Ford mondeo vignale

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,288
45,932
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
fordun daha ziyade tasarım konusuna el atması gerekiyor bence. sürüş özellikleriyle alakasız bir tasarımı var genelde arabalarının. o yüzden tam bir karakter oturtamıyor. sportif sürüş isteyen bir kişi focus alıyor ama tam anlamıyla o sportiflik ve albeni tasarımda yok. mazda gibi tamamen sportif odaklı tasarımı olsa ondan çok daha güzel motorlarıyla golf ün karşısına ondan bambaşka bir karakterle çıkar gerçek manada. iki zıt kutup olarak daha çok satış yakalardı
Maalesef Ford geçiş döneminde. Makyajsız focus ile makyajlı focus arasındaki bambaşka tasarım bunun örneklerinden biri. Geçtiğimiz 1-2 sene böyle oldu ve önümüzdeki bir kaç sene bu geçiş süreci devam edecektir. Keza donanım paketleri konusunda da Avrupa-Amerika gibi farklılıkları mevcut.
Vw'i pazarlama konusunda başarılı dedik çünkü yelpaze geniş, bölgeden bölgeye fark çok az. Bu üretimi kolaylaştırdığı gibi maliyetleri düşürüyor. Ford bu üretim anlayışına çok geç geçiş yaptı. Henüz daha 1-2 senelik bir strateji olan One Ford uygulamasına geçildi. Temelde vw'nin üretim ve pazarlamasına benziyor. Bölgeden bölgeye ürünü değiştirmek yerine ürün yelpazesini standarta indirip her bölgeye aynı aracı sunma stratejisine geçtiler. Bunu mondeo ile denemeye çalıştılar. Amerika ile Avrupa mondeo aynı prensip ve donanımda üretildi. Bu değişim tasarımı da etkiliyor, dediğim gibi henüz bir geçiş süreci yaşanmakta. Gelecekteki asıl çizgisi, şu önümüzdeki bir kaç yıl içinde belli olacaktır.

ModaleTurk

Profesör
9 Eyl 2016
207
131
1,085
O paraya premium markadan vazgeçip kim Mondeo alır? İster adını Vignale koy, ister SuperDeLuxe.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,288
45,932
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
yeni focus la beraber markanın neye adım atacağı belli olacak dediğiniz gibi.
O da muamma. Arka süspansiyonlar mondeo ile aynı üretim olacak, yani gelişmiş bir versiyon kullanılacak. Bunu söylüyorum çünkü bu değişiklik mondeo'ya başka bir kimlik getirdi. Bunun focus'da kullanılması, geçmişten gelen focus'un karakterini değiştirecek mi yoksa gelişmiş şekilde ileriye mi taşıyacak henüz belli değil. Aracı büyüttüklerini de söylüyorlar, yani henüz pek bir şey belli değil. Ama dediğin gibi mk4 focus ile bir nebze de olsa bu çizgi belli olmaya başlayacak. Tabii benim otomobil tercihimin de değişip değişmeyeceği böylece belli olacak.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,288
45,932
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
O paraya premium markadan vazgeçip kim Mondeo alır? İster adını Vignale koy, ister SuperDeLuxe.
Hocam şuan zaten tercih edilmez. Ama standart bir markanın premium segmente de el atması bir anda gökten zembille inermiş gibi olmaz malum. Önce elindeki aracı ve en iyi teknolojileri birleştirip bir model çıkarırsın ortaya ( ki bu model premiumlar karşısında eksik kalır ), sonra yıllar geçtikçe üstüne koya koya ilerlersin. Yani biz mondeo vignale ürettik, hadi gidin premiumlar yerine bunu alın demez zaten üretici. Ama takdir edersin ki eksik ya da fazla bir yerden başlamak gerekir.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,288
45,932
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
hocam peki bir şey soracağım. karakterini değiştirmek sizce doğru mu. bu işin konfor kısmında zaten vw gibi bir üretici varken ben fordun karakter değiştirmesini istemezdim. bakmayın ben severim fordları :D bu kadar fanatik olmam sadece bazı forumdaşlara. hatta ford ve vw i iki zıt kutup olarak değerli görüyorum. diğerleri biraz arada kalmış
Focus için konuşursak, c segmenti için fazlaca altyapıya kasıyor. Aracın üretimiyle ilgili çoğu maliyet direkt bu noktaya gidiyor. Bu da iç mekan kalitesi ve oyuncak dediğimiz donanımlarda mecburen maliyet kısıtlaması anlamına geliyor. Ben en azından focus'da bu karakterin korunmasına devam edilmesinden yanayım çünkü bunu seven müşteri yine bunu arayacaktır ama bunu korurken de iç mekan kalitesinin biraz daha arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Tamam bir vw golf gibi iç mekana kasmasınlar ama özellikle işçilik konusunda bira daha ileriye gitmeleri gerekiyor focus konusunda. Onun haricinde otomobillerin ben de birbirine benzemesi taraftarı değilim. Golf ile focus'u birbirine benzeyecek özelliklerde piyasaya sürersen ne anlayacağız biz bu işten. Araçlar farklı olmalı ki tüketici neyi seviyorsa ona yönelmeli. O konuda ben de katılıyorum.

umitberk

Asfalt Kurutucu
2 Eki 2016
35
15
595
Suanda mercedes ve bmwde ki fark neyse ford ve wolswagendede kalsin tabiki biri dinamikten vuruyorsa biri surus karakterinden vursun ama ford burda tikaniyor sen surus dinamigi diyosan iyi sansiman koyucaksin karsindakinden nispeten iyi.motor koyucaksin ee nerde kaldi ozaman rekabet mondeo super dizel otomatik yok focus surus dinamigi guzel iyi dizeli ve arkasi dar artik yeni bmwde mercedeste kendi huyundan vazgecti birisi sertlesti dinamik olmaya birisi yumusadi konfora egildi . Yani demek istedigim sen ben dinamigi veya konforluyum diyosan ya tam vurucaksik bmw veya mercedes gibi yada gercekten birseyi cok iyi yapicaksin sansizamn motor vb . Octavia ic genislik denildiginde ilk gelen araba oyuzden forumlarda adını sikca duyarsiniz elantra cok yakisikli bir araba adini duyarsiniz corolla sorunsuz duyarsiniz ama focus denildiginde surus dinamigi ee mazdada ayni altyapiyi kullaniyo yani 1 adim atmasi sart

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Suanda mercedes ve bmwde ki fark neyse ford ve wolswagendede kalsin tabiki biri dinamikten vuruyorsa biri surus karakterinden vursun ama ford burda tikaniyor sen surus dinamigi diyosan iyi sansiman koyucaksin karsindakinden nispeten iyi.motor koyucaksin ee nerde kaldi ozaman rekabet mondeo super dizel otomatik yok focus surus dinamigi guzel iyi dizeli ve arkasi dar artik yeni bmwde mercedeste kendi huyundan vazgecti birisi sertlesti dinamik olmaya birisi yumusadi konfora egildi . Yani demek istedigim sen ben dinamigi veya konforluyum diyosan ya tam vurucaksik bmw veya mercedes gibi yada gercekten birseyi cok iyi yapicaksin sansizamn motor vb . Octavia ic genislik denildiginde ilk gelen araba oyuzden forumlarda adını sikca duyarsiniz elantra cok yakisikli bir araba adini duyarsiniz corolla sorunsuz duyarsiniz ama focus denildiginde surus dinamigi ee mazdada ayni altyapiyi kullaniyo yani 1 adim atmasi sart

Bunu markadan çok vergileri suçlamak daha mantıklı. Markalar gerçek kalitelerini büyük motorlar ile gösteriyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,288
45,932
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ford'un Türkiye distribütörünün değişmesi gerekiyor. Üretim tercihlerindeki dengesizlikler zamanla giderilir ama Türkiye'de bu distribütör varken işler oldukça zor. Distribütör güzel planlar, stratejiler geliştirecek ve markanın gözünde Türkiye pazarını daha cazip hale getirmeye çalışacak.
Mondeo için görevliyle konuşuyorum, niye dizel otomatik üretilmiyor yahut getirilmiyor diyorum, verilen cevap; Mondeo modeli için yurt dışı satışlara daha fazla önem veriyor Ford. Türkiye'den de ne kadar satılırsa o kadar kardır diye düşünüyor. O yüzden bu pazara eğilmiyor diyor. Kardeşim, sen distribütör olarak bu pazarı çekici ve kar yapılabilen bir hale getireceksin ki üretici de buraya iyice eğilsin. O yüzden her zaman diyorum vw'nin distribütörü pazarlama konusunda çok başarılı. Bu başarı olmasaydı vw'de Türkiye'ye bu kadar fazla eğilmezdi.

Son düzenleme:

umitberk

Asfalt Kurutucu
2 Eki 2016
35
15
595
Hahahahhaha. Ne alirsam kâr ne ya :)) ah ford ah bazi seyleri guzel yapiyosun oysaki . Dunyada cokca satmis focusun var azinsanmicak bikere BİNENİ kendine aşık eden bir mondeon var mustang felan ama nerdesin be ford elin korelisi japonu seni gecti :)

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Hahahahhaha. Ne alirsam kâr ne ya :)) ah ford ah bazi seyleri guzel yapiyosun oysaki . Dunyada cokca satmis focusun var azinsanmicak bikere BİNENİ kendine aşık eden bir mondeon var mustang felan ama nerdesin be ford elin korelisi japonu seni gecti :)
E ben Mondeo'ya bindim ama aşık olmadım. Onu napcaz? :D:D.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,288
45,932
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Maalesef bu iş böyle. Premium modeller hariç, standart markaların ürettiği araçlarda altyapısal olarak maliyetten kaçmayıp bu kısma yönelirsen tüketici kitlen sadece belli bir kesim olur. Mazda'da butik olmak istiyoruz diyor ama altyapıya fazla kasıyorlar ve araçlarındaki maliyet doğru orantılı olarak artıyor. Atmosferik motorlu mazda'ya kaç bin lira para isteniyor diyoruz ama arabada kullanılan iç mekan ve altyapı maliyetleri mecburen fiyatını o noktaya çıkarıyor.
Satışları ve tercihi çok daha fazla olan markalara baktığımızda hiç biri spesifik olarak bir veya iki noktada yoğunlaşmıyor üretim konusunda. Kalite ve maliyetleri otomobilin geneline yaymaya çalışıyorlar. Bu da onların elini satış ve tercih edilme konusunda kuvvetlendiriyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım