Continental furyasının sebebi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ulas79

Profesör
8 Eyl 2016
433
724
1,695
45
Aydın /Kuşadası
Eski aracım astra j 1.6T fabrika çıkışı CSC 3 ile geldi 3 senede sertleşti ama yolu tutuşu sessiz oluşu ile beğenimi kazandı,sonrasında CSC5 aldım ve daha zevkli bir sürüş keyfi elde ettim,şimdiki aracım fabrika çıkışı 245-40-19 Goodyear eagle f1 asymmetric 2 ile geldi contiye yakın yol tutuşu var ama viraj limiti biraz daha aşağıda ve en önemlisi çok sesli çalışıyor bu yüzden durumum el verirse en yakın zamanda conti ye çevireceğim lastikleri

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Goodyear egpnin ber şeyi güzel hatta ıslakta kurudan daha iyi ama kuruda fren yapınca abs devreye çabuk giriyor aynı yerde bi ıslak bi kuruda denedim kuruda direk abs girdi ıslakta abs girdi sonra tutundu abs çıktı devreden kuru fren mesafesi yüzünden biraz pişmanım conti almadığıma önceden conti kullanıyorduk

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Goodyear egpnin ber şeyi güzel hatta ıslakta kurudan daha iyi ama kuruda fren yapınca abs devreye çabuk giriyor aynı yerde bi ıslak bi kuruda denedim kuruda direk abs girdi ıslakta abs girdi sonra tutundu abs çıktı devreden kuru fren mesafesi yüzünden biraz pişmanım conti almadığıma önceden conti kullanıyorduk
Konfor olarak pc5'den ne kadar farkı var ? pc5'in yol gürültüsü ve biraz daha sert yapısı sebebiyle hiç tercih edemiyorum.

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Yol sesi o kadar çok fark etmedi yol sesini çok alıyor içeri yakıt tüketimi 1lt düştü daha akıcı gidiyor yüksek hızda daha sessiz ama o kesin konforu ise ilk 500km iyiydi de sonra sertleşti gerçi arabada sert

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Yol sesi o kadar çok fark etmedi yol sesini çok alıyor içeri yakıt tüketimi 1lt düştü daha akıcı gidiyor yüksek hızda daha sessiz ama o kesin konforu ise ilk 500km iyiydi de sonra sertleşti gerçi arabada sert
Çok araştırdım, bayağı yorum okudum, kendim de kullandım konfor ve sessizlik konusunda contiden daha iyi olduğunu söylüyor herkes. Conti'ye de şans vermek istiyorum; iki lastik performans anlamında da üzmeyecek bunu biliyorum ama konfor ve sessizlikte conti'ye pek güvenemiyorum. Bir yandan da nokian line lastiklerine bakıyorum, tyreviews'da neredeyse tüm kriterlerde %100'e yakın derece almış. Baksan lastik full çıkarıyor ama hiç bir testte birinciliği yok. Kafam karışıyor açıkçası.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Konuyla alakasız ama, kullandığınız en sessiz lastik hangisi? Lastik değişme zamanı geldi yavaştan, kış bitimi sessiz bir şey almak istiyorum.

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
45
İstanbul
sessizlik denince benim aklıma michelin gelir ne kadar kalitesiz asfalt olursa olsun sessizliğini muhafaza edebiliyordu arıyorum Michelin yaz lastiklerini

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Çok araştırdım, bayağı yorum okudum, kendim de kullandım konfor ve sessizlik konusunda contiden daha iyi olduğunu söylüyor herkes. Conti'ye de şans vermek istiyorum; iki lastik performans anlamında da üzmeyecek bunu biliyorum ama konfor ve sessizlikte conti'ye pek güvenemiyorum. Bir yandan da nokian line lastiklerine bakıyorum, tyreviews'da neredeyse tüm kriterlerde %100'e yakın derece almış. Baksan lastik full çıkarıyor ama hiç bir testte birinciliği yok. Kafam karışıyor açıkçası.
Bende tyreviews baktım iyiydi ikiside kafa kafyaydı conti bi tık kuruda daha iyi egp ıslakta iyi bi tık sessizlik ve yakıtta egp konforda conti 8 egp6ydı galiba

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Michelin primacy 3 almam, aldırmam kimseye. 2 defa kullandım bu lastiği fazla geçmeden hamuru bozulup saçma sapan bir lastik haline geliyor. Testlerde güya iyi dereceleri var ama sürdürülebilirlik yok. İlla kanıt isteyen otopark'ın mondeo testine bakabilir.

kaan898

Asfalt Kurutucu
10 Eyl 2016
25
6
595
yalnız şu continentalı sadece lastik üreten bir firma olarak bilirdim meğer adamlar neler yapıyolarmış neler...

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Yazlıklar goodyear egp çok hoşuma giden lastikler fakat kışlık olarak goodyear ı direk eledim wr d4 ve ts 860 arasında kaldım büyük ihtimalle wr d4 sipariş edeceğim. Yani demek istediğim yaz-kış-4mevsim olarak her marka aynı kalitede üretecek diye bir şey yok.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Şu conti pc5'in konforundan ve lastik gürültüsünden bir türlü emin olamıyorum. Aklımı en çok karıştıran bu yani. Primacy 3'ler artık son demlerinde ve iyice bozuldular, arabanın içinde gürültüden duramıyorum. İlk bir kaç bin km böyle değillerdi.

YavuzhanKartal

Profesör
9 Eyl 2016
397
774
1,695
İstanbul
Ben turanzadan sonra cpc5 aldım. Ona kıyasla yol tutuşu fren performansı zaten şiir. Yakıt tüketimi yarım litre kadar arttı. İnsanlara öyle tavsiye etmeyin falan demişsinde benim arabamın izolasyonu yol gürültüsü olarak çok iyi. İki lastik arasında fark yok bana göre çünkü arabamda yol gürültüsü sıfır. Ben geri kalan izlenimlerimle tavsiyede bulunuyorum. Kimseye zorla lastik aldırmıyoruz. İnsanlar tavsiye istiyorken ne mana da anlamamız gerekiyor sizin "Öyle tavsiyede bulunmayın." lafınızı?

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Eğer lastik almak isterseniz, bunu hepsiburda üzerinden araştırırsanız size continental premium contak 5 serisi çıkacaktır. Çünkü en ucuz lastiklerden biride budur. Adam markasına bakar, fiyata bakar, marka imajina bakarak satın alır. Lakin aynı şekilde bende almak üzereydim. Lakin kargo ile gelmesi ve montaj için üçüncü taraflarla muhattap olmak yerine doğrudan lastikciden lastik almayı tercih ettim. Evime çok yakın bir lastikcide merakım ve görsel olarak güzel bulduğum Pt535 lastikleri cuzi bir fiyata aldım kullanıyorum.
Premium contacklar aklımda kalmadı değil hani. Ucuzdu, markalıydı, ama işte kargoya ve montaja güvenemedim...

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Şu conti pc5'in konforundan ve lastik gürültüsünden bir türlü emin olamıyorum. Aklımı en çok karıştıran bu yani. Primacy 3'ler artık son demlerinde ve iyice bozuldular, arabanın içinde gürültüden duramıyorum. İlk bir kaç bin km böyle değillerdi.
Bulunduğunuz bölge yağışlıysa egp sürekli kuruysa conti derim egp kuru havada fren yapınca yüzüyor biraz ama ıslakta muhteşem gerçekten

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bulunduğunuz bölge yağışlıysa egp sürekli kuruysa conti derim egp kuru havada fren yapınca yüzüyor biraz ama ıslakta muhteşem gerçekten
Batı Karadeniz bölgesi sık sık yağışlı olur, asfalt kalitesi de çok iyi değildir. Pütürlü, pürüzlü, mıcırlı denebilecek asfalt yollar var. Daha önce egp kullandım çok memnun kaldım, conti'yi de tecrübe ettim ama uzun zaman geçti unutmuşum. Lastiklerin peformansları konusunda aklımda şüphe yok ikisi de memnun eder fakat yol gürültüsü ve konforu tam kestiremiyorum. Kimisi çok beğeniyor, kimisi de yerden yere vuruyor. Dengede bir yorum bulamadım.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Bu zamana kadar değişik ebatlarda ve özellikte onlarca lastik kullandım. Petlas ve çin malı lastikler hariç büyük markalardan birçok deneyimim oldu. Petlas'ı kullanmamamın sebebi çoğu müşterisinin yakıt tüketimini arttırıyor demesiydi.

Öncelikle bazı şeylere vakıf olmak gerekiyor. Mesela X bir markanın Y model lastiği 185 60 15 ebatta iyi iken 205 55 16 ebatta kötü sonuçlar verebiliyor.

Ya da şunu çok okudum, Michelin Energy Saver aldım pişmanım. Mesela bu lastik yüksek hız, öok iyi yol tutuş için üretilmiş bir lastik değil. Dönüş direnci azaltılmış, daha çok küçük ebatlarda iş gören (15" 16") yakıt tasarrufu sağlaması amacı ile üretilmiş bir lastiktir. Michelin iyi lastiktir kanısı ile alındıysa elbette yol tutuşu hiçbir şekilde memnun etmeyecektir.

Kendi demeyimlerime gelince;

Goodyear EfficientGrip ROF: Lastik soğukken ya da sıcakken kuru yolda farketmiyor tutunma ısındıkça iyileşiyor ancak bir noktaya kadar. Ani kalkışlarda DSC müdahale ediyor, fren dozajı biraz sert olursa ABS devreye giriyor. Ama ıslak performansı gayet iyi. Ancak genellikle yağış alan bölgeler için uygun bir lastik bence. Ayrıca RFT olduğu için kabul edilebilir bir sertliği var ancak kullandıkça iyice sertleşiyor. Erken ya da geç bitiyor diyemem çünkü kullanıma göre değişen bir şey bu.

Pirelli Cinturato P7 RFT: Lastiğin kuru zemin performansı bence iyi ancak çok çok iyi değil. Islak performansı da iyi ancak çok çok iyi değil. Ultra performans lastiği adı altında geçiyor ama gerçek ultra performans lastiklerinden değil. Çok erken bitmiyor ama yine de kullanıma bağlı bir durum bu. Çok sert bir lastik değil. Michelin yumuşaklığı da yok tabii ki. Kullandıkça sertleşiyor.

Michelin Primacy 3 ZP: RFT olmasına rağmen yumuşak hamuru sayesinde oldukça konforlu bir lastik. Soğukken tutunma zayıf DSC devreye giriyor, ısındığı zaman verdiği performans gayet güzel. Frenlemede ise kolay kolay ABS devreye girmiyor. Islak performansı GY EfficientGrip ile başabaş gelebilir ama GY bir tık daha iyi. Yumuşak lastik olduğu için deforme olduğu konusuna katılmıyorum ya da ben RFT kullandığım için öyle olabilir bilemiyorum.

Michelin Primacy HP: Primacy 3 ile alakası olmayan bir lastik. Birçok konuda ilginç bir şekilde zayıf kalıyor. Tamamen yumuşak hamuru olması sayesinde konfor arayıp günlük şehiriçinde normal kullanım ile iş görecek bir lastik. Sakin otomobil kullananlar için üretilmiş resmen.

Dunlop Sport Maxx RT: Çoğu konuda iyi bir lastik ancak üretici tarafından belirtilen basınçlarla kullanılsa dahi ilginç bir şekilde az da olsa sanki basketbol topunun üstünde gidiyormuş hissi veriyordu iyi olmayan yollarda. Amortisörleri fazla yoruyor gibi bir his vermişti.

Michelin Latitude Sport 3: SUV kullanımı için kullanıldı. Gayet başarılı bir lastik gerek yol tutuş gerekse performans açısından. Yanlız ülkemiz yolları ve yumuşak hamur ile ne yazık ki erken bitmesine sebep olmakta.

Kış lastiklerine gelecek olursak;

Continental Conti Winter Contact TS830P: Run Flat kışlık lastik. Karda tutunma başarılı. Islakta tutunma başarılı. Kuruda da başarılı ancak bu başarılı söylemlerimin arkasında elbette kışın otomobili limitlerde kullanmak olmadığı için, daha dikkatli ve sakin kullandığımız için başarılı diyorum. Hiç zorlamadım. Yolda hafif su varsa tahliye esnasında ses yapıyor.

Continental Conti Winter Contact TS850: TS830P ile aynı özelliklere sahip. RFT olmadığı için daha konforlu. Ekstra olarak başka bir özelliği gözüme çarpmadı.

Sonuç olarak en iyi lastik olsa herkes ona göre gider tek markadan tek modelden alır lastiğini. Yani Antalya'da yıl boyu deneyimlenen lastik ile Kars'ta yıl boyu deneyimlenen aynı yazlık ve kışlık lastikler ile alınan sonuçlar farklı olabilir elbette.

Ama ben herkesin Continental önerdiğine de oek görmedim ya da dikkat etmedim. Herkes kendi deneyimlerini paylaşıyor sonuçta. Zaten bugün büyük markaların lastikleri 3 aşağı 5 yukarı, minik puanlama farklarıyla birbirine yakın sonuçlar elde ediyor yapılan testlerde.

Beklentinin ne kadar yüksek olup olmadığı ile de alakalı bu durum.

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Batı Karadeniz bölgesi sık sık yağışlı olur, asfalt kalitesi de çok iyi değildir. Pütürlü, pürüzlü, mıcırlı denebilecek asfalt yollar var. Daha önce egp kullandım çok memnun kaldım, conti'yi de tecrübe ettim ama uzun zaman geçti unutmuşum. Lastiklerin peformansları konusunda aklımda şüphe yok ikisi de memnun eder fakat yol gürültüsü ve konforu tam kestiremiyorum. Kimisi çok beğeniyor, kimisi de yerden yere vuruyor. Dengede bir yorum bulamadım.
çok yağış varsa egp al bence aklında da var zaten

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım