KAPALI Aracın Direksiyonu Çevirirken Çıkan Ses

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mahmutayvaz

Asfalt Kurutucu
17 Eki 2016
27
23
595
31
ÇORUM
MERHABA SEVGİLİ OTOPARK SAKİNLERİ ARACIMIN DİREKSİYONUNU ÇEVİRDİĞİMDE TAK TAK DİYE BİR SES ÇIKARTIYOR. BU SORUN 1 AYDIR DEVAM EDİYOR ŞUAN SES ARTTI VE BENİ KORKUTUYOR. ANLAM VEREMEDİM. BİLGİNİZ DAHİLİNDE İSE YARDIMCI OLUR MUSUNUZ.

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

mahmutayvaz

Asfalt Kurutucu
17 Eki 2016
27
23
595
31
ÇORUM
İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. EVET ARACIM DOBLO' NUN AÇIK KASASI ÖN AMORTİSÖR BİLYELERİNDE Kİ BU SORUN DİREKSİYON ÇEVİRMEDE DE OLUR MU? ÇÜNKÜ ARACIM DURUR VAZİYETTE DE DİREKSİYONU ÇEVİRDİĞİMDE DE SES ÇIKARTIYOR.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,019
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Büyük harfle yazmanıza gerek yok, küçük harfi de sakince okuyoruz her türlü. :)
İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. EVET ARACIM DOBLO' NUN AÇIK KASASI ÖN AMORTİSÖR BİLYELERİNDE Kİ BU SORUN DİREKSİYON ÇEVİRMEDE DE OLUR MU? ÇÜNKÜ ARACIM DURUR VAZİYETTE DE DİREKSİYONU ÇEVİRDİĞİMDE DE SES ÇIKARTIYOR.
Olur. Büyük ihtimalle ön amortisör üst bilyasından geliyordur ses. Bir ihtimal direksiyon kutusu da benzer sesi yapabiliyor. Fazla ağır yük vurmadan, ön düzene yüklenecek şekilde sert kullanmadan, araca bugünlerde iyi davranarak uygun zamanınızda baktırmanızda fayda var. Sesi tecrübe edip dinlemeden ezbere konuşulmaz ama bahsettiğiniz belirtiler çok ileri düzeyde olduğu zaman sorun da tehlikeli bir boyuta ilerlemiş demektir.

summi

Profesör
9 Eyl 2016
193
258
1,335
Marka
BMW
Benzer sorun E90'da da mevcut. Tam sol yapıp geri geri gelirken ilk hareket anında tak diye bir ses geliyor ön taraftan. Sebebini çözemedim ama yaklaşık 1 senedir devam ediyor.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Benim aracımda da var bu ses. Sola veya sağa dönerken tak tak tak diye ses geliyor. Aks dediler bana ama?

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Araç hareket halinde dönüş yaparken geliyorsa ilk ihtimal dış aks kafaları. Araç durur vaziyette de ses geliyorsa akla gelen ilk ihtimal amortisör bilyeleri.
Anladım bendeki dönerken ses yapıyor.
Aks kafası dediğiniz ile komple aks farklı şeyler değil mi ? çünkü bana komple aks değişmemiz gerekiyor dediler.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Anladım bendeki dönerken ses yapıyor.
Aks kafası dediğiniz ile komple aks farklı şeyler değil mi ? çünkü bana komple aks değişmemiz gerekiyor dediler.
Yetkili servise gittiyseniz tabi komple derler :D Sadece dış aks kafası değişir tabi neden komple değiştiriyorsunuz. Dış kafayla iç kafayı birbirine bağlayan aks kolu vardır ve iç kafayla aks kolu çok uzun ömürlü parçalardır dış aks kafasına göre.
İç aks kafası arızalıysa yüksek hızlarda gaza yüklenince aracın kabini deprem oluyormuş gibi sarsılır böyle bir sorun yoksa gerek yok komple değiştirmeye

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Yetkili servise gittiyseniz tabi komple derler :D Sadece dış aks kafası değişir tabi neden komple değiştiriyorsunuz. Dış kafayla iç kafayı birbirine bağlayan aks kolu vardır ve iç kafayla aks kolu çok uzun ömürlü parçalardır dış aks kafasına göre.
İç aks kafası arızalıysa yüksek hızlarda gaza yüklenince aracın kabini deprem oluyormuş gibi sarsılır böyle bir sorun yoksa gerek yok komple değiştirmeye
Yetkili servis değil ama yetkili serviste çalışan kendi yerini açmış birisine gittim. Sarsılma vs yok sadece dönüşlerde tak tak diye arka arkaya ses geliyor o kadar. Onun harici başka bir zarar görmedim. Şimdi adama aks kafasını değiştirsek mi desen benim işime karışıyor musun demesin :) şaka bir yana bir kaç yere daha göstereceğim, dedikleriniz çok iyi oldu teşekkür ederim.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Yetkili servis değil ama yetkili serviste çalışan kendi yerini açmış birisine gittim. Sarsılma vs yok sadece dönüşlerde tak tak diye arka arkaya ses geliyor o kadar. Onun harici başka bir zarar görmedim. Şimdi adama aks kafasını değiştirsek mi desen benim işime karışıyor musun demesin :) şaka bir yana bir kaç yere daha göstereceğim, dedikleriniz çok iyi oldu teşekkür ederim.
Eğer bahsettiğiniz usta yetkili servis parçalarıyla çalışıyorsa parça parça göndermezler tek parça halinde gönderirler bu yüzden öyle demiş olabilir. Sadece dış aks kafası alıp değiştirebilirsiniz neredeyse 10da 1i fiyatına. rica ederim :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım