Detailing, Boya Koruma, Seramik Kaplama vb. hakkında sorularınız?

MertEren

Panpa
8 Eyl 2016
1,216
2,194
3,770
25
İstanbul
Arkadaşlar merhaba, uzun süredir forumda yoktum. garajtv.com daki içeriklerimi bilen arkadaşlar vardır. Bu sefer ise Garaj TV Youtube kanalımıza başlıkta bahsi geçen konularla ilgili Tokyo Garaj işbirliğiyle bir video çekeceğiz. Detailing, boya koruma, seramik kaplama, yıkama vb sorularınızı aşağıda belirtirseniz, videoda sorularınızı sorup cevap alacağım. Merak edenlerin sorularını bekliyorum. :)

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Yeni yapılmış kaporta boyadan çıkan arabaya ne işlem yapılmalı

İlk öncelik boyanın gazını atmasıdır. Boya tamamen kuruyana kadar gaz atar, bu süreç 2-3 ay civarı sürüyor. Bu süreçte herhangi bir polisaj işlemi yapılmamalı. Cila kullanılabilir. Araç zarar görmeyecek şekilde güneşte bırakılmalı, boyanın tamamen kurumasına yardımcı oluyor. 3 Aydan sonra yapılan boya matlaşmaya başlayacak, bu boyanın kuruduğu anlamına geliyor. 3.ayın sonunda portakal kabuğu görünümünü gidermek için polisaj ve wax-cila işlemi, seramik işlemi yapılabilir.

Boya tamamen kuruyup iyice oturana kadar çok hassas olacaktır, tırnak bastırması bile çizer aracını. :) Ben 3 aylık revizyon sürecinden geçtim kendi aracımla. Bu konuda merak ettiklerin olursa yardımcı olabilirim.

Son düzenleme:
10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
İlk öncelik boyanın gazını atmasıdır. Boya tamamen kuruyana kadar gaz atar, bu süreç 2-3 ay civarı sürüyor. Bu süreçte herhangi bir polisaj işlemi yapılmamalı. Cila kullanılabilir. Araç zarar görmeyecek şekilde güneşte bırakılmalı, boyanın tamamen kurumasına yardımcı oluyor. 3 Aydan sonra yapılan boya matlaşmaya başlayacak, bu boyanın kuruduğu anlamına geliyor. 3.ayın sonunda portakal kabuğu görünümünü gidermek için polisaj ve wax-cila işlemi, seramik işlemi yapılabilir.

Boya tamamen kuruyup iyice oturana kadar çok hassas olacaktır, tırnak bastırması bile çizer aracını. :) Ben 3 aylık revizyon sürecinden geçtim kendi aracımla. Bu konuda merak ettiklerin olursa yardımcı olabilirim.
Hem bu konunun altında bulunsun diye hem de forum dışı arayan biri görsün diye böyle yazdım zaten :D yoksa direk sana sormak daha mantıklıydı aynı şeyleri yaşamış biri olarak. Çok teşekkürler eyvallah

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes

aynı süreci taunusta bekledim, ama ardından pasta cila yaptıramadım, babama çok söyledim yaptırmadı :)

Ben net bir şekilde beyaz arabada bile o hassas kusurları görebiliyorum, ne babama ne de sen bak bakayım var mı bunun dedikleri dediği arkadaşlarına izah edemedim :D

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
aynı süreci taunusta bekledim, ama ardından pasta cila yaptıramadım, babama çok söyledim yaptırmadı :)

Ben net bir şekilde beyaz arabada bile o hassas kusurları görebiliyorum, ne babama ne de sen bak bakayım var mı bunun dedikleri dediği arkadaşlarına izah edemedim :D

En iyisi eline makineyi alıp girişmek olacak galiba? :D O kusurları görebiliyorsan eğer muhakkak canını sıkıyordur gördüklerin, batıyor göze. :)

MertEren

Panpa
8 Eyl 2016
1,216
2,194
3,770
25
İstanbul
@denizyenilmez_ hocam soru biz videoyu çektikten sonra geldiği için bunu soramadım öncelikle bu konuda üzüntümü ifade edebilirim fakat @FurkanKarka hocam sağolsun konuyla ilgili gerekli bilgilendirmeyi yapmış :D. Videoda daha çok seramik kaplamanın ömrü, bakımı, aşamaları, öncesindeki işlemler, seramik kaplama hakkında doğru bilinen yanlışlar, bu yöntemde ucuza kaçanlar, seramik kaplama dolandırıcıları vb konulardan bahsettik. Burada boya koruma, iç temizlik ve ideal dış yıkama hakkında bilgilerde var. Umarım beğenirsiniz, kafanızda bir takım sorular varsa ve giderebilirsek ne mutlu bize.:)

@alfhonso reis uzun zamandır okuldaydım, bir dönem dersler yoğunlaşınca foruma pek bakamaz olmaya başladım, sonra öyle öyle kayboldum buralardan:oops:

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
@denizyenilmez_ hocam soru biz videoyu çektikten sonra geldiği için bunu soramadım öncelikle bu konuda üzüntümü ifade edebilirim fakat @FurkanKarka hocam sağolsun konuyla ilgili gerekli bilgilendirmeyi yapmış :D. Videoda daha çok seramik kaplamanın ömrü, bakımı, aşamaları, öncesindeki işlemler, seramik kaplama hakkında doğru bilinen yanlışlar, bu yöntemde ucuza kaçanlar, seramik kaplama dolandırıcıları vb konulardan bahsettik. Burada boya koruma, iç temizlik ve ideal dış yıkama hakkında bilgilerde var. Umarım beğenirsiniz, kafanızda bir takım sorular varsa ve giderebilirsek ne mutlu bize.:)

@alfhonso reis uzun zamandır okuldaydım, bir dönem dersler yoğunlaşınca foruma pek bakamaz olmaya başladım, sonra öyle öyle kayboldum buralardan:oops:
,
kız meselesi desen okey derdik ya :D

osmanozen

Profesör
14 Eyl 2016
72
163
1,060
Seramik gerçekten gerekli mi? gyeon mohs gibi iyi ürünler 2000 tl’ye uygulanıyor en az. Bunun yerine wax veya iyi bir quick detailer uygulasak ne eksiğimiz olur?

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Seramik gerçekten gerekli mi? gyeon mohs gibi iyi ürünler 2000 tl’ye uygulanıyor en az. Bunun yerine wax veya iyi bir quick detailer uygulasak ne eksiğimiz olur?

Koruyuculuğu kısıtlı olur bir eksiği olmaz. Seramik uygulamasına verilen paraya karşıyım.
Otomobil komple koruyucu filmle kaplanmadığı sürece kimse tam anlamıyla bir koruyuculuktan bahsedemez. Kaldı ki o filmin dahi belli sürelerle yenilenmesi gerekiyor ki verniğe zarar vermesin. Hele hele youtube'da çakmakla saldırmak dahil çeşitli seramik videoları var ki komediden başka bir şey değil. Seramik boyanın üzerinde kuş pisliğini 2 hafta tutsunlar bakalım verniğe zarar veriyor mu vermiyor mu..
Seramik kaplama popülizmden başka şey değil. Aynı korumayı çok çok daha düşük meblağlı ürünlerle sağlarsınız.
Seramik kaplama aynı zamanda hiçbir şekilde fiyat/performans ürünü değil. 2000 TL'ye otomobille alakalı tüm detailing malzemelerini tedarik edip bu işleri elle kendiniz bile yapabilirsiniz. Amatör uygulamaya müsait çeşitli wax'larla hem koruyuculuğu hem de parlaklığı çok rahat sağlarsınız.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım