Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

smtyldrm

Senkromeççi
26 Mar 2019
16
10
70
Merhaba,

1.18i b38 motor kodu. Ani hızlanma için gaza yüklendiğimizde tıkanıyor araç takılıyor kalıyor ve motor arıza ışığı yanıp sönmeye başlıyor.
Arkadaşlar var mıdır bu durumla karşılaşan?
Bobin ve bujileri kontrol ettik çalışıyor.
Yetkili serviste cihaza soktuk egsozu söylediler. Oksijen sensörü ve yazılım ile bağlantısı olabilir mi?
Servis arıza raporu;
k9lRP7.jpg

V9bRJq.jpg

Son düzenleme:

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Şimdi görünen şu ki ya arabanın enjektörlerde sorunu var, ya yazılımsal bir sorun var, afr ayarında bozukluk olabilir ama en büyüğü egzozda sorun olması, egzozda herhangi bir müdahele yoksa o2 sensörleri gitmiş olabilir, aklıma başka bişi gelmiyor. B38 de de bu sorunu ilk defa duydum, eğer durum böyleyse çok gezmeyin o arabayla, motor kırmaya kadar gider, ruhunuz duymaz.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
İki tane oksijen (lambda) sensörü var. Katalitik öncesi ve sonrası diye ikiye ayrılırlar. Sensörler bir şekilde bozulmuş (12B384 ve 12BD52) ve fakir karışıma sebep oluyor (118401). Yani siz tam gaz verdiğinizde o2'ler arızalı olduğu için yüksek miktarda hava çekip az miktarda yakıt gönderiyor motora. Bu da aynı tarif ettiğiniz gibi ani gaz ihtiyacında yığılmaya sebep olur, istediğiniz gibi ilerlemez araç. Buna karşılık motor ışığı yanar ve turbo devre dışı bırakılarak (tahrik uyarısı ile) motor kendini koruma moduna alır.

Akünüzü değiştirmenizde fayda var. Kısa devre, hat kesintisi gibi sorunlara akünün zayıflaması, eskimesi de sebep olabiliyor.

Son düzenleme:

smtyldrm

Senkromeççi
26 Mar 2019
16
10
70
5ab2dd.jpg

Merhabalar,
Araç 60.000km de, araçta yazılım var cumartesi günü sildirmeye gideceğim. Özel serviste ustanın birisi bu şekilde arıza kodları gördü. Oda motor beyni diyor herkes farklı bir şeyler diyor. Nasıl bir yol izlemeliyim?

yenice

Profesör
10 Eki 2018
135
120
1,185
5ab2dd.jpg

Merhabalar,
Araç 60.000km de, araçta yazılım var cumartesi günü sildirmeye gideceğim. Özel serviste ustanın birisi bu şekilde arıza kodları gördü. Oda motor beyni diyor herkes farklı bir şeyler diyor. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Bence ilk yol olarak yazılımdan başlamalısınız. Çünkü yazılımla bu tarz sorunlar yaşayıp, çok uğraşıp sonra da yazılımı sildirerek çözenler var. Çözülmese bile en azından bir ihtimali ortadan kaldırmış olursunuz.

smtyldrm

Senkromeççi
26 Mar 2019
16
10
70
Bence ilk yol olarak yazılımdan başlamalısınız. Çünkü yazılımla bu tarz sorunlar yaşayıp, çok uğraşıp sonra da yazılımı sildirerek çözenler var. Çözülmese bile en azından bir ihtimali ortadan kaldırmış olursunuz.
Bende öyle düşünüyorum, yarın yazılımı kaldıracağım. Sonra katalizörü taktıracağım bakalım. Fakat şu son ustanın motor beyni demesi kafamı karıştırdı açıkcası ama pekte güvenemedim nedense.
1. usta 1500 tamiri 5500 sıfırı diyor fiyat olarak.
2. usta 2000 tamiri 7000 sıfırı diyor. (ameliyathane sanırım) o yüzden pek güvenemedim oraya.yazılımdan sonra yetkili servise götürmeyi düşünüyorum.

smtyldrm

Senkromeççi
26 Mar 2019
16
10
70
Hocam ayni şekilde aynı sorun bende de mevcut nasıl cozum sağladınız ? Yazılımı nasıl sildiniz veya nereye sildirdiniz ? Tekrar yazılım mı yüklendi yardımcı olursanız sevinirim
Merhaba sorundan kastınız nedir tahrik olayı motorla ilgili herşeyde çıkıyor gazda tıkan mı oluyor video yada resim gösterirsen bende yaşadıklarımdan destek olmak isterim.

Fsubasi

Senkromeççi
27 Nis 2019
8
0
60
35
Marka
BMW
Merhaba,

1.18i b38 motor kodu. Ani hızlanma için gaza yüklendiğimizde tıkanıyor araç takılıyor kalıyor ve motor arıza ışığı yanıp sönmeye başlıyor.
Yetkili serviste cihaza soktuk egsozu söylediler. Oksijen sensörü ve yazılım ile bağlantısı olabilir mi?
Servis arıza raporu;
k9lRP7.jpg

V9bRJq.jpg
Merhaba,

Servis arıza raporu;
k9lRP7.jpg

V9bRJq.jpg
Hocam sorunum bu uyarının aynısı bende de çıkıyor genelde eco comfort kullanımımda çıkıyor normal kullanımımda çıkmıyor

Fsubasi

Senkromeççi
27 Nis 2019
8
0
60
35
Marka
BMW
Balata ve yağ değişimi yaptırdım ondan sonra çıkmaya başladı bu uyarı daha önce Yoktu acaba yaptırdığım yerin yağmbakımlarının girişlerini ayarlarken yaptıklarıyla mı ilgili yazılımla falan

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım