215/60/17 SUV Lastik Tavsiyesi

BahadirAykt

Bahadır
Düz Yol Gazcısı
13 Ağu 2020
10
5
145
32
Istanbul
Marka
Volkswagen
@Cenk @sputnik @bt @AHU çok teşekkür ediyorum sizlere ve diğer arkadaşlara. Gördüğüm kadarıyla burada bir çok kişiye bilginizi aktarıyorsunuz.

Bu arada tek tek bayi aradım Goodrich için sitesinden cevap Eylül sonu oldu. CC+ bulunmasında sıkıntı yok ama amacıma daha uygun goodrich gibi. Bakalım umarım bir yerden bulabilirim düzgün 4 adet.

Bunun dışında bir soru daha sorucam. Stepne deki lastiği genelde ne yapıyor insanlar. Benim hiç kullanılmamış Primacy 3 duruyor ama 2015 sonu çıkış tabi. Satılır mı? Oraya çıkma mı koymak lazım? 5. Lastiği 0 almak çok akıl karı değil sanki.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Tek tek bayi aradım Goodrich için. CC+ bulunmasında sıkıntı yok ama amacıma daha uygun goodrich gibi. Bakalım umarım bir yerden bulabilirim düzgün 4 adet.

Bir soru daha sorucam. Stepne deki lastiği genelde ne yapıyor insanlar. Benim hiç kullanılmamış Primacy 3 duruyor ama 2015 sonu çıkış tabi. Satılır mı? Oraya çıkma mı koymak lazım? 5. Lastiği 0 almak çok akıl karı değil sanki.
Hakkınızda hayırlısı hocam. Beklentiler dahilinde urban terrain modelinden kullanıcılar genel anlamda memnun gibi duruyor. Bende zaten kullanıcı yorumlarını okuyarak size öneride bulunmuştum.

Stepne lastik genel itibariyle araca takılıp yıllarca veya km'lerce kullanılmıyor. Asıl lastik patladığında yenisini alana kadar iş görsün ve tekrar yerine koyulsun mantığıyla bakmak daha doğru. O noktada hiç kullanılmamış bir lastiğin raf ömrü tahminen 10 yıldır. Lakin uygun saklama koşullarında bu böyledir. Araç içinde bulunan stepne için de aynı ömür verilse de sürekli çok soğuk ve çok sıcağa maruz kalacağı için rafta düzgün saklanan bir lastik gibi ömür sunmayacağını ön görüyorum. Tabi lastik üreticileri de bu konuda genel geçer bir ortak fikre varamamış vaziyette. Ortalama görüş 10 yıl ömrü olduğu yönünde.

Stepne ile ilgili size verebileceğim tavsiye; stepnede ki lastiği bir lastikçiye gösterin. Gözle görülür bir deformasyon, şekil bozukluğu, çatlak olmamışsa bırakın öyle kalsın. Çıkma lastik ondan daha iyi ömür sunmaz. Yeni lastik almanın da söylediğim deformasyonlar olmadığı müddetçe bir anlamı yok. Zaten Allah göstermesin lastiğiniz patlarsa takacağınız bu primacy 3, sizi o anlık idare eder ve ilk fırsatta yeni bir lastik alıp onu tekrar stepne bölümüne koyarsınız. Burada söyleyebileceğim tek ayrıntı; olur da çekişin olduğu ön kısımdaki lastiklerden biri patlarsa arkadaki sağlam lastiği öne geçirin, yedek lastik olan primacy 3'ü arkaya takın. Sonra dediğim gibi ilk fırsatta yenisini alır bu sefer yenisini öne takarsınız.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@Cenk @sputnik @bt @AHU çok teşekkür ediyorum sizlere ve diğer arkadaşlara. Gördüğüm kadarıyla burada bir çok kişiye bilginizi aktarıyorsunuz.

Bu arada tek tek bayi aradım Goodrich için sitesinden cevap Eylül sonu oldu. CC+ bulunmasında sıkıntı yok ama amacıma daha uygun goodrich gibi. Bakalım umarım bir yerden bulabilirim düzgün 4 adet.

Bunun dışında bir soru daha sorucam. Stepne deki lastiği genelde ne yapıyor insanlar. Benim hiç kullanılmamış Primacy 3 duruyor ama 2015 sonu çıkış tabi. Satılır mı? Oraya çıkma mı koymak lazım? 5. Lastiği 0 almak çok akıl karı değil sanki.
Şahsi fikrim şu: Daha önce belirttiğim modeller arasından hangisinin stoğuna rahat erişiyorsanız onu alın. Unutmayın, biz burda ne kadar yol tutuş yetenek bilmemne konuşursak konuşalım, pratikte çok farklı şeyler yaşanabilir. Yolda son anda bir parça görürsünüz ve kaçamayıp üstünden geçersiniz; bu şekilde beklenmedik bir darbe gelir veya hatalı üretim çıkar, hiç ummadığınız bir anda lastiğiniz onarılamaz şekilde yarılabilir. Böyle bir şey yaşarsanız 1-2 hafta lastik beklemek veya daha kötüsü orada burada stok araştırmak zorunda kalmayacağınız bir lastik alın. Şahsen arabayı herhangi bir sebepten yatırmayı hiç ama hiç sevmem. Aracımın 7/24 hazır hizmete olmasını isterim.

Stepne meselesine gelirsek, bırakın arabayı satana kadar dursun. Arada bir havasını kontrol edin yeter. Trafikte öyle arabalar var ki, bırakın lastik ebatını aynı aks üzerinde jant ebatı bile farklı araçlar seyrediyor. Stepneniz mevcut cinsiyle ebatıyla kondisyonuyla kuzu kuzu yerinde dursun. Umarım hiçbir zaman gerekmez ama gerekirse diye havası yerinde olsun yeter. :)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
@BahadirAykt

Videodaki (kanalda başka videoları da var) araçta General At3 varmış. Sanırım bu lastik. İsterseniz buna da bir bakın, temin süreci daha zahmetsiz ise mantıklı bir tercih olabilir. BF goodrich isim yapmış, olumlu referansları olan bir lastik ancak @bt 'ye katılıyorum. Uzun süreli bekleme durumu pek hoş değil. AT lastiğe bakıyorum dediğiniz için paylaşıyorum.

BahadirAykt

Bahadır
Düz Yol Gazcısı
13 Ağu 2020
10
5
145
32
Istanbul
Marka
Volkswagen
Lastiği Bf Goodrich Tuzla bayisinden buldum. Denildiği kadar var, henüz yağmurda kullanmadım ama asfalt ve toprak yol performansı çok iyi.
Tavsiye için tekrar teşekkürler

Seyfi Paul

Seyfi Paul Gedik
Takipçi
15 Nis 2021
1
0
10
43
Adana
Marka
Nissan
merhaba arkadaşlar benimde 2016 qashgai 1.5 dizel 48000 km aracım var. Adana’da yaşıyorum. İş ile ev arası 4 km ilk yol yapıyorum, zaman zamanda Adana Mersin arası otobanda kullanıyorum.Bizim buralarda kar kış olmaz havalar yılın 12 ayı sıcaktır. 2156017 üzerinde Goodyear effentgrip lastik var. Aynı marka model ile devam edeyim mi yoksa bana önerebileceğiniz bir lastik var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
merhaba arkadaşlar benimde 2016 qashgai 1.5 dizel 48000 km aracım var. Adana’da yaşıyorum. İş ile ev arası 4 km ilk yol yapıyorum, zaman zamanda Adana Mersin arası otobanda kullanıyorum.Bizim buralarda kar kış olmaz havalar yılın 12 ayı sıcaktır. 2156017 üzerinde Goodyear effentgrip lastik var. Aynı marka model ile devam edeyim mi yoksa bana önerebileceğiniz bir lastik var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.
Memnunsanız devam edin.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bt'nin dedigi gibi memnunsaniz eger aynisiyla devam edin. Daha iyi lastikler de onerebiliriz ama memnun olmama ihtimaliniz de olabilir. Riske girmeye gerek yok. Alistiginiz, sevdiginiz lastik minimum risk demektir begeniniz acisindan.

ahmetttt

Takipçi
7 Tem 2021
1
0
10
34
ist
merhabalar sportage aracımda 225/60 r17 hankok ventus prime2 var. Yeni lastik almayı düşünüyorum.
Aynı marka lastik mi alayım yoksa continentinal, nokian, michelin, goodyear, falken farklı bir marka lastik mi alsam.
virajlarda yol tuşu iyi, aracı kaydırmayacak fren mesafesi iyi olan hangi marka ve model önerirsiniz

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım