Anti-Freeze ölçümü

bt

Takipçi
Stage 1
Katılım
8 Eyl 2016
Mesajlar
12,300
Panpa puanı
32,828
Konum
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşlar merhabalar.
Önümüz kış. Antalya'da yaşayanımız da var, Erzurum'da yaşayanımız da var. Araçların anti-freeze ölçümlerini yaptırmamız gereken döneme geldik. Basit bir bomemetre gerektiren bu işlem için her seferinde sanayiye gitmek zoruma gitmiştir. Tesadüfen denk gelip aldığım bir ürünü sizinle paylaşmak istedim.
2016-10-04 17-00-49.JPG

Ürünü ucuz görüp şüpheyle satın almıştım. Kullandım ve çalıştı =) Yakın zamanda ölçüm yaptırdığım için vermesi gereken değeri de biliyordum, doğru da ölçüyor. :) Sadece radyatör suyunda çalışıyor, Anti-freeze li cam suyunda çalışmıyor ama benim için yeterli oldu.

Kullanımı çok basit. Tansiyon aletleri veya eczanelerdeki kolonya damacanaları gibi vakum pompasıyla hortumundan içeri antifreeze suyunu çektikten sonra dik tutarak kırmızı çubuğun denk geldiği yeri görüyorsunuz. Doldurulması gereken sıvı seviyesi ve dik tutabilmeniz için üzerinde kılavuzlar var.

Çok basit ama hayati önemi olan anti-freeze ölçümü için elinizde bir bomemetre yoksa bu aleti öneririm.
 

arjin

Elit Apaçi
Katılım
12 Eyl 2016
Mesajlar
203
Panpa puanı
170
Konum
Bartın
Marka
Opel
Ölçüm için multimetre ve PH metrede kullanın soğutma suyu ile metal arasındaki akım geçişi ön görülenden fazla ise korozyon başlıyor aynı şeklilde PH 7-9 arası olmalı yoksa asidik çözelti zarar veriyor
bkz.
 

Munferit

Profesör
Katılım
21 Eyl 2018
Mesajlar
407
Panpa puanı
1,248
Konum
İzmir & Sakarya
Marka
Suzuki
Konunuzu gördükten sonra ürünü n11'den kargo dahil 17tl ye sipariş verdim bende şimdi.(Size de tanıtım payı verseler fena olmaz :D ) Geldiğinde bende bir kontrol edeceğim bakalım. Eski ama faydalı bir konu daha :)
 
  • Beğeni
Tepkiler: bt

yasikevicyus

Senkromeççi
Katılım
25 Kas 2018
Mesajlar
8
Panpa puanı
13
Bu ölçme aletleri yoğunluk ilkesine göre ölçüyo diye biliyorum.Kırmızı antifirizlerde sağlık fakat mavi-yeşillerde değildi.Ek olarak multimetre ile iletkenlik testininde yapılması daha sağlıklı olur.5 yıllık antifirizi bu tür cihazlara göre sağlık görünüyor fakat hem içersindeki partiküller hem iletkenlikden değişimi gerekiyor.Zaten long-life antifirizler için 5 yıl gibi ömür biçiyor üreticiler.
 

Ozgur Gunes

Panpa
Katılım
7 Eyl 2016
Mesajlar
3,718
Panpa puanı
6,749
Yaş
23
Konum
Ankara
Marka
Volkswagen
ben direk parmak batırıp tadına bakıyorum, vag grubu harici antifrizler genelde şekerli ve tatlı oluyor
vag grubunda acılı oluyor
buradan seviyesini anlıyorum,
sanayi saksofoncusu sinan
La manyak, zehirlenirsin, haaaa, şimdi anladım sen niye böylesiiiinnn... en yakın hekime başvurman ümidiyle...
 
Üst