Focus satıp megane mı alsak? :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Cihat58

Profesör
9 Eyl 2016
305
196
1,145
25
Kayseri
Focus 3.5 a biniyoruz 2016 bugün otopark testinde megane sedanı izledim hoşuma gitti tasarım falan acaba bunu satıp megane mı geçsek siz ne dersiniz değerli otoparkerlar

Utku TEKIN

Profesör
8 Eyl 2016
129
89
1,035
Tasarım benimde hoşuma gitti.Ama sonuçta Renauld. Bi fordun yerini tutamaz diye düşünüyorum.Bir hafta fluence kullandım. Seri ve daha geniş olabilir ama, ruh yok.Güven vermedi. 2000 model primeram ondan daha iyiydi benim görüşüm.

Akın

Panpa
Beta Programı
9 Eyl 2016
3,367
7,206
4,970
İstanbul-Tunceli
Marka
Yok
Benim görüşüm megan'ın tasarım ve oyuncakları dışın da focus'tan bir artısı yok. Size kalmış bir şey ama ben satmazdım. Oldu da satarsanız 2017 focus'u da bekleyin bence.

Denizyagmur012

Profesör
8 Eyl 2016
376
212
1,145
26
Tokat
Corollaya çok laf söylendi ama geçen gördüm ağustos ayının en çok satan 3.aracı imis.
Bu megan bence corolladan çoğu yerde 1 gömlek üstün

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,232
45,833
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Trim sesi mevzuysa focus'da da geliyor bu sesler. Megane'nin yuzu daha yeni, dis ic mekan olarak yeni tasarim ve gorseller var. Ic hacim kesinlikle daha genis. Tam arastirmadim ama focus'da opsiyon paketlerini almazsaniz icon donanim megane'dan daha az donanima sahip olabilir. Gerci donanim mevzusu da gorecelidir sahsen titanium focus'da ne istersin diye sorsalar sadece bi xenon derdim hepsi bu. Bunlar haricinde diger mevzularda megane'nin ustun olabilecegi bir kriter pek dusunmuyorum acikcasi. Ozellikle 5-6 yil sonraki hallerinde alt takimlar ne halde olur bunlari da dusunmek lazim. Evet ford ic mekana fazla yatirim yapmaz ama eskise de alt takimi saglam kalir. Sacma sapan lakir lukur sesler kolay gelmez. Mesela focusumu satip astra alsak mi acaba diye dusunmustum ama focusu satip megane almam.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Trim sesi mevzuysa focus'da da geliyor bu sesler. Megane'nin yuzu daha yeni, dis ic mekan olarak yeni tasarim ve gorseller var. Ic hacim kesinlikle daha genis. Tam arastirmadim ama focus'da opsiyon paketlerini almazsaniz icon donanim megane'dan daha az donanima sahip olabilir. Gerci donanim mevzusu da gorecelidir sahsen titanium focus'da ne istersin diye sorsalar sadece bi xenon derdim hepsi bu. Bunlar haricinde diger mevzularda megane'nin ustun olabilecegi bir kriter pek dusunmuyorum acikcasi. Ozellikle 5-6 yil sonraki hallerinde alt takimlar ne halde olur bunlari da dusunmek lazim. Evet ford ic mekana fazla yatirim yapmaz ama eskise de alt takimi saglam kalir. Sacma sapan lakir lukur sesler kolay gelmez. Mesela focusumu satip astra alsak mi acaba diye dusunmustum ama focusu satip megane almam.

Donanım bakımından focus da çoğu şey opsiyon ama ben focus seçerdim şahsen.Renault istediği amaca ulaşamadı bütün yeni arabalarını yaptı talismanla megan sedan resmen aynı arabada kendini has kılan bir özellik,farklılık,özelleştirilmiş birşey yok.direksiyon,orta konsol hatta dış tasarım bile aynı bence renault alınmamalı and ında söylediği gibi jetta çok daha iyi yol tutuyomuş focusunda sürüş dinamikleri mükemmel zaten,eğlence unsuru çok.
Uzun lafın kısası Focus ;)

ZETEC SE

Asfalt Kurutucu
7 Eyl 2016
24
23
595
2008 megane da 2001 focusda olan o radyoyu, camları kapatıp motoru, tıkırtıları, tıslamaları dinletme hali yok.
Arabanın bi ruhu yok amacına hizmet ediyor o kadar, açıyorsunuz radyoyu, etrafı seyrederek seyehat ediyorsunuz.
2016 sını bilmem.

ulass

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
2
0
535
Donanım bakımından focus da çoğu şey opsiyon ama ben focus seçerdim şahsen.Renault istediği amaca ulaşamadı bütün yeni arabalarını yaptı talismanla megan sedan resmen aynı arabada kendini has kılan bir özellik,farklılık,özelleştirilmiş birşey yok.direksiyon,orta konsol hatta dış tasarım bile aynı bence renault alınmamalı and ında söylediği gibi jetta çok daha iyi yol tutuyomuş focusunda sürüş dinamikleri mükemmel zaten,eğlence unsuru çok.
Uzun lafın kısası Focus ;)

Bu duruma alışmak lazım artık neredeyse hiç bir marka farklı segment otomobillerini özel kılacak detaylar eklemiyor. Mercedesten tutun bmwsi jaguarı renaultu vs vs. Focus satıp megane almak tamamen beklentilere bağlı diye düşünüyorum sürüş keyfi benim için önemsizse limitlere çıkarak araba kullanmıyorsam megane mantıklı gelirdi

dreamer

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
610
695
1,770
a
Marka
Yok
Çin malı oyuncak gibi olmuş Megane. Çok kalitesiz duruyor .Showroomda inceledim.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Sürüş ve uzun dönem dayanıklılık (Bunu da nasıl ölçeceğiz bilmiyorum gerçi) hariç Focus'un bir artısı yok bence. Şu videonun 5.18inci saniyesine bakın, aynı şey Renault, Fiat, Hyundai gibi markalarda olsa ne çöplüğü kalırdı ne tenekeliği. Yol sesi, rüzgar sesi, dar iç mekan, kötü bilgi-eğlence sistemi hepsi Focus'da. Focus çok eskidi artık.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,232
45,833
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu zamana kadar hangi renault modeline bindiysem ozellikle uzun donem kullaniminda alt takimlarda lakir lukur ses gelmeyene pek denk gelmedim. Kasis gecislerinde b sutunu ve kapilardaki gicirdamalar. Donanim, ozellike focusda opsiyonsuz halde olan tum donanimlar en ufak yagmur sensoru bile mudahalesiz calisir. Donanimlarin efektif calismasi mevzusunda fransizlarin ortak bir sorunu mevcut. Dizel otomatik kombinasyonunda cag disi 250 torklu edc sanziman, 300 torklu gaz tepkisi gayet iyi olan powershitfle de ayni degil. Onu gectim manuel sanzimanda bile omrunu doldurmus euro 5 270 torklu motorun performansu 250 torkludan daha iyi durumda ( gt line motor haric). Konfor ve yalitim konusunda yeni megane bir golf seviyesinde olsa arada fark var derim ama o seviyede de degil. Kaporta kalinligi, boya kalinligi da kesinlikle daha ince durumda. Direksiyon, sase ve suspansiyon mevzusuna deginmedik bile. Simdi bunca seyin ardindan bakiyorsun megane yeni nesil bi platformda ama focus ise hala makyajli versiyonda. Normalde suanki megane'nin rakibi mk4 focus olacakken biz makyajli focus ile aralarindaki kriterleri bu sekilde saydigimizda hala soru isaretleri cikiyor ortaya. O zaman ben hangisi sorusunda megane'nin yeni olmasini sorgularim. Focus'un bariz sorunlari yer yer iscilik ve ic mekan darligi. Bunun haricinde her kriterde kafa kafaya yarisip cogunda da gecebilecek potansiyeldeyken ben yine megane'nin yeni platform olmasini sorgularim. Suan 70 ancak satabilecegim aracimin uzerine 15-20 bin lira daha ekleyip 1 yas yeni megane almamda ne etkili olacak ? 15 - 20 bin liralik fark nerede ? Evet ic hacime ve biraz daha bol oyuncaga ihtiyac varsa mecbur bu fark verilir. Otesinde o maddi farkin araci degil.

Son düzenleme:

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Bu duruma alışmak lazım artık neredeyse hiç bir marka farklı segment otomobillerini özel kılacak detaylar eklemiyor. Mercedesten tutun bmwsi jaguarı renaultu vs vs. Focus satıp megane almak tamamen beklentilere bağlı diye düşünüyorum sürüş keyfi benim için önemsizse limitlere çıkarak araba kullanmıyorsam megane mantıklı gelirdi

Sana 3 markadan örnek vereyim,
1)Ford
Mesela mondeo,şık iç mekanı,premiumları aratmayacak KONFOR-YALITIM'ı var
Ve focus,tam sürüş makinesi yol tutuş harika şase nin verdiği tepkiler ve virajda arkasının tatlı tatlı gelmesi,focus dediğin zaman aklına sürüş dinamiği gelir.

2)VW

Passat,Sanırım değil fiyatında en iyi yol tutuşa sahip 320 nin geçemediği yerlerden rahatça geçiyor :D ve iç mekanı çok kaliteli.
Golf,herşeyin harmanlanması ve vw'nin en özenle yaptığı araç.Açıklamama gerek yok ama örnek vereyim konfor-tutuş dengesi muazzam,İç mekanı ise sınıfını belirleyen iç mekanı var,c segmentinde en iyisi golf bana göre.

3)BMW

3 Serisi,Yanlamak istiyosan çıkışlarda Hop hop :D ve konforuda gayet güzel yalıtım desen zaten açıklamama gerek yok 316i ye bindim ben 7-8 ay boyunca mükemmeldi
1 Serisi,rahatlıkla söyleyebilirim ki sınıfının en iyi şasi dengesine sahip tam sürücü otomobili.Çok sessiz fiyatıda gayet makul.

Ben bunu uzattıkça uzatırım ford olsun Skoda olsun vs.
Yine mesela golf ile passat arasında uçurum yok ama birbirini ayıran bişeyler var umarım anlatabilmişimdir,ama baktığında talisman 130 kâğıt,megane sedan 90 kâğıt ama megane sedan daha iyi araç oluyor bir tane farklılık var konfor,ondada megane daha iyi
Aynı ekranları kullanmışlar,eyvallah dedim ama abi bak arka stoplar,ön ledler 3 arabadada aynı olurmu ya,artık midem bulandı adam talismandaki farı almış,ctrl+c ctrl+v yapmış,her neyse uzatmaya gerek yok.

Not:şase şasi kelimesine ne kadar baksamda her defasında karıştırıyorum kusura bakmayım :D

anl_akl

Panpa
8 Eyl 2016
1,247
3,438
3,720
Ankara
Evet renault kendi yediği haltlardan dolayı yeniden bir ön yargı başlattı bunu görüyoruz.Şimdi öncelikle HB bir arabayı alıyorsunuz onu sedan yapıyorsunuz arkasına bildiğiniz daha fazla yük biniyor kaldı ki orjinal HB'den daha yüksek süspansiyon kullanyorsunuz.Daha önce yerli megane,fluence bunların hepsi böyle yapıldı bu da arabanın karakterini oldukça değiştirdi.Aynı şey Megane Sedan için geçerli ve bende sevmedim sedanı.Yalıtım,Konfor,Kalite bunlara geldiğimiz zaman tamamen kendi gözlemlerime dayanaraktan İthal Megane'ları Focus'tan daha iyi buluyorum sebebine gelirsek eğer bu soru HB Megane ile HB Focus arasında olsaydı direk Megane derdim çünkü benim beklentilerim tamamen Konfor,kalite,iç mekan,donanım dan yana.Hb testini hatırlarsanız 140-150 ye kadar adam akıllı bir ses gelmediğini söylemişlerdi sedan da ise bu limit iyice düşmüş şekilde.Kısaca ''Bu fransız renosu,bu yerli'' farkı yeniden karşımıza çıktı.Sedanı gidip Corolla ile falan kıyaslamak lazım diğerlerinin seviyesinde olmayan bir araba kaldı ki bunun üstüne HB den daha pahalı.Sürekli HB ve Sedan karşılaştırması yapmamın sebebi ise ön yargı oluşması. Hb'nin sedan gibi kötü olduğu düşünüldüğü için.

Mertcan

Profesör
8 Eyl 2016
1,731
892
1,920
İstanbul
Marka
Volkswagen
Evet renault kendi yediği haltlardan dolayı yeniden bir ön yargı başlattı bunu görüyoruz.Şimdi öncelikle HB bir arabayı alıyorsunuz onu sedan yapıyorsunuz arkasına bildiğiniz daha fazla yük biniyor kaldı ki orjinal HB'den daha yüksek süspansiyon kullanyorsunuz.Daha önce yerli megane,fluence bunların hepsi böyle yapıldı bu da arabanın karakterini oldukça değiştirdi.Aynı şey Megane Sedan için geçerli ve bende sevmedim sedanı.Yalıtım,Konfor,Kalite bunlara geldiğimiz zaman tamamen kendi gözlemlerime dayanaraktan İthal Megane'ları Focus'tan daha iyi buluyorum sebebine gelirsek eğer bu soru HB Megane ile HB Focus arasında olsaydı direk Megane derdim çünkü benim beklentilerim tamamen Konfor,kalite,iç mekan,donanım dan yana.Hb testini hatırlarsanız 140-150 ye kadar adam akıllı bir ses gelmediğini söylemişlerdi sedan da ise bu limit iyice düşmüş şekilde.Kısaca ''Bu fransız renosu,bu yerli'' farkı yeniden karşımıza çıktı.Sedanı gidip Corolla ile falan kıyaslamak lazım diğerlerinin seviyesinde olmayan bir araba kaldı ki bunun üstüne HB den daha pahalı.Sürekli HB ve Sedan karşılaştırması yapmamın sebebi ise ön yargı oluşması. Hb'nin sedan gibi kötü olduğu düşünüldüğü için.
Hem daha pahalı hemde daha düşük bir kalitesi var 140-150 nerde bu nerde

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım