnun etmez.

Hankook'lar s1 evo serileri iyidir. Ama ventus prime 3 ve 4 için hem olumlu hem olumsuz dönüşler karışıktır.

Ama 16 jant ebadında conti premium contact 6 ve 7 yol tutuş ömür konusunda zirvedir.
Hahahahhaha

çöpmium contac 6 ,. :)))

Ben bu pc6 çöplerini tanesi 750tl den satıyorum sıfır kondisyonunda ,almak isteyen yazsın.

sanırım arabayı 80-90 kmh hızla sakin kullaniyorsunuz.
120 üzeri hızda lastik yol ile bağlantısı kopuyor. Yada bunlar türkiyeye dandiklerini gönderiyorlar. Türkiyede yediğin algida dondurma ile , ingilterede satılan algida aynı kalitemi oradan hesap et :))

Konu sahibi arkadaşim contiden uzak dur , conti gitsin triger kayışı filan üretsin. . :):):)

Eskiden kullandığim Lassa bile bundan iyiydi.

Falkenle herzaman 100le döndüğüm çok sert bir viraj vardır. Limitin limiti orayı hep 100le dönebiliyorum.
Gittik pc6 bunu taktik 80i gecemiyorum o virajda şeridin dışina atiyor. Araç vw golf bagimsiz suspansiyonlu.

Son düzenleme:
  • Wow
Tepkiler: Bedirhan

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hahahahhaha

Ben bu pc6 çöplerini tanesi 750tl den satıyorum sıfır kondisyonunda ,almak isteyen yazsın.

120 üzeri hızda lastik yol ile bağlantısı kopuyor. Yada bunlar türkiyeye dandiklerini gönderiyorlar. Türkiyede yediğin algida dondurma ile , ingilterede satılan algida aynı kalitemi oradan hesap et :))

Konu sahibi arkadaşim contiden uzak dur , conti gitsin triger kayışı filan üretsin. . :):):)

Falkenle herzaman 100le döndüğüm çok sert bir viraj vardır. Limitin limiti orayı hep 100le dönebiliyorum.
Gittik pc6 bunu taktik 80i gecemiyorum o virajda şeridin dışina atiyor. Araç vw golf bagimsiz suspansiyonlu.
Boş konusup boş yorum yapıyorsun başkalarının faydalanmasına engel olma. Bu konuda vasifsiz biri olarak hakkında hiç bir araştırmaya ve bilgiye sahip olmadığın, kahve ağzı deneyimlerle, kıraathane cahili dayılar gibi yorumlar yapabilirsin ama lütfen kendine sakla ki insanlar yanlış yonlendirilmesin. Bu devirde para kolay kazanilmiyor. Cahili olduğun konularda kimsenin yanlış tercihinin sebebi olma.

caner yılmaz

caner yılmaz
Düz Yol Gazcısı
10 Eki 2022
45
8
145
20
eskişehir
Marka
Opel
Lastik konusunda tecrübeli arkadaşlar var. Konuyu görünce yazacaklardır. Bütçeyle alakalı bir şey belirtmemişsiniz ancak 205/55/16 ebat kullanırsanız piyasada bolca bulunabildiği için aynı lastiği daha ucuza bulabilirsiniz. Tabi farklı ebada geçmenin artıları ve eksileri de olacaktır. Bilgilendirmek için paylaşmak istedim.
kışlıklar 55 yanak aracın orijinalinde 60 yanak geliyor ve 60 ile 55 arasında %3 ten fazla bir sapma ortaya çıkıyor bana kalsa 55 yanak daha iyi mi işte sapma farkı fazla olunca insan soğuyor

Bende gireceğim bu konuya :D Ömür olarak bakacak olursak konuya ve çok sportif kullanım yapmadığınızı var sayıyorum , Hankook Kingergy Eco2 mükemmel kilometre performansı sunacaktır , ayrıca yakıt tasarrufu sağladığı ve konforlu olduğu da bir çok testte altı çizilmiştir , ve bizzat bir aracımızda kullanıyoruz :)

Tabii ki yorumum bu kadar asla olmayacak , fiyat bütçe belirtseniz bir şeyleri daha fazla detaylandırabiliriz hepimiz :) Mesela kışları da yol alıyorsanız çok sıcak olmayan bir bölgede yaşıyorsanız 4season lastikte önerebiliriz :D
4 mevsim lastikler Allaha yakın bana uzak olsun eskişehirde yaşıyorum bilirsiniz mi bilmem ama kar yağında direk buz olur :D

Hahahahhaha

daha ilk yaz lastiği alacağız önceden fabirkadan michelin energy saver lastiklerinle geldi araba

Bridgestone veya hankook iyidir.

Michelin ve contiyi pas geç , goodyear ve pirelli ise orta klasmanda bir lastik
bridgestone yol tutuşu çok zayıf diyorlar.

arkadaşlar merhaba şuan aracımızda kışlık lastikler takılı bayrama doğru çıkartıp yeni yaz lastiği alacağız üç marka arasında gidip geliyoruz bu markalar arasında hangisi önerisiniz ve hangi model olur bu ömrünü ve yol tutuşunu da belirtirseniz sevinirim(alacağımız lastikte en çok önemli kriterler tol tutuşu ve ömrü ona göre öneri yaparsanız sevinirim)

istediğimiz markalar
michelin
continenetal
good year
hankook(bu markada çok kararsızım pek bildiğim marka değil ama kullanan kişiler yol tutuşunu çok övüyor

lastik ölçüleri 205/60/16
araç: opel astra j sedan

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Eskişehiri bilirim Kütahyada okurken araçla o aradaki yolu çok gittim geldim iyi kar yağar ve iyi buzlanma olur ben kış lastiğiyle sürdüm tabii o yolda fakat fazla ekonomik sınıf bir kış lastiği bendeki (sava eskimo s3+) yine de hiç tedirgin olmadım :) Astra J Sedan güzel yol tutan bir araç benim nazarımda kullandıklarım hep 17 janttı ama olsun şasesi bayağı dirayetli , kışlık lastiğiniz varmış bu güzel o zaman direkt olarak yazlık tercihler daha iyi olacaktır , sürüş stilinize en uygun lastiği alın :) @Cenk zaten önerisini yapmış kesinlikle dinlenip yavana atılmaması lazım :) Bende kendi önerilerimi yaptım daha da ekleyebiliriz konuya ama çok daha detaylı bilgi paylaşmanız lazım özellikle bütçe bu ara ebat lastiklerde insanı çok yoran bir durum , 205-60 R16 yerine 215-55 R16 nasıl olur diye de buradan sorayım hazır @Cenk etikenlenmişken :)

caner yılmaz

caner yılmaz
Düz Yol Gazcısı
10 Eki 2022
45
8
145
20
eskişehir
Marka
Opel
Eskişehiri bilirim Kütahyada okurken araçla o aradaki yolu çok gittim geldim iyi kar yağar ve iyi buzlanma olur ben kış lastiğiyle sürdüm tabii o yolda fakat fazla ekonomik sınıf bir kış lastiği bendeki (sava eskimo s3+) yine de hiç tedirgin olmadım :) Astra J Sedan güzel yol tutan bir araç benim nazarımda kullandıklarım hep 17 janttı ama olsun şasesi bayağı dirayetli , kışlık lastiğiniz varmış bu güzel o zaman direkt olarak yazlık tercihler daha iyi olacaktır , sürüş stilinize en uygun lastiği alın :) @Cenk zaten önerisini yapmış kesinlikle dinlenip yavana atılmaması lazım :) Bende kendi önerilerimi yaptım daha da ekleyebiliriz konuya ama çok daha detaylı bilgi paylaşmanız lazım özellikle bütçe bu ara ebat lastiklerde insanı çok yoran bir durum , 205-60 R16 yerine 215-55 R16 nasıl olur diye de buradan sorayım hazır @Cenk etikenlenmişken :)
5000 tl ye kadar olur ben aslında 215 55 16 kullanmak istiyorum onda sapma farkı yok denecek kadar az orijinaline göre ama jant olur mu bilemiyorum korkum o yönde

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
5000 tl ye kadar olur ben aslında 215 55 16 kullanmak istiyorum onda sapma farkı yok denecek kadar az orijinaline göre ama jant olur mu bilemiyorum korkum o yönde
Valla işin açığı ben servis zamanlarında astra J-H kasalarda sürekli denk geliyordum o yüzden söyledim :) Hem 215-55 e geçersek yol tutuş ve esnemede avantajlar elde etmiş olacağız :)

caner yılmaz

caner yılmaz
Düz Yol Gazcısı
10 Eki 2022
45
8
145
20
eskişehir
Marka
Opel
Valla işin açığı ben servis zamanlarında astra J-H kasalarda sürekli denk geliyordum o yüzden söyledim :) Hem 215-55 e geçersek yol tutuş ve esnemede avantajlar elde etmiş olacağız :)
doğru söylüyorsunuz şimdi aklıma geldi astra j lerin bu jantında 1.6 110 hp dizellerinde 215 taban geliyordu ben bunu bir araştırıyım dediğiniz gibi 215 55 daha iyi olur

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
097a9901172365cb18a5290bb43be116.jpg

Janta uyar mı konusunda şu tabloyu göz önünde bulundurmakta fayda var. Sizin jantlarınız 6.5 veya 7 dir.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Sapma değeri uygun. O yüzden olabilir. Jantın içine de sigar. J kasalarda 215 taban kullananlar var zaten. Tercih edilecek lastik hangi ebatta daha uygun fiyatliysa o alınabilir. Ama dediğim gibi bu ebatta zaten beklenti yol tutuş ve ömür oldugunda söylediklerimden baska çok fazla seçenek yok. Diğer modellerin de bir kısmı memnun eder ama üst seviye isteniyorsa bu ebatta seçenek pek yok.

caner yılmaz

caner yılmaz
Düz Yol Gazcısı
10 Eki 2022
45
8
145
20
eskişehir
Marka
Opel
Sapma değeri uygun. O yüzden olabilir. Jantın içine de sigar. J kasalarda 215 taban kullananlar var zaten. Tercih edilecek lastik hangi ebatta daha uygun fiyatliysa o alınabilir. Ama dediğim gibi bu ebatta zaten beklenti yol tutuş ve ömür oldugunda söylediklerimden baska çok fazla seçenek yok. Diğer modellerin de bir kısmı memnun eder ama üst seviye isteniyorsa bu ebatta seçenek pek yok.
evet 215 tabanlara baktım fiyatı biraz aştı 205 60 16 devam edicem sizin yorumuzu göz önüne alarak pc 6 ile yola devam edicem ama aklımda hala primacy 4+ kafamı karıştırıyor son seçenek bunlar arasında artık

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım