2011 FIAT Panda 1.2 69HP - 169

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,732
6,823
4,070
Istanbul
Marka
Volkswagen
50564_cb9a85fda1466a9b1809f8086eb17755.jpeg

Bir süredir güncel atmamışım. (Arabanızın Fotoğrafları konusundan fotoyu araklıyorum. Maksat renklensin.)

- Sahiplik süresi yaklaşık 6,5 ay, kilometresi ~195.000 oldu. Benle geçirdiği ~15.000 km...

Son kendi yaptığım bakımından beri yapılanlar, başa gelenler...
  • Yetkili servisine genel bir fren bakım ve kontrolü için gitti. Sadece hidrolik yenilendi, kalan işlemler için (Balata değişimi vs.) bir sonraki bakım diye belirlendi.
    (Yetkili serviste yapılan bu işlem ve kontroller için servisin aldığı ücret 50 TL.) Bir sonraki bakım içinde sanayi-malzeme fiyatlarıyla eşdeğer bir fiyat ilettiler. Muhtemelen Panda'nın bundan sonraki bakım rotası, yetkili servis.
  • Far ampülleri yenilenmişti yazmayı unuttum. @Toprak 'ın tavsiyesiyle Osram Night Breaker Silver alıp taktım. 70 TL gibi bir fiyata muazzam bir F/P ürünü tavsiye ederim. Park ampülleri, plaka aydınlatmaları vs. dahil tüm ampülleri yine halojen olarak yeniledim.
  • LPG bakımı yapıldı. Klasik filtre değişimi, ayar ve kaçak kontrolünden ibaret. (Atiker servisi bu işlem için 50 TL alıyor.)
  • Panjuru ve ayna kapaklarını gri ile kapladım. (Plasti dip, yarım kutu işi halletti, bir kutu maliyeti 40 TL)
    Biraz daha renkledi fena olmadı sanki. Gri panjur Fiat'ların şanındandır. Ayarında olduğunu düşünüyorum daha fazla yere bulaşmayacağım.
- Bir önceki güncellemede aldığı hasar için hala kaza tespit tutanağını işleme koyup yaptırabilmiş değilim. Önümüzdeki hafta içinde hallolacak umarım.
- Farların katarakt ameliyatı aklımda ama kim ellediyse daha kötü yaptı, düzgün makul fiyatlı bir yer bulursam işlem yaptıracağım.
- Önümüzdeki ay muayenesi var. (O kadar aracım oldu, ilk kez muayeneye gitmek nasip olacak.)

Son düzenleme:

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,390
2
3,016
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Güzel günlerde kullanın :) Tavan barları ve cam filmleri harika olmuş bence. Jantları da toparlamışsınız güzel olmuş. Bana kalırsa panjur ve aynalardaki gri olmamış, siyah halini daha çok beğendim. Bu arada panjur elektrikli araç panjuru gibi bayağı kapalı görünüyor :D Bir de far temizliği yapsanız güzel olur sanki ;) Bu aracın 4x4 versiyonu tam bir Alp tilkisi. Çok başarılı outdoor performansı var. İleride belki nasip olur 4x4 versiyonu da. Bu arada araç dıştan oldukça temiz görünüyor ama içini de çekerseniz güzel olur, görmüş oluruz.

Son düzenleme:

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,732
6,823
4,070
Istanbul
Marka
Volkswagen
Güzel günlerde kullanın :) Tavan barları ve cam filmleri harika olmuş bence. Jantları da toparlamışsınız güzel olmuş. Bana kalırsa panjur ve aynalardaki gri olmamış, siyah halini daha çok beğendim. Bu arada panjur elektrikli araç panjuru gibi bayağı kapalı görünüyor :D Bir de far temizliği yapsanız güzel olur sanki ;) Bu aracın 4x4 versiyonu tam bir Alp tilkisi. Çok başarılı outdoor performansı var. İleride belki nasip olur 4x4 versiyonu da. Bu arada araç dıştan oldukça temiz görünüyor ama içini de çekerseniz güzel olur, görmüş oluruz.
169 kodlu kasa için 4x4 gerekli değilse tercih etmemekte fayda var aslında 0-100 20sn ile ciddi can sıkar diye düşünüyorum ama kullanım alanına uygun bir tercih olarak edinilirse, daha ucuza bir çözüm yok sanırım. (Model yılı da baz alındığında)
(1.3 mj, 4x4 ideal çözüm ama o da TR'de satılmadı.)

İçi dümdüz plastik. Sert. Taş gibi. Tek yumuşak yerler koltuklar ondan çekecekte pek bir şey yok aslında ama ilk fırsatta eklerim. :)

Panjuru gri yapmayı, diğer birçok Fiat modelinde olmasından özendim zaten %100 emin olmadığımdan plastidip ile kapladım canımız sıkılırsa söker geçeriz :D

Hocam plasti dip boyada basınçlı yıkamada atma vesaire oldu mu?
Çok yakından tutmadım her ihtimale karşı ama herhangi bir problem olmadı. İyice dibinden tutulmadığı sürece problem olacağını düşünmüyorum.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,544
2,719
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Selamlar. Öncelikle kazasız sürüşleriniz olsun.

Aracınız çok yakışıklı. Özellikle tavan rayları ciddi bir katkı yapmış duruşuna. Samimi arkadaşım aldı kendisi 100 kilo ve 1,82 boyunda nası lsığacaksın dedik ama gerçektende sığılıyor içine. Kullanması çok sevkli. Şehir içinde istediğin manevrayı yapabilecekmişsin izlenimi uyandırıyor ve çok ço katik geldi bana araç. Vites arttırıp azalttıkça resmen need for speedde ki saçma saçma sırıtan karakterler gibi tepki veriyor idim :)

Bne ön panjuru yakıştırdım. Aracın silüetini değiştirmiş. Sadece jantların görseli zayıf. Onlarıda müsait zamanda yenilersin artık. :Keyfini sür:

Bedirhan51

Bedirhan ÖZDEMİR
Profesör
19 Şub 2019
69
75
1,010
22
Muğla
Marka
Fiat
169 kodlu kasa için 4x4 gerekli değilse tercih etmemekte fayda var aslında 0-100 20sn ile ciddi can sıkar diye düşünüyorum ama kullanım alanına uygun bir tercih olarak edinilirse, daha ucuza bir çözüm yok sanırım. (Model yılı da baz alındığında)

İçi dümdüz plastik. Sert. Taş gibi. Tek yumuşak yerler koltuklar ondan çekecekte pek bir şey yok aslında ama ilk fırsatta eklerim. :)

Panjuru gri yapmayı, diğer birçok Fiat modelinde olmasından özendim zaten %100 emin olmadığımdan plastidip ile kapladım canımız sıkılırsa söker geçeriz :D

Çok yakından tutmadım her ihtimale karşı ama herhangi bir problem olmadı. İyice dibinden tutulmadığı sürece problem olacağını düşünmüyorum.

Ben jantlarimi gecen sene plasti dip ile kapladim. Minimum 6 kat ile atma olmuyor.

Ooo o zaman mükemmel, benim bisikletin bir iki ufak boyanası yerlerinde deneyeyim. Çok teşekkürler.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,390
2
3,016
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes

20sn çok iddialıymış gerçekten :D Ancak bence bu arabada hızlanma ya da son hızın en ufak bir önemi yok. 4x4'leri Torino'nun kuzeyinde Alplerde ve Dolomitlerde deniyorlar, genelde benim diyen birçok 4x4'ten başarılı çıkıyor. En son Ferrari'ye bile kafa tutmuştu. Bu nedenle 4x4 versiyonu her daim çok seviliyor Panda'nın. Bu kadar uygun fiyatlı bir araçla dere tepe gezmek cezbediyor insanları. O nedenle ben ivmelenmesi yavaş da olsa düşünürdüm :)

İçinde çok kaliteli trim beklemiyorum zaten ama tasarımı ayrı bir şey. Sert plastik olup da tasarımı çok güzel olan araçlar var. Bence Panda da bunlardan biri. Panjur ve aynalar ise tamamen kişisel zevk. Size hoş geldiyse öyle kullanın :)

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,732
6,823
4,070
Istanbul
Marka
Volkswagen
Yine bir güncelleme yapmış olalım. Hem de bir iki soruya daha yanıt olabilecek şeyleri karalayalım.
  • Muayeneye girdik, 2023 yılına kadar vizemizi aldık.
    (Tek seferde geçtim zaten bir problem yoktu ama gözünün üstünde kaş var hafif kusurlarını da eklediler.)

• Nihayet farları temizlettim. Artık iki far da neredeyse eşit duruyor, eskisi kadar göz tırmalamıyor.

• Yaşadığımız talihsiz kaza için servise bıraktım işlemleri yapıldı, sağ arka kapı düzeltilip lokal olarak boyandı.

panda1.jpg

• Tam kapanma sonrasında yıkadım, hızlı cilasını attım. (Biraz daha uzak olsa da rahat rahat araba yıkayabileceğim bir benzinlik buldum mutluyum.)

• Yaklaşık 196.000 km'ye geldik. ~8,5 ay ve ~16.000 km oldu.
Jant bakmaya devam ediyorum ancak 14 inç ve 4x98 benim hareket alanımı fazlasıyla daraltıyor. Gönlüme göre bulduğum jantların tamamı 4x100 bijon aralığında o yüzden şimdilik orijinal 13 inç tenekeleri ve kapaklarıyla devam.

IMG20210518112252.jpg

-Aracın kullanımlı keyifli dememe sebep olan iç tasarımı da bu şekilde. Direksiyon simidi azcık yumuşak (sağolsunlar) geriye kalan her yer sert plastik. Küçük, kompakt bir şehir aracı, oturuş pozisyonundan elinizin her yere uzanışından bunu fazlasıyla hissettiriyor. Gerçi biz daha çok uzun yol yapıyoruz ama esas amacı unutulmadığında keyifli bir araç.

-Çok uzun yol yaptığım için vites oranlarıyla ilgili soru alıyorum. 1-2-3 oldukça kısa, 4 ve 5 uzun yol ihtimalide düşünülerek uzun tutulmuş. Uzun yolda da herhangi bir sorun yaratmıyor. Aracın serviste olduğu süre boyunca ikame araç olarak i10 verdiler, ona kıyasla daha uzun yola gidilebilir bir şanzıman oranı var.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,732
6,823
4,070
Istanbul
Marka
Volkswagen
~10 ay - 20.000 km süren maceramızı bugün itibariyle sonlandırdık. Yeni sahibiyle de sorunsuz-sıkıntısız günler geçirir umarım.
Beni hem yürütme maliyetiyle, hem yakıt ekonomisiyle oldukça memnun etti.
Bugün @bt aracılığıyla da uğurladık.

pandason.jpg

Son expertizden bir fotosuyla da konudan uğurlayalım...

Son düzenleme:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
~10 ay - 20.000 km süren maceramızı bugün itibariyle sonlandırdık. Yeni sahibiyle de sorunsuz-sıkıntısız günler geçirir umarım.
Beni hem yürütme maliyetiyle, hem yakıt ekonomisiyle oldukça memnun etti.
Bugün @bt aracılığıyla da uğurladık.

Ekli dosyayı görüntüle 35872

Son expertizden bir fotosuyla da konudan uğurlayalım...
Hayırlı uğurlu olsun yeni sahibine de eski sahibine de, şimdi ne araç düşünüyorsun?

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım