mazda323hb

Profesör
27 Eki 2018
244
332
1,335
Denizli
Marka
Peugeot
Yalnız basına trafiğe çıkmanız lazım, baska türlü olmaz.

Bende ilk arabayı aldığımda nickimdeki arabayla Denizlili olanlar bilir Çınar,bayramyeri,kampüs gibi tüm trafikli yollara girdim.
İlk gün neredeyse en ufak yokusta el freniyle kalkardım. İkinci günden sonra hiçbir şey yokmus gibi kullanmaya basladım.
Tek çözüm tek basınıza arabayı alıp çıkmak.

E.ackgz

Asfalt Kurutucu
9 Haz 2019
24
5
595
24
Müsait yerlerde çokca rampa çalışmalısın , trafikli ama düz olan yollarda da tek başına araç kullanmalısın (ehliyet ile ) ve bunları yaptıktan sonra kendine güvenmelisin

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
774
1,146
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Bende de benzer bir problem var bu zamana kadar 10 araba kullandıysam 8i otomatiktir. Manuel tecrübem ve alışkanlığım çok olmadığı için yokuşlu trafikte/ışıkta sıkıntı yaşıyorum. Aslında direksiyon derslerinde vs yokuşta sıkıntı yaşamadım ama İstanbul trafiğinde kimse mesafe bırakmadığı için biraz telaş yapıyorum. Bolu'dan Küçükçekemece'ye kadar geldim 2 kere stop ettirdim 2side yokuş trafiğindeydi ben tamamen alışkanlık ve zamanla alışılacağını düşünüyorum. Manuel arabayı ayda 1 ya kullanıyorum ya kullanmıyorum çünkü. Arabam olunca da ara sokaklarda ve yokuşlarda süre tutarak kendimi hızlandırmayı deneyeceğim.

newhidalgo

Elit Apaçi
30 Haz 2019
60
13
970
24
Marka
Volkswagen
Yanında, samimi bir büyüğünle, E-5’e çık. Çok trafik de olmasın, çok boş da olmasın.
Senin durumunu, ben de yaşadım yıllar önce. Ehliyetim yoktu, arabam vardı, sürmeyi bilmiyordum. Güya sürmeyi bilen, güvendiğim bir arkadaşımla her gece çıkardım. Camlar buhar yapardı, onları bile çözmeyi bilmezdim, önümü göremeden giderdim. Zor günlerdi. Bir keresinde de, yeşil reflektörlü kıyafeti olan birisini görüp, polis sanmıştım. Arabayı, olduğu yere bırakıp , eve kaçmaya çalışmıştım. Arkadasım engel olmuştu :D Ama uzun lafın kısası, bunların hepsini dolu dolu yaşayıp, ehliyet almasına 1 ay kala, çok enteresan bir hikaye ile 4036 TL ceza yiyen birisi olarak söylüyorum ki; paniğe hiç gerek yok. Güvenli sürüşler.

Birkaç kez çıkmışlığım var dolu değildi. Fazla boştu ama sanırım.
Ben de 1 aydır sürünüyorum sınav önümüzdeki hafta sanırım kursta sürebiliyorum ama umarım geçerim

newhidalgo

Elit Apaçi
30 Haz 2019
60
13
970
24
Marka
Volkswagen
Durumu, bu kadar dramatize etmeye gerek yok. Arabası olan birisi, kendi kendine sürmeyi öğrenebilir. Ben, gayet de E-5’e bile çıkıyordum. Herkes kendini bildikten sonra, yapılamaz diye bir şey yoktur.

Yanıt için teşekkürler.
E5 e çıkmışlığım var, ara sıra geceleri arkadaşa falan yalnız gidip geliyordum.
Kursa başladığımdan berş kendi arabamı hiç sürmedim ama

newhidalgo

Elit Apaçi
30 Haz 2019
60
13
970
24
Marka
Volkswagen
Hocam bu durumu bir kaç ay önce aşmış biri olarak iki şey söylerim birincisi Özgüven ikincisi pratik öncelikle E-5 e çıkıp milleti riske atmayın sokak aralarında ortalama araba geçen caddelerde yanınızda bilen ve sabırlı bir kişi ile pratik yapın sık sık pratik yaptıkça sürüşunuzde gelişme goreceksiniz ama tam anlamıyla yeterli olmayacak orada da Özgüven işin içine giriyor kendinize güvenin ve rahat olun aşırı dikkat etmeye çalıştıkça daha fazla hata yapıyorsunuz kısacası iş kafada ve pratikte bitiyor

Teşekkürler.
Kesinlikle özgüven ile alakalı bence de

NeR0N

Profesör
22 Kas 2017
230
266
1,335
Yanıt için teşekkürler.
E5 e çıkmışlığım var, ara sıra geceleri arkadaşa falan yalnız gidip geliyordum.
Kursa başladığımdan berş kendi arabamı hiç sürmedim ama
Ne demek, ben teşekkür ederim. Güzel imkânlar varken, hiç gerek yok başka yollara. E-5’te, 80-100 arası gidip, direksiyon hakimiyeti kurduysan, şehir içine yoğunlaş biraz. Kasman gereken hiçbir şey yok. Yeter ki yanında, senin arkanda duran, güvendiğin bir büyüğün olsun. Oyun konsoluyla falan, anca MAP ezberlersin. Teorik ile pratik farklıdır her zaman. Allah’a şükür aktif araç kullanıyorum, ama oyun konsolunda, tabiri caizse; direksiyonu bile zor tutuyorum. Normalde oyunda daha iyi kullanırsın, bende de tam tersi 😀 Realist yapımdan dolayı, gerçeği varken, oyuna neden yoğunlaşayım dedim herhalde. Direksiyon sınavı için park, L park falan lazım olacak. Onlara da dubaların olduğu, sınavların gerçekleştiği güzergahta çalışabilirsin. İleride,“ulan amma kasmışım he” diyeceksin. Merak etme. Güvenli, iyi sürüşler.

newhidalgo

Elit Apaçi
30 Haz 2019
60
13
970
24
Marka
Volkswagen
Ne demek, ben teşekkür ederim. Güzel imkânlar varken, hiç gerek yok başka yollara. E-5’te, 80-100 arası gidip, direksiyon hakimiyeti kurduysan, şehir içine yoğunlaş biraz. Kasman gereken hiçbir şey yok. Yeter ki yanında, senin arkanda duran, güvendiğin bir büyüğün olsun. Oyun konsoluyla falan, anca MAP ezberlersin. Teorik ile pratik farklıdır her zaman. Allah’a şükür aktif araç kullanıyorum, ama oyun konsolunda, tabiri caizse; direksiyonu bile zor tutuyorum. Normalde oyunda daha iyi kullanırsın, bende de tam tersi 😀 Realist yapımdan dolayı, gerçeği varken, oyuna neden yoğunlaşayım dedim herhalde. Direksiyon sınavı için park, L park falan lazım olacak. Onlara da dubaların olduğu, sınavların gerçekleştiği güzergahta çalışabilirsin. İleride,“ulan amma kasmışım he” diyeceksin. Merak etme. Güvenli, iyi sürüşler.

Tekrar teşekkür ederim abi
İleride inşallah dediğin gibi olur.
Kursta L park ve paralel parkı yapıyordum ilk eğitimlerde, sınav öncesi 5 gün daha eğitim olacak umarım tek seferde geçerim.
benim araba eski olduğu için sürmüyorum sürdüğüm zaman kursun arabasında gereksiz yere gaz veriyorum :D

jostinezael

Takipçi
8 Tem 2019
3
1
20
29
Marka
Aixam
Senin zaten kendi araban varmış benim 1 yılda katettiğim yolu 1-2ayda tamamlarsın dert etme

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Ehliyetin yoksa yanında ehliyetli birinin bulunmasını ve trafiğe girmemeni öneririm. Her ne kadar ehliyetsiz de araba kullanabilsen de en iyi ehliyet aldıktan sonra öğreniliyor. Tek başına trafiğe çıkınca ister istemez sürüş gelişiyor. Tek püf noktası stres yapmamak. Ufak tefek şeylerde kendini sıkmamak. Örneğin jantı sürttüm, kaldırırken stop ettirdim gibi. Zamanla istesen bile kalkışta stop ettiremiyorsun.

newhidalgo

Elit Apaçi
30 Haz 2019
60
13
970
24
Marka
Volkswagen
Ehliyetin yoksa yanında ehliyetli birinin bulunmasını ve trafiğe girmemeni öneririm. Her ne kadar ehliyetsiz de araba kullanabilsen de en iyi ehliyet aldıktan sonra öğreniliyor. Tek başına trafiğe çıkınca ister istemez sürüş gelişiyor. Tek püf noktası stres yapmamak. Ufak tefek şeylerde kendini sıkmamak. Örneğin jantı sürttüm, kaldırırken stop ettirdim gibi. Zamanla istesen bile kalkışta stop ettiremiyorsun.

Çok teşekkür ederim abi, ben de öyle düşünüyorum.
sürücü kursundayken bile sanki ehliyet varmış gibi rahat ve özgüvenli sürüyor insan, sürücü adayı yazdığı için sanırım :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım