8.700 tl'ye Renault Kangoo Bakımı Yaptırdım Normal mi?

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Doğan Kabak clickbaitçi olarak beni işe alsın bence.

Selamlar arkadaşlar. 2500 Km'lik Ege-Akdeniz tatilimin ardından gelirgelmez aracın yağını ve filtrelerini değiştirmek üzere Çetaş Renault servisine götürdüm. Yaptıkları inceleme sonucunda aracın birçok parçasının değişmesi gerektiğinden ve bu işlemlerin toplam maliyetinin 8.700 Türk Lirası oluşundan bahsettiler. Eski parçaları da verdiler, şimdi hem eski parçaların hem de faturadan fotoğraflar paylaşarak, gerçekten böyle bir değişim gerekip gerekmediği, eğer gerekiyorsa bile bu fiyatlar bir Renault Kangoo için ne kadar iyi olduğunu tartışalım istiyorum. Bilmeyenler için, Çetaş Renault'un yetkilisi servisi.

Çoğu parçanın ne işe yaradığını bilmiyorum ama görüntüsünden değişimin gerekliliği anlaşılır diye umuyorum. Bu arada yanıcı parçaları(eski olanları) vermemişler geri, bunlar verdikleri. Fotoğrafları numaralandırıyorum, bahsederken işimize yarar.

Faturayla başlayalım

1

2

3

4

5
6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Balata bitmek üzereymiş perçinleri yemeye az kalmış. Volana bakarak arızalı olduğunu anlamak zor, esneme payı ve yüzey kontrolü yapıldıysa ve değişmesi gerekiyorsa değiştirmişlerdir. Şanzıman açıldığı zaman baskı balata rulman volan bunların hepsi tek tek değişebilir fakat önerilmez. İşçilik verildiği için yarın bir gün aralarından biri arızalanırsa tekrar işçilik parası verilmesin diye komple set halinde değiştirmeyi önerirler, mantıklı olan da budur.
Alt takım kontrolünde bazı parçalarda boşluk oluştuğu, ses yaptığı veya yağ sızıntısı görüldüğü için değiştirilmiş. Filtreler içler acısı.
Tek anlamadığım şey debriyaj pedalının neden değiştiği, vardır bir sebebi elbet
edit: dikkatli bakınca farkettim balatanın perçinleri volan yüzeyine sürtmeye başlamış bile, çoktan değişmesi gerekiyormuş. Haliyle volan yüzeyini de mahvetmiştir. Geçmiş ve hayırlı olsun yenilenmiş arabanızı güle güle kullanın

Son düzenleme:

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Balata bitmek üzereymiş perçinleri yemeye az kalmış. Volana bakarak arızalı olduğunu anlamak zor, esneme payı ve yüzey kontrolü yapıldıysa ve değişmesi gerekiyorsa değiştirmişlerdir. Şanzıman açıldığı zaman baskı balata rulman volan bunların hepsi tek tek değişebilir fakat önerilmez. İşçilik verildiği için yarın bir gün aralarından biri arızalanırsa tekrar işçilik parası verilmesin diye komple set halinde değiştirmeyi önerirler, mantıklı olan da budur.
Alt takım kontrolünde bazı parçalarda boşluk oluştuğu, ses yaptığı veya yağ sızıntısı görüldüğü için değiştirilmiş. Filtreler içler acısı.
Tek anlamadığım şey debriyaj pedalının neden değiştiği, vardır bir sebebi elbet
edit: dikkatli bakınca farkettim balatanın perçinleri volan yüzeyine sürtmeye başlamış bile, çoktan değişmesi gerekiyormuş. Haliyle volan yüzeyini de mahvetmiştir. Geçmiş ve hayırlı olsun yenilenmiş arabanızı güle güle kullanın
Debriyaj değişimimin sebebi bi ara babam kullanırken basılı kalmış yayın kopması gibi geçici bağlamışlar bir şekilde 2 sene kadar öyle kullandık şimdi artık değişmesi lazım dediler

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,292
1
9,444
4,970
kocaeli
Eski parçalarıda vermeleri servisin dürüst olduğunu gösterir ama neticede servis fiyatları özel servise veya sanayiye göre pahalıdır .

Pahalı olmasına karşılık garantilidir de , verdiğiniz para sizin için problem değilse ortada hiçbir problem yok :)

Lenovo K53a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Bu kadar çok işlem ve yetkili servisi göz önüne alınca bence fiyat normal. 5 sene önce caddy'nin sadece debriyaj setine 2bin küsür lira fiyat vermişlerdi.(sanayide bin liraya değiştirdik).
Debriyaj değişimi+periyodik bakımdan sonra performans-yakıt fark etti mi? Etmiş olması lazım çünkü :D

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Bu kadar çok işlem ve yetkili servisi göz önüne alınca bence fiyat normal. 5 sene önce caddy'nin sadece debriyaj setine 2bin küsür lira fiyat vermişlerdi.(sanayide bin liraya değiştirdik).
Debriyaj değişimi+periyodik bakımdan sonra performans-yakıt fark etti mi? Etmiş olması lazım çünkü :D
Performansta değişim baya bi oldu da yakıtta öyle çok bir azalma gözlemlemedim, zaten az yakıyordu daha da azaldıysa ne mutlu :d

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
Abi pedal neden değişti ben hala ordayım :) ama denildiği gibi perçine kadar inmiş, o da volanı yakmaya başladığında sanayide çözüm olarak zımpara vs deneniyor ama bence daha iyi olmuş. Arabayı yakın zamanda satmayı planlamıyorduysanız çok zora da sokmadıysa güzel bir masraf olmuş.

ali_tremonti

Panpa
8 Eyl 2016
1,610
1,940
2,570
26
-debriyaj pedalı niye?
-Marş motoru niye?
-Aks keçesi niye?
-------------------------------
araba henüz 136 binde klasik servis zihniyeti. şunuda değiştirek bunuda değiştirek bişey olmaz. ya elimiz değimişken onuda yapak....

Erick Davidich in çok güzel bi lafı vardır '' markalar arabayı satarken sömürmüyolar seni sattıktan sonra ebeni bile seviyorlar''

mevzu şu ki servisler ve ya elemanlar sattıkları ve değiştirdikleri malzemeden prim alıyorlar değişmesi gerekmiyorsa bile bi 50-60 bin gidecek malzemeyi '' bugün değişmesek yarın geleceksin abi'' klişesiyle kitliyorlar.

En basitinden benim dobloyla yan yattığım kaza da arabayı daha kaldırıp altına bakıp hasar tespi yapmadan nasıl olsa sigortadan karşılanacak diye 16bin liste çıkarmışlardı listeye baktığımda bi bükük ön salıncak yüzünden komple direksiyon sistemi falan değiştirecek olmuşlar dı. dedim o hesabı inceltelim ayağımız alışsın abi yaa :D 16k lık listeyi 9k tl ye çekmiştik ve bugün değişmesek yarın geleceksin dedikleri hiçbişey daha patlamadı :D

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
45
İstanbul
Bildiğim kadarıyla Renault Türkiye de ki işçi maaşlarını Euro ödüyormuş. senden destek almışlar

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
fiyatlar gayet uygun, rakip firmalarda marş motoru sadece 2-3 bin lira da marş motoru neden değişti? arıza varsa tamire verseydiniz keşke!
debriyajınız sizi her an yolda bırakmaya meyilliymiş değişimi iyi olmuş
biraz suistimal var sanki!

blogger

Profesör
21 Ağu 2018
399
692
1,645
Marka
Renault
2015'in Ağustos ayında 2011 model Kangoo 2 Privilege şirket aracımızı 60 bin bakımına yetkili servise götürmüştüm. Genel bakım yaptırmak için gitmiştim, arabada pek özenli kullanılan bir araba değildi. Başta bakım için gittiysem de sonradan başka yapılması gereken şeyler çıktı. Disk-balatalar bitikti, klimayı açınca rölantide motor hafif titreşim yapmaya başlıyordu. Titreşimin sebebinin volan olduğunu söylediler. Volan değişti, diskler ve balatalar komple değişti birde üstüne normal yağ-filtre bakımı yapıldı. O zaman toplamda 2900 tl para ödemiştim. 2011'den 15'e kadar en büyük masrafı bu olmuştu, birde bizim elemanlara güzel saydırmıştım 60 binde diskleri nasıl o kadar yiyebildiler diye... :) 1 ay öncede 2017 model Kangoo'yu 20 bin km ilk bakımına götürdüm, sadece bakım 850 tl tuttu yanlış hatırlamıyorsam. Niye bu kadar pahalı diye sorduğumda Kangoo'nun bakım aralıkları çok uzun olduğu için her bakımda mazot filtresinin değiştiğini bununda maliyeti arttırdığını söylediler.

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
2015'in Ağustos ayında 2011 model Kangoo 2 Privilege şirket aracımızı 60 bin bakımına yetkili servise götürmüştüm. Genel bakım yaptırmak için gitmiştim, arabada pek özenli kullanılan bir araba değildi. Başta bakım için gittiysem de sonradan başka yapılması gereken şeyler çıktı. Disk-balatalar bitikti, klimayı açınca rölantide motor hafif titreşim yapmaya başlıyordu. Titreşimin sebebinin volan olduğunu söylediler. Volan değişti, diskler ve balatalar komple değişti birde üstüne normal yağ-filtre bakımı yapıldı. O zaman toplamda 2900 tl para ödemiştim. 2011'den 15'e kadar en büyük masrafı bu olmuştu, birde bizim elemanlara güzel saydırmıştım 60 binde diskleri nasıl o kadar yiyebildiler diye... :) 1 ay öncede 2017 model Kangoo'yu 20 bin km ilk bakımına götürdüm, sadece bakım 850 tl tuttu yanlış hatırlamıyorsam. Niye bu kadar pahalı diye sorduğumda Kangoo'nun bakım aralıkları çok uzun olduğu için her bakımda mazot filtresinin değiştiğini bununda maliyeti arttırdığını söylediler.
Mazot filtresi konusunda bana da iki bakımda bir değişmesi gerektiğini söyleyip zorla değiştirmediler.

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
45
İstanbul
Euro, Renault Türkiye çalışanlarının maaşlarını nasıl ödüyormuş anlatasana biraz
Dün ki sohbette arkadaşım Renault firması Türkiye çalışanlarından EURO ile maaş alanlardan bahsetmişti. Maaşları alım düzeyi olarak neredeyse ikiye katladı bize göre demişti. Ben de bu kadar EURO yu nereden buluyorlar diye düşünüyordum meğer servis müşterileri ile hallediliyormuş

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Dün ki sohbette arkadaşım Renault firması Türkiye çalışanlarından EURO ile maaş alanlardan bahsetmişti. Maaşları alım düzeyi olarak neredeyse ikiye katladı bize göre demişti. Ben de bu kadar EURO yu nereden buluyorlar diye düşünüyordum meğer servis müşterileri ile hallediliyormuş
Niye sen önceden tanrı özel olarak Renault Türkiye şubelerine para mı yağdırıyor zannediyordun?

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Ne dedikleri belli değil hocam kime neyi yaslarsak günü karlı geçirdik modundalar :D
Buraya yazmadım ama ben 8.703 lirayı nakit verdim ilk başta, hiçbir şey söylemeden aldılar, ertesi gün aradılar 8.000 tl'nin üzerindeki işlem ücretlerini nakit alamıyoruz diye gittim bir de onların şoförle bankaya, parayı bir de hesaplarına yatırdım.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım