KAPALI 125.000 TL B Sınıfı Otomatik Ufak Araç Tavsiyesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

emre67z

Elit Apaçi
13 Kas 2017
73
13
970
Merhaba arkadaşlar,
125 Bin tl paramız var.
Şartlarımız HB "B Sınıfı" OTOMATİK sınıfı olan araçlar. Polo,ibiza,i20,clio veya yeni kasa Ford hb(Çok sevdim efsane duruyo)
Dar, bozuk ve yokuşlu yollarda kullanabilmesi adına otomatik araç şart.

125 Bine ikinci el corsa,clio,ibiza alabiliyoruz 2015-2016 model. 60-70 bin km bandında bazende 100 bin.
Aynı zamanda şöyle bir seçeneğimiz var. Engelli üzerine araç satın alabiliyoruz ÖTV Muafiyeti ile.

Sıfır Polo,ibiza,i20,clio araçlar bize 110 bine geliyor. Hatta yeni kasa Focus ve Polo 125 e Zorlarsak Golf belki alınabiliyor.

Sizce nasıl bir yol izlemeliyim.(19 Temmuz) da altın 404 TL idi. paramızla altın almadık. i20 152 di 162 oldu. her gecen gün paramız eriyor.

Eşim Nissan qashqai aldı. Büyük diye kullanamıyor. Bu yüzden ufak bir araç bakıyoruz.

Ekleme:

Arkadaşlar yaşadığım şehir Zonguldak aracı eşiminde kullanmasını istiyorum. Mevcutta 2018 Model Nissan qashqai otomatik aracı var. Zonguldak Türkiye deki en berbat yollara sahip İl diyebiliriz. Dağlık bir mevkide kurulu bir şehir. İnişli çıkışlı yolları mevcuttur ve çarpık kentleşmeden ötürü yollar otopark olarak kullanıldığı için araç kullanımına dar bir alan kalıyor.
Yollar bozuk diye yüksek araç düşüncemiz yok. Bütce ve kullanışlılık(Küçüklük) temel esas olarak.
qashqai ile sürekli yol vermek zorunda kalıyoruz, bu yüzden b sınıfı bir hb gerekli diye umduk. i10 veya yarıs de benim için hayli ufak.
qashqai ile ortalama 8.2 litrelerde geziyoruz şehir içinde.
1.0 motor araçlar acaba bu konuda bizi üzer mi. 50-55 krş yakması problem degil ancak üstü üzebilir.
Saydığım araçlar arasında kalmadım hepsi güzel araçlar aslında farkı da yok bence. (Araçlar ile ilgili arada kalma durumu keşke olsa tercih edebilsek keşke, ama ülkemizde bulduğunu kapmalısın devri yaşanıyor)

Esas konu özetle, Polo aralık ayı geliyormuş, i20 geliyor ancak yakalan alıp +10k ya satmaya çalışıyor onlardan bize sıra gelmiyor. Clio'da sıra vardı ellerindeki araçlar (1,5 Dizel otomatik) +210k. İbiza ile konuşamadım moralım bozulduda. Ford HB ise ocak gibi gelecek dedi. aralıkda sipariş toplayacakmış tanıdık yetkili.

Şimdi ben ikinci el bir otomatik 2015 model arac alıp 125 k vermeli miyim. yoksa ocak ayını bekilip zamlı fiyatlardan engelli üzerine sıfır araç mı almam mantıklı olur.
İkinci el veya 0 olarak alınacaksak da hangi model daha agır basarmalı.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Konuyu onayladım, normalde kurallara uygun değil. Arada kaldığınız araçlarda arada kalma sebeplerinizi ve tam beklentilerinizi daha detaylı belirtirseniz, konunun ilerleyişi için daha iyi olacaktır.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,188
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Dar, bozuk ve yokuşlu yollar için 500x, Skoda Kamiq, Peugeot 2008, Hyundai Kona, Kia Stonic, Ford Puma gibi crossover veya B-suv seçeneklere bakmanızı öneririm.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
ÖTV muafiyeti ile sizin bütçenize uyan araçlar 2.elden çok daha mantıklı bu bir gerçek alabiliyorsanız ÖTV muafiyeti ile alın.
Dar ve yokuşlu yol tamam fakat bozuk yoldan kastınız önemli. Yani sizce yüksek olması gerekiyor mu buna göre B Suv lar önerilir.
Eşinizin tercihi de önemli kadınlar genelde yüksek olmasına bayılıyorlar öyleyse kesinlikle B Suv öneririm.

Altın ile kıyaslamayın derim gereksiz üzülürsünüz. Gelecek birkaç yılda bugün 250gr altın ile alınabilen bir otomobil sattığınızda 50gr altın bile almayabilir. Eğer yatırım olarak görecekseniz görmeyin.
TL bazlı artış ise bence artık olmayacak bu saatten sonra artabileceği bir yer kalmadı gibi geliyor bana. Fakat tabi ihtiyacınız var ve alacaksanız düşer mantığı ile beklemeye de gerek yok siz temiz bir araç bulup pazarlığınızı yapın acele de etmeyin beklemeyin de

Son düzenleme:

emre67z

Elit Apaçi
13 Kas 2017
73
13
970
Arkadaşlar yaşadığım şehir Zonguldak aracı eşiminde kullanmasını istiyorum. Mevcutta 2018 Model Nissan qashqai otomatik aracı var. Zonguldak Türkiye deki en berbat yollara sahip İl diyebiliriz. Dağlık bir mevkide kurulu bir şehir. İnişli çıkışlı yolları mevcuttur ve çarpık kentleşmeden ötürü yollar otopark olarak kullanıldığı için araç kullanımına dar bir alan kalıyor.
Yollar bozuk diye yüksek araç düşüncemiz yok. Bütce ve kullanışlılık(Küçüklük) temel esas olarak.
qashqai ile sürekli yol vermek zorunda kalıyoruz, bu yüzden b sınıfı bir hb gerekli diye umduk. i10 veya yarıs de benim için hayli ufak.
qashqai ile ortalama 8.2 litrelerde geziyoruz şehir içinde.
1.0 motor araçlar acaba bu konuda bizi üzer mi. 50-55 krş yakması problem degil ancak üstü üzebilir.
Saydığım araçlar arasında kalmadım hepsi güzel araçlar aslında farkı da yok bence. (Araçlar ile ilgili arada kalma durumu keşke olsa tercih edebilsek keşke, ama ülkemizde bulduğunu kapmalısın devri yaşanıyor)

Esas konu özetle, Polo aralık ayı geliyormuş, i20 geliyor ancak yakalan alıp +10k ya satmaya çalışıyor onlardan bize sıra gelmiyor. Clio'da sıra vardı ellerindeki araçlar (1,5 Dizel otomatik) +210k. İbiza ile konuşamadım moralım bozulduda. Ford HB ise ocak gibi gelecek dedi. aralıkda sipariş toplayacakmış tanıdık yetkili.

Şimdi ben ikinci el bir otomatik 2015 model arac alıp 125 k vermeli miyim. yoksa ocak ayını bekilip zamlı fiyatlardan engelli üzerine sıfır araç mı almam mantıklı olur.
İkinci el veya 0 olarak alınacaksak da hangi model daha agır basarmalı.

Son düzenleme:

emre67z

Elit Apaçi
13 Kas 2017
73
13
970
Ötv muafiyeti şansınız varsa bunu değerlendirmek mantıklı olur.
Hocam haklısınız, Buradan tecrübeli arkadaşlar varsa bana yönlendirme yapabilir. hazır konuyu da açmışken.
Ancak özel sektörde çalışıyorum aracın bir kısmı borç ile alınacak işimden yana sıkıntı olur ve aracı satarsak(ödenmeyen ötv'yi ödeyip) belli durumlarda mahkeme engelli adına o paraya el koyabilmektedir. parayı ancak faturalandırma ve ihtiyac doğrultusunda çekimine izin vermekte. bu durum beni korkuttuğu için, bu konuya sıcak bakamıyorum. bununda böyle bir özellikle üzerine düşülmesi gereken konusu var.

Bilgi sahibi olanlar varsa aydınlatır detay verirse çok mutlu olurum.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Hocam haklısınız, Buradan tecrübeli arkadaşlar varsa bana yönlendirme yapabilir. hazır konuyu da açmışken.
Ancak özel sektörde çalışıyorum aracın bir kısmı borç ile alınacak işimden yana sıkıntı olur ve aracı satarsak(ödenmeyen ötv'yi ödeyip) belli durumlarda mahkeme engelli adına o paraya el koyabilmektedir. parayı ancak faturalandırma ve ihtiyac doğrultusunda çekimine izin vermekte. bu durum beni korkuttuğu için, bu konuya sıcak bakamıyorum. bununda böyle bir özellikle üzerine düşülmesi gereken konusu var.

Bilgi sahibi olanlar varsa aydınlatır detay verirse çok mutlu olurum.
Eğer alacak ve kullanacak kişi engelli değilse zaten ahlaki olarak sıkıntılı bir durum. Almayın derim

emre67z

Elit Apaçi
13 Kas 2017
73
13
970
Eğer alacak ve kullanacak kişi engelli değilse zaten ahlaki olarak sıkıntılı bir durum. Almayın derim
Yüzde 97 Mental ve Fiziki engeli raporu verilen birinin araç kullanabilmesi zaten zor. Devlet bunu biliyor ve aile yakınlarına engelli ile daha rahat bir hayat geçirebilmesi adına bir şans sunuyor. Birinin veya birilerinin hakkını gasp etmiyoruz. Bir açıktan yararlanmada yapmıyoruz

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Yüzde 97 Mental ve Fiziki engeli raporu verilen birinin araç kullanabilmesi zaten zor. Devlet bunu biliyor ve aile yakınlarına engelli ile daha rahat bir hayat geçirebilmesi adına bir şans sunuyor. Birinin veya birilerinin hakkını gasp etmiyoruz. Bir açıktan yararlanmada yapmıyoruz
Siz engelli adına el koyuluyor paraya deyince yakın olmadığınızı düşünmüştüm yoksa sizi itham etmek istemedim. Bahsettiğiniz gibi bir durumsa karar size ait. Paraya el konulması vs sizin bütçeniz ve gelecek öngörünüzle alakalı bir konu

ilhamitekin

Düz Yol Gazcısı
12 Haz 2019
24
2
145
30
Devletin verdiği tüm imkanlardan yararlanmak gerekir. Hem ahlaki açıdan etiktir hemde İslam dinine göre uygundur. Ortada yanlış bir şey yok. Hali hazırda bir aracınız var bekleyip ötv den muaf olmak mantıklı ama tüm dünyayı ekonomik kriz bekliyor gibi. O yüzden dikkatli düşünün

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Bozuk yollar dediğiniz için B-SUV daha mantıklı.B segmentte bu paraya ben Fiesta alırdım,bir diğer mantıklı seçenekte i20 olur.1.0 T-GDi ve DCT kombinasyonuyla oldukça dikkat çeken bir model.

emre67z

Elit Apaçi
13 Kas 2017
73
13
970
Bozuk yollar dediğiniz için B-SUV daha mantıklı.B segmentte bu paraya ben Fiesta alırdım,bir diğer mantıklı seçenekte i20 olur.1.0 T-GDi ve DCT kombinasyonuyla oldukça dikkat çeken bir model.
Hocam fiyat listesinde baktım 4 ileri gözüküyor araçlar.
1.4 MPI 4 İleri Otomatik Style Pan (Benzinli) gibi sıfır seçenek olarak. İkinci el diyorsanız kontrol edeceğim.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Hocam fiyat listesinde baktım 4 ileri gözüküyor araçlar.
1.4 MPI 4 İleri Otomatik Style Pan (Benzinli) gibi sıfır seçenek olarak. İkinci el diyorsanız kontrol edeceğim.

Hocam o versiyonda benim aracımdaki motordan var lakin Accent Blue'ya CVT koyan Hyundai,i20 ye nasıl koymaz aklım almıyor.O şanzımanla zaten hantal ve güçsüz olan motor performans ve yakıt yönüyle felaket oluyor.CVT şanzıman ise bu motoru gerçekten kullanılabilir kılan bir detay,bu motor gerçekten az yakma potansiyeline sahip bir motor aslında ve kaya gibi sağlam,üstelik lpg ye de tam uyumlu.Ama yine de ben bu kombinasyonla tercih etmenizi önermiyorum,zamanında i20 testini burada sinan abi yapmıştı 1.0 T-GDi ve DCT olarak,bu kombinasyon niye şuan 0 olarak satılmıyor anlam veremiyorum ama ikinci el muhakkak satılıyordur.

ilhamitekin

Düz Yol Gazcısı
12 Haz 2019
24
2
145
30
Birisi yorumuma eksi puan vermiş :) sebebi neydi ki etik demem mi acaba :)
Fiesta mantıklı bir seçim olabilir onun harici Egea hb de hoş arabadır

Son düzenleme:

emre67z

Elit Apaçi
13 Kas 2017
73
13
970
Cumartesi günü bütün bayileri gezdim.

i20 artık gelmiyormuş kasımda yeni kasa ile geliyormuş(Son araçlar geçen hafta geldi, Liste fiyatı 156 iken, 165 den sattılar opsiyon eklenmiş araçlar diye)
Ford Focus Fb sordum kasım aralık gibi dediler sipariş yok daha. sedan araçlardan sipariş alıyorlarmış.
Clio joy paket 155 bin tl(Arka camlar MANUEL) mavi renk standart geliyormuş. eylül teslim dediler.
Sonra dedik bi WW ye bakalım, bakmaz olaydık. yeni poloyu ne yapmışlar öylee. Süper olmuş. 158 bin tl dedi. ancak kasım gibi gelebilir dedi araç, onun içinde kur ve zamlar nasıl olur garanti veremiyoruz dedi. Ancak 155 clio almak mantıksız olur ciddi anlamda. Polo efsane olmuş.
Ford focus c sınıfı bir araç ama fiyatı makuldu 188 olması lazım.
Araçlar benzinli ve otomatik. 1,0 motorluydular.

55 Nakit var, gerisi altında. Dünde altın çalıldı 5 bin tl zarar oldu bütün toparlıyor. kafam çok karışık ne yapmalıyım diye. 140 bine 2016 model i20 satıyorlar.
130 bile 2015 model 100 binde polo havada kapılıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,630
2,857
4,020
İstanbul
Marka
Yok

i20 artık gelmiyormuş kasımda yeni kasa ile geliyormuş(Son araçlar geçen hafta geldi, Liste fiyatı 156 iken, 165 den sattılar opsiyon eklenmiş araçlar diye)
Ford Focus Fb sordum kasım aralık gibi dediler sipariş yok daha. sedan araçlardan sipariş alıyorlarmış.
Clio joy paket 155 bin tl(Arka camlar MANUEL) mavi renk standart geliyormuş. eylül teslim dediler.
Sonra dedik bi WW ye bakalım, bakmaz olaydık. yeni poloyu ne yapmışlar öylee. Süper olmuş. 158 bin tl dedi. ancak kasım gibi gelebilir dedi araç, onun içinde kur ve zamlar nasıl olur garanti veremiyoruz dedi. Ancak 155 clio almak mantıksız olur ciddi anlamda. Polo efsane olmuş.

55 Nakit var, gerisi altında. Dünde altın çalıldı 5 bin tl zarar oldu bütün toparlıyor. kafam çok karışık ne yapmalıyım diye. 140 bine 2016 model i20 satıyorlar.
Suzuki bayisi varsa ona da bakın vitara ya da Swift ihtiyacınızı karşılar

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes

Ötv indiriminden yararlanabiliyorken ikinci el almak normal şartlarda mantıklı değil ancak bayilerde araba olmayınca mecbur kalıyor insan haliyle. Yalnız hem yokuşu bol hem de bozuk yolları olan bir yerde yere yakın ve dsg şanzımanı olan bir Polo bana kalırsa çok mantıklı değil. B-Suv bakardım ben olsam bu şartlarda. Focus'a kadar çıkabiliyorsanız Puma ya da 2008 de olabilir sanırım. Tabii bayilerde varsa :) Ancak ben olsam Mazda CX-3 alırdım. Hem içi dışı aşırı şık, hem küçük bir araba hem de 4x4. Servisi vs. Zonguldak'ta sıkıntılı ise o zaman da Jeep Renegade yine tercihim olurdu.

Levent Bursalioglu

Levent Bursalıoğlu
Profesör
22 Eyl 2016
86
324
1,260
26
Alanya
Marka
Ford
Birisi yorumuma eksi puan vermiş :) sebebi neydi ki etik demem mi acaba :)
Fiesta mantıklı bir seçim olabilir onun harici Egea hb de hoş arabadır
Ötv indirimi ile araç almanız bence de çok daha mantıklı olacaktır
Egea hb mantıklı seçeneklerden biri olabilir sizin için bayilerde bulunma kolaylığı açısından

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım