Dizel S3| Audi A3 Ambition 1.6 TDI

diesel_s3

Uras Kayra Bağcı
Elit Apaçi
27 Ocak 2021
80
123
760
İzmir
Marka
Volkswagen
Herkese Merhaba,

2019'da bir Audi A3mün sel'de pert olmasıyla başladı bu yolculuk aslında. Şirket arabasının özel işlerimde kullanamayacağımın kesinleşmesi ve kendime ait bir arabamın olması şarttı. Hızlıca olayları anlatıp daha sonra arabamı anlatmaya geçeceğim. 2019 Ağustos ayında aldığım bir Audi A3 ve 4 ay sonra İzmir Mavişehir'de olan selden sonra kendilerini pert olarak ayırıp sigortadan para almam ile başladı. 1 Adet Fotoğrafını şöyle aşağı bırakıyorum.
20190924_165521-min.jpg

Kendileri aslında ilk sahip olduğum araba olduğu için ayrı biryer kazanmıştı ama oda uçtu gitti. Sonuçta bana kalırsa daha güzel bir araba için feda etmişti kendisini.

Şimdi lafı fazla dolandırmadan asıl konuğumuza geçelim.

Evet aşağıda fotoğrafını paylaştığım kendileri benim ilk proje aracımdır. Hala üzerine eklemeler yapıyorum ancak bir süreliğine maddi sıkıntılardan ötürü ara vermek zorunda kaldım.

Aracın detaylarından bahsetmem gerekirse:

Audi A3 1.6 TDI+Yazılım 150Hp 320Nm tork üretmekte.
2014 Model 118.480km
Ambition Paket olup Sunroof yok maalesef :(
Eibach Pro Kit yay mevcut
S3 ön tampon RS3 ön ızgara+S3 arka difüzör
Karartılmış ön far içleri
18" S3 jant
Karbon kaplama orta konsol+Karbon kaplama direksiyon göbeği
Kırmızı ile değiştirilmiş emniyet kemerleri kafalık yastıkları+bozuk para düşmesin diye koltuk aralarına koyulan minderimsi şey.
Gri ayna kapakları

IMG-20200721-WA0028.jpg

Şimdi birazcık daha detaylıca bahsedeyim. Hem Audi olarak hemde bu işlemlerden sonra değişenler. Aynı zamanda fotoğraflar ile renk katmak isterim
IMG-20200721-WA0037.jpg

Aslında şöyle ki Audi A3 çok yumuşak bir araba işaret parmağınızla bile direksiyonu rahatça çevirebiliyorsunuz. Bunun dinamiklerinde elbette bir değişim olmadı ama konfor açısından değişiklikler elbette oldu. Daha önce @AHU ile test etmiştik aracı. Ben kullanıcı gözünden yazmak istiyorum bunu.

Bana kalırsa daha çok mekanik değişiklikler ne gibi etkiledi bundan bahsetsem daha güzel olur. (Yazılımın neler getirdiğinden de bahsedeceğim)

Yaylar araçta sertlik oluşturdu ama bu güvensizlik veren bir sertlik değil tabikide. Tam aksine aşırı bir biçimde güven veriyor virajlara girerken gerek yolda giderken ani manevralarda savrulma neredeyse hiç yok diyebilirim. Tabi buna 18" jantlarında bir etkisi var. Ben eskiden beri sert arabaları daha çok sevdiğim için yaylar bana ilaç gibi gelmişti doğrusu.

Jantlar görünüm olarak aracı daha da atik bir hale getirdi ve tabikide yol tutuşuna faydası oldu. Daha çok güven veriyor yay+jant ikilemi.

Yazılım olarak soft yazışım olduğu için başta da yazdığım gibi 150hp+320nm tork var. Stok haliyle kıyaslayınca aradaki fark gerçekten çok tatmin edici. Gerek hızlanmalarda gerek sollamalarda tatmin ediyor gerçekten. Hele ki doğru tork aralığında gaz verdiğinizde o zaman hissiyat paha biçilemez.

IMG-20200721-WA0033.jpg

Kozmetik olarak ise dış görünüş açısından farklı duruyor elbette. Atik duruyor diyebiliriz. Bu arada şunuda belirteyim bir obd cihazı ile amerikan parkları açtım ama kapanmıyor bir türlü :D . Onu da çözeceğim yakın zamanda umarım.

Dış hatları 8V kasanın gerçekten çok hoşuma gidiyor hele sedanın apayrı.

Tabiki A3'ün kronik arızaları var. Hele ki vitesin mandalı beni deli ediyor. Ucuz bir switch kullanmışlar ve biraz sert veya biraz yumuşak basınca direkt arıza lambası yakıyor. Kapıdaki plastik aksamlar yumuşak olması gerekirken sert. Bilemiyorum neden böyle saçma bir şey var.

Ambition pakette Direksiyon Audi A6 ile aynı ve aşırı kaba duruyor. Yakışmıyor onunda görselini aşağıya bırakıyorum.
IMG_1047.JPEG

Gerçekten neden böyle bir direksiyon kullandılar anlam veremiyorum. Yuvarlak göbekli olanlar çok mu masraflı? Saçma bir davranış gerçekten. Ek olarak pandemi döneminde çok sık kolonya ve dezenfektan kullandığımız için simide zarar gelmesin diye bir kaplama yaptım. Bence herkes yapmalı.

Arabada direksiyonda göreceğiniz üzere sesli komut var ama olmasa daha iyi. Anlaşamadık bir türlü kendisiyle. Sanırım bu sefer sorun bende değil onda :D

Navigasyon var ama arabayı alırken ekletmeniz gerekiyor. Yoksa MMI ekranında navigasyon yüklü değil diye bir yazıyla karşılaşabilirsiniz.

Şimdi arabanın içinin fotoğrafını paylaşayım sizlere

IMG_1045.JPEG

İçi birazcık dağınık maalesef kusura bakmayın. Bu pandemi olaylarından beri kendileriyle çok ilgilenemiyorum..

Koltuklar gördüğünüz gibi deri kumaş yazın derilerden uzak durmak gerekiyor :D .

Orta konsol üzerine karbon kapak ekledim aynı zamanda direksiyon göbeğine de.

Hava menfezlerine kırmızı halkalar ile biraz daha içeri renk kattım. Kemerler gözükmüyor ama onlarda kırmızı.

MMI ekranı 2014 teknolojisine göre bence gayet başarılı. Zaten bu arabada en çok sevdiğim olay bütün ekranı ortadan kontrol etmemiz. Gerçekten yoldan gözümüzü ayırmadan herşey elimizin altında.

Klima kontrolcüsü bir mantıksızlık var. Araba'da tek iken her iki tarafın sıcaklığını ayrı ayrı ayarlıyorum ortada sync gibi bir tuş yok. o biraz saçma geliyor bana. İçi hakkında sanırım daha fazla söylenebilecek birşey yok.

Gelecek projelerimden bahsedip fotoğrafları paylaşıp konuyu sonlandırmak istiyorum.

IMG-20200721-WA0034.jpg

Arkada 4 çıkış var 4'ü de aktif ancak herşey orijinal. Egzoz'dan bahsederken şunuda ekleyim. DPF yazılımsal olarak iptal edildi yazılım atılırken. Hem ileride egzoz yaptırırsam hemde fazla kurum attığı için kurum birikmesin diye. Hep niyetlendiğim ve hep son dakika vazgeçtiğim egzoz sistemi var ileride yapacaklarım arasında. Tek korkum dp'ye ulaşmak için travers vs sarkıtılacak ondan çekiniyorum açıkçası. Unutmadan yazıyım onu da bir ince dumanımız var elbette.

IMG-20201012-WA0005.jpg

Buda lastik yakıyormuş gibi görünen ama arkada bir dayının kurumuş otları yakarken çektiğimiz fotoğrafı. :D .

Evet bu fotoğrafta önlip yok Vagfest dönüşü otobanda 200 210 civarına çıkınca ön lipe güle güle demiştim.

En yakın zamanda Egzoz sistemi ve Garett 1449 turbo değişimi yapmayı planlıyorum. Zaten değişiklikler oldukça burayı güncellerim mutlaka.

IMG-20200721-WA0030.jpg

Son bir fotoğrafta arkadan giderken bırakayım istedim.

Şimdilik benden bu kadar okuyan herkese çok teşekkür ediyorum.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,053
3
4,981
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Zevkle okudum,eline koluna sağlık.Sağolsun kardeşim geçen yaz esirgemedi direkt anahtarı vermişti,sayesinde ben de kullanmıştım bu canavarı.Normalde modifiyeli araba sevmem bilen bilir,ama bu araçta sırıtan acemice bir modifikasyon bence kesinlikle yok.Tekerine taş değmesin,liseden beridir süregelen pozitif apaçiliklerimize bu yaz da kaldığımız yerden devam edeceğiz :) Sonraki upgrade 1449 ve Pilot Sport 4 olmasın mı :D

Son düzenleme:

diesel_s3

Uras Kayra Bağcı
Elit Apaçi
27 Ocak 2021
80
123
760
İzmir
Marka
Volkswagen
Kazasız belasız kullanın, araç gayet keyifli gözüküyor. Bazen böyle dışarıdan pek belli olmayan hafif yüklü golf yapma fikri benim de aklıma gelmiyor değil. Sağ olsun @DuzboruDownpipe o konuda en çok ısındıranlardan oldu.
İyi dileklerin için çok teşekkür ederim. Bencede bi sleeper tarzı makina fena olmayabilir. İleride param olursa bende düşünüyorum bir tane yapmayı.

diesel_s3

Uras Kayra Bağcı
Elit Apaçi
27 Ocak 2021
80
123
760
İzmir
Marka
Volkswagen
Zevkle okudum,eline koluna sağlık.Sağolsun kardeşim geçen yaz esirgemedi direkt anahtarı vermişti,sayesinde ben de kullanmıştım bu canavarı.Normalde modifiyeli araba sevmem bilen bilir,ama bu araçta sırıtan acemice bir modifikasyon bence kesinlikle yok.Tekerine taş değmesin,liseden beridir süregelen pozitif apaçiliklerimize bu yaz da kaldığımız yerden devam edeceğiz :) Sonraki upgrade 1449 ve Pilot Sport 4 olmasın mı :D
Valla kanka ya neden olmasın zaten lastikler bitti bitecek. Bi pilot sport4 fena olmaz. Şirket aracında o var zaten. 1449 için bir ince para birikmesi gerek. Bu yaz sen gelene kadar ufak tefek güncellemeler yapacağım zaten. En kötü bi egzoz yaparız.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,053
3
4,981
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Valla kanka ya neden olmasın zaten lastikler bitti bitecek. Bi pilot sport4 fena olmaz. Şirket aracında o var zaten. 1449 için bir ince para birikmesi gerek. Bu yaz sen gelene kadar ufak tefek güncellemeler yapacağım zaten. En kötü bi egzoz yaparız.

Egzoz da lazım ama öncelik lastiklerin,güvenlikten ödün vermemek lazım biliyorsun.

simbat

anonim
Profesör
Beta Programı
16 Ara 2019
218
185
1,135
45
istanbul
Üstad o direksiyon kaplaması hiç yakismamis keşke daha profesyonel bir yerde yapılsaymis,orijinal halinin deri kaliteside muazzam (soyulma vs. Gibi dertler yok ise)
Emeğinize sağlık bu arada.

Son düzenleme:

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
909
1
1,765
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
Elinize emeğinize sağlık. Araç gerçekten çok yakışıklı olmuş. Ben de aynı motor şanzımana sahip b7 kasa Passat kullanıyorum. Açıkçası DSG biraz narin hissettiriyor. Kavrama güçlendirme, kevlar vs. düşünüyor musunuz? Bu arada İzmir'e gelince görüşelim 😊. Ufak bir yapıcı eleştiri, direksiyondaki karbonu ben de pek sevemedim.

evrenbaskan

Evren Başkan
Senkromeççi
18 Ocak 2021
21
9
70
34
İstanbul
Marka
Renault
Kazasız ve belasız yolculuklar dilerim. Çok güzel olmuş. Eğer ileride bir tane alırsam, ufak tefek değişiklikler için yardımını isteyebilirim. :)

diesel_s3

Uras Kayra Bağcı
Elit Apaçi
27 Ocak 2021
80
123
760
İzmir
Marka
Volkswagen
Üstad o direksiyon kaplaması hiç yakismamis keşke daha profesyonel bir yerde yapılsaymis,orijinal halinin deri kaliteside muazzam (soyulma vs. Gibi dertler yok ise)
Emeğinize sağlık bu arada.
İyi dileklerin için teşekkür ederim. Çok haklısın sadece günü kurtarsın diye yaptım. Kolonyalar aşındırır diye.

Son düzenleme:

diesel_s3

Uras Kayra Bağcı
Elit Apaçi
27 Ocak 2021
80
123
760
İzmir
Marka
Volkswagen
Elinize emeğinize sağlık. Araç gerçekten çok yakışıklı olmuş. Ben de aynı motor şanzımana sahip b7 kasa Passat kullanıyorum. Açıkçası DSG biraz narin hissettiriyor. Kavrama güçlendirme, kevlar vs. düşünüyor musunuz? Bu arada İzmir'e gelince görüşelim 😊. Ufak bir yapıcı eleştiri, direksiyondaki karbonu ben de pek sevemedim.
Dsg biraz yazılım desteği ile rahatladı dsg yazılımı yani. Vites geçişleri belki çok çok az yavaşladı ama problemi azalttı. İzmir’de mutlaka görüşelim👍🏻👍. Direksiyon kaplaması içinde şu kolonyalar orjinal deriye zarar vermesin diye yaptım. Çıkarıcam ileride.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,814
1
4,142
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Güzel günlerde kullanın, özellikle ön tampon hayatını değiştiriyor bu aracın. İleride maddi imkan oldukça, direksiyonu 3 kollu ile değiştirmek, arkaya S-Line stoplar, egzoz sistemi ile çok keyifli olur.

Bu arada yazılımdan DPF'i iptal ettirdikten sonra fiziksel olarak duruyorsa, ve araç hafif de dumanlı ise o dpf yakında tamamen kullanılmaz hale gelebilir. Yazılımsal olarak iptal edildiğinde, araç rejenerasyon yapamaz ve sürekli tıkanır filtreler.

diesel_s3

Uras Kayra Bağcı
Elit Apaçi
27 Ocak 2021
80
123
760
İzmir
Marka
Volkswagen
Güzel günlerde kullanın, özellikle ön tampon hayatını değiştiriyor bu aracın. İleride maddi imkan oldukça, direksiyonu 3 kollu ile değiştirmek, arkaya S-Line stoplar, egzoz sistemi ile çok keyifli olur.

Bu arada yazılımdan DPF'i iptal ettirdikten sonra fiziksel olarak duruyorsa, ve araç hafif de dumanlı ise o dpf yakında tamamen kullanılmaz hale gelebilir. Yazılımsal olarak iptal edildiğinde, araç rejenerasyon yapamaz ve sürekli tıkanır filtreler.
İyi dileklerin için çok teşekkür ederim. Arka stopların nedense tasarımını çok seviyorum. Birçok kişi söyledi bana değiştir diye ama bilemedim. Direksiyonda haklısın aslında şuan dıştan daha çok içte o direksiyon göze batıyor daha çok. DPF içinde, egzoz yaptıracağım için dpf çıkacak yerinden sonuçta egzoz yaptırana kadar dursun diye düşündüm açıkçası ama dediğinizde çok haklısınız. DPF yi aslında biraz egzoz yaptırmaya ön ayak olsun diye iptal ettirmiştim. Bakalım biraz para biriksin hepsini sırayla yapacağım. Bu travers konusu çok canımı sıkıyor o kadar.

diesel_s3

Uras Kayra Bağcı
Elit Apaçi
27 Ocak 2021
80
123
760
İzmir
Marka
Volkswagen
S3 ile 1,6 tdi yı bağdaştıramadığım için konuya girmiştim. Sel olayı üzdü büyük geçmiş olsun
Teşekkür ederim. Aslında selde ilk başta bende çok üzülmüştüm ama sabrın sonu selamattir diyerek atlattım diyebilirim açıkçası. 1.6 TDI ve S3 aslında çok uzak noktalar ama neden olmasın dedim. Bu şartlarda başka seçeneğimiz olmuyor maalesef.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım