2006 Fiat Grande Punto 1.3 MultiJet Dynamic (Dark BiRD)

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
768
1,139
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Herkese merhaba, yaklaşık 3 yıldır kendi arabamın hayalini kuruyordum. İlk başta ailemin bana öngördüğü bütçe doğrultusunda isteğim 320ied 40. yıldı. Daha sonra bu istek scirocco, leon, golf 6, astra h gibi kademe kademe aşağı indi. Sonucunda ise sahip olabildiğim otomobil grande punto oldu. Açıkçası bu bütçe dahilinde yaklaşık 3 aydır araba bakıyorum. İzmir'e kadar gidip boş döndüğümde oldu maalesef. Ama her olumsuzluk bir kapıyı açıyor diyebiliriz çünkü yakın paraya daha iyi bir araba aldığımı düşünüyorum.
Arabamdan bahsedecek olursam, 2006 model 3 kapı Fiat Grande Punto, Okyanus mavisi renginde, 220.000km'de, 90 beygirlik motor ve 6 ileri manuel şanzıman kombinine sahip. Açıkçası ilk başta manuel araç ve İstanbul söz konusu olduğunda kafamda soru işaretleri vardı. Sebebi ise konfordan çok manuel arabayı sadece simülasyon ve sürücü kursunda sürmemdi. Tabii uzun yolda sürüş tecrübem var fakat dur kalk konusunda sıkıntı yaşayacağımı düşünüyordum. Ama arabamda yokuş kalkış desteği vs. olmamasına rağmen hiç sıkıntı çekmediğimi söyleyebilirim.
Bütçem dahilinde en iyi arabayı aldığımı düşünüyorum. Sebeplerine gelecek olursak;
+90HP dizel motor çoğu alternatifine göre daha güçlü olmasının yanında ciddi anlamda düşük tüketim ve düşük maliyetle ön plana çıkıyor.
+6 ileri vites seçeneği ile daha sessiz ve konforlu uzun yol sürüş imkanı sunuyor. (6. vites 2000 devir 110km/h)
+Dijital klima, açıkçası ne kadar önemli veya işlevsel bilemiyorum ama çift bölgeli dijital klima var. Hem konsol görünümü hem de kullanışlılık açısından derece ayarlamak bana daha hoş geliyor.
+İç döşeme kombinasyonu, ben ilk fotoğrafları gördüğümde kılıf zannettim. Ama satıcıya sorduğumda kendisi zamanında opsiyon olarak alındığını ve göğüsteki trim ile kombin olduğunu söyledi. Açıkçası kılıf gibi durması pek hoşuma gitmese de çok önemsemedim. Ama trimin rengi hoşuma gidiyor doğrusu.
+Sis farı, ne kadar ayda yılda bir kullanılacak olsa bile (ben garaja girerken genelde park+sis kombinasyonunu kullanıyorum.) bu bütçe dahilindeki araçlarda ya olmuyor ya da sonradan takılmış ve arka sise bağlı oluyordu.
+Tasarım göreceli de olsa benim hoşuma gidiyor. Özellikle ufak tefek oynamalara da fazlasıyla müsait. (Öyle olmasa NFS Most Wanted'da olmazdı herhalde.)
+Renk, arabamın rengi yukarıda da bahsettiğim gibi Okyanus Mavisi. Pek "mavi" gibi gözükmese de, bulutlu havada ve akşam siyah, güneşli havada lacivert, telefon flaşı gibi beyaz ışık altında ise gri gözüküyor. Ama maalesef arabanın boyanan kısımları kalitesiz boyaya maruz kalmış ve biraz portakal kabuğu görüntüsü mevcut.
+Ses sistemi 6 hoparlöre sahip ve gerçekten tatmin edici.
+Eski sahibi triger zinciri, şanzıman yağı gibi unsurları önemseyerek yaklaşık 20.000 km önce değiştirmiş.
+(Sanırım) 1.3 6 ileri versiyonlar yerli değil İtalyan üretimmiş.
Bununla beraber arabanın üzerinde gelen aux ve usb girişli pioneer teyp benim için güzel bir artı oldu.
Eksilerinden bahsedecek olursak;
-Puntolarda kronik olan city mod arızası, geçen gün dar ara sokakta geri manevra yaparken başıma geldi zannettim. Aklım gitti gerçekten. :D
-Yine kronik arızalardan olan aslında diğer arabalara nazaran benim arabamda çok az sayılabilecek yolcu airbag şişmesi.
-Aldığım araç kaynaklı da olsa elektronik sıkıntılar. (3. stop yanmıyor ve elektriği kablodan kesilmiş, sürücü tarafındaki sağ cam düğmesi kaldırırken temassızlık yapıyor. Sigortalarda eksikler var. Benden 450₺ alan ekspere selam olsun ama klima soğutmuyor. Eski sahibinin taktığı adi H4 ledler, bitene kadar kullanırım diyordum 1 tanesinin veda etmesi için yaklaşık 10 dakika kullanmam yeterli oldu.)
-Bagaj kapağında çok ciddi göçük var.
-Aldığımda periyodik bakımına yaklaşık 1500-2000km kalmıştı.
Eksi sayılmaz ama söylemeden edemeyeceğim, eski sahibi 800₺'lik temizlik yaptırdığını söyledi. Gerçekten arabanın dışı temiz olsa da içi tam anlamıyla "leş"ti.
Son olarak yıllardır özendiğim bir şeyi daha paylaşmadan edemeyeceğim. Arabama instagram açtım. :) Takip etmek isteyenleri beklerim. Konuya yapacağım güncellemeleri orada daha detaylı paylaşacağım.
Çok uzun tuttum sanırım ama buraya kadar sabrettiğiniz için teşekkür ederim. Fotoğraflara geçiyorum. İlerleyen zamanlarda güncelleme yapacağım için ilk halini fotoğraflara boğmak istemiyorum.
Aldıktan 10,15 dk sonra ilk mazotumuz. :)
WhatsApp Image 2020-12-07 at 17.52.27.jpeg

WhatsApp Image 2020-12-10 at 19.45.22 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-12-10 at 19.45.22.jpeg

Son düzenleme:

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
768
1,139
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Arabayı aldıktan hemen sonraki gün ise kendi garajımızda temizliğe giriştik. Tam 3,5 saat sürdü. :) Hatta sonucunda 4 tutamacı takamadık. Hava kararmıştı ve ciddi yorulduk. Özellikle iç kısma ciddi özen gösterdik. Eski sahibi sigara kullandığı için sigara kokusu ve aşırı yoğun şekilde araba parfümü kokusu vardı. Gerçekten insanı yoruyordu. Halı yıkama makinesi ile koltukları yıkama düşüncem vardı ama makinenin su pompası bozulduğu için maalesef hayal ettiğim temizliği yapamasam da, en azından arabayı daha fazla benimsedim. Aynı zamanda içime sindi ve güzel bir temizlik kokusu hakim oldu.
WhatsApp Image 2020-12-10 at 19.45.58 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-12-10 at 19.45.58 (2).jpeg

WhatsApp Image 2020-12-10 at 19.45.58.jpeg

WhatsApp Image 2020-12-10 at 19.46.00.jpeg
WhatsApp Image 2020-12-10 at 19.46.00 (1).jpeg

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-12-10 at 19.45.59.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-10 at 19.45.59.jpeg
    254.4 KB · Görüntüleme: 0

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,855
26,186
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Sonunda birinin punto alması beni çok sevindirdi :D Hayırlı olsun, 6 ileri ve dynamic olması da güzel artı araç için

City sanırım artık çözülmeyen bir sorun değil, bir de bunlarda airbag sargısı kronik o da çözülüyor

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,287
1
9,437
4,970
kocaeli
Hocam hayırlı olsun, 6 ileri olması çok büyük avantaj. Hem yakıt ekonomisi hem de performans açısından ...

Bende zaman zaman bakıyorum, İtalyan olmasının mutlaka kaliteye etkisi var. Puntoların teyp tuşları daha az siliniyor hatta bazıları hiç silinmemiş oluyor.

Güle güle, kazasız belasız kullanın :)

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
768
1,139
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Sonunda birinin punto alması beni çok sevindirdi :D Hayırlı olsun, 6 ileri ve dynamic olması da güzel artı araç için

City sanırım artık çözülmeyen bir sorun değil, bir de bunlarda airbag sargısı kronik o da çözülüyor
Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Çözülemeyecek sorun değil tabii ki. Ama maliyetli bir iş ve tekrar olmayacağının garantisi yok. :D Sargının çözümü nasıl bilmiyorum açıkçası ama rahatsız eden bir görüntüsü yok şimdilik. 6 ileri ve dynamic gerçekten ideal kombinasyon denebilir. Emotion çok fazla + sunmamasının yanında aldığım araç kondisyonundakiler için yaklaşık 12-13.000₺ fiyat farkı vardı.
Hocam hayırlı olsun, 6 ileri olması çok büyük avantaj. Hem yakıt ekonomisi hem de performans açısından ...

Bende zaman zaman bakıyorum, İtalyan olmasının mutlaka kaliteye etkisi var. Puntoların teyp tuşları daha az siliniyor hatta bazıları hiç silinmemiş oluyor.

Güle güle, kazasız belasız kullanın :)
Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. :) Orijinal teyp bende yok. Aslında konsol duruşu açısından çok daha iyi ama, bağlantı problemleri işte...

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,034
3
4,926
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Valla 5 yıldır benimde kurduğum hayalle kalıyor,umarım bana da nasip olur o heyecan.Araç diri görünüyor gayet,plaka da afilli :) 6 ileri olması,90 hp olması ve dijital klima dikkatimi çekti bunlar güzel özellikler çünkü.Parçaları da sanıyorum ucuz ve kolay bulunurdur,tam görev adamı diyebiliriz buna bence.Hayırlı olsun,kazasız belasız kullanın :)

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
894
1,631
2,320
İst.
Marka
Ford
Çok mantıklı ve makul bir araç. Yol tutuşu çok dillendirilmese de platform kardeşi mito'dan başarılı olduğu söylenir hafiflik sayesinde.

Şahsi fikrim yaşam alanınla mekanik olarak yenilemen gerekenleri önce hallet. Sonra elin bollaşınca kaportaya girer mis gibi binersin, kazasız belasız :)

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
768
1,139
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Güle güle kullan. Satma bunu birkaç sene temiz temiz bin. Elim bollaştığında alabilirim :D
Teşekkür ederim abi güzel dileklerin adına. Senin için ekstra temiz biniyorum abi. :D Hayırlısı olsun bakalım teklifini bekliyorum zamanı gelince. Ama okul bitmeden satmam ben bunu param olsa bile.
Hayırlı olsun, şöyle bir arabam olmadı şehir içinde kolay ucuz şekilde bir yere gidebilceğim :(
Valla öğrencilikten mi bilinmez ama "düşük maliyetli" araba yok ya. :D Sanayide tanıdık usta vs olmasa halim perişan olurdu muhtemelen. Benim alışverişlerimin bir kısmı keyfi sayılsa dahi temiz binmek ve büyük maliyetlerden olabildiğince kaçınmak adına biraz keseyi açmak gerekiyor.
Valla 5 yıldır benimde kurduğum hayalle kalıyor,umarım bana da nasip olur o heyecan.Araç diri görünüyor gayet,plaka da afilli :) 6 ileri olması,90 hp olması ve dijital klima dikkatimi çekti bunlar güzel özellikler çünkü.Parçaları da sanıyorum ucuz ve kolay bulunurdur,tam görev adamı diyebiliriz buna bence.Hayırlı olsun,kazasız belasız kullanın :)
Rabbim hepimizin gönlüne göre versin inşallah. Ülkenin ekonomisi, durumu malum yarın ne olacağımızı bilemiyoruz. Kısmet işi. Park ettikten sonra kafayı çevirip baktırıyorsa sıkıntı yok demektir. :D
Hayırlı olsun kazasız belasız kullanın inşallah. Aracınız çok tatlı duruyor. 👍
Teşekkür ederim. Allah kimseye kaza bela göstermesin.
Çok mantıklı ve makul bir araç. Yol tutuşu çok dillendirilmese de platform kardeşi mito'dan başarılı olduğu söylenir hafiflik sayesinde.

Şahsi fikrim yaşam alanınla mekanik olarak yenilemen gerekenleri önce hallet. Sonra elin bollaşınca kaportaya girer mis gibi binersin, kazasız belasız :)
Yol tutuşu şuan için beni epey memnun etti diyebilirim. Bariz bir şekilde beklentimin üstünde hatta. Şuan pek zorlamıyorum 185 taban yazlık lastikler var çünkü. :) Kaporta ustamız tanıdık neyse ki. Bugün sanayide görüştük ön arka tamponu boyatıcam müsait bir zamanda. Ama bagajdaki göçük işi biraz moralimi bozdu açıkçası. Ben yaparsam boya ister boyasız göçükçü de ciddi para alır dedi. Tabi bi sormak lazım ama rafa kalkacak gibi şimdilik. Bagajda boya yok malum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hayırlı uğurlu olsun hocam. Allah kaza bela göstermesin inşaallah.

Abdulsamet Memiş

Abdulsamet Memiş
Asfalt Kurutucu
27 Haz 2020
37
55
685
İstanbul
Marka
Yok
Arabayı aldıktan hemen sonraki gün ise kendi garajımızda temizliğe giriştik. Tam 3,5 saat sürdü. :) Hatta sonucunda 4 tutamacı takamadık. Hava kararmıştı ve ciddi yorulduk. Özellikle iç kısma ciddi özen gösterdik. Eski sahibi sigara kullandığı için sigara kokusu ve aşırı yoğun şekilde araba parfümü kokusu vardı. Gerçekten insanı yoruyordu. Halı yıkama makinesi ile koltukları yıkama düşüncem vardı ama makinenin su pompası bozulduğu için maalesef hayal ettiğim temizliği yapamasam da, en azından arabayı daha fazla benimsedim. Aynı zamanda içime sindi ve güzel bir temizlik kokusu hakim oldu.
Ekli dosyayı görüntüle 32022
Ekli dosyayı görüntüle 32023
Ekli dosyayı görüntüle 32026
Ekli dosyayı görüntüle 32024Ekli dosyayı görüntüle 32028
Maşallah çok güzel araç kazasız belasız sürüşler dilerim.Dijital klima ve 6 ileri vites çok iyi bence.(5 ileri uzun yolda biraz sıkıntılı oluyor).İç trim rengine bayıldım çok güzel.Kozmetik olarak güzel bi direksiyon kaplaması ve jant güzel olur.Gelişmeleri paylaşmanızı bekliyorum kolay gelsin.🙋‍♂️

EOK

Emre Özcan Karademir
Profesör
Beta Programı
26 Şub 2019
593
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Seat
Hayırlı olsun güle güle kullanın :) Zamana göre performansı yeterli, az yakan parçası çok pahalı olmayan güzel bir otomobil. İmkanım olsa bakabileceğim araçlardan.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
768
1,139
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Maşallah çok güzel araç kazasız belasız sürüşler dilerim.Dijital klima ve 6 ileri vites çok iyi bence.(5 ileri uzun yolda biraz sıkıntılı oluyor).İç trim rengine bayıldım çok güzel.Kozmetik olarak güzel bi direksiyon kaplaması ve jant güzel olur.Gelişmeleri paylaşmanızı bekliyorum kolay gelsin.🙋‍♂️
Direksiyon kaplamaktansa kılıf önerdiler. Ben de ondan hoşlanmıyorum açıkçası. Babam deri boyası önerisi ile geldi idarelik onunla devam edebiliriz sonra istediğim gibi olmazsa orijinalimsi görüntüde kaplatılabilir. Jant ile ilgili çalışmam sürüyor. Gelişmeler için instagramı daha çok öneririm bu arada. Buraya da atacağım ama daha çok özet kıvamında. Daha fazla metine boğmak istemiyorum burayı fotoğraflarla yeterince yer kaplayacağını düşünüyorum.
Hayırlı olsun güle güle kullanın :) Zamana göre performansı yeterli, az yakan parçası çok pahalı olmayan güzel bir otomobil. İmkanım olsa bakabileceğim araçlardan.
Valla performansı hala yeterli bence. :) Geçen kasa kodunu bilmiyorum ama 2014 kasa corollaya ayar verdim.
Hayırlı olsun evo suna hastayım😀
Grande, evo'dan daha çok seviliyor genel olarak. Evo stop düşürebilsem çok iyi olacak aslında ama bakalım zaman gösterecek.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım