KAPALI Astra EasyTronic Arıza

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,066
6,944
5,020
github.com
Marka
BMW
Arkadaşlar geçen hafta aileden biri Astra H almış araba 2007 model dizel otomatik. Çok uzatmak istemiyorum. Araba klima son ayardayken vitesi boşa atıyordu vitese getirilmek istendiğinde kendi kendine boşa atıyordu. Ancak geri vites sorunsuz bir şekilde çalışıyordu. Araca yetkili serviste şanzıman değişimi gerek demişler. Başka bir özel servise götürmüşler klima ile ilgili bişeyler yapılmış klima yük bindiriyormuş sonra şanzımana elektrik gitmiyormuş filan ama sorun hala çözülmedi. Klima ile alakası yok. En son dün Trabzon'da bir özel servise getirdiğimizde şanzımanın kalibrasyonu yapıldı ama oradaki usta sorunun tekrar edeceğini ve şanzıman beyninin yenilenmesi gerektiğini söyledi. Başına gelen varsa veya çözümü hakkında bilgisi olsan varsa ve paylaşırsa memnun olurum

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Çok zor bir süreç bekliyor sahibini. Allah şimdiden sabır versin.
Benzer bir durum arkadaşımın başına aldı. Kendi kendine boşa atma, vites değişirken saçmalama, yokuşta vitesi 1de tutması gerekirken 2ye atıp stop etme bile yaşadı. Otomatik vites stop etti :)
beyin tamiri yaptı olmadı, değişti olmadı, mekatronic değişti olmadı. arabanın beyni tamamen elden geçti olmadı. en son o kadar para harcamasına rağmen zararına sattı. Opel'in yanından yaklaşası gelmiyor artık. Ve bunlar bu konuda uzman denilen İstanbul'da bi usta tarafından yapıldı. Opel forumlarında vs çok övülen .

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Arkadaşlar geçen hafta aileden biri Astra H almış araba 2007 model dizel otomatik. Çok uzatmak istemiyorum. Araba klima son ayardayken vitesi boşa atıyordu vitese getirilmek istendiğinde kendi kendine boşa atıyordu. Ancak geri vites sorunsuz bir şekilde çalışıyordu. Araca yetkili serviste şanzıman değişimi gerek demişler. Başka bir özel servise götürmüşler klima ile ilgili bişeyler yapılmış klima yük bindiriyormuş sonra şanzımana elektrik gitmiyormuş filan ama sorun hala çözülmedi. Klima ile alakası yok. En son dün Trabzon'da bir özel servise getirdiğimizde şanzımanın kalibrasyonu yapıldı ama oradaki usta sorunun tekrar edeceğini ve şanzıman beyninin yenilenmesi gerektiğini söyledi. Başına gelen varsa veya çözümü hakkında bilgisi olsan varsa ve paylaşırsa memnun olurum
%99.9 ihtimalle şanzıman yağ bakımında ATF yağ konuldu. Öğrenilip acilen 75W85 veya 75W90 manuel şanzıman yağı koyulması gerekiyor. Bu şanzımanlara otomatik adı altında ATF koyuyorlar ve bunun gibi birçok sorun oluşuyor. Bu şanzıman robotlaştırılmış manuel şanzımandır şanzımanın içinin manuelle hiçbir farkı yoktur

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,066
6,944
5,020
github.com
Marka
BMW
%99.9 ihtimalle şanzıman yağ bakımında ATF yağ konuldu. Öğrenilip acilen 75W85 veya 75W90 manuel şanzıman yağı koyulması gerekiyor. Bu şanzımanlara otomatik adı altında ATF koyuyorlar ve bunun gibi birçok sorun oluşuyor. Bu şanzıman robotlaştırılmış manuel şanzımandır şanzımanın içinin manuelle hiçbir farkı yoktur
Değiştirsek sorun çözülecek mi yoksa kontrol edilmesi gereken bir şey anlamında mi söylediniz ?

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,066
6,944
5,020
github.com
Marka
BMW
Çok zor bir süreç bekliyor sahibini. Allah şimdiden sabır versin.
Benzer bir durum arkadaşımın başına aldı. Kendi kendine boşa atma, vites değişirken saçmalama, yokuşta vitesi 1de tutması gerekirken 2ye atıp stop etme bile yaşadı. Otomatik vites stop etti :)
beyin tamiri yaptı olmadı, değişti olmadı, mekatronic değişti olmadı. arabanın beyni tamamen elden geçti olmadı. en son o kadar para harcamasına rağmen zararına sattı. Opel'in yanından yaklaşası gelmiyor artık. Ve bunlar bu konuda uzman denilen İstanbul'da bi usta tarafından yapıldı. Opel forumlarında vs çok övülen .
Valla işin komik yanı arabayı galeriden almışlar galericiye durumu söylediklerinde galerici bendeyken öyle bir sorunu yoktu diyor , dün gösterdiğimiz usta da daha önce şanzımanın onarım gördüğünü ve hemen olacak bir arıza olmadığını söylüyor araba daha 1 hafta önce alınmış.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Hukuki olarak çok zor sanırım iş. O da ben de müşteriden aldım diyip sıyrılabilir. Ekspertiz yapan yerler ise verdikleri form altına yazdıkları bir madde ile çok rahat üstlerinden sorumluluk atabiliyorlar.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Maalesef öyle. Tek yapılabilecek şey, sanırım güç gösterisi yapmak olacak galeriye. Ya avukat vs ile ya da diğer türlü. Ama onda da tehlike büyük. Bu tarz adamlar zaten genelde mafyatik oluyorlar.

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,066
6,944
5,020
github.com
Marka
BMW
Maalesef öyle. Tek yapılabilecek şey, sanırım güç gösterisi yapmak olacak galeriye. Ya avukat vs ile ya da diğer türlü. Ama onda da tehlike büyük. Bu tarz adamlar zaten genelde mafyatik oluyorlar.
Telefonla filan olacak iş değil maalesef dediğiniz gibi arabayla gidip anlayacağı dilden konuşmak gerek ama bakalım araba benim değil bakalım ne yaparlar

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Aslında denemek çok mantıklı çünkü dün tahmini 5 bin lirayı geçer dediler yapılacak işlemler için
Kesinlikle. Değiştirin kalibre edin belki kurtarılır fakat kurtarılmazsa onarım şart. Opellerin şu yanlış şanzıman yağı konması yüzünden ortalık kırılan istavroz dişlileri partlayan şanzımanlarla dolu.. İçinden kırmızı renkli yağ çıkıyor diye atf sanıyor ustacıklarımız..... İlk linkini attığım gm şanzıman yağı da kırmızı renkli halbuki ama manuel vites yağı. Rengine aldanıp insanları binlerce lira masrafa sokuyolar araştırmaya öğrenmeye kendini güncellemeye kapalı çoğu sanayi ustası. Allah iyisine denk getirsin geçmiş olsun. Dediğim gibi deneyin sonucu yazarsınız

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,066
6,944
5,020
github.com
Marka
BMW
Kesinlikle. Değiştirin kalibre edin belki kurtarılır fakat kurtarılmazsa onarım şart. Opellerin şu yanlış şanzıman yağı konması yüzünden ortalık kırılan istavroz dişlileri partlayan şanzımanlarla dolu.. İçinden kırmızı renkli yağ çıkıyor diye atf sanıyor ustacıklarımız..... İlk linkini attığım gm şanzıman yağı da kırmızı renkli halbuki ama manuel vites yağı. Rengine aldanıp insanları binlerce lira masrafa sokuyolar araştırmaya öğrenmeye kendini güncellemeye kapalı çoğu sanayi ustası. Allah iyisine denk getirsin geçmiş olsun. Dediğim gibi deneyin sonucu yazarsınız
Koysalar da yanlış koysalar keşke. şimdiye kadar hangi ustaya sorsam hepsi şanzıman yağı ömürlüktur değişmez diyor. Tespitiniz çok doğru kendilerini geliştirmeyi araştırmayı hiç sevmiyorlar

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
2 yıl önce corsa c bendeyken şanzıman beyninden bi problem yaşamıştım 350 liraya tamir görmüştü 50 bin oldu o problem tekrarlamadı. Akü kontrol edildi mi sağlam mı

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
O zamanki yoğunluğumdan çok üstüne düşmedim güvendiğim bir opel servisi vardı onlar halletti araç vites gostergesinde fail veriyordu çalışmıyordu yani kendini bir sorundan dolayı korumaya alıyordu bilgisayarla bakıldı şanzımanla ilgili bi sıkıntı çıkmıştı beyin söküldü tamire gitti geldi aynı hatayı vermedi bir daha.
Tam emin olmamakla birlikte bizdeki sıkıntı aktuator sanayi deyimiyle vites değiştirme kömürü denen bişey kullanıma bağlı belli bir km sonra bitiyor onunla ilgiliydi sanırım.

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,066
6,944
5,020
github.com
Marka
BMW
O zamanki yoğunluğumdan çok üstüne düşmedim güvendiğim bir opel servisi vardı onlar halletti araç vites gostergesinde fail veriyordu çalışmıyordu yani kendini bir sorundan dolayı korumaya alıyordu bilgisayarla bakıldı şanzımanla ilgili bi sıkıntı çıkmıştı beyin söküldü tamire gitti geldi aynı hatayı vermedi bir daha.
Tam emin olmamakla birlikte bizdeki sıkıntı aktuator sanayi deyimiyle vites değiştirme kömürü denen bişey kullanıma bağlı belli bir km sonra bitiyor onunla ilgiliydi sanırım.
bizim ustanın da ağzından aktuator diye bir şey çıktı ama beyin değişecek dendi. yetkili servisten sonra Rize'de bir servise göstermiştik o da beyin değişimi dedi ama ikisi de hiç emin değildi sanki obd'ye bağladılar sonra problem şanzımanda dediler ama soru sorunca kesin konuşamadilar pek. sadece komurleri degistirsek problem çözülecek gibi geliyor bana ama bakalım araba benim olmadığı için süreçte benim dediğim değil asıl sahibinin dediği oluyor. Ben yine de bir tavsiye edeceğim bakalım duruma göre yazarım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım