Bilgisayar hakkında soru/ Yardım talebi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Arkadaşlar benim emektar daha fazla dayanamadı ve iflas etti. Windows bir türlü açılmıyor, kurtarmayı denedim ama dvdyi de açmıyor. F8 ve güvenli kip ile sorunu çözmek lazım çünkü çoğu dosyanın yedeği olsa da veri kaybetmek istemiyorum. İstanbul içinde tavsiye edebileceğiniz güvenilir tamir adresi veya sorunun kaynağı ve çözümüne dair bir fikriniz var mıdır?

Ekli dosyalar

• a1.JPG
    a1.JPG
    62.7 KB · Görüntüleme: 102
  • 2.JPG
    2.JPG
    83 KB · Görüntüleme: 202
  • 3.JPG
    3.JPG
    81.5 KB · Görüntüleme: 209

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Arkadaşlar benim emektar daha fazla dayanamadı ve iflas etti. Windows bir türlü açılmıyor, kurtarmayı denedim ama dvdyi de açmıyor. F8 ve güvenli kip ile sorunu çözmek lazım çünkü çoğu dosyanın yedeği olsa da veri kaybetmek istemiyorum. İstanbul içinde tavsiye edebileceğiniz güvenilir tamir adresi veya sorunun kaynağı ve çözümüne dair bir fikriniz var mıdır?
yazıcıoglu / kadıkoy

3xcellency

Profesör
8 Eyl 2016
451
817
1,645
31
MuğIa
Veri kaybedeceğiniz bir durum yok ortada, win10 isosunu usbye bootlayın kurun bilgisayarınıza tüm verileriniz C:\windows.old diye kayıt altına alıyor otomatik şekilde, para vermeyin boşuna :)

BekleGeliyorum

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
28
81
635
Donanımhaberde biri aşağıdaki gibi çözmüş yüksek ihtimal işe yarar. Ama önce biosu default ayarlara döndürüp dene derim.

"hiren's boot cd" adlı programıyla sorunu çözdüm. isimni verdiğim programın iso dosyasını rufus programıyla usbye yazdırdım. adından usbden pcyi boot ettim mini xp seçeneğinden devam ettim. mini windows xp nin masaüstü geldiğinde HBCD menuyu çalıştırdım. partıtıon / boot / mbr seçeneği>Commandline>MbrFix i çalıştırdım. ilgili command prompt açıldı. bu komut satırında aşağıda tırnak içine almış olduğum satırı yazdım ve entera bastım.

"MbrFix /drive 0 fixmbr /win7 /yes"

ardından mini windos xpye restart çektim. usb yi çıkaıp harddiskten windows 7 nin önyükleme yapmasını bekledim ve başarılı oldum. windowsum olduğu gibi karşımdaydı.

hirens boot cdyle mbr onarımı için şu videodan yardım aldım:

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Veri kaybedeceğiniz bir durum yok ortada, win10 isosunu usbye bootlayın kurun bilgisayarınıza tüm verileriniz C:\windows.old diye kayıt altına alıyor otomatik şekilde, para vermeyin boşuna :)

Evet ihtiyacım olan tam olarak anlattığın aslında. USB değil de dvd ye İSO dosyasını çıkarıp yazdırdım. Acaba orda mı yanlış yaptim?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,184
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Evet ihtiyacım olan tam olarak anlattığın aslında. USB değil de dvd ye İSO dosyasını çıkarıp yazdırdım. Acaba orda mı yanlış yaptim?
BIOS setup içerisinde "boot priority" diye bir seçenek olur. Öncelik DVD-RW aygıtında değilse açılışta dvd'yi okutamazsınız. Bir ihtimal de dvd'nin bozuk yazılmış olmasıdır. USB hem verilerin daha doğru yazılması, hem de daha hızlı yükleme bakımından dvd'ye göre avantajlıdır.
Eğer @BekleGeliyorum un yazdığı MBR önerisinde başarısız olursanız ve disk alanınız yeterliyse @3xcellency nin dediği gibi Windows.old klasörü ile veri kurtarılabilir.
Onda da sıkıntı çıkarsa Yazıcıoğlu-Kadıköy seçeneğinden önce HDD-Dock cihazı olan herhangi bir bilgisayar da veri kurtarma işinizi halleder.

onurdk

Profesör
13 Kas 2016
134
69
1,035
Boot dosyan bozulmus. Windows dosyasini baska bir bilgisayardan usb ye bootlayip(yani bootloader uygulamasiyla yazdirip) bios a girip boot kismindan usbyi 1.siraya alin makinayi yeniden baslatin. Duzgun yazilmissa windows kurulum gelir. Sonra disk bolumu gelir. Diskinizi bicimlendirmeden direk secip kurulumu baslatin. Arkadasin dedigi gibi kurulduktan sonra windows un kurulu oldugu diskte windows.old dosyasi olusur. Burdan kurtarabilirsiniz.
Dvd ye yazdirmissan boot yerinden dvd rom u secerek devam et.

Son düzenleme:

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Herkese teşekkürler. Güvenli kiple çalıştırdım, dosyaları alıyorum şimdi. Bilgisayarın fanını değiştirmeyi ve ram ı yükseltmeyi düşünüyorum. Bunun için Yazıcıoğlu'nda (İstanbul merkezi yerleri de uygundur) tanıdığı olan var mı? Hiç tanımadığım bir yere gidip de işi şansa bırakmayı sevmiyorum.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,184
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Herkese teşekkürler. Güvenli kiple çalıştırdım, dosyaları alıyorum şimdi. Bilgisayarın fanını değiştirmeyi ve ram ı yükseltmeyi düşünüyorum. Bunun için Yazıcıoğlu'nda (İstanbul merkezi yerleri de uygundur) tanıdığı olan var mı? Hiç tanımadığım bir yere gidip de işi şansa bırakmayı sevmiyorum.
Ram'leri bilgisayara uygun bulursanız 2. el de alabilirsiniz. Uranium Bilgisayar var. Eski firmadır. Yeni ve 2. el ürünler vardır. Daha geçtiğimiz h.sonu RAM sattık oraya :) Yazıcıoğlu İş Hanı'ndan Eksen Bilgisayar'a doğru çıktığınızda sokağın sonunda sol tarafta kalıyor. 2. el ürünü alırken de, emin değilse satarken de dener. Tavsiye ederim.
Fan arızalı değilse değiştirmeye gerek yok. İllaki değiştireceğim derseniz her türlü Laptop onarım işleri için Me-Tek Bilgisayar var. Yazıcıoğlu İşhanı'nın karşısında Monster mağazasının olduğu iş hanına girince merdivenle 1. veya 2. kata çıktığınızda tam karşınızda görürsünüz. 2-3 kez farklı laptoplara onarım yaptırdım. Hepsinde memnun kaldım. Bir yer daha var notebook hastanesi diye geçiyor ama yerini tam tarif edemem, hatırlamıyorum. Benzer isimle bir sürü yer var zaten =) O yüzden direk Me-Tek'i söyledim.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
@berkertekin Eyvallah hocam. Fandan hiç hoş olmayan sesler geliyor. Aslında workstation ayarında bir sistem toplamak istiyorum ama araştırma yapmam lazım. Şimdilik elde olanı revizyondan geçirmek daha mantıklı olacak sanırım.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,184
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@berkertekin Eyvallah hocam. Fandan hiç hoş olmayan sesler geliyor. Aslında workstation ayarında bir sistem toplamak istiyorum ama araştırma yapmam lazım. Şimdilik elde olanı revizyondan geçirmek daha mantıklı olacak sanırım.
Bu hafta bir arkadaşa 3.000TL bütçeyle iyi sayılacak bir masaüstü pc listesi hazırladım :) 3 gündür tebrikleri kabul ediyorum. Alıp parçalarını getirdiğinde birleştireceğim. Eğer bütçeniz daha azsa yine Uranium Bilgisayarda toplanmış 2. el pc ler satıyorlar. Emin olmamakla birlikte 2. el parçalardan kendi topladıkları sistemler de olabilir. Bir ziyaret edin, en azından biraz fikir edinirsiniz.

Mertcan

Profesör
8 Eyl 2016
1,731
892
1,920
İstanbul
Marka
Volkswagen
sinerjı bilgisayar dan sıstemı toplayabilirsiniz uygun fıyatlı bana göre bende ordan arkadaşa toplamıştım

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım