Araç kameraları hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MertEren

Panpa
8 Eyl 2016
1,216
2,194
3,770
26
İstanbul
Dün yaşadığım kaza sonrasında araç kamerasının önemini anladım ve bir araç kamerası almaya karar verdim. Fiyatlarını biraz baktım, listeleri kurcaladım fakat araç kameraları hakkında pek bir bilgim olmadığından işin içinden tam olarak çıkamadım. Hem bana hemde diğer arkadaşlarımıza yardımcı olmak adına, araç kamerası tavsiyeleri için aşağıya doluşabiliriz. Ayrıca benim bu konuda isteğim en uygun fiyata net görüntü alabileceğim bir cihaz satın almak.

cansermo

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
616
1,343
2,520
27
Sakarya
Öncelikle pil olmayan kapasitörlü kamera almanızı tavsiye ederim. Pilli modeller uzun vadede problemi çıkarıyor.

MertEren

Panpa
8 Eyl 2016
1,216
2,194
3,770
26
İstanbul
Öncelikle pil olmayan kapasitörlü kamera almanızı tavsiye ederim. Pilli modeller uzun vadede problemi çıkarıyor.
Arabayı çalıştırdığımda çakmağa veya prize takmak daha mantıklı geliyor zaten araç içinde, pil sürekli tak çıkar şarj et geri getir tekrar kur vs çok gereksiz bir olay gibi düşünüyorum.

cansermo

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
616
1,343
2,520
27
Sakarya
Arabayı çalıştırdığımda çakmağa veya prize takmak daha mantıklı geliyor zaten araç içinde, pil sürekli tak çıkar şarj et geri getir tekrar kur vs çok gereksiz bir olay gibi düşünüyorum.
Eğer araçta kontağın açık kapalı olması durumuna göre enerji gelen 12V çıkışı varsa ve bu çıkışa bağlanırsa kamera araç çalıştırıldığında ( ve ya araca göre kilit açıldığında / kapatıldığında) müdahaleye gerek kalmadan otomatik açılıp kapanır. Sürekli enerji gelen 12V çıkışına bağlanırsa devamlı kayıt yspar ve araç uzun süre çalışmadığında aküyü boşaltabilir. Bunlar pilli ve kapasitörlü kameraların her ikisi için de geçerlidir.
Kameraya sabit olarak kablo bağlı kalacağı için (her seferinde uğraşmamak adına) pilli modellerde şarja takma-çıkarma gibi bir sıkıntı olmaz.
Pilli modelllerde genellikle pil kapssitesi düşük olur ve enerji kesildikten sonra birkaç dakika (<5) daha kayıt yapıp kapanırken kapasitörlü modeller enerji kesildikten sonra birkaç saniye (<10) içinde kapanır. Fakat pilli modeller zamanla pillerinin kapasiteleri azalıp şişme yapmaktadır. Bu yüzden pilli modelller kapasitörlü modellere göre daha kısa zamanda sorun çıkarabilirler.

Son düzenleme:

MertEren

Panpa
8 Eyl 2016
1,216
2,194
3,770
26
İstanbul
Eğer araçta kontağın açık kapalı olması durumuna göre enerji gelen 12V çıkışı varsa ve bu çıkışa bağlanırsa kamera araç çalıştırıldığında ( ve ya araca göre kilit açıldığında / kapatıldığında) müdahaleye gerek kalmadan otomatik açılıp kapanır. Sürekli enerji gelen 12V çıkışına bağlanırsa devamlı kayıt yspar ve araç uzun süre çalışmadığında aküyü boşaltabilir. Bunlar pilli ve kapasitörlü kameraların her ikisi için de geçerlidir.
Kameraya sabit olarak kablo bağlı kalacağı için (her seferinde uğraşmamak adına) pilli modellerde şarja takma-çıkarma gibi bir sıkıntı olmaz.
Pilli modelllerde genellikle pil kapssitesi düşük olur ve enerji kesildikten sonra birkaç dakika (<5) daha kayıt yapıp kapanırken kapasitörlü modeller enerji kesildikten sonra birkaç saniye (<10) içinde kapanır. Fakat pilli modeller zamanla pillerinin kapasiteleri azalıp şişme yapmaktadır. Bu yüzden pilli modelller kapasitörlü modellere göre daha kısa zamanda sorun çıkarabilirler.
Hocam detaylı bilgi verdiğin için sağolasın. Bu dediklerini dikkate alıp bir kamera seçeceğim. Birde yazdıklarından dolayı sende kamera varmış gibi hissettim eğer varsa nedir sendeki model?

cansermo

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
616
1,343
2,520
27
Sakarya
Hocam detaylı bilgi verdiğin için sağolasın. Bu dediklerini dikkate alıp bir kamera seçeceğim. Birde yazdıklarından dolayı sende kamera varmış gibi hissettim eğer varsa nedir sendeki model?
Xiaominin xiaoyi car dvr modeli var fakat bu model pilli olduğu için pek tavsiye etmem ama türkiyeden alırsan ve sıkıntı çıkardığında garanti kapsamında çözülebilirse düşinülebilir . Ben yurtdışından almıştım. Alırken pek bilgim yoktu ve xiaomi markasına güvenerek aldım. Hatta aynı kamerada babamın, ablamın, amcamın ve dayımın araçlarına da aldık. Dayımın aracındaki kamera sürekli enerjide olduğu için yaklaşık 7-8 ay sonra bataryası şişte ve sapıtıp açılmamaya başladı. Diğer araçlardakilwr ise halen çalışmakta. Bu arada kameraları 2016 ocak şubat gibi almıştık gearbestten. Daha sonra 2-3 kişi daha kamera isteyen oldu onlara da gearbestten a118c modelini aldık ve şuan onlardan bir şikayet duymadım.

cansermo

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
616
1,343
2,520
27
Sakarya
Bu arada araç kamerası almayı düşünenlere donanımhaber forumundaki olguerhanın konularına bakmalarını tavsiye ederim. Bir çok model aksiyon ve araç kamerası deneyimi vardır. Şuan trdeki araç kameraları hakkında en bilgili kişilerden birisidir .

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,286
1
9,436
4,970
kocaeli
Araç sürüş esnasindayken tabiki kayıtta olmalı ama diyelim araç park halinde çarpıp kaçtılar. Kamera kapalı olduğu için kayittada değil . Buna bir çözüm yok mu ? Powerbank falan bağlasak?

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cansermo

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
616
1,343
2,520
27
Sakarya
S
Araç sürüş esnasindayken tabiki kayıtta olmalı ama diyelim araç park halinde çarpıp kaçtılar. Kamera kapalı olduğu için kayittada değil . Buna bir çözüm yok mu ? Powerbank falan bağlasak?

Kapasitörlü kameranın devamlı çalışmasının aküyü bitirmesi haricinde bir sorun çıkaracağını sanmıyorum. Eğer park halindeyken de çekim yapması isteniyorsa powerbank e ihtiyaç kalmadan sürekli enerji gelen 12V çıkışına bağlanarak da sürekli çekim yapması sağlanabilir. Araç 2-3 günden fazla kullanılmayacaksa da kameranın kablosu çıkarılarak aküyü bitirmesi de engellenebilir. Bu işlem powerbank ile de çözülebilir fakat araç park halindeyken özellikle yaz aylarında araç içerisinde powerbank bulunması bana güvenilir bir çözüm gibi gelmiyor.

Atilgan

Elit Apaçi
13 Mar 2017
250
237
945
Bursa
Marka
Opel
Merhaba...Aslında rusların ya da hava koşullarının trafiği olumsuz etkileyen iklimlerin ülkelerinde bu donanımlar standart iken bizde biraz ekstra olarak görünüyordu.. Fakat son zamanlarda bilinçli kullanıcıların sayısında ciddi bir artış oldu..Pek çok kullanıcı, olsun diye almıyor da aktif olarak kullanıp işe yarayacağı koşulları göz önünde bulundurarak alıyor..Ben de aracıma ne yapsam ne yapsam diye düşünürken, 2 yıl önce yurt dışından aldığım Valeo'nun şerit takip asistanlı, yorgunluk tespit sistemli ve kaza kayıt kamerasına sahip ürününden almıştım.. Ürünün çok güzel özellikleri var. Üstelik valeo.. Türkiye'de sağlayıcıları olsa da biraz fiyat olarak pahalı gelebilir...

Ürün adı ; Valeo Guideo bildiğim özellikleri şöyle;
-Kesik çizgili ya da düz çizgili şeritlerde, sinyal vermeden sağ ya da sol şeride yaklaştığınızda uyarıyor, geçtiğinizde uyarıdan sonra bayan anons ile şeritten ayrıldınız lütfen dikkat şeklinde uyarı veriyor..
-Trafikte, kırmızı ışıkta bekliyorken örneğin; sizin önünüzdeki araç hareket ettiğinde, eğer siz onun hareketinden 3 sn sonra da durmaya devam ederseniz; sizi akustik bir sesle uyarıyor.
-Yorgunluk tespitte de; eğer cihazınız aktif olarak açıksa ve açık halde 1 saat sürüş yaptığınızda 1 saat sürüş tamamladınız diye sesli anons oluyor 2 saat ve üstünde de lütfen mola verin şeklinde anons veriyor..
-Ürün 30 sn lik 30 video kayıt ediyor ve usb ile pc ye görüntüler aktarılabiliyor. Kaza kayıt tutanağına da ek olarak verilmesi için...Bunun dışında sadece siz istediğinizde de 30 sn lik video çekebiliyor.. Uyarıcısı normalde kendi algılıyor ama ben ESP ve ABS sigortasına paralel aldım.. Tetikleme yaptığında yani ESP lik bir durum olduğunda örneğin 30 sn boyunca video kaydediyor.. 2-3 özelliği daha var..Bana kalırsa alacaksanız böyle bir şey tavsiye ederim... Eğer almayacaksanız bence orta halli bir android telefonu sabit kamera olarak kullanın derim...

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Ben sj4000 aksiyon kamerasini 2014den beri kullaniyorum.. Esasen ikinci el aldim sahibi 2014 de almiş. 2016 yilin başindan beride benim arabada. Sikintisi şu ana kadar olmadi. Pardon sogukta maalesef bataryasi donuyor ve kaydetmiyor.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,286
1
9,436
4,970
kocaeli
Ben sj4000 aksiyon kamerasini 2014den beri kullaniyorum.. Esasen ikinci el aldim sahibi 2014 de almiş. 2016 yilin başindan beride benim arabada. Sikintisi şu ana kadar olmadi. Pardon sogukta maalesef bataryasi donuyor ve kaydetmiyor.
Ne kadar soğukta abi ?

Birde gyro vardı galiba onda sarsıntı önleyici sistem , görüntü kalitesi iyi mı ?

becool

Profesör
1 Nis 2017
177
450
1,235
27
Antalya
Gecen sene bizim arabaya vur kac yaptilat bolgede bir iki kamera vardi inceledik fakat plaka okunmuyodu eger pilli alirsan arabada degilkende kayit yapiyo olur isinr yariyabilir allah korusun kotu bisey olursa tabi semtiniz duzgun bir semtse sorun olmaz

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım