KAPALI Corolla ilginç arka balata sorunu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Merhaba arkadaşlar 2011 corolla aracım yolda giderken böyle bitik balatayla fren yapılırda ciyaklar ya aynı o şekilde frene basılmadığı halde ötmeye başladı. Yoldayken net olarak nereden geldiğini kestiremiyordum ama özellikle gazdan ayağımı çektiğim anda araç frensiz yavaşlarken bu sesi daha net çıkarıyordu. Kenara çektim tekerleri kontrol ettim bişey yoktu arkadan fena şekilde yanık balata kokusu geliyordu. Ancak işin ilginç kısmı sadece sağ arka balatamdan bu koku geliyordu baya ısınmıştı önlerde böyle bişey yoktu. Bu sorun sizce ne olabilir neden kaynaklanır? Enteresan bir durum.

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,067
6,945
5,020
github.com
Marka
BMW
Merhaba arkadaşlar 2011 corolla aracım yolda giderken böyle bitik balatayla fren yapılırda ciyaklar ya aynı o şekilde frene basılmadığı halde ötmeye başladı. Yoldayken net olarak nereden geldiğini kestiremiyordum ama özellikle gazdan ayağımı çektiğim anda araç frensiz yavaşlarken bu sesi daha net çıkarıyordu. Kenara çektim tekerleri kontrol ettim bişey yoktu arkadan fena şekilde yanık balata kokusu geliyordu. Ancak işin ilginç kısmı sadece sağ arka balatamdan bu koku geliyordu baya ısınmıştı önlerde böyle bişey yoktu. Bu sorun sizce ne olabilir neden kaynaklanır? Enteresan bir durum.
Sesin ne olduğunu nasıl olduğunu tam anlayamadım ama tahmin ediyorum baskı balatadan dolayı yapıyor. Citroen Berlingo aracımda başıma gelmişti benim. Araba giderken bazen sürekli bazen yapmiyordu ama kesik kesik fren sesi gibi ses geliyordu. Araba dururken çalışır konumda ise yine geliyordu. Baskı balata değişti devam ...
Bahsettiğiniz sesi biraz daha tanımlayabilir misiniz. Sürekli mi geliyor kesik kesik mi geliyor tam olarak nerden geliyor ?

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,067
6,945
5,020
github.com
Marka
BMW
Sağ arka frenleri kontrol ettirdiniz mi ? Fren sıkışmış , takılı kalmış olabilir

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
Sağ arka frenleri kontrol ettirdiniz mi ? Fren sıkışmış , takılı kalmış olabilir
Yok o şekilde yani 30 kmye yakın yol geldim çekme şeklinde veya güç kaybı olarak hissederdim sanmıyorum en kısa zamanda zaten götüreceğim sanayiye de ustayada güven olmuyor bilemiyorum orjinal servise mi götürsem?

Sesin ne olduğunu nasıl olduğunu tam anlayamadım ama tahmin ediyorum baskı balatadan dolayı yapıyor. Citroen Berlingo aracımda başıma gelmişti benim. Araba giderken bazen sürekli bazen yapmiyordu ama kesik kesik fren sesi gibi ses geliyordu. Araba dururken çalışır konumda ise yine geliyordu. Baskı balata değişti devam ...
Bahsettiğiniz sesi biraz daha tanımlayabilir misiniz. Sürekli mi geliyor kesik kesik mi geliyor tam olarak nerden geliyor ?
Youtube'a yüklüyorum şimdi konuya editleyeceğim. Dururken falan yok bazen kesiliyor bazen geliyor zaten durduktan sonra kesildi videoda daha net bakarsınız.

btrvysl

Veysel Emir
Profesör
Beta Programı
13 Ocak 2017
215
131
1,135
25
Istanbul
Marka
Renault
videosuda burada.

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Fren merkezi ile ilgili bi sorun olabilir

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
El freni mekanizmasından kaynaklı bir takılma yaşanmış olabilir. Arka balatayı salamamıştır. Mutlaka kontrol ettirin. Balatada orantısız bir yıpranma olduysa sağ&sol birlikte balata değişimi yapın. El freni mekanizması da komple temizlenip yağlanıp baştan ayarlanırsa tamamen çözülmüş olur. Bu halde gitmeye devam ederseniz birazcık yüksek hızda ani fren gerekirse arka tarafın denge ciddi bozulup aracı savurabilir.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,067
6,945
5,020
github.com
Marka
BMW
Kısa süre önce bakımda değişti. Dış kutuda "Toyota/Lexus genuine parts" yazıyor başka bir yazı yok.

Şimdi faturadaki parça numarasından aradım, internetteki bilgi doğruysa Textar mış.
Serviste fren balatası 229,37 lira, sökme takma bedeli 46 lira.
2017 nin başında değiştirdim ben özel serviste. on fren balatalari 140 arka fren balatalari için 85 ödemişim. işçilik dahil olabilir faturası arabada
Balatanın üstünde ne yazıyor Frenlere dışarıdan bakınca görürsünüz

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Benzer bir durum başıma geldi, o zaman Punto vardı. El frenini indirdim ancak donmuş olacak ki balataları salmamış. Araba gidiyordu ancak frene basınca tekerlekleri kilitliyordu..Ulaşacağım noktaya vardıktan sonra etraf buram buram balata kokmuştu
@bt nin dediği gibi el freni mekanizmasıyla alakalı bir sorun olmuş olabilir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım