KAPALI Fiestadan Poloya Geçiş

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Buluts

Profesör
20 Eyl 2016
198
330
1,385
Manisa
Merhabalar arkadaşlar , daha önce de belirtmiştim 2011 model Ford Fiesta 1.4 tdci trend kullanıcısıyım. İzmirde üniversite okuyorum ancak manisada yaşıyorum. Her gün yaklaşık 70 kilometre civarlarında yol güzergahım var. Bu yüzden yakıt benim için önemli. Ama mevcut aracım da yüksek kilometreye ulaştığı için hem de değişiklik olması açısından başka bir b sınıfı araç düşündüm. Volkswagen poloları çok seviyorum. Hep dizel kullanıcısıydık ve B sınıfı araçlar içinde diğer markalarla min 7-8 bin tl oynadığı için almak mantıksız geldi. İçimde hep bir polo kalmıştı. Şimdi de fırsata çevirebilirim diye düşündüm. Aslında pek aklımda olmamasına rağmen buradan bir takipçi arkadaşıyla birlikte aracını çekmişler ve paylaşmışlardı. Yakıt tüketimi çok yüksek değildi. Durum öyle olunca da bir düşüneyim dedim.
Şimdi sizinle paylaşmak , sormak istediğim aklımdaki araç Volkswagen Polo 1.2 TSİ BlueMotion Comfortline 90 HP manuel şanzıman.
Aracın sıfır fiyatı 54.400 ancak hazır almışken birkaç ekstrasız olmaz diye düşündüm. Sıfır alıp o kadar para veriyorsam diye düşünerek Açılır cam tavan , ön-arka park sensörü + hız sabitleyici paketlerini ekledim ve aracın anahtar teslim fiyatı 59 bin civarına geldi. Önerilerinizi beklerken bir iki soru da ben sormak istiyorum. Kullanan varsa gerçekçi yakıt tüketimi nedir? Sizce hem yıl sonu olması hem de aracın pazarlığı derken 55 bin gibi fiyatlara bitmesi mümkün müdür ? Eğer o paralara bitecek gibiyse eğer mevcut aracımın üstüne aylık 400 tl civarında üst vererek sahip olabiliyorum. Benim aracımla kıyaslandığında donanım olarak çok üstte olacağını biliyorum. Ancak buraya da sunup artısını eksisini görmek istedim ona göre bir karar vereceğim Teşekkürler

YagizKeskin

Asfalt Kurutucu
23 Eyl 2016
16
20
595
Geçenlerde 208 kiralamıştık, memnun kaldık. Ancak sıfır fiyatları uçmuş vaziyette. Demek istediğim, B sınıfı diğer muadilleri de karşılaştırmaya alabilirsiniz. Az km yapmış 2.el de bakmayı düşünebilirsiniz.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,272
45,903
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hocam belli b segment icin iyi paralari gozden cikarmissiniz. Su durumda hali hazirdaki b segment araclari almak icin ugrasmayin derim. 2017'ye girmek uzereyiz yeni polo, fiesta gelecek. 1.5 tdci 95 hp'lik sync 3'lu falan fiesta gelecek komple kasa degistirip. Bence bekleyip paranizi bunlara harcayin zaten begenmezseniz de suanki modelleri biraz daha indirimli fiyattan alirsiniz. Bence de kesinlikle dizel alin bu kadar parayi da gozden cikarmisken.

Buluts

Profesör
20 Eyl 2016
198
330
1,385
Manisa
Her gün 70km yol yapıcaksanız benzinli araç almanızın pek mantıklı olduğu söylenemez. Ben izmitte yaşıyorum sakarya üniversitesinde okuyorum günlük sadece okula gidip gelmem 70-75 km birazda gezince günde 100 kilometreden aşşağı yol yapmıyorum neredeyse geçen sene üniversiteye başlarken eylülde alınan aracım yazın 1 ay yurtdışında olduğum için yatmasına rağmen şuan 30 bin km yi geçmiş durumda aşağı yukarı benimle aynı kilometreyi yapıcaksınız okula gidip gelirken hiç gezmediginizi var sayarsak 12 bin kilometre civarı yol yapıcaksınız o yüzden dizel araç bakmanızı tavsiye ederim. Ayrıca kız arkadaşımda 1.2 tsi lounge polo var kendisi 100'ü pek geçmez ortalaması 6,5lt civarı genellikle yani dizelle arasında uçurum var.
Bahsettiğim 70 km civarı yol benim de yalnızca okul dediğiniz gibi biraz da gezsem sizinle aynı durumda oluyorum aynı yakıtlar olacaksa diye düşündüm ancak sanırım bu mümkün değil :D

Buluts

Profesör
20 Eyl 2016
198
330
1,385
Manisa
Dizel Fiesta' nın 7 litre yaktığı yol koşulu veya sürüş tarzında imkanı yok 1.2 Tsi Polo 6 litre yakmaz. Ya yolun çok yokuşlu ya da çok sıkıştırıyorsun aracı, bu ikisi de yoksa Fiesta' nın o kadar yakmaması lazım ama koşullar böyleyse 1.2 Tsi ile de minimum 7 litre civarı yakarsın diye düşünüyorum.

Yani kısaca çare dizel.
Haklısınız hem yolum yokuşlu hem de sıkıştırmayı seviyorum her yere tapagaz desem yeri var :)

Buluts

Profesör
20 Eyl 2016
198
330
1,385
Manisa
Hocam belli b segment icin iyi paralari gozden cikarmissiniz. Su durumda hali hazirdaki b segment araclari almak icin ugrasmayin derim. 2017'ye girmek uzereyiz yeni polo, fiesta gelecek. 1.5 tdci 95 hp'lik sync 3'lu falan fiesta gelecek komple kasa degistirip. Bence bekleyip paranizi bunlara harcayin zaten begenmezseniz de suanki modelleri biraz daha indirimli fiyattan alirsiniz. Bence de kesinlikle dizel alin bu kadar parayi da gozden cikarmisken.
Araçlar kasa değiştirirken almak pek mantıklı değil haklısınız , ama hem indirim oluyor hem de polonun bu kasasını çok seviyorum. O yüzden bi düşündüm ama benzinli almamaya karar verdim.Yeni araçların çok hoşuma gitmesi durumunda düşünebilirim ama fiyatlar da ona göre olacaktır. Neyse şimdilik kendi aracımdan devam onu birazcık elden geçirir tekrardan binerim. Yorumunuz için teşekkürler

aaygen

Profesör
Beta Programı
7 Eyl 2016
332
758
1,895
İstanbul
Marka
Ford
Lounge Polo sahibiyim, her gün okula git gel (20 km)+haftasonu kullanıyorum, genel ortalamam 6.5'in üstüne sadece yazın 35 dereceleri bulduğunda çıktı (siyah araba, camlar da orjinal haliyle duruyor klima biraz etkiliyor tabi :D)
Daha geçen gün Samandıra-Fenerbahçe arasını TEM 90-E5 70/80 cruise ile 4.1 ortalamayla gittim. Sabırlı olabilirseniz gerçekten az yakıyor. 3 kez piste girdim, pist ortalaması 13.5. Yol tutuş konusunda herhangi bir problemi yok, sınıfına göre gayet iyi. Fiesta gibi eğlenceli değil (eğlence kavramı arkasıyla oynamaksa)
Düşündüğünüz bazı opsiyonlar varmış, ben de Comfortline+opsiyon düşünürken Lounge çıktı. 2-3 opsiyon fiyatına tamamı geliyor, Allstar almak daha mantıklı arada fark varsa bir şekilde onu da koyup.

Mertcan

Profesör
8 Eyl 2016
1,731
892
1,920
İstanbul
Marka
Volkswagen
Lounge Polo sahibiyim, her gün okula git gel (20 km)+haftasonu kullanıyorum, genel ortalamam 6.5'in üstüne sadece yazın 35 dereceleri bulduğunda çıktı (siyah araba, camlar da orjinal haliyle duruyor klima biraz etkiliyor tabi :D)
Daha geçen gün Samandıra-Fenerbahçe arasını TEM 90-E5 70/80 cruise ile 4.1 ortalamayla gittim. Sabırlı olabilirseniz gerçekten az yakıyor. 3 kez piste girdim, pist ortalaması 13.5. Yol tutuş konusunda herhangi bir problemi yok, sınıfına göre gayet iyi. Fiesta gibi eğlenceli değil (eğlence kavramı arkasıyla oynamaksa)
Düşündüğünüz bazı opsiyonlar varmış, ben de Comfortline+opsiyon düşünürken Lounge çıktı. 2-3 opsiyon fiyatına tamamı geliyor, Allstar almak daha mantıklı arada fark varsa bir şekilde onu da koyup.
Opsiyonlarla aynı hesaba geliyor ama cam tavan yok @Buluts cam tavan eklemiş hem daha dolu olur allstar ile

Buluts

Profesör
20 Eyl 2016
198
330
1,385
Manisa
Yorumunuz için çok teşekkürler , sormak istediğim soru ben biraz sıkıştırarak kullanmayı seviyorum her gün gidip geldiğim yol da yokuş çıkıp iniyoruz bu taraflarda olan arkadaşlar bilirler manisa-izmir arası (sabuncubeli). Böyle bir kullanımda ne civarlarda dolanırım kaç litre arası gidip gelir ? Normal kullanımda az yaktığını ancak sıkıştırınca çok yaktığını öğrendim diyeceksiniz ki sıkıştırınca her araba yakar ama fiesta sıkıştırınca 17 jantlarla 7 7 buçuk litre civarlarında fiestadan poloya geçilir mi mantıklı mı aslında bu sorunun peşindeyim :)

aaygen

Profesör
Beta Programı
7 Eyl 2016
332
758
1,895
İstanbul
Marka
Ford
Yorumunuz için çok teşekkürler , sormak istediğim soru ben biraz sıkıştırarak kullanmayı seviyorum her gün gidip geldiğim yol da yokuş çıkıp iniyoruz bu taraflarda olan arkadaşlar bilirler manisa-izmir arası (sabuncubeli). Böyle bir kullanımda ne civarlarda dolanırım kaç litre arası gidip gelir ? Normal kullanımda az yaktığını ancak sıkıştırınca çok yaktığını öğrendim diyeceksiniz ki sıkıştırınca her araba yakar ama fiesta sıkıştırınca 17 jantlarla 7 7 buçuk litre civarlarında fiestadan poloya geçilir mi mantıklı mı aslında bu sorunun peşindeyim :)
Fiestayi sikistirdigin kadar sikistirirsan muhtemelen 1 litre fazlasi olur fiestadan, pek uzun yol yapmadim sadece bir kere istanbul-izmit yaptim biraz yuksek hizda orda da 6 kusurlerdeydi. Sabuncubelinin inisleri ortalamayi dengeleyebilir diye dusunuyorum, kasimda izmire gitme durumum olabilir manisada sifirlarim ortalamayi ben de merak ettim :)

Buluts

Profesör
20 Eyl 2016
198
330
1,385
Manisa
Fiestayi sikistirdigin kadar sikistirirsan muhtemelen 1 litre fazlasi olur fiestadan, pek uzun yol yapmadim sadece bir kere istanbul-izmit yaptim biraz yuksek hizda orda da 6 kusurlerdeydi. Sabuncubelinin inisleri ortalamayi dengeleyebilir diye dusunuyorum, kasimda izmire gitme durumum olabilir manisada sifirlarim ortalamayi ben de merak ettim :)
Aracınızın verisini merakla bekliyorum kendim test etmiş kadar olacağımdan eminim lastik ebatınızı ve dsg yada manuel hangisini kullandığınızı da söylerseniz daha net bir karşılaştırma çıkarabilirim bana daha çok yardımcı olmuş olursunuz :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım