KAPALI Bir başka otomobil seçim ve sohbet başlığı...

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,729
6,804
4,070
Istanbul
Marka
Volkswagen
Selamlar dostlar,
Çoğunuzun malumu yeni bir araç arayışı içindeyim bir süredir. Swift ile yaşadığım talihsizlikten sonrada bütçe olarakta içeri girdim ve daha uygun bir şeyler bakıyorum.

Hem fikir alışverişi olur, hem sohbet ederiz diye de başlık açayım dedim.

Şu anda bütçem 4500$ civarı. (Bunuda böyle yazıyorum ki aslında ne kadar küçük bir bütçede araba baktığımı, paramızın değersizleştiğini kendi kendime hatırlatayım.)

Önümüzdeki sene sonu itibariyle mezunum(umarım) ve artık çok bişey aramıyorum yeni alacağım araçta. Elbette az buçuk tutkulu araçlar kullanmak istiyorum ama bu isteğimi mezun olup çalışmaya başladıktan sonraya ertelemek mantıklı geliyor.

Baktığım, düşündüğüm araçlar,
-Suzuki Alto 1.1
-Daihatsu Cuore 1.0
-Daihatsu Sirion 1.0
-Hyundai Atos 1.1
-Chevrolet Spark 1.0
-Toyota Yaris 1.0
-Ford Ka 1.3
vs...

Az buçuk beklentimi nasıl indirdiğim, a noktasından b noktasına en ekonomik ve tek donanımının klima olması ve olabildiğince yeni bir araç olması kriterleriyle bir şeyler baktığımı yukarıdaki listeden anlıyorsunuzdur. :D

Bu araçların çoğunun bütçemin bir tık altında kaldığını biliyorum ve son seneme girmişken kenarda üç-beş kuruş da para tutmak mantıklı geliyor. Duruma göre bütçe max. 5000$ civarına çıkabilir ama yinede tercihim çıkmak değil.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Temiz bir Yaris üzmez. Bakacağım ilk hatta tek araba o olurdu. Servis, parça ve ikinci el sorunu da olmaz. Muhtemelen kasa güvenliği olarak yazılanlar arasında en iyisi yine o dur. Daihatsular altyapı olarak Toyota ancak tanınmaması sorun olabilir.

Düzenleme: İlk nesil Yaris euro ncap https://cdn.euroncap.com/media/9810/euroncap_toyota_yaris_2000_4stars.pdf

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,856
26,198
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Duygusal olarak Ka derim ama herkes yakıtından şikayetçi onun. A noktasından B noktasına gitmeye uymayabilir. LPG ile de üzüyo diyolar.
Mantıksal olarak ben de palio derim. Akrabalar falan uzun uzun bindiler gayet memnunlardı. 1.2 16 valfini biraz sürdüm 1.8 passatımız yetişemiyordu ara sokaklarda falan acayip gidiyo. Hatta senin bütçenle bi üst kasalarını bile alabilirsin belki. Ya da bulunabilirse 2006dan önceki puntolar da fena değil. Şuan bi fiat kullanıcısı olarak taraflı görünüyor olabilirim ama ben ciddi anlamda son 5-6 arabalık tecrübemize dayanarak söylüyorum ki fiat ciddi anlamda ucuz yürütülebilen bir marka :D

Ama mesela ford ka al bak yürütmesi kolaysa çekeyim kredi favorit alana kadar :D

Son düzenleme:

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,729
6,804
4,070
Istanbul
Marka
Volkswagen
Fiat palio alırdım ben olsam o paraya. Yazdığınız araçlar kadar sürüş karakteri olmayabilir belki ama en az masrafla binilecek arabalardan birisidir bence.
Bu arada Ford ka için şunu okumanızı tavsiye ederim : https://seyler.eksisozluk.com/ford-ka-arabalar-nasil-oluyor-da-hala-cok-uygun-fiyata-satilabiliyor

Tek sürüş karakteri az buçuk Ford Ka'da var diyebiliriz belki onun dışındakilerde de herhangi bir karakter pek mevcut değil :D Ford Ka aralarında en uzak olduğum diyebilirim zaten malum şeyleri bol bol zamanında da okumuştum ama alt yapı sağlamlığı ve harcanacak biraz parayla adam olurmuş gibi geliyor. (Kilometre bakımından temizi bulunmak şartıyla.)

Palio'da seçeneklerimin arasında her zaman tabi böylesi şartlara sahipken ama tip olarak en azından bir karakteri olsun diyorum sanırım sürüş karakterinden ziyade.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,729
6,804
4,070
Istanbul
Marka
Volkswagen
Temiz bir Yaris üzmez. Bakacağım ilk hatta tek araba o olurdu. Servis, parça ve ikinci el sorunu da olmaz. Muhtemelen kasa güvenliği olarak yazılanlar arasında en iyisi yine o dur. Daihatsular altyapı olarak Toyota ancak tanınmaması sorun olabilir.

Düzenleme: İlk nesil Yaris euro ncap https://cdn.euroncap.com/media/9810/euroncap_toyota_yaris_2000_4stars.pdf
İlk nesil Yaris benim içinde en alınası araçlardan ama piyasası fazlaca yüksek ve o bütçeyi zorlama kısmınada girdiği için bir tık uzaklığım ondan açıkçası onun yerine Sirion daha mantıklı geliyor. İkinci el piyasasıymış falan çok takılmıyorum.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,856
26,198
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Ha bi de aklıma geldi düzenlemeyim araya kaynamasın. Fiat panda önerebilirim. Bi ara passatın yanına almaya niyetlenmiştik araştırdığım kadarıyla hoş arabalar. Tarz olarak da fena değil belki seversin. 1.2 otomatiğine bikaç test sürüşü yapmıştık da almaya niyetlendiğimiz aracın sahibi satmaktan vazgeçince yalan olmuştu 20-25bin tl aralığında baya araba var

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,729
6,804
4,070
Istanbul
Marka
Volkswagen
Duygusal olarak Ka derim ama herkes yakıtından şikayetçi onun. A noktasından B noktasına gitmeye uymayabilir. LPG ile de üzüyo diyolar.
Mantıksal olarak ben de palio derim. Akrabalar falan uzun uzun bindiler gayet memnunlardı. 1.2 16 valfini biraz sürdüm 1.8 passatımız yetişemiyordu ara sokaklarda falan acayip gidiyo. Hatta senin bütçenle bi üst kasalarını bile alabilirsin belki. Ya da bulunabilirse 2006dan önceki puntolar da fena değil. Şuan bi fiat kullanıcısı olarak taraflı görünüyor olabilirim ama ben ciddi anlamda son 5-6 arabalık tecrübemize dayanarak söylüyorum ki fiat ciddi anlamda ucuz yürütülebilen bir marka :D

Ama mesela ford ka al bak yürütmesi kolaysa çekeyim kredi favorit alana kadar :D
Ha bi de aklıma geldi düzenlemeyim araya kaynamasın. Fiat panda önerebilirim. Bi ara passatın yanına almaya niyetlenmiştik araştırdığım kadarıyla hoş arabalar. Tarz olarak da fena değil belki seversin. 1.2 otomatiğine bikaç test sürüşü yapmıştık da almaya niyetlendiğimiz aracın sahibi satmaktan vazgeçince yalan olmuştu 20-25bin tl aralığında baya araba var
Panda'da listemde zaten üç beş aracı bilerek yazdım gerisi tahmin edilebilir oluyordur diyerek :D Onunda şöyle ele ayağa düşmemişine 27-28 istiyorlar gerçi ama bayram piyasası psikolojisinden çıkıldıkça fiyatlar oralara gelicektir tekrar haklısın.
Palio'da yine aklımda tabi ama Punto ve Panda çok öncelikli Fiat'ta benim için :D

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,856
26,198
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Panda'da listemde zaten üç beş aracı bilerek yazdım gerisi tahmin edilebilir oluyordur diyerek :D Onunda şöyle ele ayağa düşmemişine 27-28 istiyorlar gerçi ama bayram piyasası psikolojisinden çıkıldıkça fiyatlar oralara gelicektir tekrar haklısın.
Palio'da yine aklımda tabi ama Punto ve Panda çok öncelikli Fiat'ta benim için :D
1-2 haftaya hem piyasa biraz düzene oturur hem de 1-2 pazarlık payı vardır o araçların çoğunda. Biz eylül-ekim gibi 27 yazan bi ilana 21e anlaşmıştık. 70binde garip yeşil renkli 1.2 otomatikti. Öylesine pazarlık yapmıştım cepte beş kuruş yokken adam çılgınca inince abime dedim hadi alalım falan demişti abim hiç passatı satmayı bile düşünmeden. Genelde arabadan-piyasadan çok anlamayan insanlarda olduğundan panda kazık yemeyelim diyip yardırıyolar fiyatı
Edit: Değişensiz ama 4 köşeden lokal boyalıydı :D

Son düzenleme:

Sinistra

Elit Apaçi
16 May 2019
69
36
970
43
Marka
Volkswagen
Km önemli değil ancak temiz kullanılmış yarisi tek geçerim.
Eşimin ilk arabası 1.0 yarisdi paso 4000 devir civarı çevirirdim banamısın demez di dönüş çapı mükemmel tek kötü tarafı izolasyonu 3 silindirli olmasından dolayı kabine fazla ses alıyodu.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,729
6,804
4,070
Istanbul
Marka
Volkswagen
Swifte ne oldu hayırdır özel bir durum değilse sormuş olayım, kusura bakmayın yazdıysanız da bilmiyorum.

Estağfurullah şöyle şuraya da iliştireyim geyik başlığında laf arasında yazmıştım gözden kaçıyor haliyle :)

Ya evet yazıcam yazıcam konusuna unutuyorum her seferinde. Şanzımanı ilk ayın sonunda elimize aldık, sonra çıkma şanzıman aramak zorunda kaldık ama gelin görün ki bu meretin şanzımanı altından değerliymiş. Bu esnada araba liftte yatarkende öğrendik ki 4x2'leri ne kadar sorunsuzsa 4x4'lerin şanzımanı o kadar sorunluymuş. (Gerçi bakıma gidiyorum ustalara iki üç farklı yere gittim hepsinin kurduğu ilk cümle gel bak bunu 4x2'ye çevirelim başına iş açmasın olmuştu. Ben nolacahh yaa kafasında elletirmedim.) Şanzımandan sorun yaşamayan 4x4 yok varsa da yaşayacak. Yani bu sorunda şöyle oluyor şanzımanı indirdiğimizde iki üç yerinden patlaktı benim araçta...
Nasıl oldu? Klasik günlük kullanımımda hiç bir şey yapmadan, viteste yokuş aşağı saldım havucu gidiyordum sonra bir anda hız göstergesi sapıttı, gaza basınca 0'a doğru hareket ediyor, ayağımı gazdan çekince yükseliyordu falan... Servise gittim hemen şanzımanı indirdik mecburen sorun ordan dendi zaten gerisi yukarda 🙃

Çıkma şanzıman aradım bir süre önce Ankara'da buldum ama parayı ayarlayana kadar satıldı. FİYATI 4500 TL. DÖRT BİN BEŞYÜZ. ÇIKMA ŞANZIMAN.
Sonra yine aramaya başladık İzmitte bulduk. 5000 TL'YE ALDIK. BEŞ BİN TÜRK LİRASI. Bu arkadaşlar kuruş pazarlık yapmıyor ve kesinlikle indirim yapmıyorlar bu aracın şanzımanı konusunda 😂 ( Bu süreçte sık sık @bt abinide başını ağrıttım, sağolsun beni çekti baya :D)
Yatırım yapmayı düşünen varsa boşversin altını dövizi evinin bir köşesine bir tane 4x4 swift şanzımanı koysun. Ciddiyim.

Sonuç olarak 1 ay kullandığım araba yaklaşık 1 ay da yattıktan sonrada sattım. Sattığım kişiyede şanzıman değiştiğini falan söyledim içimde rahat çok şükür. Satmasaydım aracı 4x2'ye çevirmek içinde masraf edecektim, böyle kullansam kesin yine tekrarlayacaktı masraf edeceğim parayı satıp üstüne koysam zaten orjinal 4x2 alabiliyordum ve artık huzursuz bir sahiplik olacaktı ondan elimden çıkardım. Aldığımdan fazlaya sattım ama yinede şanzıman muhabbetinden işçiliği cartı curtu beni 3-4 bin kadar içeri soktu.
He düzgün bir 4x2 denk getirsem yine koşa koşa alırım o ayrı mevzu arabayı sevmiş, benimsemiştim baya.

Durum bundan ibaret dostlar :D

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,729
6,804
4,070
Istanbul
Marka
Volkswagen
Km önemli değil ancak temiz kullanılmış yarisi tek geçerim.
Eşimin ilk arabası 1.0 yarisdi paso 4000 devir civarı çevirirdim banamısın demez di dönüş çapı mükemmel tek kötü tarafı izolasyonu 3 silindirli olmasından dolayı kabine fazla ses alıyodu.
Yaris'in tek sıkıntısı uçan fiyatları... Güzel sorunsuz bir araba tamam ama düzgün LPG'siz örneklerine 30+ isteniyor. Açıkçası o kadar da etmeyeceğini düşünüyorum.

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,187
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Fiyat olarak en mantıklısı tata visia.sorunsuzluk yaris.tip göreceli ama bana göre daihatsu yada tata dışındakiler sevimli.yada 1.2 dacia sandero düşünülebilir.görünüş olarak en güzeli chevrolet spark.8 hava yastığı falan vardı bildiğim kadarıyla transformersta oynamış sonra oylanmış ve üretimine karar verilmiş bir araba.ama aşırı yaktığını unutmamak lazım.ve opel motorları lpg sevmiyor

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Tercihim kesinlikle palio olur.Şimdi diğer uzak doğu modellerinde cart diye bir parça ihtiyacın olsa temini palioya göre uzun süreçli ve vakit kayıplı olabilir.Son senemde ben bu riski duygusal bağ geliştirmeyeceğim arabada almazdım. Palio sahibi olanlar @emert20 @Koraykaya kronik sorunları ya da alırken nelere bakman gerektiği konusunda daha bilgilidirler diye düşünüyorum

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Hacim 1.4 altı yazıldığına göre benzinde binilmesi planlanıyor, eğer öyleyse 27 bin gibi bütçelere illa Ford Ka’ya muhtaç değiliz diye düşünüyorum. :)

O paraya benzinde neye binilir küçük segmentte Clio-Corsa-Fiesta-Polo gibi piyasaca bilindik araçların düşük hacimli 4 kapılı seçeneklerini tercih edebilirsin.

Daihatsu Cuore, Ka vb gibi piyasaca bilinmedik araçlarla paran daha da içeriye geçmesin, yani macera arama :).

Ha bana sorarsan LPG takıntısından kurtulup hayallerini çok da ertelemeden, Clio 1.4 16v 1.6 16v 1.6 8v, Palio Sporting, Palio 1.6 16v gibi çekişi bizler tatmin edecek satarken de zarar ettirmeyecek seçeneklere yönelirdim.

Sırf benzinde binmeye ısrar edeceğim diye Daihatsu Cuore ye binmek bana pek mantıklı gelmiyor.

emert20

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,450
6,788
4,270
26
Denizli
Marka
Fiat
İstediğin fiyat civarında Palio bulabilirsin. 2016 Şubat'tan beri 2009 model 1.3 multijet kullanıyorum sanayiye gitmemi gerektiren kronik arıza yaşamadım. Sadece arabayı yeni çalıştırıp harekete başlayıp ilk kez vitesi boşa aldığımda devirde dalgalanma yapıyor düşüp çıkıyor onuda bazen yapıyor bazen yapmıyor sanayide sorduğumuz zaman çoğunda olduğunu söylediler ancak herhangi bir problem yaratmayacagini söylediler. 2 aydır da kızdırma bujisi ışığı yanıp sönüyor oda ilk çalıştirmalarda değil çalıştırıp durup tekrar çalıştırınca yanıyor. Onuda sanayide sorunca herhangi bir şey olmaz dediler çalışmasıda normal şuan. Uzun yolda beklediğimden sessiz ve konforlu. Sadece süspansiyonlarin yumuşak olmasından dolayı hızlı virajlarda yatıyor oda insanı tedirgin ediyor ama dönüyor sorunsuz şekilde. Benim kullandığım en boş paketi active ve gerçekten boş :D Otomatik cam açma bile sonradan yapılmış. En rahatsız olduğum özellikse bagajın yalnızca anahtarla açılması. Ancak active'in üstündeki paketlerde bunlar mevcut. Elektirikli ayna bile var. Tabi güvenlik olarakta yolcu airbag ve ABS'ye de sahip sanırım. Bu bütçelerle alınabilicek yürütme maliyeti ucuz ve en yeni modelli arabalardan biridir muhtemelen. Bazen satıp daha duygulu bir araba almak istesem de aynı bütçeye daha iyi bir alternatif göremediğim için devam ediyorum. Yol yaptıkça duygusal bağlılık oluşuyor zaten:) Yakıt olarakta kışın 6 litre yazında 5 litre civarı bir tüketimi var full şehir içi.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,856
26,198
5,720
Ankara
Marka
Skoda
İstediğin fiyat civarında Palio bulabilirsin. 2016 Şubat'tan beri 2009 model 1.3 multijet kullanıyorum sanayiye gitmemi gerektiren kronik arıza yaşamadım. Sadece arabayı yeni çalıştırıp harekete başlayıp ilk kez vitesi boşa aldığımda devirde dalgalanma yapıyor düşüp çıkıyor onuda bazen yapıyor bazen yapmıyor sanayide sorduğumuz zaman çoğunda olduğunu söylediler ancak herhangi bir problem yaratmayacagini söylediler. 2 aydır da kızdırma bujisi ışığı yanıp sönüyor oda ilk çalıştirmalarda değil çalıştırıp durup tekrar çalıştırınca yanıyor. Onuda sanayide sorunca herhangi bir şey olmaz dediler çalışmasıda normal şuan. Uzun yolda beklediğimden sessiz ve konforlu. Sadece süspansiyonlarin yumuşak olmasından dolayı hızlı virajlarda yatıyor oda insanı tedirgin ediyor ama dönüyor sorunsuz şekilde. Benim kullandığım en boş paketi active ve gerçekten boş :D Otomatik cam açma bile sonradan yapılmış. En rahatsız olduğum özellikse bagajın yalnızca anahtarla açılması. Ancak active'in üstündeki paketlerde bunlar mevcut. Elektirikli ayna bile var. Tabi güvenlik olarakta yolcu airbag ve ABS'ye de sahip sanırım. Bu bütçelerle alınabilicek yürütme maliyeti ucuz ve en yeni modelli arabalardan biridir muhtemelen. Bazen satıp daha duygulu bir araba almak istesem de aynı bütçeye daha iyi bir alternatif göremediğim için devam ediyorum. Yol yaptıkça duygusal bağlılık oluşuyor zaten:) Yakıt olarakta kışın 6 litre yazında 5 litre civarı bir tüketimi var full şehir içi.
o kızdırma bujisi 1.3 multijetlerin çoğunda var bizde bi dönem 2010 multijet kullandık arada yakıyodu arıza lambasını. Eniştemde 2010 doblo var aynı motor onda da 3-4 senedir her marşta ekranda kızdırma bujisi hatası verir bi sıkıntısı olmadı gerçekten de :D

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,729
6,804
4,070
Istanbul
Marka
Volkswagen
Hacim 1.4 altı yazıldığına göre benzinde binilmesi planlanıyor, eğer öyleyse 27 bin gibi bütçelere illa Ford Ka’ya muhtaç değiliz diye düşünüyorum. :)

O paraya benzinde neye binilir küçük segmentte Clio-Corsa-Fiesta-Polo gibi piyasaca bilindik araçların düşük hacimli 4 kapılı seçeneklerini tercih edebilirsin.

Daihatsu Cuore, Ka vb gibi piyasaca bilinmedik araçlarla paran daha da içeriye geçmesin, yani macera arama :).

Ha bana sorarsan LPG takıntısından kurtulup hayallerini çok da ertelemeden, Clio 1.4 16v 1.6 16v 1.6 8v, Palio Sporting, Palio 1.6 16v gibi çekişi bizler tatmin edecek satarken de zarar ettirmeyecek seçeneklere yönelirdim.

Sırf benzinde binmeye ısrar edeceğim diye Daihatsu Cuore ye binmek bana pek mantıklı gelmiyor.

Açıkçası yeni araba bakmaya başlarken yola zaten nasıl çıktığımı sende biliyorsun. Clio 2 Sport, Palio Sporting, C2 VTS vs. gibi araçlara bakıyordum. 2 haftada İzmir'de bu sınıfta o kadar araç baktım ki, bir tane mi düzgün bulamaz insan. Hep şaibeli, hep patlak. Hele elimde expertize soktuğum bir C2 VTS raporu var ki evlerden ırak, görmek istemezsin. 😂

Cuore'ye gelince kalkıp o arabaya 20-25 bandında birşey tabiki vermem benim gözümde ederi 15 falan. Biriyle pazarlık yaptım yazılan o saçma sapan fiyatlardan 17'ye indi. 16'ya alınır bir araç. Şimdi böyle düşününce mevcut ekonomik ortamda bütçemim yaklaşık yarısıyla araba alıp kenara para koyma işi mantıklı geliyor. Cuore'ye de bakmanın tek açıklaması bu benim için.

LPG benim için bir takıntı kabul ediyorum ama bu araçlara bakma sebebim sırf benzinli olarak bineyimden ziyade, diğer araçların kullanıcı kitlesiyle canının alınmış olması ve bu araçların düşük maliyetleri.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım