Bagaj havuzu - Opel Corsa C

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kış geldi, bu yıl kömür taşıma işi benim arabaya kaldı. Arada gidip geldikçe yolum düştükçe ikişer torba kömür taşımam gerekecek. Bagaj havuzum yok, yorumlarına bakınca aracıma tam olarak uygun bir tane bile bulamadım. Dedim bari kendim yapayım.

Gittim nalbura, kalın dayanıklı muşamba alacağım dedim. Kafamdaki tam olarak bu değildi ama kafamdakinden çok daha cazip bir şey buldum: HALK OTOBÜSÜ ZEMİN KAPLAMASI :D Şerit metre alıp aracın bagajı ölçtüm, eni en geniş yerde 110, derinliği de eşiğin kıvrılma payı dahil 90cm çıktı. 110'luk rulodan 90'lık kestirip 25₺ ye bu işi çözdüm :)

Çantalar zaten koltuk sırtlıklarına takılmış durumdaydı. İlk yardım çantasını da bir şekilde onların arasında koyup sabitledim. Muşambaya bazı yerlerinden kesik attım ki katlanırken pot yapmasın:
- Bagaj eşiği bittikten sonra 10cm kadar daha pay verdim, sonra çamurluk girintileri başlıyor. Başladığı hizada iki taraftan da içe doğru göz kararı 5 cm kadar kestim
- Koltukların 1/3, 2/3 katlanma noktasında bir menteşe kapağı var, o bölgeyi ölçüp doğru yerden o kapağın kalınlığını karşılayacak şekilde kestim. Hatta biraz fazlaca kestim ki daha geriden katlanmaya başladığında sorun çıkmasın.
-Çamurlukların bitiminden sonra fotoğraftaki gibi kıvrılmayı rahat yapabilmesi için de yine yanlardan kesim yaptım. Bu sayede muşambanın koltuk tarafındaki katlanan kısmını çantaların yanlarından arka köşeye kadar sokabildim.

Bu arada şöyle bir uyarı yapayım: İlk kullanımımda bu kesikleri atmadan önce bazı sıkıntılar oldu. Malzeme kolayca kırılıyor ve arka tarafından hemen yırtılıyor. Gerek kullanırken, gerekse sonradan çıkarıp saklarken buna dikkat etmek gerekiyor.

Şu anda büyük ölçüde istediğim gibi oldu. Yüklendikçe potluk yapan kısımları da oturacaktır diye düşünüyorum.
Uğraşmaya üşenmeyecek arkadaşlara böyle bir çözümü tavsiye ederim.
1575133894954.png

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,844
26,150
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Mantıklı olmuş boş bi vakitte ben de yapıyım böyle bişey heves ettim :Dbenim lpg tank biraz ortalığı karıştırır gibi ama

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Belki yardımcı olur yapmak isteyenlere
Heh bak standart bagaj havuzu için bu işlem daha uygun. Hatta o kadar uygun ki benim ilk mesaja gölge düşürdü :D

Benim bunu uygulamamamın iki sebebi vardı. Birincisi, benim bagaj zemini o şekilde değil, kıvrılıp eşikten bagaj kapağına kadar uzuyor; kalıbı alüminyum folyo ile filan çıkarmam gerekiyordu. Diğer sebebi de, taşıyacağım yük bazen çok pis olabilir, ön ve arkanın daha iyi korunmasını istemiş olmam. =)

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Heh bak standart bagaj havuzu için bu işlem daha uygun. Hatta o kadar uygun ki benim ilk mesaja gölge düşürdü :D

Benim bunu uygulamamamın iki sebebi vardı. Birincisi, benim bagaj zemini o şekilde değil, kıvrılıp eşikten bagaj kapağına kadar uzuyor; kalıbı alüminyum folyo ile filan çıkarmam gerekiyordu. Diğer sebebi de, taşıyacağım yük bazen çok pis olabilir, ön ve arkanın daha iyi korunmasını istemiş olmam. =)
Abi zaten seni havuz kurtarmaz güzel olmuş ve sık sık onu çıkartıp silkmen gerekebilir rahat olur zarar görcek endişesi de olmaz

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
o değil de, arada fotoğrafa bakıp bakıp düşünüyorum; ben bunun sarkan yerlerinin arkasına cırt cırt yapıştırıp halı zeminlere sabitleyebilirim de he :) Bayağı temiz olur sanki...

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,844
26,150
5,720
Ankara
Marka
Skoda
O videodaki hem biraz maliyetli hem de uğraştırıcı. Bende slikon, sıcak slikon tabancası falan hiçbiri yok mesela @bt abinin yöntem daha makul gibi geldi bana

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
O videodaki hem biraz maliyetli hem de uğraştırıcı. Bende slikon, sıcak slikon tabancası falan hiçbiri yok mesela @bt abinin yöntem daha makul gibi geldi bana
Maliyeti yok ama biraz uğraşmak gerek. Uğraşılırsa temiz işçilikle videodakinden bile iyi olur. Bende videodaki bütün malzemeler vardı ama benim ihtiyacım doğrultusunda bu daha uygundu. :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
o değil de, arada fotoğrafa bakıp bakıp düşünüyorum; ben bunun sarkan yerlerinin arkasına cırt cırt yapıştırıp halı zeminlere sabitleyebilirim de he :) Bayağı temiz olur sanki...
Valla bugün uyguladım. Koltuk sırtlıklarına sabitlediğim çantalara yapışacak şekilde ikişer küçük parça, bir küçük parça da bagaj kapağının eşiğinin oraya olacak şekilde potluk ve sarkmaları azaltacak şekilde uyguladım. Eşik tarafında sol köşeye küçük bir kesik daha attım potluk alsın diye, o da cilası oldu. :)
1575567175633.png

Cırtcırtlar böyle. En pis işçilikle yapıştırdığımı fotoğraflamışım :D (bagaj eşiği tarafındaki)
1575567308681.png

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Zamanında çok ucuza mal ettiğim bagaj havuzu 2 buçuk yıl dayandı. İyice turşusu çıktı. Bu sefer günümüz koşullarıyla neredeyse aynı maliyete gelecek bir bagaj havuzunu tercih ettim.
Artan hammadde fiyatları DIY işini de öldürmeye başladı :')
1650579352909.png

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım