App plaka Hakkında

SaVas

Asfalt Kurutucu
3 Eki 2016
20
46
595
Herkese Merhabalar

Geçen app plaka hakkında bir haber okudum ceza yazılacak app olan araçlara bu yeni tip içinmi geçerli(Barkodlu) yoksa eskiler için mi bilgisi olan varmıdır acaba

uygarefee

Uygar
Elit Apaçi
29 May 2022
301
438
995
İstanbul
Marka
Tofaş
Herkese Merhabalar

Geçen app plaka hakkında bir haber okudum ceza yazılacak app olan araçlara bu yeni tip içinmi geçerli(Barkodlu) yoksa eskiler için mi bilgisi olan varmıdır acaba
2024 yılı itibariyle alınan araçlarda Barkodlu plaka zorunlu.2024 yılı öncesi alınan araçlarda barkod zorunlu değil, eğer aracınızı 2024 öncesi aldıysanız eski plakanızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Elit Apaçi
8 Eyl 2016
92
44
970
İstanbul
Marka
Opel
Herkese Merhabalar

APP plakalarla ilgili ben cezai işlem uygulanacağını zannetmiyorum.
Her gün evimin güzergahında çevirmeye giriyorum bir kere cezai işlemle karşılaşmadım.
Kullanıcıları caydırmak için böyle bir hurafe olduğunu düşünüyorum.
Cuma günü muayeneye gireceğim, geçip geçemediğimi buraya yazarım.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Barkodlu yeni tip plakalar ile APP plakalar ayrı konular. APP plaka zaten her ne şekilde olursa olsun yasak. Polisler okunması çok zor olmadığı sürece görmezden geliyor. Ama çevirmede size kafayı taksalar her türlü yazar istese.

BorgaXxX

Panpa
29 Ocak 2017
443
1,434
2,645
Marka
Ford
Barkodlu yeni tip plakalar ile APP plakalar ayrı konular. APP plaka zaten her ne şekilde olursa olsun yasak. Polisler okunması çok zor olmadığı sürece görmezden geliyor. Ama çevirmede size kafayı taksalar her türlü yazar istese.
Açıkçası APP plakanın tam olarak ne olduğunu bilmiyorum fakat arabayı satarken şoförler cemiyetinin kalın yazılı plaka da sattığını gördüm. Normal ince yazılı 450 kalın yazılı 500 şeklinde bi fiyatlandırma ile devlet APP plaka parasını da vatandaşa kaptırmak istemiyor herhalde diye düşünmüştüm.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Açıkçası APP plakanın tam olarak ne olduğunu bilmiyorum fakat arabayı satarken şoförler cemiyetinin kalın yazılı plaka da sattığını gördüm. Normal ince yazılı 450 kalın yazılı 500 şeklinde bi fiyatlandırma ile devlet APP plaka parasını da vatandaşa kaptırmak istemiyor herhalde diye düşünmüştüm.
Hem bu kısmı da var hem de ilk zamanlar app bazen istismar edildi. Farklı puntolar okunmasi zor plakalar vardı. Sonradan puntolarda sorun yoksa polisler de sorun etmedi. Ama dediğin gibi hocam kalın pantolu plakaları zaten ekstra parayla devlet de veriyor

SaVas

Asfalt Kurutucu
3 Eki 2016
20
46
595
APP plakalarla ilgili ben cezai işlem uygulanacağını zannetmiyorum.
Her gün evimin güzergahında çevirmeye giriyorum bir kere cezai işlemle karşılaşmadım.
Kullanıcıları caydırmak için böyle bir hurafe olduğunu düşünüyorum.
Cuma günü muayeneye gireceğim, geçip geçemediğimi buraya yazarım.
İyi olur bende hiç sıkıntı yaşamadım dediniz gibi hurafe olabilir benimkinde mühürde var hem teşekkürler

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Muayenede hiç bir zaman sıkıntı olmuyor ki, örneğin muayenede istersen ön cam zindan cam filmi ile gir hafif kusur yazar geçer. Ancak trafikte polis affetmez.

Bu kadar korkmaya gerek yok açıkçası, en fazla ceza yazarlar. Bu riski almak istemeyende direkt zaten normal plaka kullansın, gereksiz abartıldığını düşünüyorum.

SaVas

Asfalt Kurutucu
3 Eki 2016
20
46
595
Bizim arkadaşta ful film li arac var cevirmeye girdi hep birsey demediler

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Muayenede hiç bir zaman sıkıntı olmuyor ki, örneğin muayenede istersen ön cam zindan cam filmi ile gir hafif kusur yazar geçer. Ancak trafikte polis affetmez.

Bu kadar korkmaya gerek yok açıkçası, en fazla ceza yazarlar. Bu riski almak istemeyende direkt zaten normal plaka kullansın, gereksiz abartıldığını düşünüyorum.
Aynen öyle. Polislerin mevzuatıyla muayene mevzuatı her zaman birbiriyle örtüşmüyor. Muayeneden geçtiğin konularda polis cezayı yapıştırabilir. Bu sadece APP için değil, çoğu mevzuat farkı için geçerli.

APP plaka kullanıyorsanız ( ki ben de kullanıyorum ) yapılacak şey belli; çevirmede yahut başka zamanlarda polislerin huyuna gidin. Çok gerekmedikçe ters davranmayın. Bizde ki cezaların çoğu işlemi yapan polisin ruh haline bağlı oluyor. Gerektiği gibi davranın, zorlamayın yeterli.

uygarefee

Uygar
Elit Apaçi
29 May 2022
301
438
995
İstanbul
Marka
Tofaş
Bizim arkadaşta ful film li arac var cevirmeye girdi hep birsey demediler
Arabanın marka modeli,plakanın hangi ile ait olduğu, polis memurunun keyfi ve kahyası, evde eşiyle yaşadığı sorunlar bile cezaya sebep olabiliyor. 😀 Herhangi bir kurala tamamen sadık değil yüzde sekseni.

keremkarakaya

Kerem Karakaya
Elit Apaçi
8 Eyl 2016
92
44
970
İstanbul
Marka
Opel

Muayenede plaka sorun çıkarıyor nasıl çıkarmıyor.
Seneler önce Volvo aracımın plakasında tampona sabitlemek için vida kullanmıştım. Plakayı deldim diye muayeneden geçirmediler, gidip yeni plaka bastırmak zorunda kalmıştım.
Bir aracımda da kazadan sebep çok az %10 falan plaka yazısının rengi silindi diye muayene tekrarı verdiler.
Oluyor yani olmuyor değil. Korkmak değil, riske atmamak oluyor bizimkisi.
Bugün en kötü muayene 1900TL.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Muayenede plaka sorun çıkarıyor nasıl çıkarmıyor.
Seneler önce Volvo aracımın plakasında tampona sabitlemek için vida kullanmıştım. Plakayı deldim diye muayeneden geçirmediler, gidip yeni plaka bastırmak zorunda kalmıştım.
Bir aracımda da kazadan sebep çok az %10 falan plaka yazısının rengi silindi diye muayene tekrarı verdiler.
Oluyor yani olmuyor değil. Korkmak değil, riske atmamak oluyor bizimkisi.
Bugün en kötü muayene 1900TL.

Eğer plaka okunmayacak şekildeyse geçmemesinden daha doğal bir şey yok.

Benim dediğim, APP olup olmaması ile alakalı olan bir durum. Şimdiye kadar bütün araçlarımda APP plaka vardı ve muayenede hiç bir sorun olmadı.
Kendiniz diyorsunuz plakayı sabitlemek için vida kullandım (muhtemelen örneğin 5 varsa plakada 8 gibi olma ihtimaline karşı) diğeri %10 falan plaka rengi silindi demişsiniz o da aynı şekilde. Onlar asli kusur, plaka okunmuyor diye verilen kusurlar.
Aklınızda olsun iki uca atsanız en dışa gelecek şekilde muhtemelen geçerdi.

Yani temiz, okunaklı, normal, silinmemiş, vida atılmamış vb. bir app plaka ile normal plaka arasında muayenede herhangi bir fark bulunmamakta.

Muayenenin 1900 TL olduğunu biliyorum, 2647 TL'de APP cezası polis yazarsa hatta. Muayenede zaten tekrar var, kalındığında aynı şekilde kusur düzeltmeden girmek bile bile lades olur.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım