Dükkanın önüne park ettirmeyen esnaf hakkında ne düşünüyorsunuz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tesla

Profesör
3 Şub 2017
358
453
1,095
evet soru açık. dükkanın önünü dubalarla kapatan, mal gelcek diye park ettirmeyen esnaf hakkında ne düşüyorsunuz?

benim fikrim tez zamanda batarlar inş. banane olum dükkanı alırken sözleşme mi yaptın mal gelecek diye. malın gelmesine engel bulunmayacak bir lokasyonda tutsaydın dükkanı. kamuya açık bir bölgeyi işgal edemezsin. ekmek parası için mal gelecekmiş. o senin sorununun halkın değil. o zaman gidip işgaliye ödeyeceksin. ödemiyorsan malın gelip gitmesi, senin ekmek paran beni ilgilendirmez. benim özgürlüğümü kısıtlayamazsın.

o yüzden 2 katı pahalıya bile alsam giderim bütün alışverişimi avm lerden yaparım. bakkala çakkala hiç uğraşmam aracımla otoparkı olan bir süpermarkete giderim ordan alıs veriş yaparım.

milletteki kafaya bak mal gelecekmiş. dükkanı tutarken hesap etceksin onu bilader. salak saçma yerleşim planlarımız yüzünden birde bu çakal tayfayla uğraşıyoruz.

ama neyseki kan ağlıyor şerefsizler azalarak bitmeleri dileğiyle. gitsinler şehir merkezlerinden uzak yerlere otoparklı, mal kabul girişli yerler açsınlar. mafya bozuntuları.

YavuzhanKartal

Profesör
9 Eyl 2016
397
774
1,695
İstanbul
Avm de dükkan işletmek kolay değildir, kira fiyatları öyle az buz değil, oranın şartları ile caddenin şartları bir değil. Orada ki esnafla cadde esnafı hiç bir şekilde aynı değil. Çok fazla yakınımın AVM'lerde dükkanları var, dieceğim o ki bahsi geçen esnaf kitlesi bu toplumun mevcut temellerindendir.

cansermo

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
616
1,343
2,520
27
Sakarya
Bunun tam tersi durum da var. Küçük bir ilçede park yeri ararken meydanda kalan bir restoran sahibi dükkanın önündeki dubaları çekerek buyrun buraya park edebilirsiniz diyebiliyor (bizzat şahit oldum). Bunun sebebi de altınızdaki aracın ilçeye göre lüks kalmasıdır. Eğer aynı olayda altınızda düşük fiyatlı bir araç varsa bu muameleyi görmeniz için maalesef tanıdık olmanız bile işe yaramayabilir.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bakanlık, şehir planlamasını bu tarz ayrıntıları düşünmeden yaptığı için esnaf da maalesef kendince böyle tedbirler alıyor. Vatandaş bana ne kardeşim senin malından diyor, esnaf da bana ne kardeşim vatandaştan ben ne yapayım nereye indireyim mallarımı diyor. Baktığında her ikisi de haklı.

Burada suç belediyelerdedir. Madem şehir planlaması ona göre yapılmadı, o zaman mal kabulünü trafiğin yoğun olmadığı saatlerde, insanların caddelerde değil evde olduğu uygun saatlerde olmasını sağlayacak bir proje yapacaksın. Avm'ye mal kabulü genelde kapanış saatinden sonra yapılır, esnaf dükkanlarına mal dağıtımı da sokakların tenha olduğu vakitlerde yapılacak, mal dağıtan şirketlere ve mal alan esnaflara organizasyonlarını belirlemeleri için de belediyeler destek olacak. Bunun başka çıkar yolu yok.

Sen yine de mallarını bu şekilde almak zorunda olanlara ' şerefsiz ' demezsen daha iyi olur. Belki ailende esnaf yoktur ama burada esnaf olan veya esnaf yakını olan bir sürü insan olabileceği muhakkak. Söylediğim gibi, onlar da günün en kalabalık saatlerinde iki ayakları bir pabuca girerek mal stoklamayı sevmiyorlardır ama yapacak bir şeyleri yok. Belediye, mal kabul saatlerini tenha vakitlere alacak hepsi bu.

Son düzenleme:

tesla

Profesör
3 Şub 2017
358
453
1,095
Bakanlık, şehir planlamasını bu tarz ayrıntıları düşünmeden yaptığı için esnaf da maalesef kendince böyle tedbirler alıyor. Vatandaş bana ne kardeşim senin malından diyor, esnaf da bana ne kardeşim vatandaştan ben ne yapayım nereye indireyim mallarımı diyor. Baktığında her ikisi de haklı.

Burada suç belediyelerdedir. Madem şehir planlaması ona göre yapılmadı, o zaman mal kabulünü trafiğin yoğun olmadığı saatlerde, insanların caddelerde değil evde olduğu uygun saatlerde olmasını sağlayacak bir proje yapacaksın. Avm'ye mal kabulü genelde kapanış saatinden sonra yapılır, esnaf dükkanlarına mal dağıtımı da sokakların tenha olduğu vakitlerde yapılacak, mal dağıtan şirketlere ve mal alan esnaflara organizasyonlarını belirlemeleri için de belediyeler destek olacak. Bunun başka çıkar yolu yok.
hocam elektirik su gibi işgaliye kirasınıda dükkan gideri olarak hesaplayacak. kaldıramıyorsa o dükkanı açmayacak. eğer hiçbir hakkı olmadığı halde ben yaparım derse de millette böyle gitmez işte dükkanına kepenk indirir günü gelince. berbere bile giderken avm içindeki berberleri tercih ediyorum. her zaman en kurumsal firmaları tercih etmeye çalışırım. sırf bu çakallara para yedirmemek için. demekki benim gibi düşünen milyonlarca insan varki taksim sıraselvilerde bile iflas ediyorlar tek tek. keşke zabıtaları da polise bağlasar, vurma yetkisi verseler. gidip basıcan cezayı bu işgalcilere, sesi çıkaranı da indircen. 1-2 haberlere cıkarlar sonra kesilir sesleri. aynasını kırmakla çizmekle tehdit ediyor şerefsizler. mal gelecekmiş. malı indirmeye depon yoksa tutmayacaksın dükkan kardeşim bu kadar basit. heee madem hukuksal dayanağı olmamasına rağmen kendilerini haklı buluyorlar bende gitmem alıs veriş yapmam. benim gibi milyoncarlası varki çok şükür hergün kepenk kapatan dükkanlar çoğalıyor. beter olsunlar insanların arabasına zarar vermekle tehdit etmek neymiş görsünler

anl_akl

Panpa
8 Eyl 2016
1,247
3,438
3,720
Ankara
Devlet o avm'lere önem verdiği kadar o esnaflara önem verse onlar da bu kadar abartmazlar.Kaldı ki o adam zaten parayı zar zor kazanıyor herkes gibi bide yarısından çoğunu devlete veriyor.Dükkan işletenler daha iyi anlayacaktır demek istediklerimi.Bir de bunların üstüne ödemelerin gecikmesi vs...Adamın işi önemli olmasa zaten bir şey demez o gelecek üç kuruşluk malla karnını doyuruyor,ihtiyacını gideriyor,vergisini ödüyor(O vergiyi ödemediği zaman bir de cezası geldi mi tamam.).Eğer o esnaf o dükkanın önünü temizliyorsa o dükkan için dünya vergi ödüyorsa.İstediğini deme hakkına sahiptir.(Tabi ki kibar bir dille.)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
hocam elektirik su gibi işgaliye kirasınıda dükkan gideri olarak hesaplayacak. kaldıramıyorsa o dükkanı açmayacak. eğer hiçbir hakkı olmadığı halde ben yaparım derse de millette böyle gitmez işte dükkanına kepenk indirir günü gelince. berbere bile giderken avm içindeki berberleri tercih ediyorum. her zaman en kurumsal firmaları tercih etmeye çalışırım. sırf bu çakallara para yedirmemek için. demekki benim gibi düşünen milyonlarca insan varki taksim sıraselvilerde bile iflas ediyorlar tek tek. keşke zabıtaları da polise bağlasar, vurma yetkisi verseler. gidip basıcan cezayı bu işgalcilere, sesi çıkaranı da indircen. 1-2 haberlere cıkarlar sonra kesilir sesleri. aynasını kırmakla çizmekle tehdit ediyor şerefsizler. mal gelecekmiş. malı indirmeye depon yoksa tutmayacaksın dükkan kardeşim bu kadar basit. heee madem hukuksal dayanağı olmamasına rağmen kendilerini haklı buluyorlar bende gitmem alıs veriş yapmam. benim gibi milyoncarlası varki çok şükür hergün kepenk kapatan dükkanlar çoğalıyor. beter olsunlar insanların arabasına zarar vermekle tehdit etmek neymiş görsünler
Emin ol bu devlet en çok o batsın dediğin küçük esnafı sömürüyor. Kazanç/vergi oranında en çok mağdur edilen o küçük esnaf. Zaten emin ol bundan dolayı çoğu kepenk kapatıyor. Bugün o küçük esnaflar kepenkleri tamamen kapatsa ve küçük esnaf diye bir şey kalmasa, avm'de gittiğin berber senden 50 değil 80 alır. Avm'den aldığın ayakkabı 150 değil 250 lira olur. Bunları da unutma lütfen.

Küçük esnafın caddelerde mal kabulü için vereceği işgaliye onları hukuki anlamda haklı çıkarır ama vatandaşın mağduriyetini engellemez. Daralan yollar ve azalan otoparklar yine vatandaşın mağduriyeti olarak kalır. İşgaliye almak, düzeni sağlamakla görevli belediyelerin işini yapmadan daha fazla zengin olmasına yarar hepsi bu. Söylediğim gibi vatandaş ve esnaf bir olacak, beledeyilere başvuracak ve mal dağıtım-kabul saatleri değiştirilecek. Uygun ve tenha vakitlere alınacak olay kapanacak.

Son düzenleme:

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,608
18,399
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Batalım mı yani kardeşim?
Sabah sen gelip park edersen bize gelen mal yolun ortasında mı inecek?
Adam diyor abi 10 dakika bırakıyor 2-3 saat mal geliyor uğraşıyoruz
Bir de dükkanın önünü kapatarak müşterilerin geçisini engelliyorsunuz.Arka tarafta kapalı otopark var kardeşim git oraya park et yani.Bizim dükkanın önü sabah mal dağıtana ondan sonra da müşteriye açıktır.Kimse gelip sabahtan akşama bırakamaz kusura bakmasın.Arabayla önceden siparişi vermiş adam yolun ortasında arabayı bırakıp malı mı alacak?Dükkanın önüne 2 dakika çekiyor arabasını malını alıp gidiyor.Az empati yapabilme yeteneğin olsaydı kavrardın olayı.

Tapatalk kullanılarak Tapatalk aracılığıyla gönderildi

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,608
18,399
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Emin ol bu devlet en çok o batsın dediğin küçük esnafı sömürüyor. Kazanç/vergi oranında en çok mağdur edilen o küçük esnaf. Zaten emin ol bundan dolayı çoğu kepenk kapatıyor. Bugün o küçük esnaflar kepenkleri tamamen kapatsa ve küçük esnaf diye bir şey kalmasa, avm'de gittiğin berber senden 50 değil 80 alır. Avm'den aldığın ayakkabı 150 değil 250 lira olur. Bunları da unutma lütfen.

Küçük esnafın caddelerde mal kabulü için vereceği işgaliye onları hukuki anlamda haklı çıkarır ama vatandaşın mağduriyetini engellemez. Daralan yollar ve azalan otoparklar yine vatandaşın mağduriyeti olarak kalır. İşgaliye almak düzeni sağlamakla görevli belediyelerin işini yapmadan daha fazla zengin olmasına yarar hepsi bu. Söylediğim gibi vatandaş ve esnaf bir olacak, beledeyilere başvuracak ve mal dağıtım-kabul saatleri değiştirilecek. Uygun ve tenha vakitlere alınacak olay kapanacak.

Valla abi ciddi ve samimi konuşuyorum küçük esnafı tbmm ye doğru arka tarafı döndürttürüyorlar.Çoğu tutmayan dükkan işletemiyor kendini zaten.Çarşıda valla milyon kez el değiştiren dükkanlar var.Esnaf olmak hiç kolay değil valla.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Valla abi ciddi ve samimi konuşuyorum küçük esnafı tbmm ye doğru arka tarafı döndürttürüyorlar.Çoğu tutmayan dükkan işletemiyor kendini zaten.Çarşıda valla milyon kez el değiştiren dükkanlar var.Esnaf olmak hiç kolay değil valla.

Devlet kodamanlardan değil, hep küçük ve az para kazananlardan doldurur kasasını bunu hiç bir zaman unutmayın. Vergiler zengin değil fakir işidir bu ülkede. Küçük esnaf maalesef ki, haklısın ki bitmek üzere. Kan ağlamayan küçük esnaf kalmadı. Allah, işini düzgün ve haramsız yapmaya çalışan küçük esnafın yardımcısı olsun.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,608
18,399
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Devlet kodamanlardan değil, hep küçük ve az para kazananlardan doldurur kasasını bunu hiç bir zaman unutmayın. Vergiler zengin değil fakir işidir bu ülkede. Küçük esnaf maalesef ki, haklısın ki bitmek üzere. Kan ağlamayan küçük esnaf kalmadı. Allah, işini düzgün ve haramsız yapmaya çalışan küçük esnafın yardımcısı olsun.

Amin abim amin.Valla marketler filan gitgide küçük esnafı bitiriyor.Hayırlısı olsun inşallah

YavuzhanKartal

Profesör
9 Eyl 2016
397
774
1,695
İstanbul
Konu araç park ettirme mevzusu mu? Vergi mevzusu mu? Bir defa da bir şeye odaklandığınızı görsem yanlış anlamayın ama başlık ne olursa olsun altında aynı şeyleri görüyorum. Adam Mazda 3 alayım mı diyor vergi diyoruz, park ettirmedi bana esnaf diyor, vergi diyoruz, AMG GTS testi geliyor keyfe gelmek yerine vergi diyoruz. Yaptığınız abesle iştigaldir.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Amin abim amin.Valla marketler filan gitgide küçük esnafı bitiriyor.Hayırlısı olsun inşallah

Maalesef virüs gibiler.. Müşteri geliyor, ' ama bu bim'de bu kadar sende çok pahalı ' diyor. İyi de güzel ablacım, bim'in aldığı ürün sayısıyla benimki bir mi ? Ben küçük bir esnafım, bim'in sattığı fiyattan nasıl satacağım ? Satsam nasıl kazanacağım ? Ama işte insanlar maalesef anlamıyor, kapitalist düzen küçüğü hiç acımadan eziyor. Çok üzülüyorum bu düzene. Ne diyeyim, hayırlısı olsun inşaallah kardeşim.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,608
18,399
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Maalesef virüs gibiler.. Müşteri geliyor, ' ama bu bim'de bu kadar sende çok pahalı ' diyor. İyi de güzel ablacım, bim'in aldığı ürün sayısıyla benimki bir mi ? Ben küçük bir esnafım, bim'in sattığı fiyattan nasıl satacağım ? Satsam nasıl kazanacağım ? Ama işte insanlar maalesef anlamıyor, kapitalist düzen küçüğü hiç acımadan eziyor. Çok üzülüyorum bu düzene. Ne diyeyim, hayırlısı olsun inşaallah kardeşim.

Abi daha geçen günlerde bi adam geldi diyor urfada kanat 7 tl sizde neden 13.50?
Diyoruz bak diğer marketlere esnaflara hep aynı civarda hatta kaç km uzaktan gelen müşterilerimiz var
Diyor bimde 10.50
Git o zaman ordan al yani
Bimde istediğin gibi açacaklar mı tavuğu?
Soslayacaklar mı?
Bizde zaten son kullanma tarihine 7-8 gün kalan yani günlük mal satılır 3-4 gün duran mal olmaz.Sen gidip Bimden skt sine 2 gün kalan ürünü al o zaman.Haksız mıyım yani?

Cussler

Panpa
5 Eki 2016
3,477
8,934
4,970
Marka
Toyota
evet soru açık. dükkanın önünü dubalarla kapatan, mal gelcek diye park ettirmeyen esnaf hakkında ne düşüyorsunuz?

benim fikrim tez zamanda batarlar inş. banane olum dükkanı alırken sözleşme mi yaptın mal gelecek diye. malın gelmesine engel bulunmayacak bir lokasyonda tutsaydın dükkanı. kamuya açık bir bölgeyi işgal edemezsin. ekmek parası için mal gelecekmiş. o senin sorununun halkın değil. o zaman gidip işgaliye ödeyeceksin. ödemiyorsan malın gelip gitmesi, senin ekmek paran beni ilgilendirmez. benim özgürlüğümü kısıtlayamazsın.

o yüzden 2 katı pahalıya bile alsam giderim bütün alışverişimi avm lerden yaparım. bakkala çakkala hiç uğraşmam aracımla otoparkı olan bir süpermarkete giderim ordan alıs veriş yaparım.

milletteki kafaya bak mal gelecekmiş. dükkanı tutarken hesap etceksin onu bilader. salak saçma yerleşim planlarımız yüzünden birde bu çakal tayfayla uğraşıyoruz.

ama neyseki kan ağlıyor şerefsizler azalarak bitmeleri dileğiyle. gitsinler şehir merkezlerinden uzak yerlere otoparklı, mal kabul girişli yerler açsınlar. mafya bozuntuları.
Binlerce faklı esnaf var hepsine birden şefersiz demek pek hoş olmadı gibi, içlerinde kötüleri var diye hepsi kötü olacak bir şey yok aramızda da esnaflar olabilir ve kan ağlayan sadece esnaflarmı? Onlar dışında tüm ülke çok mu güzel?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Abi daha geçen günlerde bi adam geldi diyor urfada kanat 7 tl sizde neden 13.50?
Diyoruz bak diğer marketlere esnaflara hep aynı civarda hatta kaç km uzaktan gelen müşterilerimiz var
Diyor bimde 10.50
Git o zaman ordan al yani
Bimde istediğin gibi açacaklar mı tavuğu?
Soslayacaklar mı?
Bizde zaten son kullanma tarihine 7-8 gün kalan yani günlük mal satılır 3-4 gün duran mal olmaz.Sen gidip Bimden skt sine 2 gün kalan ürünü al o zaman.Haksız mıyım yani?

Öyle kardeşim ama ben şunu gördüm ki uygun fiyata satan her zaman haklıdır, pahalıya satan her zaman kazıklıyordur. Bu maalesef müşterinin gözünde böyle. Müşteri seninle empati kurmaz, müşteri sadece cebinden çıkan paraya bakar. Siz esnaf olarak daha iyi bilirsiniz ama pek muhattap olmayacaksın. Anlayabilene anlatıp, anlamayana iyi günler diyeceksin. Bu böyle maalesef.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,608
18,399
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Öyle kardeşim ama ben şunu gördüm ki uygun fiyata satan her zaman haklıdır, pahalıya satan her zaman kazıklıyordur. Bu maalesef müşterinin gözünde böyle. Müşteri seninle empati kurmaz, müşteri sadece cebinden çıkan paraya bakar. Siz esnaf olarak daha iyi bilirsiniz ama pek muhattap olmayacaksın. Anlayabilene anlatıp, anlamayana iyi günler diyeceksin. Bu böyle maalesef.

Bi de diğer yerlerden gelen var daha pahalıya satıyorlar diye yani sen düşün abi gerisini
BİM'den gidip bilmediğin bir markayı alırsın bizden gelip Beypiliç alırsın bi de fark bu var.Üstünde zaten 15 yazıyorsa gelen malın biz 13-14 e satıyoruz bi de gelip laf yapıyor.Çakacaksın bi tane ağızlarına da babam çok sakindir :)
Geçen biri 4.50 liralık tavuk alıyor 50 kuruşu da vermiyor.4.50 liralık tavuktan karımız ne ki zaten.Adam 4 lira verdi kafasına göre çıkıyor dükkandan babam dedi beyfendi 50 kuruşu vermediniz dedi paşa paşa döndü verdi o 50 kuruşu.Orda önemli olan 50 kuruş değil zaten kafasına göre bunu yapması.30 liralık mal alsa hadi 50 kuruş almayalım da 4 lirada 50 kuruşu vermemek ayıptır yani.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,608
18,399
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen

Valla kardeşim kimseyi tehdit de etmedik kimsenin malına da zarar vermedik.Kepenk de kapatacak halde değiliz durumumuz iyi Allah'a şükürler olsun.Esnaflar kapansın da göreyim ben sizi.Keyfinize göre mal alabilecek misiniz?Uyguna alabilecek misiniz?Avm lerin fiyatı uçsun da göreyim sizi.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bi de diğer yerlerden gelen var daha pahalıya satıyorlar diye yani sen düşün abi gerisini
BİM'den gidip bilmediğin bir markayı alırsın bizden gelip Beypiliç alırsın bi de fark bu var.Üstünde zaten 15 yazıyorsa gelen malın biz 13-14 e satıyoruz bi de gelip laf yapıyor.Çakacaksın bi tane ağızlarına da babam çok sakindir :)
Geçen biri 4.50 liralık tavuk alıyor 50 kuruşu da vermiyor.4.50 liralık tavuktan karımız ne ki zaten.Adam 4 lira verdi kafasına göre çıkıyor dükkandan babam dedi beyfendi 50 kuruşu vermediniz dedi paşa paşa döndü verdi o 50 kuruşu.Orda önemli olan 50 kuruş değil zaten kafasına göre bunu yapması.30 liralık mal alsa hadi 50 kuruş almayalım da 4 lirada 50 kuruşu vermemek ayıptır yani.

Ailemde esnaf yok, yakın çevremde de yok. 1-2 tane samimi abimizin ufak marketi var hepsi bu. Ama onlarda da bu mevzuları sık sık görüyorum. Dediğim gibi müşteri empati kurmaz, zaten bizim insanımızın öyle bir özelliği yok. O yüzden mümkün olduğunca sabredip işine bakmaya çalışacaksın. Allah yardımcınız olsun inşaallah.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım