Çekme Belgeli Araçta Gecikmiş Muayene Ücreti

yasinyavuz345

Yasin Yavuz
Asfalt Kurutucu
23 Mar 2017
37
26
595
26
İstanbul
Marka
BMW
Selamlar arkadaşlar, bir konu hakkında yardımınızı istiyorum. Yakın zamanda çekme belgeli bir araç alacağım. Aracın 3 yıldır muayenesi yok. Bu aracın satışını alırken ve muayene yapılacağında ödeyeceğim ek bir ücret varsa bu miktar hakkında bilgisi olan var ise beni bilgilendirebilir mi acaba? Çok teşekkürler.

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
767
1,626
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Aracın muayenesi bitmeden önce çekme belgeli yapıldı ise normal prosedür(plaka çıkarma ücreti) dışında bir borç ödemezsiniz. Ancak eğer Muayene bittikten sonra süre geçmiş ve çekme belgesi daha geç çıkarılmış ise muayene bitiş tarihinden çekme belgesi çıkarılma tarihine kadar olan kısma ait muayene gecikme borcu ile karşılaşırsınız. Toplamda ödeyeceğiniz tutar trafiğe çıkarma(plaka çıkarma) bedeli ve varsa muayene gecikme borçla birlikte normal muayene ücreti olur.

yasinyavuz345

Yasin Yavuz
Asfalt Kurutucu
23 Mar 2017
37
26
595
26
İstanbul
Marka
BMW
Aracın muayenesi bitmeden önce çekme belgeli yapıldı ise normal prosedür(plaka çıkarma ücreti) dışında bir borç ödemezsiniz. Ancak eğer Muayene bittikten sonra süre geçmiş ve çekme belgesi daha geç çıkarılmış ise muayene bitiş tarihinden çekme belgesi çıkarılma tarihine kadar olan kısma ait muayene gecikme borcu ile karşılaşırsınız. Toplamda ödeyeceğiniz tutar trafiğe çıkarma(plaka çıkarma) bedeli ve varsa muayene gecikme borçla birlikte normal muayene ücreti olur.
Çok teşekkürler bilgilendirme için. Peki gecikme ücreti ay başına ne kadar bir ücret oluyor acaba?

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Çok teşekkürler bilgilendirme için. Peki gecikme ücreti ay başına ne kadar bir ücret oluyor acaba?

Her ay için %5. Geçen ay muayeneye 2 gün (pazar bitiyordu salı götürdüm) geç götürdüm 19 lira ceza ödedim.

Buradan hesaplayabilirsiniz:

Hesaplayıcıda böyle bir bilgilendirme var:
"Değerli Müşterimiz,

Muayene süresi geçen araçlardan muayene geçerlilik tarihinden itibaren gecikme bedeli alınmakta olduğunu önemle hatırlatmak isteriz.

Gecikme bedeli muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücretinin %5'i olup, bu tutarlar Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı'na aktarılmaktadır.

Trafikten çekme belgesi alıp belli bir süre sonra tekrar trafiğe çıkarılan araçlardan sadece trafikten çekildiği ve belgelenebildiği süre boyunca gecikme bedeli alınmamaktadır. Muayene süresinin kanıtlanamadığı durumlarda 01.01.2005 tarihi esas alınarak gecikme bedelinin tahsil edilmektedir."

Son düzenleme:

yasinyavuz345

Yasin Yavuz
Asfalt Kurutucu
23 Mar 2017
37
26
595
26
İstanbul
Marka
BMW
Her ay için %5. Geçen ay muayeneye 2 gün (pazar bitiyordu salı götürdüm) geç götürdüm 19 lira ceza ödedim.

Buradan hesaplayabilirsiniz:

Hesaplayıcıda böyle bir bilgilendirme var:
"Değerli Müşterimiz,

Muayene süresi geçen araçlardan muayene geçerlilik tarihinden itibaren gecikme bedeli alınmakta olduğunu önemle hatırlatmak isteriz.

Gecikme bedeli muayene süresi geçirilen her ay için muayene ücretinin %5'i olup, bu tutarlar Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı'na aktarılmaktadır.

Trafikten çekme belgesi alıp belli bir süre sonra tekrar trafiğe çıkarılan araçlardan sadece trafikten çekildiği ve belgelenebildiği süre boyunca gecikme bedeli alınmamaktadır. Muayene süresinin kanıtlanamadığı durumlarda 01.01.2005 tarihi esas alınarak gecikme bedelinin tahsil edilmektedir."
Yani sizin ödediğiniz miktarı baz alırsak ay başına 19tl sayarsak cevabı bulmuş oluyoruz. Çok teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım