KAPALI Fiesta mı ? Corsa mı ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Murat007
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Murat007

Senkromeççi
7
48
Arkadaşlar, 55.000-65.000 arası otomatik vites,eşimin ve benim kullanacağabiliceğimiz araç almayı düşünüyoruz, ilk aracımız olacak. Yakıtı az , yolda bırakmayan bir araç olmasını istiyoruz. Corsa ve fiesta nın estetiği de hoşumuza gidiyor ne dersiniz ?

Yazdiklarınızdan sonra jazz da kafama yattı gibi yanlız bu fiyatlarda temizini bulmak çok zor sanki. Corsa yı tamamiyle eledim, şimdi fiesta veya jazz düşünüyorum.ilk araba icin hangisi uygun olur malum esim ve ben kullanacağız.
Donanim severmisiniz aracta bilmiyorum. Ben severim. Jazz 2009-2011 arasi 2 donanim secenegi var bos olan Joy, dolu olan Fun (cam tavan dahil hersey var nerdeyse) sahsi fikrim jazz in daha genis sorunsuz ve kullaniminin keyifli oldugu yonunde. Secenekleri 2 ye indirdiyseniz nihai karari vermek size dusuyor ben etkilemek istemem. Temizinide bulmak mumkun.

Forumda ozel mesaj olayini bulamadigimdan sizinle bazi paylasimlar yapamadim. Bir mail adresi felan paylasirsaniz bu mumkun olabilir. Degerlendirirsiniz

Arkadaşlar, 55.000-65.000 arası otomatik vites,eşimin ve benim kullanacağabiliceğimiz araç almayı düşünüyoruz, ilk aracımız olacak. Yakıtı az , yolda bırakmayan bir araç olmasını istiyoruz. Corsa ve fiesta nın estetiği de hoşumuza gidiyor ne dersiniz ?

Hocam Fiesta'nın manuel vites 1.5TDCI olanıyla Corsa'nın 1.4 benzinli otomatik vites olanını kullanma fırsatım oldu. Opel, Fiesta'dan daha açık ara daha konforlu, benzinli olanını kullandığım için daha sessiz, şanzımanı tork konvertörlü tam otomatik şanzımandı, 6 vites fakat biraz performans törpülüyor ve yakıt tüketimini arttıran bir yapıda çalışıyor. Şehir içi eğer İstanbul'da yaşıyorsanız sıkışık trafikte 8,5-9,5 litreleri görebilirsiniz. Genel olarak kalite algısına bakarsak Opel'in önde olduğunu düşünüyorum. Ford'un artıları dizel olmasından dolayı yakıt tüketimi, 2.el piyasası Corsa'ya kıyasla çok daha iyi. Belki sizi pek ilgilendirmez fakat Ford'un müzik sistemi daha kaliteli geldi bana Corsa'ya nazaran. Sürüş olarak Opel bana daha iyi gibi geldi. (Opel'i otomatik, Ford'u manuel kullanmış olduğumdan kaynaklanabilir. Fakat genelde Opel'lerin sürüş karakteristiğini severim, küçük de olsa güven verir ve ele iyi oturur.)

Özet olarak Ford'un 1.5TDCI motoruna karşılık Opel tarafında 1.3CDTI dizel motoru var. Şahsi fikrimi soracak olursanız Opel'deki motorun Ford'daki motordan daha dayanıklı, daha düşük yakıt tüketimli ve bakım masraflarının daha düşük olacağını düşünüyorum. 200cc'lik bir fark var fakat yolda gidişleri arasında rahatsız edecek derecede fark olacağını da düşünmüyorum.

Uzun süre bineceksem Corsa'yı seçerdim. Fakat 1-2 yıl binip model değiştirmek isteyeceksem 2.el piyasasının daha hareketli olduğundan ve Opel'in en son PSA grubuna satılmasından ortaya çıkabilecek olumsuzlukları düşünüp Fiesta'yı seçerdim.

Umarım aklındaki birkaç soru işaretini silebilmişimdir.

Sizin yerinizde olsam jazz almam , eski model araç yerine her zaman yeni nesil araç almak iyidir hemde aynı paraya alacaksınız sizcede tuhaf değil mi ? 09-12 jazza vereceğiniz paraya kesinlikle gidip fiesta 12-14 yada 208 16-18 bakın diyorum.

Buda bir bakis acisi tabiki, konu sahibine yegane tavsiyem imkan yaratip araclari test surusu ile tecbure etmesi. Fiesta hadi neysede puretech 208 2 senedir nerdeyse ayni piyasa fiyatinda, deger kazanmiyor olmasi sahsim adina eksi puan.

Kardesimde 208 var 2 sene once aldiydi 1.2 puretech cok az deger kazandi, arka mahalin ufakligida can sıkıcı, bagajida.

Buda bir bakis acisi tabiki, konu sahibine yegane tavsiyem imkan yaratip araclari test surusu ile tecbure etmesi. Fiesta hadi neysede puretech 208 2 senedir nerdeyse ayni piyasa fiyatinda, deger kazanmiyor olmasi sahsim adina eksi puan.

Kardesimde 208 var 2 sene once aldiydi 1.2 puretech cok az deger kazandi, arka mahalin ufakligida can sıkıcı, bagajida.

Benim boyum 188 cm ve arkada sorun yaşamadım , nasıl bir ufaklıktan bahsediliyor , bagaj zaten B segmentte ne olabilir diye düşünüyorum "Yani B segment araçtan beklenti nedir acaba , çekirdek aile aracı B segmenti" :) Biz 208 aldığımda ki fiyat şu an sarı sitedeki ilan fiyatlarına bakıp satsak şu an 15 bin civarı kara geçirir ki al sat yapmıyoruz , binmeye alıyoruz :D

Ve bence jazz çok çirkin bir araç :D

Dedigim gibi kisisel begeniler kisiden kisiye degisir. Arkadas kendi karar verecek.
Bencede 208 cirkin ama dile getirmiyorum kendi fikrim oldugundan.

Bende 1.86 yim arkada diz mesafesi yok. Heleki surucu 1.80 uzerindeyse arkasinda oturmak icin ....

Neyse durum bu, fanatiklige luzum yok, kimse sütüm kara demez :)

208 in bagaji 285lt B sinifinda ortalama altinda. Size yeterli geliyorsa bilemem.

Jazzda bagaj 400lt, B sinifinda ortalama uzerinde.

Son düzenleme:
Sizin yerinizde olsam jazz almam , eski model araç yerine her zaman yeni nesil araç almak iyidir hemde aynı paraya alacaksınız sizcede tuhaf değil mi ? 09-12 jazza vereceğiniz paraya kesinlikle gidip fiesta 12-14 yada 208 16-18 bakın diyorum.
Aynen öyle daha genç bir araba almak varken daha yaşlısıni almaya gerek yok ayrıca 208 ve fiestanin tipi jazz den çok daha iyi 208 ı test etme şansınız varken bi test sürüsüne çıkın bence

Dedigim gibi kisisel begeniler kisiden kisiye degisir. Arkadas kendi karar verecek.
Bencede 208 cirkin ama dile getirmiyorum kendi fikrim oldugundan.

Bende 1.86 yim arkada diz mesafesi yok. Heleki surucu 1.80 uzerindeyse arkasinda oturmak icin ....

Neyse durum bu, fanatiklige luzum yok, kimse sütüm kara demez :)

208 in bagaji 285lt B sinifinda ortalama altinda. Size yeterli geliyorsa bilemem.

Jazzda bagaj 400lt, B sinifinda ortalama uzerinde.

Kesinlikle peugeot fanatiği değilim :D ben alfa fanatikliği yapabilirim sadece :D kişisel tercihler elbette :)

Donanim severmisiniz aracta bilmiyorum. Ben severim. Jazz 2009-2011 arasi 2 donanim secenegi var bos olan Joy, dolu olan Fun (cam tavan dahil hersey var nerdeyse) sahsi fikrim jazz in daha genis sorunsuz ve kullaniminin keyifli oldugu yonunde. Secenekleri 2 ye indirdiyseniz nihai karari vermek size dusuyor ben etkilemek istemem. Temizinide bulmak mumkun.

Forumda ozel mesaj olayini bulamadigimdan sizinle bazi paylasimlar yapamadim. Bir mail adresi felan paylasirsaniz bu mumkun olabilir. Degerlendirirsiniz
120976@mynet.com adresine atmanızı rica ederim. İlginiz için teşekkürler.

Aynen öyle daha genç bir araba almak varken daha yaşlısıni almaya gerek yok ayrıca 208 ve fiestanin tipi jazz den çok daha iyi 208 ı test etme şansınız varken bi test sürüsüne çıkın bence
Sanırım fiesta ya bakacağım zira ford arabalar bana hep güven vermiştir yeni nesil araç almakta cabası olacak.

Yakıtı az arıyorsanız bu iki araç da size gelmez. Yakıt için tam otm. şanzımanlı 208 veya taş gibi cvt'ye sahip Yaris bakabilirsiniz.
Yakıt önemli değil derseniz ikisini de uzun süre kullanmış biri olarak tereddütsüz Fiesta'ya bakabilirsiniz. Fiesta hakkında detaylı bilgi isterseniz forumda sattığımız araç için açtığım ilan başlığına göz atabilirsiniz: https://otopark.com/forum/threads/ford-fiesta-titanium-x-2010.3057/

Opel in PSA (Peugeot-Citroen) şirketine satılmış olması corsda negatif bir etki yaratmışmıdır yada yaratır mı ?
Yaratmaz. 2001 model aracın yedek parçalarını hala buluyorum. Ülkemiz piyasasında önemli olan kriter çok satmış olması, servis ağı ve yedek parça bolluğu. Uzun yıllar parça sorunu yaşamazsınız. Ama şu var, ülke genelinde Opel konusunda yetkin usta sayısı çok az. Daha vahimi, hepsi çok iyi olduğunu iddia eder :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...