AÇIK Clio 5 satıp BMW F20 1.16i otomatik almak

Çayyaş

Senkromeççi
28 May 2022
25
10
70
33
ankara
Marka
Renault
Arkadaşlar herkese merhabalar. 2020 model Clio 5 aracım var henüz 20.000 km de. 120 bin km’lere kadar bakımları yapılmış temiz bir F20 ile değiştirmeyi düşünüyorum ama bir o kadar da korkuyorum. Zira önceki arabamdan (Cruze 1.6 Otomatik) kalan korkularım var. Aylarca sanayide kaldı satışla birlikte 50 bin zarar ettim sonra gidip servis garantili Clio 5 almıştım.
Değiştirmek istemem hem biraz sıkıldım araçtan, hem de bir BMW alma hevesi sardı içimi. Bakımı mutlak pahalı biliyorum ama en azından bakımını düzgün şekilde yaptırıp yoluma devam edebileceğim bir f20 bulunabilir mi ? Tecrübesi olan arkadaşlar bir nebze olsun aydınlatır ve değerli yorumlarını ve görüşlerini paylaşırsa çok sevinirim.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,684
2
9,601
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
O kadar hata kadı kızında da olmaz mı hocam ? 🤔😄
Pahalı olunca maalesef olmamalıydı...

30K kmde buji değişimi öneriliyor bunlar : 1500 TL
Orijinal Filtreler : 750 TL
20K kmde değişimi önerilen multiair filtre : 500 TL
Multiair Ünitesi 21.000TL "Olurda bozulursa kötü yağ filtreden kaynaklanıyor genelde insanlar (usta dediklerimiz) bozdu bunu"

Çayyaş

Senkromeççi
28 May 2022
25
10
70
33
ankara
Marka
Renault
Pahalı olunca maalesef olmamalıydı...

30K kmde buji değişimi öneriliyor bunlar : 1500 TL
Orijinal Filtreler : 750 TL
20K kmde değişimi önerilen multiair filtre : 500 TL
Multiair Ünitesi 21.000TL "Olurda bozulursa kötü yağ filtreden kaynaklanıyor genelde insanlar (usta dediklerimiz) bozdu bunu"
Ne yazık ki o usta dediğimiz kişiler insanları arabalarından soğutuyorlar. Aracınızda bir arıza oluyor, yaptırıyorsunuz ve sonrasında aynı blokta bulunan bütün tamircileri geze geze aracınızı düzeltebilmek umuduyla koşturuyorsunuz. Bile bile yapıldığını düşünüyorum çoğu şeyin. Tamir eden usta zaten kalmadı artık aynı servis gibi parça değişimine gidiyorlar direk.

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
409
994
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Neler var hocam mesela guide sorun teşkil edebilecek. İç trim ve parça kalitesi dışında
Açıkçası mekanik anlamda, çok sık olmasa da multiair modülü sorun çıkarabiliyor ve yine değişmesi gereken parçalar arasında multiair filtresi de var. Motor kulağı da nispeten hassas.

Klima sorun çıkarabiliyor, çözmek basit bir parçaya ulaşmaktan geçerken tüm ön göğüs sökülmesi gerekebiliyor. Işçilik alıp başını gidiyor.

Onun dışında motor+şanzıman olarak büyük kronik bir sorunu yok. Şoför kapı açma kolunun içerden kırılması, yolcu airbag şişmesi gibi sorunları var ayrıca.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Niş bir otomobil olsa belki normal bulabilirdim ama ben olsam arada böylesine kullanılmışlık farkı varken almazdım. Güncel ekonomik düzende ve otomobil piyasasında geçerli olan tek şey; en yeni otomobil en iyi otomobildir. 1 sene sonra seçimler var onun da ekonomiye nasıl etki edeceği belli değil. Satıp pişman olursam, yerine benzerini koyamazsam, olası tamir masraflarının cebimi zorlayacağından korkuyorsam o işe girmem ben.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
@Cenk e sonuna kadar katılıyorum attığınız arabalara da baktım şahsen hiçbirini tercih etmezdim. Benzer durumdayız bende clio satıp bmw z4 ya da 6 almayı düşünüyorum modelin motorun bir önemi yok hangisi temiz denk gelirse o ama bir acelesi yok piyasa kötü satıcılar kötü yakıt parça bakım meselesi kötü. Çok temiz ilk sahibinden vs vs olmadıkça hiç maceraya gerek yok temiz temiz clioya binmek daha mantıklı ki bende öyle yapıyorum.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,494
1
4,794
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Bir filmdeki replik geldi aklıma. Sen çilingir sofrasını zaten kurmuşsun, Şeyhülislamdan fetva bekliyorsun 😂
Siz zaten niyetine girmişsiniz ve bu aracı alacaksınız. Sizin beklentiniz duymak istediğiniz şeyleri duymak. İtici gelebilir yorumum ama ne zaman araba ya da bir eşyamı değiştirecek olsam birebir aynı duruma bende geliyorum :D
Ben şahsen böyle bir maceraya atılacak olsam aklımda gönlümde Mercedes in bikaç modeli var. Hani derdini çekeceksem de değsin mantığıyla hareket ediyorum. Bmw lerde malum sebeplerden kötü bir şöhret var. Bu sebeple gerçekten koklanmamış gonca gül bir araba bulmak cidden zor. Yeğenime araştırdık oradan az çok tahmin edebiliyorum. Umarım gönlünüze göre bir araç bulursunuz. Şimdiden hayırlı olsun :)

Çayyaş

Senkromeççi
28 May 2022
25
10
70
33
ankara
Marka
Renault
Açıkçası mekanik anlamda, çok sık olmasa da multiair modülü sorun çıkarabiliyor ve yine değişmesi gereken parçalar arasında multiair filtresi de var. Motor kulağı da nispeten hassas.

Klima sorun çıkarabiliyor, çözmek basit bir parçaya ulaşmaktan geçerken tüm ön göğüs sökülmesi gerekebiliyor. Işçilik alıp başını gidiyor.

Onun dışında motor+şanzıman olarak büyük kronik bir sorunu yok. Şoför kapı açma kolunun içerden kırılması, yolcu airbag şişmesi gibi sorunları var ayrıca.
Hocam bilgilendirmeleriniz için çok sağ olun. Klima ve airbag sorunlarını biliyordum ama diğer detaylar için teşekkürler 👏

Çayyaş

Senkromeççi
28 May 2022
25
10
70
33
ankara
Marka
Renault
@Cenk e sonuna kadar katılıyorum attığınız arabalara da baktım şahsen hiçbirini tercih etmezdim. Benzer durumdayız bende clio satıp bmw z4 ya da 6 almayı düşünüyorum modelin motorun bir önemi yok hangisi temiz denk gelirse o ama bir acelesi yok piyasa kötü satıcılar kötü yakıt parça bakım meselesi kötü. Çok temiz ilk sahibinden vs vs olmadıkça hiç maceraya gerek yok temiz temiz clioya binmek daha mantıklı ki bende öyle yapıyorum.

Niş bir otomobil olsa belki normal bulabilirdim ama ben olsam arada böylesine kullanılmışlık farkı varken almazdım. Güncel ekonomik düzende ve otomobil piyasasında geçerli olan tek şey; en yeni otomobil en iyi otomobildir. 1 sene sonra seçimler var onun da ekonomiye nasıl etki edeceği belli değil. Satıp pişman olursam, yerine benzerini koyamazsam, olası tamir masraflarının cebimi zorlayacağından korkuyorsam o işe girmem ben.
Söylediklerinizden yola çıkarak duygusal boyuttan tamamen sıyrılıp mantık çerçevesi içinde hareket etmem daha doğru olacak gibi. Öncesinde de böyle maceralara girmiş çok araba değiştirmiştim ancak Chevrolet cruze dan sonra o özgüveni tamamen kaybettim diyebilirim. İçinde bulunduğumuz ekonomik süreç ve fyatları düşününce bir dönem diş sıkmak daha doğru olacak gibi. Bir süre daha binelim bakalım arabamıza. Dizlerimiz paramparça oldu kullanırken ama olsun 😄 Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim 👏

Çayyaş

Senkromeççi
28 May 2022
25
10
70
33
ankara
Marka
Renault
Hocam alıntılayamadım telefonum sağ olsun bir önceki mesajda sizinde görüşlerinize cevap verdim ☺️

Çayyaş

Senkromeççi
28 May 2022
25
10
70
33
ankara
Marka
Renault
Bir filmdeki replik geldi aklıma. Sen çilingir sofrasını zaten kurmuşsun, Şeyhülislamdan fetva bekliyorsun 😂
Siz zaten niyetine girmişsiniz ve bu aracı alacaksınız. Sizin beklentiniz duymak istediğiniz şeyleri duymak. İtici gelebilir yorumum ama ne zaman araba ya da bir eşyamı değiştirecek olsam birebir aynı duruma bende geliyorum :D
Ben şahsen böyle bir maceraya atılacak olsam aklımda gönlümde Mercedes in bikaç modeli var. Hani derdini çekeceksem de değsin mantığıyla hareket ediyorum. Bmw lerde malum sebeplerden kötü bir şöhret var. Bu sebeple gerçekten koklanmamış gonca gül bir araba bulmak cidden zor. Yeğenime araştırdık oradan az çok tahmin edebiliyorum. Umarım gönlünüze göre bir araç bulursunuz. Şimdiden hayırlı olsun :)
Replik cuk oturdu hocam 😄 Mercedes’lere bakmıştım ama içime sindiremedim bir türlü. BAktığım modeller emekli olmaya yakın, her modelin tadına az da olsa bakmış en sonunda yıldıza gönül kaptırmış amca arabalarıydı. Makul ve sportif olanlar ise yük fiyatlarda ya da ağır hasarlı falandı.
Ciddi mana da konuyu açma sebebim ben böyle düşünürken, dışarıdaki insanların tecrübe ve düşüncelerini öğrenip ona göre optimal düzeyde bir karar vermekti. Görüşlerden sonra biraz daha netleştim. Sanırım bir süre daha Clio’m ile devam edeceğim. Sıkışa sıkışa, dizlerimi Büke Büke 😄

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,494
1
4,794
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Replik cuk oturdu hocam 😄 Mercedes’lere bakmıştım ama içime sindiremedim bir türlü. BAktığım modeller emekli olmaya yakın, her modelin tadına az da olsa bakmış en sonunda yıldıza gönül kaptırmış amca arabalarıydı. Makul ve sportif olanlar ise yük fiyatlarda ya da ağır hasarlı falandı.
Ciddi mana da konuyu açma sebebim ben böyle düşünürken, dışarıdaki insanların tecrübe ve düşüncelerini öğrenip ona göre optimal düzeyde bir karar vermekti. Görüşlerden sonra biraz daha netleştim. Sanırım bir süre daha Clio’m ile devam edeceğim. Sıkışa sıkışa, dizlerimi Büke Büke 😄
Diğer markalardaki D segmentler keşke biraz daha sportif gözükseydi dedim sizin yerinize içimden :) Ben bir daha hb araba alırsam param yeterse golf 7 ya da leon istiyorum hem içi fena değil geniş hemde sportif gözüküyor.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım