AÇIK Aracım uzun süre rolantide çalıştı, zarar görmüş müdür? Ne yapmam gerekir?

Doruk Palaz

Doruk Palaz
Takipçi
5 Kas 2022
1
0
10
23
Kıbrıs
Marka
Mercedes
Merhaba arkadaşlar. Aracım Mercedes GLC 250. Aracı sıklıkla kullanmadığım için akünün oturmaması için aracı olduğu yerde işlettim ve işlediğini unutup diğer aracım ile evden gittim.
Akşam geldiğimde hala çalışıyordu bir şey olur mu? (Aracı sabah 9 gibi işlettim akşam 6 gibi eve geldiğimde halen daha işliyordu.)
(Araç kapalı garajın içerisindeydi.)

Moderatör tarafında düzenlendi:

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,034
3
4,926
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Bir kereye mahsus ben bir şey olacağını düşünmüyorum ancak sıklıkla yapılırsa elbette zararlı olacaktır,sonuçta bu makineler devirli kullanımlara göre üretiliyor.Özellikle bir Mercedes motorunda bu bir kereliğine bir problem oluşturmamıştır bence.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,855
26,186
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Söylendiği gibi bir seferden sorun olmaz, biz de ara ara klima için 3 4 saat rolantide tuttuk arabanın soğutma sistemi sağlıklıysa ki o araçta muhtemelen sağlıklıdır bir sorun olmaz. %100 teknik bi bilgi değil tabi söylediğim ama sanmıyorum sorun olacağını

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Soğutma sistemi ideal ayarda ve motor yağı iyi durumdaysa sorun olmayacaktır, aracın fanı çalışıyor ve önü açıksa dahada rahat edebilirsiniz. Dizel araçlarda genelde problem daha fazla oluyor piston kırpmak çekiyor :) ama MB sanırım bunların hepsini test etmiş bir markadır içiniz rahat olabilir.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Merhaba arkadaşlar. Aracım Mercedes GLC 250. Aracı sıklıkla kullanmadığım için akünün oturmaması için aracı olduğu yerde işlettim ve işlediğini unutup diğer aracım ile evden gittim.
Akşam geldiğimde hala çalışıyordu bir şey olur mu? (Aracı sabah 9 gibi işlettim akşam 6 gibi eve geldiğimde halen daha işliyordu.)
(Araç kapalı garajın içerisindeydi.)
Kapalı garajda başka bir canlı varsa en büyük zararı o görmüştür. Araç benzinliyse hiçbir şey olmaz. Dizelse de bir kereden bir şey olmaz, ciğerleri kurumlandıysa bile bir ara çıkıp devirli kullanırsınız veya uzun yol yaparsınız, kurumları temizlenir, bir şeyi kalmaz.

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
araba rüzgar yemeyecğinden dolayı soğutması biraz daha zahmetli olmuştur ancak MB zaten AR-GE çalışmalarında bunu planlamıştır, önlemini almıştır.

bir problem yaratmaz ama bence sürekli yapmak zararlı olabilir.

en merak ettiğim şey;

ne kadar yakıt tüketti?

Testarossa

TomSawyer
Profesör
8 Ağu 2020
599
957
1,820
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Arkadaşımın dedesinin lada vegası var , Sibiryada yaşadıkları için bazen gerektiğinde geceden çalışır vaziyette bırakıp gündüz aracı kullanıyorlarmış, araba 250.000 km civarındaymış.
Bunu sürekli yaptıklarını hiç bir sorun yaşamadıklarını aracıı 20 yıldır kullandıkları söyledi.

Bence içinizi ferah tutun sorun olmaz. Lada çok sağlamdır evet ama sonuçta mb den bahsediyoruz bir alfa olsa anlarım :D

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
Arkadaşımın dedesinin lada vegası var , Sibiryada yaşadıkları için bazen gerektiğinde geceden çalışır vaziyette bırakıp gündüz aracı kullanıyorlarmış, araba 250.000 km civarındaymış.
Bunu sürekli yaptıklarını hiç bir sorun yaşamadıklarını aracıı 20 yıldır kullandıkları söyledi.

Bence içinizi ferah tutun sorun olmaz. Lada çok sağlamdır evet ama sonuçta mb den bahsediyoruz bir alfa olsa anlarım :D
alfa öğlene doğru hiçbir arıza bulamasa airbag lambasını yakardı 😄

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,632
1
5,127
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
İçiniz rahat olsun. Sürekli olmadığı sürece kolay kolay bir şey olmaz :) Siz gene de bir ara yola çıkınca beygirleri azıcık koşturun abartmadan :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım