Benzinli Motorlarda Yağ Katkısı Önemli Mi?

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Son düzenleme:

Kamikaze

Hakan dinç
Senkromeççi
22 Mar 2020
5
3
70
50
Istanbul
Marka
Alfa Romeo
Hiçbir motor yağı üreticisi hiçbir katkı maddesinin kullanılmasını tavsiye etmiyor

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Ceratec bir dönem kendi aracımda kullanmak için özellikle yabancı forumları çok araştırmıştım.. ilk çıktığı dönemlerde birçok motor ps verimi sunan testler yapıldı ve iyi sonuçlar elde edildi. Ancak yaşlı motor sahipleri için geçerli değildi bu, çünkü uzun vadede yaşlı motorların ciddi performans kaybı ve vuruntu sorunu yaşadığı kullanıcıları tarafından yazılmaya başlandı.. Lıquı moly bu durum karşısında Ceratec ürününü sadece sıfır araçlar için kullanıma uygun olduğunu belirten bir yazı ekledi sitesine. Sebebi sonradan anlaşıldı ki, seramik katkısı çok ciddi bir yalıtım malzemesi ayrıca, yani elektriği iletmiyor ve yanma odasında, ciddi birikintiye sebep olup, buji uclarını yalıtıyor... Hemen ardından Mos2 katkısının ve bu katkıya sahip gri kutu motor yağının açıklamasına yüksek km li araçlar için uygundur ibareside eklendi.

Yağ konusunda kaliteli ve zamanında değişim taraftarıyım, katkı sağlıklı motorda gereksiz.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,632
1
5,127
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Ceratec katkısı gerçekten sürtünmeyi azaltıyor.

Fakat aşınmış motorlara yapabileceği bir şey yok. MoS2 denilen katkı, molybdenum disulfide. Yani bazı motorların piston eteklerindeki o siyah renkli kaplamanın toz hali. Onun hakkında bir şey diyemeyeceğim.

Kendi aracımda niye ceratec kullanmıyorum ? Çünkü yağa turuncu renk veriyor. Yağ soğutucum cortlarsa da aynı rengi alacak. Kaputu açtığımda su kabına bakar bakmaz anlayabilmem lazım. O yüzden koymuyorum.

Derseniz ki en iyi yağ katkısı nedir ? Erken ve kaliteli yağ değişimi.

Kamikaze

Hakan dinç
Senkromeççi
22 Mar 2020
5
3
70
50
Istanbul
Marka
Alfa Romeo
En ucuz tamir 'yağ değiştirmektir'. Bunu devamlı aklımızda tutalım ve son limitlerine gelmeden araçlarımızın yağlarını daha erken km'lerde değiştirmeye çalışalım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım