AUX destekli teybe Bluetooth ekleme

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Belki birilerinin işine yarar diye teybime yaptığım işlemi anlatmak istedim. Eğer teybinizin sesinden memnunsanız ama desteklediği çıkışlar yetmiyorsa ve bunun içinde bir teybe 400 liradan fazla para vermek istemiyorsanız doğru yerdesiniz :D Benim anlatacağım teyp CD ve AUX destekli Pioneer DEH-2050MPG. Bütün Pioneerlerde bu işlem geçerlidir diye tahmin ediyorum. Diğer marka teyplerde de 12V çıkışını bulmanız yeterli.

Gerekenler:
  1. 7805 Voltaj Regulatörü (1 Lira)
  2. Bluetooth Aux modulu (20 Lira)
Yapacaklarımız özetle şöyle; teybimizin arkasındaki soketlerden 12V çıkışı buluyoruz. Pioneerlerde mavi kablo. İsterseniz bu kabloyu içeri sokun isterseniz arkasıdaki pini kullanın. Buradan aldığımız 12Voltu 7805 regulatörümüz ile 5Volta düşürüyoruz. Bluetooth modulumuzun elektrik ihtiyacını hazırladık. Şimdi teyp kafasındaki AUX soketin arkasında ki 3 pinden kablo çekip modulumuze lehimliyoruz. Sağ sol ve ground birbiriyle eşleşmesi lazım yoksa ses kötü geliyor. Ben kafayı delip öyle çektim kabloyu isteyen anakart üstünde de AUX pinlerini bulup bir yeri delmeden oradan kablo çekebilir. İşlemler bu kadar. Toplam 20-25 lira arası bir maliyete teybimize Bluetooth özelliği kazandırmış olduk. Artık teybimiz açılınca modul açılacak kapanınca kapanacak. AUX moduna geçtiğimizde de Bluetooth ile bağlanıp istediğimizi dinleyebiliriz.

signal-2021-01-18-205718_001.jpeg

signal-2021-01-18-205718_007.jpeg

signal-2021-01-18-205718_003.jpeg

signal-2021-01-18-205718_004.jpeg

signal-2021-01-18-205718_005.jpeg

signal-2021-01-18-205718_006.jpeg

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
bunun yerine direkt auxtan bağlanan bt modüller var örneğin;

biz aile aracımızda bunu kullanıyoruz;

bu ürünler varken açıkçası bununla sadece macera arayanlar uğraşır gibime geliyor.aldığınız modülün bt desteği kaç ? 4.2 ile 5.0 arasında ciddi ses kalitesi farkı var çünkü.bt modülünün görünmüyor olması oldukça hoş fakat aux girişinin tümden iptal olması başka aux çıkışlı cihazlar için bağlantı problemi oluşturabilir.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
bunun yerine direkt auxtan bağlanan bt modüller var örneğin;

biz aile aracımızda bunu kullanıyoruz;

bu ürünler varken açıkçası bununla sadece macera arayanlar uğraşır gibime geliyor.aldığınız modülün bt desteği kaç ? 4.2 ile 5.0 arasında ciddi ses kalitesi farkı var çünkü.bt modülünün görünmüyor olması oldukça hoş fakat aux girişinin tümden iptal olması başka aux çıkışlı cihazlar için bağlantı problemi oluşturabilir.
Bunlardan da kullandım hocam görüntü çok çirkin oluyor gözüme batıyor sürekli. Aux soketi iptal olmuyor kablo yine çalışıyor. Modul seçeneği isteğe bağlı ben 4.2 kullandım kablo ile arasında bir fark hissedemedim. İsteyen 5.0 kullanır isteyen böyle dıştan takılanlardan alıp sadece devresini kullanır.

İlk linkteki ürünü kimseye tavsiye etmem bataryası 1 hafta içinde ölüyor sürekli şarja takılı kullanmanız gerekiyor. Birde tuşlu olduğu için her seferinde açmak gerekiyor.

Son düzenleme:

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Bunlardan da kullandım hocam görüntü çok çirkin oluyor gözüme batıyor sürekli. Aux soketi iptal olmuyor kablo yine çalışıyor. Modul seçeneği isteğe bağlı ben 4.2 kullandım kablo ile arasında bir fark hissedemedim. İsteyen 5.0 kullanır isteyen böyle dıştan takılanlardan alıp sadece devresini kullanır.

Aux yerine bağlı olarak doğru gerçekten tam ortada olunca insanın gözüne batabiliyor.Modül varken de kabloyla kullanım sunuyor olması gerçekten iyi o halde,fakat bir sorun daha var o da mikrofon.Mikrofonu nasıl hallettiniz,telefon görüşmesi yapılabiliyor mu ?

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Aux yerine bağlı olarak doğru gerçekten tam ortada olunca insanın gözüne batabiliyor.Modül varken de kabloyla kullanım sunuyor olması gerçekten iyi o halde,fakat bir sorun daha var o da mikrofon.Mikrofonu nasıl hallettiniz,telefon görüşmesi yapılabiliyor mu ?
Bu modulde mikrofon yok hocam maalesef. Mikrofonlu modul alıp kabloyla mikrofonu teybin dışına taşımak lazım. Ya da teybin dışında delik açıp oraya koymak gibi cd girişi uygun mesela. Yazılım olarakta yapılabilir hoparlör olarak bluetoothu kullanacak mikrofon olarak telefonun mikrofonunu. Belki vardır böyle bir ayar ya da yazılım.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,583
18,350
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Uygulama güzel olmuş, aynı teypten Uno'da var ses kalitesi olarak çok memnunum ama telefonumda kulaklık girişi olduğu için bluetooth hiç düşünmedim. Üşenmezsem bir ara yaparım :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım