Bva 6 ileri mi CVT mi yari otomatikmi?

memati61

Asfalt Kurutucu
22 Tem 2019
26
3
595
26
2011 model fluence bakiyordum 105hp 1.6 extreme sahibindende gördüm yari otomatik yaziyor teknik bilgilere girdim BVA 6 ileri yaziyor googlede arattim bazi kişiler 4 ileri bazilari ise CVT şanziman yazmiş :)

Bu araçtaki şanziman tam otomatikmi , yari otomatikmi cvtmi konu hakkinda bilgiye sahip olan varmi?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
4 ileri tork konvertörlü -tam otomatik- CVT ya da yarı otomatik değildir.

Soruyu yanlış anlamışsınız hocam :D net bir bilgi yok fluencede kullanılan vites konusunda her kafadan ayrı ses var demiş soran arkadaş , kimisi cvt var , kimisi TK 6 var demiş :)

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
899
1
1,717
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
2011 makyaj öncesi yani faz1 olanlar 4 ileri tork konvertörlü şanzıman kullanıyor. Makyaj sonrası 6 ileri oranlı cvt'ye geçildi.

tersiyer

Profesör
8 Eyl 2016
583
477
1,570
İstanbul
Soruyu yanlış anlamışsınız hocam :D net bir bilgi yok fluencede kullanılan vites konusunda her kafadan ayrı ses var demiş soran arkadaş , kimisi cvt var , kimisi TK 6 var demiş :)
Siz yanlış anladınız sanırım yazdığımı. Soruda bahsedilen 2011 model Fluence'da 4 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman bulunuyor, halk arasındaki değimiyle 'tam otomatik'.

2012 makyajından sonra benzinli motor ve otomatik şanzıman kombinasyonu Nissan'dan alınan 1.6 115 hp motor ve CVT şanzıman olarak değiştirildi.

Fluence'da bulunan ve yarı otomatik şanzıman olarak geçen şanzıman ise 1.5 dCi motorla sunulan ve çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman olan EDC'dir.

6 ileri 'tam otomatik' şanzıman ise emin olmamakla beraber Türkiye'de çok nadir olan ve sanırım bazı Renault yöneticileri için üretilen 2.0 L atmosferik benzinli motorla sunuluyor.

Yukarıda sanırım noktalama hatası yapmışım, yanlış anlaşılmaya neden olmuş olabilir.

Son düzenleme:

kansuvargun

Profesör
8 Eyl 2016
237
259
1,385
34
İstanbul
Reno 1.6+CVT kombinasyonundan uzak durulmalı. Arabayı hatun kullanacaksa falan eyvallah ama CVT için denilen belirli bir devire çıkıp bağırıyor lafı bu motor şanzıman ikilisinden çıkmış olabilir.

Reno'num 1.6'sı kötü değil ama ama bu şanzıman ağır törpülüyor, arabada hiç kullanım zevki bırakmıyor. Ve CVT'nin avantajı olan daha az yakması da yok 1.6 megane ile arkadaşım 10lt/100km civarında geziyordu İstanbul içerisinde.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Reno'num 1.6'sı kötü değil ama ama bu şanzıman ağır törpülüyor, arabada hiç kullanım zevki bırakmıyor. Ve CVT'nin avantajı olan daha az yakması da yok 1.6 megane ile arkadaşım 10lt/100km civarında geziyordu İstanbul içerisinde.
Cvt lerde verim %80 de.En kötü tork konvertörlerde dahi bu oran %82 civarına iniyor.CVT ciddi derecede müsrif bir şanzıman.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Reno ve otomatik ikilisi bir araya gelecekse en kötü ihtimalle laguna 2 faz2 kasada kullanılan japon üretimi 5 ileri, 3 kasada kullanılan 6 ileri ya da edc adlı şanzıman olmalıdır. Performans vs beklentiye göre göreceli lakin fransız ve sağlamlık aranıyorsa bunlardan şaşılmamalı bence. En temel yapılması gereken aslında otomatik araç alınacaksa uzakdoğu kökenli araçlara bakmak.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım