alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Herkese merhaba,
BMW F31 316i'miz var. Her gün şehir içi ve otoban karışık sakin kullanımda 8 lt yakıyordu. Bu aralar nedendir bilinmez 9 litrelere çıktı. Kış şartları klima kullanımı falan diye düşünüyorken BMW 218i Coupe F22 kullanan bir arkadaşım benimk genelde 10-11 lt yakıyor falan dedi. Bu değer baya yüksek geldi bana. B38 kodlu 1.5 litrelik 3 silindirli motor, N13 kodlu 1.6 litrelik 4 silindirliden daha çok yakıyor sanırım ? Forumdaki BMW kullanıcılarının araçları kaç litre yakıyor ? Minimum kaç maksimum kaç litre gördünüz ? Benim minimum, 3.9 lt. 24 kmlik yolun ortalaması.

İyi forumlar.

Ekli dosyalar

• Screen Shot 2017-02-16 at 12.36.30.png
    Screen Shot 2017-02-16 at 12.36.30.png
    373.2 KB · Görüntüleme: 551

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Bakım, lastik, yakıt kalitesi, yağ kalitesi, mekanik bir ayarsızlık vs. Olabilir, ve soğuk havalarda motorda sürtünme fazla olacağından kısa mesafelerde tüketim artar. Sizin yapabileceğiniz yakıtı bitirip önceden aldığınız yerden almak ve motor yağının rengine bakmak, yağ koyu kahverengi veya siyaha yakınsa değişmesi gerekir.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Bakım, lastik, yakıt kalitesi, yağ kalitesi, mekanik bir ayarsızlık vs. Olabilir, ve soğuk havalarda motorda sürtünme fazla olacağından kısa mesafelerde tüketim artar. Sizin yapabileceğiniz yakıtı bitirip önceden aldığınız yerden almak ve motor yağının rengine bakmak, yağ koyu kahverengi veya siyaha yakınsa değişmesi gerekir.
Yağı yeni değişti, yakıtı Shell'den alıyorum, lastikler Conti T850. Arabanın bujileri yakın zamanda değişti. Acaba ondan olabilir mi? Güvendiğim bir serviste değişti ama geçen Borusan veya Kosifler'in orjinallerinden farklı buji taktığı ile ilgili bir konu açılmıştı. Belki farklı buji takılmıştır. Bilemedim...

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
320i ed aracımız uzun vadede 8.5lt yakıyor. buna her şart dahil.
316i aracımız da 8.5 9lt arası yakıyor. buna da her kullanım şartı dahil.

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
11-12 arası 118i. Henüz 1200 kmlerde araç belki ondan kaynaklı olabilir.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Şimdi 2012'den bu yana 116i kullanıyorum.

Bu kışa kadar yazları şehiriçi ortalama 7.5 lt, kışları ortalama 8.5 lt harcardı. Bu verdiğim verilerde bir depoda gittiğim mesafe ortalaması yani 600 - 700 km ortalaması.

Fakat bu kışa girdiğimizden beri benim arabada 9.2 - 9.5 lt arası yakıyor.

Bildiğim kadarıyla TR'de çıkan yakıt Tüpraş'tan çıkıyor, firmalar bunu alıp kendi kimyasallarını ekleyerek istasyonlara gönderiyor. Ya çıkan yakıtın kalitesinde bir azalma var ya da kaliteyi bilerek düşürdüler daha çok kazanmak için bilemiyorum artık. Ben kendimde sorun arıyordum artık dikkatli kullanmıyor muyum acaba diye ama bu kış Kasım sonundan bu yana şu konuyu başka forumlarda da okudum herkesin şikayeti aynı.

Şimdi otomobillerde sorun olmadığına göre (hadi birinde ikisinde sorun olsun, şu konu adı altında başka yerlerde de okuduğum belki 100. BMW sahibi arkadaş) ilginçtir, herkes aynı şikayette bulunuyor.

Aslında ufak bir cam kavanoza benzini koyup tahlil ettireceksin. Gerçi o da objektif bir sonuç vermez çünkü geçen seneki benzinin de tahlil edilmesi gerek karşılaştırma için o da mümkün değil.

Var var, bu sene bir şey var ama bende çözemedim.

Son düzenleme:

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
45
İstanbul
Geçen senelere nazaran bu sene hava sıcaklığı ortalamaları daha düşük gidiyor bu da yakıt sarfiyatını artırıyor diye düşünüyorum.

ghalacli

Profesör
8 Eyl 2016
223
344
1,335
428i 10 lt/100km 9000 km ortalamam.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Mokka geçen yıl çivili lastikle 9-10 arası yakardı, şimdi 11-12 oldu, yakıt kalitesi düşmüş olabilir çünkü 24000 km'de olmasına ve temiz kullanılmasına rağmen ilk çalıştırmada anlamsız sesler de çıkartıyor.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Şimdi 2012'den bu yana 116i kullanıyorum.

Bu kışa kadar yazları şehiriçi ortalama 7.5 lt, kışları ortalama 8.5 lt harcardı. Bu verdiğim verilerde bir depoda gittiğim mesafe ortalaması yani 600 - 700 km ortalaması.

Fakat bu kışa girdiğimizden beri benim arabada 9.2 - 9.5 lt arası yakıyor.

Bildiğim kadarıyla TR'de çıkan yakıt Tüpraş'tan çıkıyor, firmalar bunu alıp kendi kimyasallarını ekleyerek istasyonlara gönderiyor. Ya çıkan yakıtın kalitesinde bir azalma var ya da kaliteyi bilerek düşürdüler daha çok kazanmak için bilemiyorum artık. Ben kendimde sorun arıyordum artık dikkatli kullanmıyor muyum acaba diye ama bu kış Kasım sonundan bu yana şu konuyu başka forumlarda da okudum herkesin şikayeti aynı.

Şimdi otomobillerde sorun olmadığına göre (hadi birinde ikisinde sorun olsun, şu konu adı altında başka yerlerde de okuduğum belki 100. BMW sahibi arkadaş) ilginçtir, herkes aynı şikayette bulunuyor.

Aslında ufak bir cam kavanoza benzini koyup tahlil ettireceksin. Gerçi o da objektif bir sonuç vermez çünkü geçen seneki benzinin de tahlil edilmesi gerek karşılaştırma için o da mümkün değil.

Var var, bu sene bir şey var ama bende çözemedim.
Ya aynen, bir depoda 600-650 km giden araba 480-500 km gidebildi bu kış. Bakım sırasında bir şeylerin içine sıçtıklarını düşündüm ama saçma geliyordu. Önceki iki kış hiç bu kadar artmamıştı. Çok yüksek ihtimal benzinle ilgili bir sıkıntı var.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
- Yakıt kalitesinin düşmesi

- Alınan yakıt ile daha az km yapmak

- Daha fazla akaryakıt satışı

= Daha fazla vergi toplanması?

Komplo teorisi için erken, önce bu yaz neler olacak onu görelim bakalım...

RWDe39

Senkromeççi
24 Eyl 2019
38
17
70
İSTANBUL
Marka
BMW
Daha 1 hafta oldu Bmw e39 520d aldım.Aldığımda içinde yakıt vardı daha yakıt doldurmadım. 136 hp lik . Yaklaşık 200 km kadar sürdüm trafikte kaldığımda oldu ortalama 6.3 lt gösteriyor. Yakıt ibresi de çok inmedi ama hala şüpheliyim bu kadar az yakamaz diye. Araçla tam tanışamadım daha hatalı gösterir mi bilemiyorum.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım