2. El Araç İthalatı Başlıyor

Detaylar için Tıklayın. emlak365.com

Arkadaşlar sizce piyasaya etkisi nasıl olur? Sanıyorum sıfır araç satışlarının düşmesi kaynaklı oluşan vergi kaybını tolore etmek amaç. Bizlere ne faydası olur ve şişmiç araç piyasasına merhem olur mu dersiniz?

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
890
1,615
2,320
İst.
Marka
Ford
Keşke olsa.. Aynı fiyata gelse bile ülkede eşek niyetine biniliyor arabaya, net ithal araç tercih ederim. Piyasaya etkisi bence bi nebze hızlanır ama fiyat dengesi değişmez.

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,267
16,104
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Bu olursa tüm sıfır araç satan bayiler kapatsın.niye alalım ki?İmkanı olmayan bir durum. Cari açık dan rahatsız bir ekonomimiz varken bunu katlayacak böyle haberler sadece dikkat dağıtma amaçlı olacaktır.

Akın

Panpa
Beta Programı
9 Eyl 2016
3,355
7,196
4,970
İstanbul-Tunceli
Marka
Yok
Gerçekleşeceğini ben de sanmıyorum ama gerçekleşirse de diğer araçlara göre daha yüksek fiyatlara satılır

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Keşke gerçekleşse ama mevcut ortamda ülkeden döviz çıkışı olmasın diye ötv-kdv vs ne varsa her şeyi kullanarak ithalatı baskılayan bir hükümet, kalkıp da ikinci el araç ithalatını açar mı ? Saldılar birine, piyasayı yoklayıp gazını alıyor gibi duruyor.

gokglsy

gökhan
Profesör
22 Ağu 2019
632
638
1,820
26
trabzon
Marka
Ford
hayatta düşmez boşuna beklemeyin dolar, euro düşmedikten ve ülkede üretim olmadıktan (ekonomiyi iyileştirmedikten) sonra hiç bir malın fiyatı düşmez. zaten herkes halinden mutlu ben araba fiyatları yüksek diye eylem yapan, yürüyüş yapan insanları görmüyorum. insanlar alıp satıyor ve gayet mutlu yaşamaya devam ediyor. olan gariban halka oluyor kendimizi örnek vericem 1-3 ay önce 2011 ford focus 100.000-120.000 arası fiyatlarda geziyordu ve satıp 2.el (125.000-140.000 tl) fiat egea hb benzinli otomatik (135.000-160.000 tl) fiat egea hb dizel otomatik bulunuyordu. şimdi benzinli egea hb'ler 160.000-180.000 tl dizel egea hb 170.000-200.000 tl vermeniz gerekiyor. kısaca yeni araba (model yılı yüksek) alan kazanır.

Son düzenleme:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Bu haber doğru ise ülke rahatlar bir nebze de olsa ikinci eller düşer. Fakat ihtimal vermiyorum çünkü şayet olursa, cari açığı domates vesaire ile kapatmamız gerekir ki bu da bu kurlarla çok çok zor.

Son düzenleme:

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Birkaç yıldır otomobil camiasının gündeminde vardı ama Devlet bu işe nasıl bakıyor bilmiyoruz . Bu konuyla ilgili hiç açıklama gelmemişti .

Hangi ülkelerden gelecek , nasıl araçlar gelecek , yaş veya fiyat sınırlaması olacak mı ?
İyi olacak derken , Gürcistan gibi Avrupanın otomobil çöplüğü denilecek bir duruma düşmeyelim ...

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,630
2,857
4,020
İstanbul
Marka
Yok
genç araba (1-5 yaş) ithalatına izin verilmez yüksek ihtimal belirli bir yaş koyarlar örneğin 10 yaş ve üzeri araç getirmeyi kolaylaştırırlar böylece 2.el rahatlar sıfır araçtan vergi kazanmaya devam ederler

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Söylentilerle piyasanın yükselişini kırma çalışmaları bunlar. Ekonomi yönetimi! ülke içindeki 1 dolara bile muhtaçken ikinci el araç ithaline hiç ihtimal vermiyorum. Olay zaten kimsenin almamasının istenmesi, devletin birilerini otomobil sahibi yapma gibi bir derdi yok

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
maxresdefault.jpg

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Piyasaya etkisi olacağını düşünmüyorum. Sıfır araçtan alınan vergiler gibi bu araçlardan da özel gümrük vergisi gibi bir şey alınır. Araca bir verilir, buraya getirilmesine bir daha verilir, devlete 5 verilir, kullanıcıya x15 x20 fiyata filan ancak gelir. Sonuç olarak model çeşitliliği artar, devlet dışında başka birileri de çok yüksek kâr eder, ama fiyatlar kesinlikle düşmez.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
- Hükümetin belirlediği kişiler ancak getirebilir, yine birileri burdan paralarına para katarlar. Bizim bir işimize yaramaz.
-Araçların alınacağı ülke neresi olacak? Ülke buna neden izin versin? Hadi diyebiliriz ki adamlar eski araçlarını ülke dışına yollayacak ama o zaman da onlarda 2.el fiyatları artabilir. Ki malum AB içinde dost olduğumuz pek de ülke kalmadı.
-Yerli üretici buna ne diyecek? Malum şuan ithal otoda sayı azalıp yerli otoda sayı artıyor.
-Ülkenin Gürcistan gibi 2. el araç çöplüğüne dönmesi nasıl engellenecek?
-Bir kere de şu ülkede gelecekte daha büyük sorunlara yol açan geçici çözümler yerine düzgün ve planlı çözüme gidilse. Döviz kurunu düşürmeye yönelik bir ekonomi (kendi yazdığıma ben de gülüyorum) veya ÖTV düzenlemesi yapmak bu kadar mı zor. Ben olmaz diyorum ama olmaz dediğimiz ne varsa olduğu için bu düzenleme gelse de yaramaz.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım