205 60 16 Lastik Önerisi

Onur Kmnt

Kerem Onur Kement
Profesör
18 Mar 2023
268
602
1,445
19
İstanbul
Marka
Ford
evet 215 tabanlara baktım fiyatı biraz aştı 205 60 16 devam edicem sizin yorumuzu göz önüne alarak pc 6 ile yola devam edicem ama aklımda hala primacy 4+ kafamı karıştırıyor son seçenek bunlar arasında artık
Tahmin ediyorum ki araç 1.6 atmosferik boş versiyon, 205 60 16 daha uygun olacaktır, 215 taban arabayı yorar gibime geliyor,
Screenshot_2024-03-17-21-34-01-71_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
evet 215 tabanlara baktım fiyatı biraz aştı 205 60 16 devam edicem sizin yorumuzu göz önüne alarak pc 6 ile yola devam edicem ama aklımda hala primacy 4+ kafamı karıştırıyor son seçenek bunlar arasında artık
Ben önceki aracım Focus'ta 205 55 16 ebatta pc6 kullandım. Bu aracı sattım ve yeni corsa aldım. Ebatlar ise 205 45 17 şeklinde. Altında da primacy 4 lastiklerle geldi fabrikasyon. 4+ modeli biraz daha geliştirilmiş bir model. Eski primacy'ler gibi kötü değil ama sportif sürüş ve viraj limitleri bakımından asla pc6 gibi değil. Bunu kullanırken de hissedebiliyorum. Primacy serisi sportif bir lastik olmadığını bas bas bağırıyor sürerken. Yol tutuşu memnun eder mi ? Her türlü eder. Ama primacy 4 ve 4+ da pahalı lastiklerdir. O sebeple bu parayı verdikten sonra beklentim neyse tam olarak onu karşılayan modeli almak isterim. Pc6 ya da 7 sizin yol tutuş ve ömür beklentinizi karşılayacaktır.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Bence 215 daha tercih edilesi olur ama yine de karar sizin :) Primacy almayın canınızdan olmayın saygılar :D

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
783
1,496
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia
arkadaşlar merhaba şuan aracımızda kışlık lastikler takılı bayrama doğru çıkartıp yeni yaz lastiği alacağız üç marka arasında gidip geliyoruz bu markalar arasında hangisi önerisiniz ve hangi model olur bu ömrünü ve yol tutuşunu da belirtirseniz sevinirim(alacağımız lastikte en çok önemli kriterler tol tutuşu ve ömrü ona göre öneri yaparsanız sevinirim)

istediğimiz markalar
michelin
continenetal
good year
hankook(bu markada çok kararsızım pek bildiğim marka değil ama kullanan kişiler yol tutuşunu çok övüyor

lastik ölçüleri 205/60/16

Yaklaşık 40k kmdir Conti PC6 kullanıyorum. Sağnak yağış altında 120-130 ile otoyolda ilerlerken direksiyondaki güvenli hissiyat benim daha önce deneyimlemediğim bir sürüştü. Kuru zemin için Cenk zaten detaylıca anlatmış.

Ömür için çok bir yorum getiremiyorum. Fakat sanırım 50k'dan sonra değiştirmek gerekecektir. Yakın zamanda diş derinliklerini ölçmedim.

Bu lastiğin tek zayıf tarafı biraz narin olması. Ankara'dan dönerken otobanın ortasındaki çukura düşünce balon yapmıştı.

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Yaklaşık 40k kmdir Conti PC6 kullanıyorum. Sağnak yağış altında 120-130 ile otoyolda ilerlerken direksiyondaki güvenli hissiyat benim daha önce deneyimlemediğim bir sürüştü. Kuru zemin için Cenk zaten detaylıca anlatmış.

Ömür için çok bir yorum getiremiyorum. Fakat sanırım 50k'dan sonra değiştirmek gerekecektir. Yakın zamanda diş derinliklerini ölçmedim.

Bu lastiğin tek zayıf tarafı biraz narin olması. Ankara'dan dönerken otobanın ortasındaki çukura düşünce balon yapmıştı.
Babamın laguna 2 fabrikadan premium contact2 ler ile gelmişti. Birkaç kez balon yapmıştı. En son hafif arazide yanağı yarınca contiden soğudu. Lagunanın da ebatlar 205/60/16. Bahsettiğim en az 10 yıl kadar önceydi. Benim bugün güncelde kullandığım AllSeasonContact ların da yanaklar çok esnek ve ince. Pozitif yön olarak bu lastiklerin hafif olduğunu biliyorum, ayrıca konforlu da. Belki de bu avantajları yanak kısmındaki narinliğe borçlu olabilir.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Babamın laguna 2 fabrikadan premium contact2 ler ile gelmişti. Birkaç kez balon yapmıştı. En son hafif arazide yanağı yarınca contiden soğudu. Lagunanın da ebatlar 205/60/16. Bahsettiğim en az 10 yıl kadar önceydi. Benim bugün güncelde kullandığım AllSeasonContact ların da yanaklar çok esnek ve ince. Pozitif yön olarak bu lastiklerin hafif olduğunu biliyorum, ayrıca konforlu da. Belki de bu avantajları yanak kısmındaki narinliğe borçlu olabilir.
O da bir şey mi. Ben arkadaşa Astra j için 17 jantta aldırdım. XL yani kuvvetlendirilmis yanak olmasına rağmen yanağı balon yaptırdı lastiğin. Gerçi o hiç dikkat etmez dan dun girer çukurlara. Lastiğin yanağını falan surter eder. Ben 5 yil pc5 ve 3 yıl da pc6 kullandım. Hiç balon yaptırmadım. Ama sebebi de yolda az bişi bozukluk görsem hemen hızımı çok dusurururm ve çukura girmeme takıntım var. Yoksa benim de başıma gelebilirdi.

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
O da bir şey mi. Ben arkadaşa Astra j için 17 jantta aldırdım. XL yani kuvvetlendirilmis yanak olmasına rağmen yanağı balon yaptırdı lastiğin. Gerçi o hiç dikkat etmez dan dun girer çukurlara. Lastiğin yanağını falan surter eder. Ben 5 yil pc5 ve 3 yıl da pc6 kullandım. Hiç balon yaptırmadım. Ama sebebi de yolda az bişi bozukluk görsem hemen hızımı çok dusurururm ve çukura girmeme takıntım var. Yoksa benim de başıma gelebilirdi.
Gözleri 1.5 olduğu için çukurlardan kaçmayan, daha doğrusu kaçamayan arkadaşım geldi aklıma. Benim aracıma bindiğinde ''kardeş midemiz bulandı her çukurdan kaçacak mıyız'' diye sitem etmişti.🤣

caner yılmaz

caner yılmaz
Düz Yol Gazcısı
10 Eki 2022
45
8
145
20
eskişehir
Marka
Opel
cenk hocam yorumlarınız o kadar güzel ki keşke yüz yüze görüşsek sizi hiç sıkılmadan öyle bir dinlerim ki tamam pc 6 da karar kıldım bende biraz michelin fan boylu var çukurdan da kaçarım ben çukura asla girmem evet pc 6 daha ucuz primacy 4+ göre benim bekletimde yol tutuş diğer arkadaşlarda anladım uzun ömürlüde bir lastik son sorum bazı arkadaşlar çabuk parçalanıyor felan dedi bizim araç garajda duruyor ve garajdan geri geri çıkıp tam sağ manevra atıp öyle çıkıyor yola peki pc 6 lar sıkıntı yapar mı oldu yerde yapıyor manevrayı

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
cenk hocam yorumlarınız o kadar güzel ki keşke yüz yüze görüşsek sizi hiç sıkılmadan öyle bir dinlerim ki tamam pc 6 da karar kıldım bende biraz michelin fan boylu var çukurdan da kaçarım ben çukura asla girmem evet pc 6 daha ucuz primacy 4+ göre benim bekletimde yol tutuş diğer arkadaşlarda anladım uzun ömürlüde bir lastik son sorum bazı arkadaşlar çabuk parçalanıyor felan dedi bizim araç garajda duruyor ve garajdan geri geri çıkıp tam sağ manevra atıp öyle çıkıyor yola peki pc 6 lar sıkıntı yapar mı oldu yerde yapıyor manevrayı
Estağfurullah hocam ricam ederim teşekkürler. Hayır durduğu yerde manevra yapılarak yahut düşük hızlarda manevra yapılarak parcalanmaz, yırtılmaz merak etmeyin. Contilerde, ' bunda pek diş de kalmamış gibi gözüküyor ' dersiniz ama hala lastik iyi tutunur, iyi performans gösterir. Ömrünün son anına kadar dengeli şekilde korur performansını. Ben kendim kullandım, başka arkadaşlarım da kullaniyorlar 30 bin km'yi geçmiş şekilde ve km'den kaynakli tabi ki belli başlı düşüşler doğal olsa da hala sıkı sekilde özelliklerini koruyorlar.

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
783
1,496
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia
Estağfurullah hocam ricam ederim teşekkürler. Hayır durduğu yerde manevra yapılarak yahut düşük hızlarda manevra yapılarak parcalanmaz, yırtılmaz merak etmeyin. Contilerde, ' bunda pek diş de kalmamış gibi gözüküyor ' dersiniz ama hala lastik iyi tutunur, iyi performans gösterir. Ömrünün son anına kadar dengeli şekilde korur performansını. Ben kendim kullandım, başka arkadaşlarım da kullaniyorlar 30 bin km'yi geçmiş şekilde ve km'den kaynakli tabi ki belli başlı düşüşler doğal olsa da hala sıkı sekilde özelliklerini koruyorlar.

Benimkiler 40k oldu Cenk. Hissedilir hiç bir kayıp yok henüz.

zbetk

Profesör
Beta Programı
2 Eki 2016
250
244
1,245
İstanbul
Marka
BMW
Bende geçen haftalarda forumda daha önceki yorumlarınıza istinaden PremiumContact 7 aldırdım abime. Takar takmaz lastik güven veriyor belli iyi lastik dedi.

Benim aracımda da arkalarda asym5 var, önlerde Eagle Sport 2'ler var. Önler yağmuru gördü mü sağa sola selam vermeye başlıyor. Bende önlere önümüzdeki aylarda asym6 almayı planlıyordum, kendi aracıma da PC7 almak istedim o böyle deyince. Ama set halinde değişim de pahalıya geleceği için başka bahara artık. :)

Sözün özü bu forumun lastik bilirkişisi Cenk Beydir, yorumları okuyan üye olan/olmayan ahaliye duyurulur. (Conti monticiler dahil :) )

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bende geçen haftalarda forumda daha önceki yorumlarınıza istinaden PremiumContact 7 aldırdım abime. Takar takmaz lastik güven veriyor belli iyi lastik dedi.

Benim aracımda da arkalarda asym5 var, önlerde Eagle Sport 2'ler var. Önler yağmuru gördü mü sağa sola selam vermeye başlıyor. Bende önlere önümüzdeki aylarda asym6 almayı planlıyordum, kendi aracıma da PC7 almak istedim o böyle deyince. Ama set halinde değişim de pahalıya geleceği için başka bahara artık. :)

Sözün özü bu forumun lastik bilirkişisi Cenk Beydir, yorumları okuyan üye olan/olmayan ahaliye duyurulur. (Conti monticiler dahil :) )
Hayırlı olsun hocam. Pc7'leri kendim kullanma fırsatım olmadı ama takip ettiğim detaylı testlere göre pc6 gibi oldukça başarılı bir lastik. Pc6'nin direksiyon tepkisi, hassasiyeti daha iyiydi onu kaybetti pc7 ki yabancı incelemeler de bundan bahsediyor ama lastiğin sportif özellikleri, tutunma kabiliyeti hala çok üst seviyede. Kesinlikle memnun edecektir.

Goodyear güzel lastikler üretiyor ama belli modelleri sadece. Eagle sport ve 2.versiyonu bunlardan değil tabi. Arkadaşım benden tavsiye istemişti. Sonra beni dinlemedi gitti eagle sport aldı. İlk zamanlar dedi ki yanilmissin cok beğendim lastiği. Dedim ki 2.seneyi bekle. İkinci sene itibariyle lastik ne tutunuyor ne frenliyor ne de güven veriyor. Keşke seni dinleseydim diyor ama iş işten geçti parası boşa gitti.

Allah razı olsun hocam. Forumda benle beraber lastik konusunda tecrübeli iyi arkadaşlar da var. İnsanların parası boşa gitmesin tek istediğim bu gerçekten.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Benimkiler 40k oldu Cenk. Hissedilir hiç bir kayıp yok henüz.
Evet. Contilerin özellikle performanslı serileri ki PC serisi de buna dahil, ömrünün son anlarına kadar dirayetini koruyor. Normalde bir lastiğin ömrü 5 yıl 35 bin km civarıdır. Bundan sonra dramatik düşüş görülür. Kimisi çok daha önce baslar. Ama conti bu konuda iyidir. Eskiden ömrü çok kısaydı ama pc6 ile birlikte artık modellerinin ömrü de uzun.

caner yılmaz

caner yılmaz
Düz Yol Gazcısı
10 Eki 2022
45
8
145
20
eskişehir
Marka
Opel
Evet. Contilerin özellikle performanslı serileri ki PC serisi de buna dahil, ömrünün son anlarına kadar dirayetini koruyor. Normalde bir lastiğin ömrü 5 yıl 35 bin km civarıdır. Bundan sonra dramatik düşüş görülür. Kimisi çok daha önce baslar. Ama conti bu konuda iyidir. Eskiden ömrü çok kısaydı ama pc6 ile birlikte artık modellerinin ömrü de uzun.
cenk hocam tekrardan merhaba pc 6 sordum ama eskişehirde bulamadım işte onlar bitti felan dendi ultraconactlar nasıl

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
cenk hocam tekrardan merhaba pc 6 sordum ama eskişehirde bulamadım işte onlar bitti felan dendi ultraconactlar nasıl
Merhabalar hocam. Onlar stokta tutmak istememişlerdir. Neticede 7 çıktığı için ellerinde pek bulundurmak istemiyorlar. Karlılığı daha fazla olan lastikleri stoklayıp satmayı seviyorlar. O yüzden internetten bulmak daha kolay. Onun haricinde ultracontact sizi tatmin etmeyebilir. Daha çok kullanım ömrü, sessizlik ve konfor için üretilmiş bir lastik. Ekonomi serisi olan ecocontact'lar kadar yol tutacaktır. Ama yol tutuşu daha iyi olsun diye üretilmiş bir lastik değil bu. Premium contact 7 de bakabilirsiniz.

caner yılmaz

caner yılmaz
Düz Yol Gazcısı
10 Eki 2022
45
8
145
20
eskişehir
Marka
Opel
Merhabalar hocam. Onlar stokta tutmak istememişlerdir. Neticede 7 çıktığı için ellerinde pek bulundurmak istemiyorlar. Karlılığı daha fazla olan lastikleri stoklayıp satmayı seviyorlar. O yüzden internetten bulmak daha kolay. Onun haricinde ultracontact sizi tatmin etmeyebilir. Daha çok kullanım ömrü, sessizlik ve konfor için üretilmiş bir lastik. Ekonomi serisi olan ecocontact'lar kadar yol tutacaktır. Ama yol tutuşu daha iyi olsun diye üretilmiş bir lastik değil bu. Premium contact 7 de bakabilirsiniz.
hocam kusura bakmayın o kadar kafayı yemek üzereyim ki bi size lastik seçeneklerini yazsam siz sıralama yapabilir misiniz?

turanza t005 rft, conti eco contact 5, efficientgrip performance, eagle sport tz, eagle sport 2 hocam şuan ellerimizde bunlar var (60 yanak o kadar sıkıntılı bir yanak ki bir mühendis bunu binek arabaya neden koyar)

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
hocam kusura bakmayın o kadar kafayı yemek üzereyim ki bi size lastik seçeneklerini yazsam siz sıralama yapabilir misiniz?

turanza t005 rft, conti eco contact 5, efficientgrip performance, eagle sport tz, eagle sport 2 hocam şuan ellerimizde bunlar var (60 yanak o kadar sıkıntılı bir yanak ki bir mühendis bunu binek arabaya neden koyar)
Tam olarak aradığınız ebat ne hocam ?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford

Estagfurullah hocam rica ederim ne demek.

Bu lastiklerin arasından alınabilir tek model turanza t005 ama aracınız runflat lastik değilse rft almayın tabi ki. Efficientgrip performance değil de efficientgrip performance 2 bulabilirseniz bunu da birinci sıraya yazabilirsiniz. Ecocontact, eagle falan bunları boşverin.

caner yılmaz

caner yılmaz
Düz Yol Gazcısı
10 Eki 2022
45
8
145
20
eskişehir
Marka
Opel
Estagfurullah hocam rica ederim ne demek.

Bu lastiklerin arasından alınabilir tek model turanza t005 ama aracınız runflat lastik değilse rft almayın tabi ki. Efficientgrip performance değil de efficientgrip performance 2 bulabilirseniz bunu da birinci sıraya yazabilirsiniz. Ecocontact, eagle falan bunları boşverin.

Pirelli Cinturato P7 MO bu nasıl hocam​

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford

Pirelli Cinturato P7 MO bu nasıl hocam​

Bu da uymaz hocam. P7 C2 olsa neyse de eski versiyon P7 kötü bir lastiktir. Bana kalırsa siz ebadınızı yazın ben sizin beklentinize uyacak modelleri yazayım alt alta. Ama internetten alın lastiklerinizi gidip bayilerde aramayın.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım