Dijital göstergeler ve km sayaçları ile akü ilişkisi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cgkya

Profesör
16 Eyl 2016
293
447
1,395
Merhaba, merak ettiğim bir konu var. Şimdi malum artık bütün araçların toplam km göstergesi dijital. Bazı arabalar tamire gittiğinde bir sebepten akü kutup başları sökülürse müzik sistemindeki ayarlar veya bazı araç ayarları (park sensörü açık-kapalı gibi) sıfırlanıyor. Km sayacı ise tabii ki bu sebepten sıfırlanmıyor. Toplam km verilerinin silinmemesini sağlayan şey nedir? Nasıl bir sistem var, bunu hafızada tutan ayrıca bir pil mi mevcut?

Eğer öyle ise dijital göstergeli bir aracın aküsünü sökerek 20-30 yıl bir garajda saklasak yeniden çalıştırdığımızda durum ne olur acaba?

abidinkofficial

Profesör
9 Eyl 2016
384
922
1,895
Çorum
Marka
Volkswagen
Pil değil de bildiğim kadarıyla bir hafızası var mesela telefonunun pilini ne kadar sökersen sök içindeki fotoğrafların silinmez bu da onun gibi. Hatta izlediğim videolarda km sıfırlayan adamlar bazı yazılımlar ile buraya yeni değerleri flashlamak denilen bir işlemle değiştiriyorlar yani bir nevi hafızaya yeniden yazıyorlar.

Edit: Bu benim edindiğim izlenim, bilgisi olan arkadaşlar doğru şekilde aydınlatırsa sevinirim.

Son düzenleme:

cgkya

Profesör
16 Eyl 2016
293
447
1,395
Pil değil de bildiğim kadarıyla bir hafızası var mesela telefonunun pilini ne kadar sökersen sök içindeki fotoğrafların silinmez bu da onun gibi. Hatta izlediğim videolarda km sıfırlayan adamlar bazı yazılımlar ile buraya yeni değerleri flashlamak denilen bir işlemle değiştiriyorlar yani bir nevi hafızaya yeniden yazıyorlar.

Edit: Bu benim edindiğim izlenim, bilgisi olan arkadaşlar doğru şekilde aydınlatırsa sevinirim.

Gayet mantıklı ama bu verileri saklayan hafızaya bir zarar gelme olasılığı yok mudur acaba? Hani bir nevi SD kart benzeri bir belleğe kaydoluyor olsa, bu belleğe zarar geldiği an km verisi gitti o zaman! Zarar gelmesinden kastım da, yukarıdaki 20-30 yıl garajda saklama örneğime dönersek, aracın o kadar uzun süre bulunduğu ortam çok rutubetli veya sıcaklık koşulları pek uygun olmayan bir yer ise bu tip bir hafızanın zarar görme olasılığı yüksektir.

kaansoysal

Profesör
19 Eki 2016
415
514
1,645
32
Mersin
Gayet mantıklı ama bu verileri saklayan hafızaya bir zarar gelme olasılığı yok mudur acaba? Hani bir nevi SD kart benzeri bir belleğe kaydoluyor olsa, bu belleğe zarar geldiği an km verisi gitti o zaman! Zarar gelmesinden kastım da, yukarıdaki 20-30 yıl garajda saklama örneğime dönersek, aracın o kadar uzun süre bulunduğu ortam çok rutubetli veya sıcaklık koşulları pek uygun olmayan bir yer ise bu tip bir hafızanın zarar görme olasılığı yüksektir.
Araç saklamaya uygun olmayan bir yerde o kadar süre aracı bırakırsanız zaten km sayacından daha önemli sorunlarınız olacaktır :)

thestig

Profesör
8 Eyl 2016
391
818
1,845
İşte bu yüzden analog candır. :)
DSC02144.jpg

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Telefonların içinde pil vardır ya hani o yüzden telefon kapalı olsa bile saati takip edip alarmı çalabilir ya da bataryayı çıkardığınız zaman işletim sistemini tekrar kurmanız gerekmez. onda da öyle birşeyler varmış aküyü ve o pili sökerseniz "herşey" sıfırlanabilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım