mazda323hb

Profesör
27 Eki 2018
217
300
1,335
Denizli
Marka
Peugeot
Herkese merhabalar.

Bu aralar maksimum 31 bin TL'ye dizel,manuel araç bakıyorum.

Citroen C4'lere denk geldim, çoğu 210-220 bin civarında, yüksek km olması gözümü korkutuyor. Bu motoru kullanmış arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum. Nelere dikkat etmeliyiz,ömrü nasıldır vs gibi gibi.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
o bütçelerde benzinli bakmanız daha iyi olur ama ille de dizel diyorsanız hiçbir dizel kolay kolay 200-250binde ölmez periyodik bakımı yapıldıysa düzenli olarak. Ama enjektör, turbo gibi masraflara hazırlıklı olmalısınız. Kesin bunlar bozulur demiyorum ama ihtimal yüksek olur 2. elde hem km yapmış hem yıl olarak eski araçlar sonuçta

mazda323hb

Profesör
27 Eki 2018
217
300
1,335
Denizli
Marka
Peugeot
o bütçelerde benzinli bakmanız daha iyi olur ama ille de dizel diyorsanız hiçbir dizel kolay kolay 200-250binde ölmez periyodik bakımı yapıldıysa düzenli olarak. Ama enjektör, turbo gibi masraflara hazırlıklı olmalısınız. Kesin bunlar bozulur demiyorum ama ihtimal yüksek olur 2. elde hem km yapmış hem yıl olarak eski araçlar sonuçta
Aracı aldıktan sonra bakım için ortalama 1500-2000 TL bütçe ayırdım. Hem turbo hem enjektörlerin aynı anda sıkıntı yapacağını düşünmüyorum açıkçası. Birinden biri de arıza yapsa kenardaki para yeter diye düşünüyorum.
Alır almaz periyodik bakım+triger değiştirmeyi düşünüyorum.
Normalde benzinli araçları daha çok severim ama benzin fiyatları ve LPG'den çok soğumam dizele yöneltti.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Aracı aldıktan sonra bakım için ortalama 1500-2000 TL bütçe ayırdım. Hem turbo hem enjektörlerin aynı anda sıkıntı yapacağını düşünmüyorum açıkçası. Birinden biri de arıza yapsa kenardaki para yeter diye düşünüyorum.
Alır almaz periyodik bakım+triger değiştirmeyi düşünüyorum.
Normalde benzinli araçları daha çok severim ama benzin fiyatları ve LPG'den çok soğumam dizele yöneltti.
Attığınız araçlara daha iyi anlayan arkadaşlar yorum yapacaktır. Bakımı zaten yaptırırsınız trigeri de önceki sahibine sorarsınız çok olmadıysa boşa masrafa gerek yok. Turbo da zaten kendini belli eder almadan bi test sürüşü yaparsınız. Enjektör sürpriz olur olursa. Belki de hiçbiri sıkıntı çıkarmaz bilemeyiz

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,639
2
9,530
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Yüksek KM iyi bakılmış araçtan korkmayın :) sonuçta her araç km yapmak için varlar binmeyip kapıda yatıracaksak araç almanın mantığı nedir ki ? benim aracım 251 binde ve hala tıkır tıkır biniyorum :) arabaya bakın bakımları nasıl yapılmış sorun zaten satıcıya tık diye sorabilirsiniz bakan birisi ise basit sorularla anlayabilirsiniz :)

Örneğin ;
Ne Yağ Kullanıyorsunuz
Filtre Olarak Ne Kullanıyorsunuz

Gibi basit sorularla hemen anlayabilirsiniz :) İyi Alışverişler dilerim.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
citroen c4 ile ilgili @Cenk 'in yorumunu alabilirsiniz :)
Başlığı gördüm ama bu kasa c4'ler hakkında bilgim olmadığından yorum yapamadım. Bir sonraki kasa olsaydı elimden geleni yapardım. Hdi motorla ilgili diyebileceğim tek şey fransız dizelleri sağlamdır ama nasıl kullanıldığı da önemli. Alırken enjektör ve turbo durumuna baktırılırsa hor kullanılmadığı sürece gerisi üzmez.

EOK

Emre Özcan Karademir
Profesör
Beta Programı
26 Şub 2019
589
1,136
2,320
23
İstanbul
Marka
Seat
2006 1.6 HDI 307 miz vardı 110 HP 202 bindeydi bakımlıydı, hasar kaydı vardı fakat performansı tatmin ediciydi. İlk kullandığım araçtı. Motorları aynı olduğu için yazıyorum bu arada. C4 de güzel arabadır bakımlı ve temizini bulursanız alabilirsiniz. HDİ motorların performansına ve az yakmasına güvenin :D

mazda323hb

Profesör
27 Eki 2018
217
300
1,335
Denizli
Marka
Peugeot
Teşekkürler herkese.
C4 dışında alternatif bakıyorum, biraz daha düşük kliometre bandına 1.4 Dizel 307'ler buldum.

1.4 HDI'ın daha ucuz bakım maliyetleri oldugunu tahmin ediyorum, sizin düşünceleriniz nedir?

boris-M5

Profesör
30 Eki 2016
803
1,219
2,270
istanbul
Marka
Peugeot
Teşekkürler herkese.
C4 dışında alternatif bakıyorum, biraz daha düşük kliometre bandına 1.4 Dizel 307'ler buldum.

1.4 HDI'ın daha ucuz bakım maliyetleri oldugunu tahmin ediyorum, sizin düşünceleriniz nedir?
1.4 le 1.6 hdi arasında aman aman bi bakım farkı yok ama yinede 1.4hdi çoook universal bi motor.Nerdeyse her araca koyuldu,parçaları gırla,turbosu çabuk bittiğini biliyorum 70 lik ve 92 lik vardı heralde,92 liklerinde sorun cıkardığıni duydum,bildiklerim bu kadar.
Edit:307 bakıyosanızda makyajlılarını öneririm.Ama genel olarak önermem

Son düzenleme:

mazda323hb

Profesör
27 Eki 2018
217
300
1,335
Denizli
Marka
Peugeot
1.4 le 1.6 hdi arasında aman aman bi bakım farkı yok ama yinede 1.4hdi çoook universal bi motor.Nerdeyse her araca koyuldu,parçaları gırla,turbosu çabuk bittiğini biliyorum 70 lik ve 92 lik vardı heralde,92 liklerinde sorun cıkardığıni duydum,bildiklerim bu kadar.
Edit:307 bakıyosanızda makyajlılarını öneririm.Ama genel olarak önermem
Tek sıkıntısı performansı sanırım 1.4'lerin.
Açıkçası aklımda tek bir model yok, tek önceliğim dizel,manuel olup az yakması.
Mesela bu da hoşuma gitmedi değil.

32 bin TL'ye kadar dizel önerileriniz varsa onları da alabilirim.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Başka bir konuya daha yazmıştım 32bin tl ye 1.3 multijet grande punto bulabilirsiniz 2006-2011model arası. 1.3 Multijet motoru 6 yıl puntoyu da 2 yıl kullandık gayet severek kullanmıştık. Parça bakım konusunda sıkıntı yaşamazsınız birsürü markada birsürü modelde kullanılan bi motor. Performansı yeterli yakıtı da fena değildir

mazda323hb

Profesör
27 Eki 2018
217
300
1,335
Denizli
Marka
Peugeot
Başka bir konuya daha yazmıştım 32bin tl ye 1.3 multijet grande punto bulabilirsiniz 2006-2011model arası. 1.3 Multijet motoru 6 yıl puntoyu da 2 yıl kullandık gayet severek kullanmıştık. Parça bakım konusunda sıkıntı yaşamazsınız birsürü markada birsürü modelde kullanılan bi motor. Performansı yeterli yakıtı da fena değildir
Hocam daha dün başka bir şehire gittim punto bakmaya 1.3 dizel düşük km li. Ekspertiz de masraf çıktı bayağı motor anlamında. Ondan sonra bakmadım açıkçası Puntolara.

boris-M5

Profesör
30 Eki 2016
803
1,219
2,270
istanbul
Marka
Peugeot
Tek sıkıntısı performansı sanırım 1.4'lerin.
Açıkçası aklımda tek bir model yok, tek önceliğim dizel,manuel olup az yakması.
Mesela bu da hoşuma gitmedi değil.

32 bin TL'ye kadar dizel önerileriniz varsa onları da alabilirim.
biraz masraflı duruyor,ayrıca burdan bakınca hiç 2 boya 2 değişen durmuyor.Galerici yalan söyleyebilir,full boyalı araç muhtemelen.
Önerilerim;
206'lıran ikiside benim gözümde 25 eder.
accent sıkıntı çıkarmaz ama diğerlerine bi miktar harcayabilirsiniz,sıkıntısız olabilir.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Hocam daha dün başka bir şehire gittim punto bakmaya 1.3 dizel düşük km li. Ekspertiz de masraf çıktı bayağı motor anlamında. Ondan sonra bakmadım açıkçası Puntolara.
Yani birinde çıktı diye hepsinde çıkacak değil :D aklınızda bulunsun denk gelirse. Corsa c 1.3 dizel de yanılmıyorsam aynı motor (tam aynı olmayabilir emin değilim ama yine de iyidir corsa) onlara da bakabilirsiniz vardır 30 civarına

Son düzenleme:

EOK

Emre Özcan Karademir
Profesör
Beta Programı
26 Şub 2019
589
1,136
2,320
23
İstanbul
Marka
Seat
Ford Focus'un 1.6 HDİ (Ford TDCİ diye kullanıyor) motorları daha iyi yürüyor. Eğer düşünüyorsanız bakabilirsiniz.

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
O fiyata 1.4tdi fabia'lar da bulunabiliyor. Birkaç hafta önce kuzenim 2008 model 170küsür binde olanını 35'e aldı. Bu motorlar da sağlam kronik bir sıkıntısı yok diye biliyorum bence düşünülebilir.

mazda323hb

Profesör
27 Eki 2018
217
300
1,335
Denizli
Marka
Peugeot
Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.
Pejo 206'lara sığamadım ondan eledim açıkçası.
Corsa C de alternatifler arasında ama donanım olarak çok boşlar,4 cam otomatik olan bile yok.

Bir tane araç buldum komple boyalı,kaput değişik fiyat da baya uygun 28 bine bırakıyor. Tramer 3000 TL kadar.

Sizce nasıldır? Alınır mı komple boya kaput değişik araç? Boya değişen takıntım yok,ucuza alır ucuza satarım,. Direkler ve şasede oynama yoksa almayı düşünüyorum açıkçası. Araç C4,190 binde.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım