KAPALI bmw 116d ed bin devir üzeri motordan gelen vızıltı!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

rtgrlndr

Taklacı Güvercin
13 Kas 2017
19
6
295
Arkadaşlar 2013 model 116d 105 binde aracım. 3 hafta önce yeni aldım daha. eksper yaptırdım. herhangi bir sorun bulunmadı araçta. Ama dün 1600 km yol yaptım. Aracı bugün çalıştırdığımda bin devir üzerinde sanki vızıltı gibi bir ses geliyor. Bu normal mi yoksa bir servise gideyim mi?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
İç mekanda kapı içleri, torpido, ortadaki gözler, kolçak altı vb bütün gözleri kontrol etmenizi öneririm. Özellikle soğuk dizel motorda titreşiminin rezonansı, sert objelerde küçük bir vızıltıya sebep olabilir ve sessiz iç mekanda hissedilir. Eğer bu kontrollerin hepsini yaparsanız ve devam ederse ben servise gitmenizi öneririm. Zira sesi yerinde yaşayıp dinlemedikçe net bir şey bilmemiz mümkün değil :)

Forumda BMW 1 serisini benden çok daha iyi bilen arkadaşlar var. Bilinen bir vızıltıysa onlar daha iyi yardımcı olur.

rtgrlndr

Taklacı Güvercin
13 Kas 2017
19
6
295
İç mekanda kapı içleri, torpido, ortadaki gözler, kolçak altı vb bütün gözleri kontrol etmenizi öneririm. Özellikle soğuk dizel motorda titreşiminin rezonansı, sert objelerde küçük bir vızıltıya sebep olabilir ve sessiz iç mekanda hissedilir. Eğer bu kontrollerin hepsini yaparsanız ve devam ederse ben servise gitmenizi öneririm. Zira sesi yerinde yaşayıp dinlemedikçe net bir şey bilmemiz mümkün değil :)

Forumda BMW 1 serisini benden çok daha iyi bilen arkadaşlar var. Bilinen bir vızıltıysa onlar daha iyi yardımcı olur.
bekliyorum o yüzden cevapları. teşekkürler cevaplarınız için...buraya ses yükleyebiliyor muyum çekip yüklesem ?

rtgrlndr

Taklacı Güvercin
13 Kas 2017
19
6
295
Kod:
<object width="148" height="44"><param name="movie" value="https://vocaroo.com/player.swf?playMediaID=s1NizrfuWWrc&autoplay=0"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="https://vocaroo.com/player.swf?playMediaID=s1NizrfuWWrc&autoplay=0" width="148" height="44" wmode="transparent" type="application/x-shockwave-flash"></embed></object><br><a href="http://vocaroo.com" style="font-size:xx-small;" title="Vocaroo Voice Recorder">Record music with Vocaroo &gt;&gt;</a>

ses videosu burada arkadaşlar

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
V kayışı ses yapıyor sanırım. Kasnak ve rulmanlarda da sorun olabilir aracınız kaç kmde ?
edit: Daha önce hiç değişmediyse ses yapması normal. 105 bin km V kayışı için çok bile.

Son düzenleme:

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
değişmesi mi gerekli yani hocam ?
Bakmadan dinlemeden test etmeden kimse kesin bir şey söyleyemez hocam, fakat bahsettiğiniz sesi duydum kayış vızıltısı gibi geldi. Servis net olarak teşhis koyacaktır ve sorun kayışsa değiştirmenizi tavsiye ederim kopası durumunda şarj dinamosu çalışmayacağı için aküden elektrik çekecek ve bir akü parası daha masraf çıkacak. Tabi dediğim gibi ses V kayışından geliyorsa, gergi rulmanı veya dinamo kasnağı da ses yapıyor olabilir.

rtgrlndr

Taklacı Güvercin
13 Kas 2017
19
6
295
Bakmadan dinlemeden test etmeden kimse kesin bir şey söyleyemez hocam, fakat bahsettiğiniz sesi duydum kayış vızıltısı gibi geldi. Servis net olarak teşhis koyacaktır ve sorun kayışsa değiştirmenizi tavsiye ederim kopası durumunda şarj dinamosu çalışmayacağı için aküden elektrik çekecek ve bir akü parası daha masraf çıkacak. Tabi dediğim gibi ses V kayışından geliyorsa, gergi rulmanı veya dinamo kasnağı da ses yapıyor olabilir.

çok teşekkür ederim hocam. bana bir servis yolu göründü herhalde.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Çok hafif bir ses geliyor. Motor bloğundan o kadar hafif ses değişimi olmaz. @yaso arkadaşımıza katılıyorum, V kayışı, şarj dinamosu bilyesi gibi çevre elemanlardan geliyor olması muhtemel.
Rica ederim hocam naptım ki :) Geçmiş olsun şimdiden umarım kayış kasnak gibi ufak bir sorundur
Kasnak dediğin ufak sorun beni 3 sene önce benim Corsa'da bile 1000'lik yaptı :D Gergi kasnağı ufak filan değil, onu geç sen :p

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Çok hafif bir ses geliyor. Motor bloğundan o kadar hafif ses değişimi olmaz. @yaso arkadaşımıza katılıyorum, V kayışı, şarj dinamosu bilyesi gibi çevre elemanlardan geliyor olması muhtemel.

Kasnak dediğin ufak sorun beni 3 sene önce benim Corsa'da bile 1000'lik yaptı :D Gergi kasnağı ufak filan değil, onu geç sen :p
Alala abi kasnak rulman dediğin 100-150 lira bişey seninki triger gergisi olmasın

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Alala abi kasnak rulman dediğin 100-150 lira bişey seninki triger gergisi olmasın
benim gergi kasnağı şarj dinamosu v kayışı akü komple tek seferde bitmişti :D Kaputun altındakilerin yarısı tek seferde değişti xD Acısı unutulmuyor. O zamandan beri arabayı 4 teker havalandırmıyorum, çok zıplamak yaramıyor ihtiyara :)

yehanohaa

Profesör
16 Eyl 2016
104
203
1,185
v kayışı sıyrıla sıyrıla en son kopup sarj dinamasuna sarılır. bir sonraki marşta motoru alaşağı etmek nedir peki bilir misiniz. 1000 de 1 olur anasını satıyım. marşla birlikte motor sente atlatılır ve gg

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
v kayışı sıyrıla sıyrıla en son kopup sarj dinamasuna sarılır. bir sonraki marşta motoru alaşağı etmek nedir peki bilir misiniz. 1000 de 1 olur anasını satıyım. marşla birlikte motor sente atlatılır ve gg
Konuyu açan arkadaşımızın son 5 dakikada iştahı kaçtı, yedikleri boğazına dizildi :D

yehanohaa

Profesör
16 Eyl 2016
104
203
1,185
Konuyu açan arkadaşımızın son 5 dakikada iştahı kaçtı, yedikleri boğazına dizildi :D
Ahshd konuyu açan arkadaş belli ki arabasına bakan onu dinleyen bir insan, daha kötü şeyler olmadan kaputun altındaki ayaklanmaları bastıracaktır inanıyorum ahsjdj yoksa hükümeti devirebiliyorlar bu olayın başına geldiği arkadaşın motorunda olduğu gibi ahahs

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Benim araba da soguk çalıştırmada 600 devir civarlarına düşünce tak tak diye ses geliyor. Yanı düşük devirde sallanırken tuhaf bir ses geliyor motor kulaklri mi dedim acaba
Abim konuyu açan arkadaşta BMW 116d var, senin araba Taunus :D O arabada en ufak bir ses farkı probleme işarettir. Senin araba henüz kapsamlı bakım onarıma girmedi bile. Rölanti 600rpm'e düşünce motorun vuruntu yapması normal. Ayrıca o devirde deli gibi sallanıp bütün arabayı sallar 2.0 motor. O yüzden arabanın herhangi bir yerinden geliyor olabilir o ses. :) Dediğin gibi motor kulakları da olabilir, ama aks başları bile olabilir. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım