KAPALI 50.000 Lira Civarına Otomatik Vites - İmkansız Araba mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Karabey

Asfalt Kurutucu
30 Tem 2019
18
35
595
41
Marka
Peugeot
- 53.000 liraya kadar
- 10 yaşından genç, 100 bin km altında
- Hasarlı olmayacak, komple boyalı olmayacak.
- Atmosferik, basit motor fakat şehir içi 100 km'de 8 litre benzinin üzerine çıkmayacak, LPG olmayacak
- En azından 4 airbag, ESP ve hız sabitleme olacak
- A sınıfı olmayacak
- Hintli, Çinli olmayacak

Şimdi geldim zurnanın son deliğine. Yukarıdaki kriterlere göre Punto Evo alırım diyordum, ancak eşimden gelen son kriter işi değiştirdi.

- Otomatik Vites olacak fakat robotize yarı otomatik olmayacak.

Şimdi bu madde üzerine biraz konuşabiliriz. Puntoların Dualogic şanzımanları için çok kötü yorumlar okudum. Hem robot bozuluyor diyorlar, hem de kararsız diyorlar. Benim robotize şanzımanla bir sorunum yok aslında ancak kararsız bir şanzımanın acemi sürücülere tehlike arz edeceğini düşünüyorum açıkçası. Çalan şarkıları kontrol edemediğim için ömrüm boyunca radyo dinlememiş adamım, şimdi vitesi robota bırakmak çok saçma geliyor ama yapacak bir şeyim yok, bu noktada hanımcıyım.

Şimdi bu bilgi ışığında son maddeyi şöyle de güncelleyebiliriz, ancak önceliğim yukarıdaki şekliyle kalması. Yani tork konvertörlü ya da cvt şanzımanlı.

- Otomatik vites olacak fakat eğer yarı otomatik olacaksa kronik sorunu olmayan ve kesinlikle kararsızlık yaşatmayan, iyi çalışan bir otomatik şanzıman olacak.

Sanki imkansız bir araç arıyorum, ne dersiniz? Bu civarlardaki araçların otomatik şanzımanları hakkında her türlü yorumunuzu da alırım.

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
mitsubishi atrage kovalıyabilirsin ama biraz daha çıkman gerekebilir ben olsam yarı otomatik robotize şanzımana girmem

Karabey

Asfalt Kurutucu
30 Tem 2019
18
35
595
41
Marka
Peugeot
Atrage ve space star listemde var ancak temizlerinin fiyatlar 60 bin civarı gibi görüyorum. "şu modeli istiyorum" diye o aracın "ucuz" örneklerinden almayacağım, daha önce o hatayı yaptım. Arabanın piyasası 50-60 bin arasıysa ben 57-58 den aşağı olanlarını almayayım diyorum.

Yani temiz örneğini bulamadığım arabayı kesinlikle almayacağım.

Karabey

Asfalt Kurutucu
30 Tem 2019
18
35
595
41
Marka
Peugeot
Ayrıntı biraz fazla olunca tavsiye de pek gelemiyor haliyle. Ben kendi araştırmalarımı, fikirlerimi yazmaya devam edeyim, hem bana bir jurnal olur hem de belki birilerine de referans olur.

Seçeneklerimi en çok daraltan kriter hız sabitleyici oldu. Onu çıkardığım anda ilan sayısı beş katına çıkıyor. Sonradan hız sabitleyici ekleyebileceğim modellere de bir bakmalı. Bu konuda fikri, tecrübesi olan varsa çok sevinirim.

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
452
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Size uygun araç yeni kasa 1.4 Chevy Aveo 2011-2013 gibi geliyor, bir değerlendirmenizi tavsiye ederim. Şanzımanı çok karışık değildir ama tabi ki triptonik bir şanzıman, yine de sorun yaşayan sıkıntılı yürü-yenine rastlamadım. İllaki tam otomatik olsun isterseniz 2009-2010 bir önceki kasa makyajlıları tercih edebilirsiniz, tam otomatik 4 ileri ve motorları lpg'ye tam uyumlu araçlardır. 2007 model makyajsız tek kapı Aveo ilk aracımdı, 4 yıl kadar eşşeğe biner gibi bindim ve beni hiç üzmedi.
20151029_151448.jpg

Aveo küçük gelebilir daha büyük olsun uzun yolu rahat olsun derseniz Cruze'lar da memnun edecektir. 1 - 2 çözülmesi gereken kronik sorunu var ancak bunları bilerek ve bütçe ayırarak aldığınızda gayet memnun kalırsınız. Tecrübe ile sabittir. 2010 ile 2015 yılları arasında 2009 model Cruze kullandık. Sattığımızda 90 bin km'de ve bütün kronik sorunlarını yaşamış ve çok fazla olmayan maliyetler ile çözerek mutlu mesut binmiştik.
20150.jpg

Eğer bir Cruze sahibi olursanız bu konularda yardımımı kimseden esirgemem.

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Hiç sıkıntısı olmayan tarif ettiğiniz aracı bulmak gerçekten zor. Ya km iyi 150.000e ya 10.000e kadar hasar yada kronik sıkıntısı olabilen Cruze gibi yani bir yerden taviz istiyor sanki

Karabey

Asfalt Kurutucu
30 Tem 2019
18
35
595
41
Marka
Peugeot
Şimdi Chevrolet Aveo bakıyordum. Yeni kasa 2012 model, 1.4 benzinli olanlarına. GM 6T40 diye bir tam otomatik şanzıman varmış sanırım. Fakat yakıt tüketimi fabrika verisi şehir içi 9 litre.

Bu da LPG demek ki artık LPG istemiyorum gerçekten. Son olarak da şöyle bir habere rastladım ki hepimizden uzak olsun, cidden kabus olmuş.

Karabey

Asfalt Kurutucu
30 Tem 2019
18
35
595
41
Marka
Peugeot
Hiç sıkıntısı olmayan tarif ettiğiniz aracı bulmak gerçekten zor. Ya km iyi 150.000e ya 10.000e kadar hasar yada kronik sıkıntısı olabilen Cruze gibi yani bir yerden taviz istiyor sanki

Evet, ben de böyle bir arabanın bu bütçede bulunamayacağına ikna olmak üzereyim. İlk eleyeceğim kriter hız sabitleyici olacak sanırım.

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Evet, ben de böyle bir arabanın bu bütçede bulunamayacağına ikna olmak üzereyim. İlk eleyeceğim kriter hız sabitleyici olacak sanırım.
Hız sabitleyici zaten çoğu araca sonradan takılıyor da bence bir tık fazlasını istiyor gibi çünkü siz de hatasız kazasız boyasız seviyorsunuz ve bir aracin ilaninda bu yazıyorsa fiyat otomatikman ciddi artıyor en azından belirli bir hasarı kabul etmek yada km vs lazım. Lakin belli olmaz belki forumda fırsat yakalayan çıkar

Karabey

Asfalt Kurutucu
30 Tem 2019
18
35
595
41
Marka
Peugeot
Hız sabitleyici zaten çoğu araca sonradan takılıyor da bence bir tık fazlasını istiyor gibi çünkü siz de hatasız kazasız boyasız seviyorsunuz ve bir aracin ilaninda bu yazıyorsa fiyat otomatikman ciddi artıyor en azından belirli bir hasarı kabul etmek yada km vs lazım. Lakin belli olmaz belki forumda fırsat yakalayan çıkar

Aslında hatasız boyasız aramıyorum da tek kalemde yüksek hasar kayıtları ve komple boyadan uzak duruyorum. Ya da aracın bir tarafı tamamen boyalıysa ondan uzak duruyorum. Sağ ön çamurluk, sol arka kapı boyalı falan çok dert değil, takılmıyorum.

Hız sabitleyici konusunda haklısınız ve bu kriterlerde feragat edilecek ilk şey o olmalı gibi geliyor. Araştırmaya devam ediyorum bakalım. km 100 bin altı olmak şartıyla 10 yaş kriterini de 12 yapıp bakıyorum bir de.

Bakalım aracı alacağım zaman elde neler kalacak bu kriterlerden. :)

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Gözden kaçırdığım bir modeldi, teşekkür ederim. Yakıt tüketiminin fazla olması dışında gayet iyi aslında.
50 bine era almakta ne biliyim. Cidden bu paraya aradıklarınız zor en azından cruise control feragat edilebilir bişey. Bende çok severim ama 6-7 yıldır sahip olduğum araçlarda yok yaşanabiliyor olmadan

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
1.4 era nın manueliyle biraz zaman geçirdim bana hiç güven vermemişti. Uzun yolda falan uçacakmış gibi hissettiriyordu biraz. Hatta yüksek hızlarda yoldaki bozukluktn dolayı ciddi bi savrulma yaşamıştık yolun genişliği ve boş olması kurtarmıştı. Ve hatta o bindiğim araba yine çok saçma bi şekilde savrulup perte çıkmıştı. Bu dediğim abs ve esp olmayan versiyon için geçerli tabi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım