benzin mi dizel mi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

furki

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
1
0
535
27
MANİSA
arkadaşlar merhaba isimim furkan benzinli 1.4 opel astra dynamic istiyorduk fakat vazgeçip dizel otomatik almaya karar verdik dizel bir arabanın bakım ve yakıt performansı sizce nasıl olur yorumlarınız nelerdir?

Son düzenleme:

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
Kullanım amacına ve yapılacak kilometreye göre değişir. Hem alırken benzinliden %20 gibi oranlarda pahalıya alırsınız, bakımları biraz daha pahalıdır hem kullanımı benzinliden daha keyifsizdir, hem de sesi sürüşte rahatsızlık verir. "Dizel-otomatik" hastalığı bizim ülkeye özel bir durum maalesef. B segmenti dizel ile benzinli arasındaki fiyat farkı 10.000TL civarında, kredi ile alıyorsanız geri ödeme farklarını da işin içine katınca aradaki farkı seneler sonra çıkaracak bir araç için, yılda 50.000km vs yapılmıyorsa bence değmez

MirkanZJ

Profesör
10 Eyl 2016
177
408
1,535
İstanbul
Amerikan'cıyım, en küçük motorlu arabam 2500cc benzinliydi... 4.0 5.0 5.2 5.7 benzililere bindim hep...
Dizelin torkunu ve keyfini hiç bir benzinli araç vermiyor malesef...
Yani arkadaşlarımın, turbo dizel 1.5 1.6 araçları benim eşşeklerden daha keyifli oldu hep...
Bence dizelden şaşmayın, 1-2 litre oynuyor, yılda şu kadar yapıyorsanız alın muhabbetlerine de bakmayın...
Direksiyona geçince tüm hesaplar şaşıyor...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,237
45,840
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yıl içinde yapılan km'nin çokluğundan ziyade, sürüş tarzınız benzin/dizel seçiminde etken olmalı.. Benzinli araç alır yılda 10 bin km yaparsınız ki bu fazla görülmez, ama sürüş stiliniz sert ve tempoludur, yüksek hızda gitmeyi seversiniz, o zaman pompanın başına geçtiğinizde hiç acımadan yüksek bir hızla artan o rakamları üzülerek seyir etmek zorunda kalırsınız. 100 km'lik karma bir yolu tempolu ve hızlı kullanmayı seven iki kişiden birinin aracı benzinli, diğeri dizel. İkisi de yakıt almaya girdiğinde benzinli kullanan neredeyse ağlar vaziyette çıkıyor istasyondan.. Yıl içinde yaptığınız km'den çok sürüş karakterinize göre yakıt tipi seçin..

UmitKoyuncuoglu

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
28
59
635
Amerikan'cıyım, en küçük motorlu arabam 2500cc benzinliydi... 4.0 5.0 5.2 5.7 benzililere bindim hep...
Dizelin torkunu ve keyfini hiç bir benzinli araç vermiyor malesef...
Yani arkadaşlarımın, turbo dizel 1.5 1.6 araçları benim eşşeklerden daha keyifli oldu hep...
Bence dizelden şaşmayın, 1-2 litre oynuyor, yılda şu kadar yapıyorsanız alın muhabbetlerine de bakmayın...
Direksiyona geçince tüm hesaplar şaşıyor...
Dizelden etkilenen tek kişi oldugumu saniyordum, kullanim kolaylıgı torkun verdigi zevkden oturu dizele merakım var ekonomiyi dusunmeden bircok araci dizel olarak tercih ederdim, ilk aracım hyundai getz 1.5 crdi o aracin bana yaşattıklarını hicbir zaman unutamayacağım sanırım. Soruya da soyle cevap vereyim turbo dizel, atmosferik benzin..

kerpetenemir

Emir Kerpeten
Panpa
9 Eyl 2016
1,332
2,965
3,770
27
İstanbul
Marka
Opel
Dizelden etkilenen tek kişi oldugumu saniyordum, kullanim kolaylıgı torkun verdigi zevkden oturu dizele merakım var ekonomiyi dusunmeden bircok araci dizel olarak tercih ederdim, ilk aracım hyundai getz 1.5 crdi o aracin bana yaşattıklarını hicbir zaman unutamayacağım sanırım. Soruya da soyle cevap vereyim turbo dizel, atmosferik benzin..

Geotmetrik turbolumuydu , onlar güzel yürüyoe

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Çok etken var ama dizelin parası daha fazla olmasa 2 litre ve altında turbo dizel daha cazip gibi gibi

ModaleTurk

Profesör
9 Eyl 2016
207
131
1,085
Çevreye verdiği zarardan dolayı Avrupa da dizel araçlardan vazgeçilmesi teşvik ediliyor.

Hatta geçen hafta haber oldu artık küçük araçlara dizel koymayacakmış üreticiler, örneğin Renault.

AlperErdem

Profesör
Beta Programı
10 Eyl 2016
508
572
1,770
Çevreye verdiği zarardan dolayı Avrupa da dizel araçlardan vazgeçilmesi teşvik ediliyor.

Hatta geçen hafta haber oldu artık küçük araçlara dizel koymayacakmış üreticiler, örneğin Renault.
Emin misiniz ? Renault dci motoruyla meşhurdur benim bildiğim.

dogantr61

Asfalt Kurutucu
14 Eyl 2016
47
22
595
yıllık yapacağınız km, kullanım tarzınız, motor karakterine olan ilginiz, bütçeniz vs vs kriter çok aslında.kimisi var çok km yapıyor ama sesinden ve devirlenme karakterinden ötürü benzinli tercih ediyor kimi de çok az km yapmasına rağmen torkunu sevdiği için, ikinci eli rahat olduğu için dizel tercih ediyor.

Tunc

Profesör
8 Eyl 2016
105
212
1,435
35
İzmir
Aile kullanımı için Astra K almayı düşünüyorsanız bence vazgeçip yerine daha konforlu ve uzun yolda arkada oturanların daha rahat edeceği bir araç almalısınız. Karar verdik kesin Astra alacağız derseniz o zaman yıllık yapacağınız mesafeye göre karar vermeniz gerekiyor çünkü dizel ile benzinli arasında 12 bin TL gibi aşırı bir fark var. Eğer yılda 15 bin km üzeri yol yapmayacaksanız benzinli alabilirsiniz ama fazlası için dizel daha iyi olabilir.

Astra'nın test için 150 km kadar dizelini ve 2700 km kadar da kendime aldığım benzinli versiyonunu kullandım. Dizel motorun performansı da gerçekten iyi, alt devirde benzinliye göre bariz daha iyi bir çekiş gücü sağlıyor fakat performanslı kullanımda benzinli motorun verdiği hissiyat biraz daha iyi.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım