KAPALI Chevrolet Aveo Sedan (T250) günümüz şartlarında alınır mı?

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,729
6,804
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Bir süredir araç arayışındayım daha önce bir konum daha olmuştu.

Şuan aklıma takılan ve bir süredir araştırdığım bir araç için fikir almak istiyorum.

Şu aralar bütçem gereği ilgilendiğim araç 2009 t250 kasa 1.2 Aveo sedan. Araç ilk sahibinden 107k'da benzinli ve değişeni yok. İstenilene göre anlaşılacak rakam 28 gibi bir şey.

28k benim için büyük para ve bütçemi zorlayarak bu fiyata çıkıyorum. Alacağım aracı en iyi ihtimalle minimum 2 sene değiştirmeyi düşünmüyorum ki imkanım olmayacaktır zaten. Model yılı olarak yüksek olması, şık olması vs. aklımı çeliyor bir yandan ama 3-5 araştırmayla bile çok hayırlı şeyler okumuyorsunuz malum.

Bahsettiğim araç günümüz şartlarında alınır mı?

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bahsettiğiniz aracın iç hacmi işçilik ve malzeme kalitesi konusunda sizin kendi görüşleriniz zaten oluşmuştur da, görünmeyen sıkıntılı yönleri yol tutuşu, frenleri ve şasi sağlamlığıdır. Özetle güvenlik tarafı çok sıkıntılı bir araçtır. Ayağımı yerden kessin, model yılı nispeten yüksek olup bana sorun çıkarmasın, ekonomik olarak beklentilerimi karşılasın diyorsanız temizini alabilirsiniz. Eğer bütçeyi biraz yükseltip Aveo'nun sonraki kasasının baz donanım 1.2 olanını alırsanız çok daha iyi olur.
Şöyle örnek bir ilan var.
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...zin-yeni-kasa-expertiz-raporu-611790951/detay
Bolca kazası olduğu için fiyatı nispeten düşmüş. Ekspertizde sasi de incelenmiş. Araç tekrardan iyi bir servis tarafından incelenip motoru, şasi ve yürüyen geometrisi iyi bulunursa alınabilir.

Yedek parça konusunu dert etmeyin, büyük şehirlerde mutlaka bulunabilir. Ne araçlar geziyor trafikte, bunun mu parçası bulunmayacak :)

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,729
6,804
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Bahsettiğiniz aracın iç hacmi işçilik ve malzeme kalitesi konusunda sizin kendi görüşleriniz zaten oluşmuştur da, görünmeyen sıkıntılı yönleri yol tutuşu, frenleri ve şasi sağlamlığıdır. Özetle güvenlik tarafı çok sıkıntılı bir araçtır. Ayağımı yerden kessin, model yılı nispeten yüksek olup bana sorun çıkarmasın, ekonomik olarak beklentilerimi karşılasın diyorsanız temizini alabilirsiniz. Eğer bütçeyi biraz yükseltip Aveo'nun sonraki kasasının baz donanım 1.2 olanını alırsanız çok daha iyi olur.
Şöyle örnek bir ilan var.
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...zin-yeni-kasa-expertiz-raporu-611790951/detay
Bolca kazası olduğu için fiyatı nispeten düşmüş. Ekspertizde sasi de incelenmiş. Araç tekrardan iyi bir servis tarafından incelenip motoru, şasi ve yürüyen geometrisi iyi bulunursa alınabilir.

Yedek parça konusunu dert etmeyin, büyük şehirlerde mutlaka bulunabilir. Ne araçlar geziyor trafikte, bunun mu parçası bulunmayacak :)

T300 kasası hem tip olarak, hem donanım olarak çok fazla beğendiğim bir araç o fiyat aralığında ancak bütçenin "suyunu çıkararak" bu fiyatlara çıkabiliyorum. Yorum için teşekkürler bir de yakıt üzer yorumları var tabi orasıda muamma...

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
T300 kasası hem tip olarak, hem donanım olarak çok fazla beğendiğim bir araç o fiyat aralığında ancak bütçenin "suyunu çıkararak" bu fiyatlara çıkabiliyorum. Yorum için teşekkürler bir de yakıt üzer yorumları var tabi orasıda muamma...
Yok be hocam o kadar yakmaz. Gaza "altında yumurta varmış gibi" basarsanız, arabayı genel olarak sakin kullanırsanız, otoyol sürüşlerinde top speed kasmazsanız o kadar yakmaz. Ne yapsanız şu anki fiyatlarla km'de 40-50 kuruş arası yakacaksınız :)

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,729
6,804
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Yok be hocam o kadar yakmaz. Gaza "altında yumurta varmış gibi" basarsanız, arabayı genel olarak sakin kullanırsanız, otoyol sürüşlerinde top speed kasmazsanız o kadar yakmaz. Ne yapsanız şu anki fiyatlarla km'de 40-50 kuruş arası yakacaksınız :)

Hiç öyle bir stilim yok zaten sakin kullanmayı seviyorum.

Ancak bu fiyatlara bu modelde 206 Sedan'da bulabileceğim tavsiyesi geldi, şöyle bir baktım o da mantıklı gelmeye başladı şuan.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Son düzenleme:

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Bahsettiğiniz aveo çok zaafiyeti olan bir model. O model o kadar kötü iken bir sonraki modelde çağ atladılar. Sağlamlık, güvenlik oldukça yüksek, malzeme kalitesi de B segment bir araca göre gayet yeterli. Ama o bahsettiğiniz model gerçekten çok kötü. Çarpışma testlerini izleyin.

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
merhabalar, bt abinin attığı albea daha mantıklı bir seçim olacak gibi. ikinci nesil aveo alırsanız hiç birparça sıkıntısı olmaz arac alt yapı tamamen corsa

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
arkadaşımda 2011 model 1.2 benzin&lpg aveo sedan aracı var. Az çok görüşlerimi aktarayım.
100 km hızlarda yol sesi başlıyor. Ancak düşük hızlarda gayet sessiz çalışan bir motoru var. Yalıtımını ve konforunu genel olarak ben beğendim.
Malzeme kalitesi B segmenti araçların seviyesinde. Dokunduğunuz bazı yerler plastik. Ancak dışarıdan bakıldığında kalitesiz durmuyor.
"Ben bastım mı araba gidecek aga!" cılardan değilseniz, şehir içinde gayet yeterli performansı var. Uzun yol için biraz yorabilir. Uzun soluklu rampalarda problem yaşatır.
En boş paket yani LS paketi olmasına rağmen 8 airbag, hız sınırlayıcı, hız sabitleyicisi var. Bagaj hacmi de oldukça genişti.
Arkadaşımın LPG li kullanımında hiç dikkat etmeden (ilk araba tecrübesi dolayısıyla çok yüksek devirde de sürüyor çok düşük devirde de) 30-35 kuruş civarı bir yakıtı var. Yaklaşık 9lt/100km LPG tüketimi, 7,5lt civarı benzin tüketimine denk geliyor. (Aşağı yukarı bir hesap) Bunu düşürmek tamamen sizin ayağınızda :)
Tavsiyem bütçenizi bir tık artırıp bu kasayı tercih etmenizdir. (1.4 motor için de zorlanabilirse müthiş olur) İç-dış tasarım, güvenlik vb. anlamda bir önceki kasaya göre oldukça yenilikçi bir model olduğunu düşünüyorum.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,729
6,804
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Size ender bulunan taksi çıkması olmayan 1.2 Albea bırakayım bir tane :) Eski kasa Aveo'ya göre her yönüyle daha mantıklı bir arabadır.
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...-16-v-hatasiz-boyasiz-kilmali-614006817/detay
Değerlendirilebilir tabiki ama zaten bir üniversite öğrencisi olarak "senin ruhun yaşlanmış, ne sedanı!?" baskısıyla karşı karşıyayken Albea alıp iyice bir emekli muamelesi görmek istemiyorum sanırım :D. İşin şakası bir yana Çanakkale'ye gitmem çok zor. Sakarya-Kocaeli-İstanbul üçgeninden öteye çok zor ama tavsiyeniz için çok teşekkür ederim güzel araç bencede

Bahsettiğiniz aveo çok zaafiyeti olan bir model. O model o kadar kötü iken bir sonraki modelde çağ atladılar. Sağlamlık, güvenlik oldukça yüksek, malzeme kalitesi de B segment bir araca göre gayet yeterli. Ama o bahsettiğiniz model gerçekten çok kötü. Çarpışma testlerini izleyin.
Kesinlikle katılıyorum ve farkındayım ancak bu zaafiyetlerine rağmen bu şartlarda alınır mıydı sorum. Sizinde cevabınız alınmaz yönünde zaten teşekkürler yorumunuzu kattığınız için.

merhabalar, bt abinin attığı albea daha mantıklı bir seçim olacak gibi. ikinci nesil aveo alırsanız hiç birparça sıkıntısı olmaz arac alt yapı tamamen corsa
Kesinlikle yeni kasası için param olsa bir dk. düşünmezdim ama şartlar :=

arkadaşımda 2011 model 1.2 benzin&lpg aveo sedan aracı var. Az çok görüşlerimi aktarayım.
100 km hızlarda yol sesi başlıyor. Ancak düşük hızlarda gayet sessiz çalışan bir motoru var. Yalıtımını ve konforunu genel olarak ben beğendim.
Malzeme kalitesi B segmenti araçların seviyesinde. Dokunduğunuz bazı yerler plastik. Ancak dışarıdan bakıldığında kalitesiz durmuyor.
"Ben bastım mı araba gidecek aga!" cılardan değilseniz, şehir içinde gayet yeterli performansı var. Uzun yol için biraz yorabilir. Uzun soluklu rampalarda problem yaşatır.
En boş paket yani LS paketi olmasına rağmen 8 airbag, hız sınırlayıcı, hız sabitleyicisi var. Bagaj hacmi de oldukça genişti.
Arkadaşımın LPG li kullanımında hiç dikkat etmeden (ilk araba tecrübesi dolayısıyla çok yüksek devirde de sürüyor çok düşük devirde de) 30-35 kuruş civarı bir yakıtı var. Yaklaşık 9lt/100km LPG tüketimi, 7,5lt civarı benzin tüketimine denk geliyor. (Aşağı yukarı bir hesap) Bunu düşürmek tamamen sizin ayağınızda :)
Tavsiyem bütçenizi bir tık artırıp bu kasayı tercih etmenizdir. (1.4 motor için de zorlanabilirse müthiş olur) İç-dış tasarım, güvenlik vb. anlamda bir önceki kasaya göre oldukça yenilikçi bir model olduğunu düşünüyorum.
Gönül istiyor tabi yeni kasayı ama dediğim gibi şartlar el vermiyor bütçeyi bir tık değil, bir mm bile oynatamıyorum :)

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,729
6,804
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Bugün bir 2008 bir 206 Sedan için görüşmeye gideceğim bakalım, Aveo'ya da gidip bakacağım bir görmüş olayım en azından aklımda kalmasın diye... Konu altından gelişmeleri aktaracağım :D

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
Bugün bir 2008 bir 206 Sedan için görüşmeye gideceğim bakalım, Aveo'ya da gidip bakacağım bir görmüş olayım en azından aklımda kalmasın diye... Konu altından gelişmeleri aktaracağım :D
Hocam 28 e fabia 1.4 benizn temiz bişi bulabilirsin bu arada aklında olsun, bir onlara bakman nacizane tavsiyemdir

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,729
6,804
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
İlginç bir olay yaşayarak bugun itibariyle daha önce düşünmedigim bir aracin sahibi oldum.

2001 Peugeot 206 Roland Garros aldım. Hemde çok ani oldu. Araç daha 91k'da ve hiç LPG takılmamış halde bayan bir öğretmenden bana geçti. Kilometreye inanamadım önce gerekli sorgulamaları yaptım, çok şaşırdım ve bir anda donanımlarına tav olup aracı aynı saat içerisinde aldım. Bütçemide sınırlarda kullanmamış oldum. Yedik bir halt bakalım hayırlısı artık. :)

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
İlginç bir olay yaşayarak bugun itibariyle daha önce düşünmedigim bir aracin sahibi oldum.

2001 Peugeot 206 Roland Garros aldım. Hemde çok ani oldu. Araç daha 91k'da ve hiç LPG takılmamış halde bayan bir öğretmenden bana geçti. Kilometreye inanamadım önce gerekli sorgulamaları yaptım, çok şaşırdım ve bir anda donanımlarına tav olup aracı aynı saat içerisinde aldım. Bütçemide sınırlarda kullanmamış oldum. Yedik bir halt bakalım hayırlısı artık. :)
Ooo... GTI'ları filan saymazsak 206'nın bence en klas modelini almışsınız. Güle güle kullanın. Temizi pek bulunmaz olmuştu onların, denk getirmeniz büyük şans olmuş :)

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,187
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Eski kasa aveoların çarpışma testleri 1 yıldız araba ortadan kırılıyor avrupada satışına izin verilmemişti.bende yeni kasa hb olanından vardı memnundum ama aşırı yakıyordu.donanım baya başarılı bir arabayeni kasaları çıtır hasarlıları uyguna alınabilir. Yeni kasasında güvenliği artırırken ergonomik davranmamışlar ama a sütunu kocaman olmuş .mesela yeni kasa sedanında komik bir yapım hatası vardır araba çok sağlam olsun diye camları olabildiğince küçük tutmuşlar(yan camlar)ve o yüzden arabanın içi karanlık kalmış mühendisler çözümü arka camı uzatmakta bulmuşlar ama arkada oturan adamın kafasına güneş geçiyor :D.siyah bi maskeleme yapmışlar ama yetmiyor.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım