Araçlarınızın Ortalama Yakıt Tüketimi

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
İlk 180 km'si 500m-1km gibi kısa mesafe ve açık yolda motoru sıkıştırımalı, sağanak yağışlı, şehir içi trafikli, yani tam bir karma kullanım; sonraki 500 km'si uzun yol ve yarım saat kadar şehir içi;
ortalama 5.1 lt/100km
Araba benim benzinli Corsa C 1.2
Ekli dosyayı görüntüle 12231
ilk 160 km'sinde 20 km klima açık aşırı sıkıştırmalı bir yerlere yetişmeli bir kullanım, onun dışında günlük karma kullanım, kalan 500km'si uzun yol ile => Ortalama: 5,47

Sonraki deponun yarısında klima açık, 100km kadar bir bölümü ralli temposunda virajlı yokuşlu yollarda, kalanında da özensiz uzun yol kullanımıyla => Ortalama: 5,68
13nisan2018 benzin kuruyla 33-34 kuruş yakmış :)

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,137
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Zamlardan önce depoyu doldurup yol bilgisayarını sıfırladım. Dün pendik'ten Validebağ'a gidip geldim D100 üzerinden öğleden önce. Döndüğümde bilgiler şu şekildeydi:

67.1 km yol katetmişim, 23.5 km ortalama hız ile. Ortalama 5.4 litre tüketim değeri yakalamışım.

Sonrasında eşim aldı arabayı. İşe gitti geldi, şehir içinde başka yerlere de gitti. Dur-kalk trafik yok ama gittiği yerlerde. yavaş da olsa akan şehiriçi trafiği. en fazla ışık filan işte. 6.1 litreye çıkarmış hemen nasıl başardıysa. Tekrar direksiyona geçtim ve evden çıkıp Bostancı'ya geldim. Bir kısmı D100, bir kısmı minibüs yolu. Veriler şu hale geldi ;

152.3 km, 22.3km ortalama hız. Ortalama tüketim 6.0 litre.

Bu veriler ışığında kadınlara araba kullanmayı öğretmenin yetmediğini görüyoruz. Evet.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,608
18,399
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
8e1befcc1930a0c15ada2c0973f60041.jpg

Kocaeli şehir içi durumlar böyle.Bu durumda mazotun da 5.63 olduğunu düşünürsek ortalama 33 kuruş yakıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,137
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Evet taze taze, yeni bilgiler.

Haftasonu için seyahate çıktım. Yazın aynı yolu 130km/s altına inmeden gelmiş ve yaklaşık 5.5litre ortalama tüketim değeri yakalamıştım. Bu sefer %70-80 cc ile 100-110 km/s arası geldim. Veriler şu şekilde;

81,4 km/s ortalama hız ile 581,7 km yol yapmışım. 24,6 litre yakıt tüketmişim. 100km'de ortalama 4,2 litreye tekabül ediyor. Şükela.

Bu arada otomobil Megane III 1.5 dci 110hp EDC

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Yarın gidiş dönüş toplam 220 km civarı bir yolculuğa çıkacağım. Tüm ekonomik sürüş tekniklerini kullanmayı düşünüyorum. İlk 100 km'de hedef 3 litre ve altı, dönüşte ise toplam hedef 3.5 litre altı. Yarın burdan paylaşırım.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
@DouglasAdams
Menzil 23 km kaldığında (daha ışık yanmıyordu) doldurdum depoyu, 32.840lt aldı. Menzil sıfır gösterdiğinde sanırım depoda daha 9 lt falan yakıt kalmış olacak ki o da 100 km'den fazla götürür (denemedim, tahmini)...

Litresi 6,09'dan 200 lira mı yedi bıdık efendi... Çok arttı bu yakıt fiyatları ya. :(

Bir de yeni bir şey farkettim, arabayı güya kaç yıldır kullanıyorum.
Kullandığım diğer arabalarda tahmini menzil sürüş tarzına göre değişiyor, mesela yola çıkarken 240 km gider diyen ekran, sabit 80 falan gidince açık yolda 270lere çıkıyor. Bıdıkta menzil neyse o, anlık düzenlemiyor. Sanırım araçtaki ortalama tüketim değerine göre (daha önce de yazmıştım, yılı geçkin zaman oldu sıfırlamayalı 7.0 gösteriyor) hesaplayıp gösteriyor.

Yakıt aldıktan sonra denedim, gösterdiği menzil ile yaptığım km'ye baktım, ilk menzil-yaptığım km=son tahmini menzil olarak çıktı. Doğru gösteriyor yani.

Son düzenleme:

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,920
2
24,229
5,320
İzmir
Marka
Toyota
@DouglasAdams
Menzil 23 km kaldığında (daha ışık yanmıyordu) doldurdum depoyu, 32.840lt aldı. Menzil sıfır gösterdiğinde sanırım depoda daha 9 lt falan yakıt kalmış olacak ki o da 100 km'den fazla götürür (denemedim, tahmini)...

Litresi 6,09'dan 200 lira mı yedi bıdık efendi... Çok arttı bu yakıt fiyatları ya. :(

Bir de yeni bir şey farkettim, arabayı güya kaç yıldır kullanıyorum.
Kullandığım diğer arabalarda tahmini menzil sürüş tarzına göre değişiyor, mesela yola çıkarken 240 km gider diyen ekran, sabit 80 falan gidince açık yolda 270lere çıkıyor. Bıdıkta menzil neyse o, anlık düzenlemiyor. Sanırım araçtaki ortalama tüketim değerine göre (daha önce de yazmıştım, yılı geçkin zaman oldu sıfırlamayalı 7.0 gösteriyor) hesaplayıp gösteriyor.

Yakıt aldıktan sonra denedim, gösterdiği menzil ile yaptığım km'ye baktım, ilk menzil-yaptığım km=son tahmini menzil olarak çıktı. Doğru gösteriyor yani.
Şöyle çalışıyor menzil artmıyor.Söylediği menzili daha yavaş ivmeyle azaltıyor.Ama doğru gösteriyor.Bir şekilde ayarlıyor onu ilginç bir yazılımı var.
Dün ben de 36 litre benzin aldım üzüldüm baya.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,137
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Ekli dosyayı görüntüle 12656

İlk 112 km geçildi. Hedefe uzak kaldık biraz. 3.3 L /100km
hocam araba astra h mı?

Ben çok sevdim bu ekonomik sürüş işini ya geri dönüşte de bi 580km var, orada daha da kastırmayı düşünüyorum. gelirken başlarda 3.8 litrelerde filan geziyordu çünkü, yapabilirim inanıyorum :D

bir de bilenlere danışayım. Cruise control yakıt ekonomisine nasıl etki ediyor? ben bazı yerlerde kendim olsam gaza basmayacakken cc nin gaz verdiğini farkettim. bunlar nasıl etkiliyor acaba tüketimi?

Son düzenleme:

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Beyler.
Ben ortalama hıza taktım... 70 80 km altına inmeden yine 7.1 litreyi tutturayım yeter. Nede olsa lpg 3 aydır aynı fiyat.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
hocam araba astra h mı?

Ben çok sevdim bu ekonomik sürüş işini ya geri dönüşte de bi 580km var, orada daha da kastırmayı düşünüyorum. gelirken başlarda 3.8 litrelerde filan geziyordu çünkü, yapabilirim inanıyorum :D

bir de bilenlere danışayım. Cruise control yakıt ekonomisine nasıl etki ediyor? ben bazı yerlerde kendim olsam gaza basmayacakken cc nin gaz verdiğini farkettim. bunlar nasıl etkiliyor acaba tüketimi?
cc çok az da olsa tüketimi arttırır. Minimum tüketimi sunamaz. Sağlam iradeyle başarılı bir pedal kullanımıyla daha düşüğü yakalanabilir. Ama gerçekten cc'den az yaktıracak şekilde kullanmak insanı çok yoruyor. Bir süre sonra sürücünün o itinalı performansı düşebilir, tüketimi tekrar arttırabilir. :)
Deneyince yapılıyor ama uzun soluklu olmuyor.

tpexxxx

Düz Yol Gazcısı
9 Nis 2018
5
3
145
Kendi gözlemime göre cc l daha az yaktırıyor gaz şiddetini optimum seviyede tutuyor.Örneğin düz yolda cc kullanmadan 100 km ile giderken bile ayağınız çok hassas davranamıyor 99-98-101-102 oluyor bu bile uzun yolda 0.2-0.4 arası yakıt artışına tekabül ediyor.En azından benim gözlemim öyle

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım