Arka plaka

Arka plaka

• Kullanılan toplam oy
    45

yty

Panpa
Stage 1
Beğeni Puanı
4,269
bir an connecti düşünüp olayı anlayana kadar error verdim.

konuya bakanların göz gezdirebilmesi için buraya random olmak üzere biraz fotoğraf eklemek istiyorum.

benim tercihim genel olarak bagaj kapağında olan. :)

MAYFA AYUU

Panpa
Beğeni Puanı
13,335
Marka
Audi
Tasarım dışında sıkıntı şu, plakalık tam oturmamışsa bagajı kapatınca ses yapıyor, sinir oluyorum.

Tasarım olarak bence kapağın üstünde daha güzel.

@yty sağol açıkladığın için bu arada iyi oldu :)

lozlevent

Levent
Profesör
Beğeni Puanı
810
Marka
Ford
Tamponda olduğunda çok pislenebiliyor :D Ben bagaj kapağındakilerden yanayım.

mrtkap

Profesör
Beğeni Puanı
729
Marka
Toyota
Kapağın üstünde olması daha mantıklı çünkü tampon kolayca elden çıkabilir boyanabilir bir daha uğraşmaya gerek yok :)

TuncYcl

Profesör
Beğeni Puanı
832
Marka
BMW
Bu bir tercih degl ki olamaz yani. Sen o arabayi begenmemis oluyorsun direk :D

Samed M.

Panpa
Beğeni Puanı
2,597
Marka
Hyundai
Güzel konu fakat arka tarafta plaka nerede olursa olsun eğreti durmuyor, asıl olay ön tarafta başlıyor. Ön plakalar bir çok aracın bütün ön tasarımını direk baltalıyor bence.

alfhonso

Hakan BIÇAK
İnfazcı
Yönetici
Admin
Beğeni Puanı
35,137
Marka
Opel
Güzel konu fakat arka tarafta plaka nerede olursa olsun eğreti durmuyor, asıl olay ön tarafta başlıyor. Ön plakalar bir çok aracın bütün ön tasarımını direk baltalıyor bence.
başlıkta en haklı bulduğum gönderi. Alfa romeo'ların scudetto tasarımından dolayı ön plakalık hep sorun olmuştur. Giuilettalarda kare plaka takan çoktu ama kare plaka yasaklandı. Farklı bir imaj yaratıyor evet doğru, gerçekten farklı da duruyor. Ancak tasarım bütünlüğünü seven bir çok kişi ortada plakayı seviyor ve Alfa romeo'nun kenarda kalan plakalarını sevmiyor :)

Ben alfa romeoların plakalık yerini seviyorum, ama özellikle giuilettalarda normal dikdörtgen plaka çok kötü duruyor, kare plaka daha şık duruyor.

IMG_8173.jpeg

mustafa.e

Panpa
Beğeni Puanı
5,728
Marka
Volkswagen
O araba şu şekil plaka takar, bu araba şo şekil plaka takar, herkesin plakasına kimse karışamaz

Atilgan

Elit Apaçi
Beğeni Puanı
234
Marka
Opel
Tamponda olması daha iyi bence. Olası arkadan araç temaslarında ya da kazalarında tampon tamiri ya da değişimi daha kolay ve ucuz oluyor. Ancak bagaj sıkıntı.. Hele bizim ülkede insandan soğutur tavırları.. Ben altta ve tamponda olmasından yanayım. Şükürler olsun opel bunu hep yapıyor . Ayrıca plaka aydınlatması da gece bagaj kullanımında fayda sağlıyor.

S.Asil

Panpa
Beğeni Puanı
2,545
Marka
Opel
başlıkta en haklı bulduğum gönderi. Alfa romeo'ların scudetto tasarımından dolayı ön plakalık hep sorun olmuştur. Giuilettalarda kare plaka takan çoktu ama kare plaka yasaklandı. Farklı bir imaj yaratıyor evet doğru, gerçekten farklı da duruyor. Ancak tasarım bütünlüğünü seven bir çok kişi ortada plakayı seviyor ve Alfa romeo'nun kenarda kalan plakalarını sevmiyor :)

Ben alfa romeoların plakalık yerini seviyorum, ama özellikle giuilettalarda normal dikdörtgen plaka çok kötü duruyor, kare plaka daha şık duruyor.

Ekli dosyayı görüntüle 17121
Öndeki plakayı ve plakalığı sök ve duruşa bak diyorum sadece sana :D

alfhonso

Hakan BIÇAK
İnfazcı
Yönetici
Admin
Beğeni Puanı
35,137
Marka
Opel

sputnik

Üye
Beğeni Puanı
10,806
Marka
Lexus
Kare plakayı hâlâ tek tarafa alabiliyoruz diye biliyorum ben. İki tarafa da takılması yasaklanmış olması lazım.
Daha önce konuşmuştuk forumda.
Son çıkan düzenlemeden (2016) sonra yasak oldu. Şu an Türkiye'de geçerli olan tek plaka aşağıdaki:

Ancak bu düzenlemeden sonra kare plaka bastırıp alan olduğunu farklı yerlerde gördüm. Şu an kalmadı sanırım ama eski arabaların bir kısmının arka plakalığına kare plaka dışında plaka takmak imkansızdı.
Kimileri arabaya göre bakıp kare plaka izni veriyorlar demiş.
Araçtaki iki plakanında kare olması zaten yasak. Biri kare plakaysa da ceza yazma inisiyatifi memurda demiş @maximaorhan'ın konuştuğu polis memuru.
https://otopark.com/forum/threads/standart-dışı-plakalar-ağır-kusur-sayılacak.4592/page-2

Örneğin Corona. Bu arabanın sahibine arkaya gidip dikdörtgen plaka tak diyemezler, kare plakaya mecbur. Ancak keyfi olarak dikdörtgen plakayı çıkartıp kare plakaya izin vereceklerini sanmıyorum.

fksarall

Panpa
Beğeni Puanı
3,347
Marka
BMW
Daha önce konuşmuştuk forumda.
Son çıkan düzenlemeden (2016) sonra yasak oldu. Şu an Türkiye'de geçerli olan tek plaka aşağıdaki:

Ancak bu düzenlemeden sonra kare plaka bastırıp alan olduğunu farklı yerlerde gördüm. Şu an kalmadı sanırım ama eski arabaların bir kısmının arka plakalığına kare plaka dışında plaka takmak imkansızdı.
Kimileri arabaya göre bakıp kare plaka izni veriyorlar demiş.
Araçtaki iki plakanında kare olması zaten yasak. Biri kare plakaysa da ceza yazma inisiyatifi memurda demiş @maximaorhan'ın konuştuğu polis memuru.
https://otopark.com/forum/threads/standart-dışı-plakalar-ağır-kusur-sayılacak.4592/page-2

Örneğin Corona. Bu arabanın sahibine arkaya gidip dikdörtgen plaka tak diyemezler, kare plakaya mecbur. Ancak keyfi olarak dikdörtgen plakayı çıkartıp kare plakaya izin vereceklerini sanmıyorum.
2) (Değişik:RG-21/3/2012-28240) Otomobil, kamyonet, minibüs, kamyon, çekici ve otobüslerde ön plaka 11x52, arka plaka 11x52 veya 21x32 santimetre; plaka yerlerinin bu ölçülere uymaması halinde ölçüler 15x30 santimetre, en ve boyda olur.

Trafik yönetmeliğinin 4. bölümünde yazan bu.