B Ehliyete Sahipken A2 Ehliyet Alma Süreci

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Selamlar forum ahalisi, B ehliyete sahibim iş dolayısı ile motor kullanacağım ve yaşım A'ya yetmediği için A2 almak için kursa başvurdum. 4 Aralık 2023 tarihinde kaydolduğumda kursa özellikle acelem olduğunu, iş dolayısıyla aldığımdan dolayı en hızlı şekilde olmasını istediğimi ve bana gerçekçi bir tarih vermelerini rica ettim. Onlar da sağolsunlar ocak ayı grubuna sizi alırız, Ocak ayının başında dersler başlar Ocak sonu şubat başı gibi de sınava girersiniz dediler bende kaydımı yaptım.
6-7 Ocak 2024 gibi dersler ne zaman başlayacak, gelmem gerekir mi kursa diye sormak için aradım. 10'undan sonra biz sizi arayacağız dediler peki dedim üstelemedim.
15-16 Ocak 2024 gibi derslerin ne durumda olduğunu onlardan telefon beklediğimi fakat belirtilen tarihte aranmadığımı öğrenmek istedim. Şubatın 10'u demişizdir dediler. Dedim tamam belki yoğunluk vardır bişeydir üstelemedim.
22 Şubat 2024 tarihi ile ilk dersimi aldım. Ders demeye bin şahit, çünkü hoca sağolsun bu debriyaj bu vites sür işte diyip saldı beni kendi kendime bişeyler öğrendim diyebilirim. Tabii kendime ait motorum var fakat 15-20 dakika harici sürmediğimi, manuel motora ilk defa bindiğimi söylemiştim. Dersin bitiminde bir dahaki dersin ne zaman olacağını sordum ve bana kurstan haber beklememi, kursun arayacağını söyledi.
Günümüzdeki durum olarak ilk dersimden 7 gün geçmesine rağmen bırakın sınav tarihini 2. dersimin dahi ne zaman olacağını bilmiyorum şuan. Bugün öğle saatlerinde kursa gidip konunun hesabını sormayı düşünüyorum. Motor ehliyeti alan kişiler bu sürecin işleme şekli normal midir? Ben araba ehliyeti alırken kursa gidip haftalık olarak ders programımı kendime göre ayarlayıp 2-3 hafta öncesinden belli oaln derslerime girmiştim. Süreç bana pek normal gelmiyor ve açıkçası tadım çok kaçmaya başladı. Onun dışında (zannetmiyorum ama) yasal olarak herhangi bir talepte bulunabileceğim bir kanal var mıdır bu konu hakkında? Bilgili kişilerin desteğini rica ederim, herkese iyi forumlar.

Onur Kmnt

Kerem Onur Kement
Profesör
18 Mar 2023
281
630
1,445
19
İstanbul
Marka
Ford
Kursu her gün arayıp derslerin ne zaman olacağını sorun,
bende B ehliyeti alırken teorik dersleri çabuk almıştım ama direksiyon derslerini ilk almaya başladığım gün ile direksiyon sınavına girdiğim gün arasında 2 aya yakın süre vardı (normalde Max 4 haftada bitmesi gerekiyor),
Kursları ders konusunda hep darlamak gerekiyor, onların aramasını bekleyince boşa vakit kaybı oluyor

MuratV.

Asfalt Kurutucu
23 Eyl 2019
34
47
595
bursa
Marka
Fiat
hazır konusu geçiyorken aradan bi soru ile gelsem :)

mevcut aracımı malum sattım,otomobil almayıda uzun süre düşünmüyorum b ehliyet ile 125 ve altımı kursa gitmeden sürebiliyoruz ?

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,067
6,945
5,020
github.com
Marka
BMW
Selam, sürecin ilerleyişi normal değil. Geçtiğimiz Ekim ayında B ehliyetten A ehliyete geçmiş biri olarak söylüyorum ki sınav dönemleri zaten önceden belirlenmiş şekilde. O sınav tarihine kadar belli bir süre boyunca derslere gitmiş olmanız gerekiyor. Ders dediğim de teorik ya da trafik dersi değil aslıdna parkurda sürüş dersleri. Kursla aranızda bi iletişimsizlik olmuşa benziyor. Bizde süreç şöyle ilerliyordu bir okulun bahçesindeydi parkur. Pazar günü hariç her gün ders yapılıyordu. Kendi uygunluğunuza göre istediğiniz gün gidip o teorik dersleri dolduruyordunuz. Kursla tekrar konuşup en azından bir sonraki en yakın sınav sürecine girebilmeyi değerlendirin bence. He eğitim noktasında da sürücü kurslarının %98'i sınavı geçmeye yönelik hareket ediyor. Benim daha önce motor tecrübem olmadığını söylememe rağmen 2. gün 700 lük Honda NC750S'i altıma verip gir parkura 8 yap demişlerdi.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Kursu her gün arayıp derslerin ne zaman olacağını sorun,
bende B ehliyeti alırken teorik dersleri çabuk almıştım ama direksiyon derslerini ilk almaya başladığım gün ile direksiyon sınavına girdiğim gün arasında 2 aya yakın süre vardı (normalde Max 4 haftada bitmesi gerekiyor),
Kursları ders konusunda hep darlamak gerekiyor, onların aramasını bekleyince boşa vakit kaybı oluyor
Hadi onu yoğunluk var diye kabul edebilirim. Çünkü bende benzer bi durum yaşamıştım. Ama derslerin bile bu kadar geç başlaması, belirsizlik bana mantıksız geliyor.
hazır konusu geçiyorken aradan bi soru ile gelsem :)

mevcut aracımı malum sattım,otomobil almayıda uzun süre düşünmüyorum b ehliyet ile 125 ve altımı kursa gitmeden sürebiliyoruz ?
A1 ehliyet almayla aynı prosedür.
Selam, sürecin ilerleyişi normal değil. Geçtiğimiz Ekim ayında B ehliyetten A ehliyete geçmiş biri olarak söylüyorum ki sınav dönemleri zaten önceden belirlenmiş şekilde. O sınav tarihine kadar belli bir süre boyunca derslere gitmiş olmanız gerekiyor. Ders dediğim de teorik ya da trafik dersi değil aslıdna parkurda sürüş dersleri. Kursla aranızda bi iletişimsizlik olmuşa benziyor. Bizde süreç şöyle ilerliyordu bir okulun bahçesindeydi parkur. Pazar günü hariç her gün ders yapılıyordu. Kendi uygunluğunuza göre istediğiniz gün gidip o teorik dersleri dolduruyordunuz. Kursla tekrar konuşup en azından bir sonraki en yakın sınav sürecine girebilmeyi değerlendirin bence. He eğitim noktasında da sürücü kurslarının %98'i sınavı geçmeye yönelik hareket ediyor. Benim daha önce motor tecrübem olmadığını söylememe rağmen 2. gün 700 lük Honda NC750S'i altıma verip gir parkura 8 yap demişlerdi.
Kursla şimdi konuştum. Tatlı sert konuşmalarla 16 Mart - Nisan başı olarak belirledi. Net sınav takvimi yok elimizde dedi. Sonrasında tatlı dille yumuşattım ve geri aradı 10 Mart için yer oluşturdum diye. Hoca hem araba hem motor dersine giriyormuş o yüzden akşam 5 buçuk ile 8 arası sadece a2 dersi verebiliyormuş. Sınav haftası 3 ders tanımlayacaklar onun dışında arayarak çağırıcaz dedi. 10 Mart işi henüz kesinleşmedi sanırım ama süreç toparlandı gibi gözüküyor.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Konuya güncel çekeyim. An itibari ile bugün benim aramamla öğrenebildiğim bir gelişme var. 10 Mart'taki sınavım iptal oldu. Neden söylemediniz ben sınavın parasına varana dek yatırdım size dedim. Arayacaktıkta.. çektiler. MEB gereken uygulama derslerini almadığım için iptal etmiş benim sınavımı. Bende girdi gösterim sorun yok, yeterki sınava sokun beni dedim. Öyle bişey yapamayacaklarını söylediler. Dedim o zaman bana hızlı şekilde ders tanımlayın veya bi şekilde girdi gösterin. "YARDIMCI OLUCAZ İLK SINAVA SOKUCAZ." gibi saçma bir cevap aldım. Yani bir sonraki hafta 16 Martta mı giriyorum diye sordum ve biz sizi arıycaz demeye başladılar yine.
İş amaçlı ehliyete başvurduğum için ciddi maddi ve zaman kaybım söz konusu. Keyfi olarak ehliyet alıyor olsam bir nebze daha ılımlı yaklaşabilirdim. Fakat bu süreç gitikçe uzuyor ve elimden hiçbir şey gelmiyor olması daha da canımı sıkıyor. Öneriniz var mı, kurs hiçbir şekilde kale almıyor çünkü. Yarın kursa yüz yüze görüşmeye gidiyorum, muhtemelen sinirime hakim olamayacağım artık. Tam 3 ay geçti ve ben sadece 1 tane uygulama dersi alabildim.

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Konuya güncel çekeyim. 21 Nisan itibariyle sınava girdim ve bugün kurstan gerekli belgeleri sonunda alabildim. Yalnız en önemli belge olan sürücü sertifikasını koymamışlar zarfa. Onu da ben çıktı aldım.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım