Gelecek Tavsiyesi

mert5010

Mert
Senkromeççi
18 Mar 2024
44
37
70
İstanbul
Marka
Mercedes
Merhabalar 14 yaşındayım bu sene 15 olacağım inşallah, lise 1'im Elektrik Elektronik bölümündeyim isteyerek bu bölümü kazandım. Babamın da ortağı ile galerileri var düzen kurulu hem binek araç hem hem ticari üzerine. Siz benim yerimde olsanız hangisini seçerdiniz? Okulu bırakıp 17-18'e kadar sanayide falan çalışıp sonradan galeriye geçmek mi? Biraz zorlanmış da olsam okulu bitirip öyle hem diplomam olur hem de galeriye bakarım kafasında mı olayım? Okulda meslek öğrenmek zor şimdiye kadar dışarıda bir ustanın yanında öğrensem hem iş daha çok öğrenirdim hem de paramı alırdım, okulda işin detayına çok giriliyor emin olun dışarıda iş yapılırken lazım olacak şeyler değil, maksat sınav sorusu olsun... Okul konusunda bir de bölüm dersinde çok iyiyim fakat diğerleri biraz sıkıntı yani geçersem ucu ucuna... Sizden akıl istiyorum abilerim...

LiveForSpeed

Profesör
30 Ocak 2017
292
437
1,395
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Kesinlikle meslek lisesi diplomanı al. Hayatın ne göstereceği belli olmaz pek bir bilgin tecrüben olmasa da o diploma sana iş de bulur meslek de öğretir. Okuldaki teknik detaylar belki araç üzerindeki basit bir arızada hiçbir işine yaramayacak ama sakın böyle düşünme her zaman daha çok ne öğrenebilirim diye düşün bölümün mesleğin konumun ne olursa olsun. Okulla beraber yapmak istediğin iş neyse fark etmez boş zamanlarını ona ayır mezun olduğunda kafana yatarsa babanın işinden devam edersin babanla yolların ayrılır veya o işten sıkılırsan lisedeki alanınla birçok yerde işe girebilirsin.

zbetk

Profesör
Beta Programı
2 Eki 2016
250
244
1,245
İstanbul
Marka
BMW
Sanayide öğrendiğinle hep benzer sorun çözer, bildiğini yaparsın. Okulda öğretilen ile bilmediğini de öğrenir yorumlar çözersin.

Yarın bir gün ne olacağı belli olmaz, galeri kaçmıyor sonuçta diplomanı al. 3 4 yıl sonra üniversite şansında cebinde durur. Meraklıysan zaten yine döner dolaşır galeri sanayi işlerine dönersin ama okullarda öğrendiklerinle daha vizyon sahibi olma şansın var, babandan aldığın işi büyütme geliştirme şansın daha yüksektir. Bu işlerin geri dönüşü zor oluyor maalesef, diplomanı cebine koy sonrasını hayat getirir zaten.

newhidalgo

Elit Apaçi
30 Haz 2019
60
13
970
23
Marka
Volkswagen
Lise diplomasını kesinlikle alman lazım. Lise yılları herkesin yaşaması gereken yıllardır bunu sadece eğitim olarak düşünme.
Bir ikincisi sonradan üniversite sınavına girmek istersen yaşın kaç olursa olsun lise diploman olduğu için sınava girebilirsin.
Liseye git kardeşim bitir, güzel anılar biriktir diplomanı da al sonrasına bakarsın.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Okulu bitirmeyip 15 yaşında sanayiye girersen araç sahiplerinin "salak lan bu herif, bi de usta diye geziyor etrafta" diyeceği tiplerden olma ihtimalin artar.

Okulda öğrettikleri bilgilerin gerekliliğine takılma. Okul dediğin yer bilgiden daha çok bilgiye ulaşmayı ve düşünmeyi öğretmeli. Öğretmiyorsa da sen bir şekilde bunları öğrenmelisin. Liseden çıktığında hala sana düşünmeyi öğretmediklerini hissediyorsan meslek yüksek okullarına git, orada düşünmeyi öğrenecek fırsatlar ara. Problem çözen usta ile basit bir sensör değişimiyle kurtulacak araca "abi motor inecek bitmiş bu" diyen usta arasındaki temel fark bu bahsettiğim "düşünmeyi öğrenmek" kısmındadır.

Geleceğine dair karar senin. Yapacağın işte ne kadar nitelikli olup yaptığın işie ne kadar saygı görmek istediğine kendin karar ver.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,855
26,186
5,720
Ankara
Marka
Skoda
En kötü okulun bile hiç okumamaya göre vizyon genişlettiğine inanıyorum doğrudur yanlıştır tartışılır, o yüzden olabildiğince eğitime devam etmeni öneririm

uygarefee

Uygar
Elit Apaçi
29 May 2022
301
438
995
İstanbul
Marka
Tofaş
Okul işlerine karışmam ama ne olursa olsun son nefesini verene kadar yeni bilgi edinmeye bak. Okulunu bitirene kadar vizyonunu genişlet. Bol bol kitap oku. Arkadaşlarla muhabbet edip gülerek, okulun bahçesinde turlayarak kendine bir şey katamazsın. Okuyan insan kendini tanır, kendini tanıyan insan da fani dünyada kendinden başka kimsesi olmadığını anlar. Babanın değil galerisi Holding'i de olsa kendi başarını kendin elde etmeden yaşamış olmak, yaşamak değildir. Hazıra konan çok insan var, sen onlardan olma. Çoğunluğun tarafındaysan bil ki problem vardır. Bugün bu toplum kitap okumaya ne gerek var diyor. Okudukça kendini daha iyi tanıyacaksın, kendi özünü bulabileceğin kitaplara yöneleceksin ister istemez. Bu da içinde keşfedilmeyi bekleyen hisleri, düşünceleri açığa çıkaracak. Gerekirse 1 tane arkadaşın olmasın ama elinde kitap olsun. Ben öyle geçirdim lise hayatımı. Derse girmezdim kütüphanede kitap okurdum. Okulda olduğum günlerde bile yok yazılırdım artık. Her şeyin fazlası zarardır, bilginin fazlası asla. Son nefesini verene kadar öğrenmeye devam et. Her çocuk ilk eğitimi ailede alır, büyümeye devam ederken arkadaş çevresi ve genel çevre etki eder ve çoğu insan bu kadar bilgiyle hayatını tamamlayabileceğini düşünür fakat bu yetmez. Şimdi belki sen, belki de bu yazımı okuyan forumdaşlar ne felsefe yapıyorsun lan boş boş diyeceklerdir. Sen beni anlayabiliyorsan problem yoktur. Zaten ömrün boyunca yargılanacaksın, fakat kendi özünü bilip, kendini tanırsan hiçbirine aldırış etmeyeceksin. Okul konusuna gelince, nasıl bir okul olduğunu bilmiyorum ama bu fikrimi değiştirmez. Okulda kıymetli bilgiler öğrenirsin elbette ama bir yerden sonrası senin de yazdığın gibi sınava soru çıkartmak, bu demek değil ki dersleri dinlemeyeceksin, asla. Sayısal derslerini iyi tut. Özellikle Fizik. Sebebini mesleğe atılınca anlayacaksın. Fazla uzatmayacağım, daha fazlasını istersen tekrardan yazarım buraya. Sözün özü ; İster okul oku ister liseden terk et, kendini tanımadan, kim olmak istediğini kavramadan, önüne sunulan fırsatları değerlendirerek ömrünü sadece boşa geçirmiş olursun. Belki paranın içinde yüzersin, orasını bilemem ama fikrimce insan ruhuyla iletişim kurmadan yaşıyorsa sadece insandır, şahsiyet değil. Bu ülkenin okuyan ve üreten evlatlara ihtiyacı var. Ben bunun için çabalıyorum. Sen de bu amaç için çabala kardeşim. Selametle 🙂

Son düzenleme:

mert5010

Mert
Senkromeççi
18 Mar 2024
44
37
70
İstanbul
Marka
Mercedes
Abilerim, öncelikle hepinize teşekkür ediyorum söyledikleriniz birbirinden değerli. Ve söyledikleriniz de inanın boş değil hayattan sizin çıkardığınız dersleri benim gibi küçük bir kardeşinizle zaman ayırıp paylaşmanız büyük erdemliktir iyi ki varsınız..
Okulum serseri okulu, daha iyi bir okula gidebilirdim ama ikametgâh sorunlarımdan dolayı gidemedim, pişman mıyım aslında hayır, ortamın kötü olması beni ilgilendirmiyor kendi çevrem düzgün olduktan sonra başkaları umrumda değil. Sınıfta oldukça çalışkan aynı zamanda benim gibi arabalarla ilgilenen bir tane dostum diyebileceğim arkadaşım var. Okulda elbet bir şeyler öğrenebiliyorum fakat benim çabam da dediğiniz gibi hep kendi kendimi geliştirmek, elimden geldiğince kitap okumaya çalışıyorum kişisel gelişimle alakalı podcastler vesaire. Kısaca ben bu neslin %80'lik kısmından değilim :) Matematiğim kötü olunca okulda öğretmenler bundan bir şey olmaz mantığıyla bakıyor o yüzden bu kadar soğudum.. Aslında çok başarılı bir öğrenciydim, araya uzaktan eğitim vesaire girince çok etkilendim. Bende artık kötü yönlerimi biraz bırakıp iyi yönlerimi daha da geliştirmeye çalışıyorum, mesela arabalarla ilgileniyorum ve biraz da bilgim var, en basiti burada hesap açtım belki kendime bir şeyler katarım diye. Okulumun yanında sanayi var, yarım saat önce okula gidip sanayiye giriyorum orada sırtımda çantayla ustaları izliyorum gerektiği yerde yardımcı bile oluyorum parçaları soruyorum falan.. Yani bende sizin gibi düşünüyorum okula kültürümü geliştirmek için gidiyorum, evde de kendimi geliştirmeye çalışıyorum forumlarda geziyorum kitap okuyorum falan işte :)

uygarefee

Uygar
Elit Apaçi
29 May 2022
301
438
995
İstanbul
Marka
Tofaş
Abilerim, öncelikle hepinize teşekkür ediyorum söyledikleriniz birbirinden değerli. Ve söyledikleriniz de inanın boş değil hayattan sizin çıkardığınız dersleri benim gibi küçük bir kardeşinizle zaman ayırıp paylaşmanız büyük erdemliktir iyi ki varsınız..
Okulum serseri okulu, daha iyi bir okula gidebilirdim ama ikametgâh sorunlarımdan dolayı gidemedim, pişman mıyım aslında hayır, ortamın kötü olması beni ilgilendirmiyor kendi çevrem düzgün olduktan sonra başkaları umrumda değil. Sınıfta oldukça çalışkan aynı zamanda benim gibi arabalarla ilgilenen bir tane dostum diyebileceğim arkadaşım var. Okulda elbet bir şeyler öğrenebiliyorum fakat benim çabam da dediğiniz gibi hep kendi kendimi geliştirmek, elimden geldiğince kitap okumaya çalışıyorum kişisel gelişimle alakalı podcastler vesaire. Kısaca ben bu neslin %80'lik kısmından değilim :) Matematiğim kötü olunca okulda öğretmenler bundan bir şey olmaz mantığıyla bakıyor o yüzden bu kadar soğudum.. Aslında çok başarılı bir öğrenciydim, araya uzaktan eğitim vesaire girince çok etkilendim. Bende artık kötü yönlerimi biraz bırakıp iyi yönlerimi daha da geliştirmeye çalışıyorum, mesela arabalarla ilgileniyorum ve biraz da bilgim var, en basiti burada hesap açtım belki kendime bir şeyler katarım diye. Okulumun yanında sanayi var, yarım saat önce okula gidip sanayiye giriyorum orada sırtımda çantayla ustaları izliyorum gerektiği yerde yardımcı bile oluyorum parçaları soruyorum falan.. Yani bende sizin gibi düşünüyorum okula kültürümü geliştirmek için gidiyorum, evde de kendimi geliştirmeye çalışıyorum forumlarda geziyorum kitap okuyorum falan işte :)
İzlediğin yol güzel yol kardeşim, ayağına taş değmesin, Allah iyi insanlarla karşılaştırsın. Arkadaşlarını çok iyi seç, seçtiğini de içinde bulunduğun yaş vesilesi ile eksik gör. Çünkü yaş aldıkça fikirleriniz ayrılacak, varsa kültür farkları ortaya çıkacak, ahlaken ayrı düşeceksin vesaire. Aklında bulunsun. Danışmak istediğin bir şey olursa bizler buradayız, kitap tavsiyesi için de bana yazabilirsin 🙂

mert5010

Mert
Senkromeççi
18 Mar 2024
44
37
70
İstanbul
Marka
Mercedes
İzlediğin yol güzel yol kardeşim, ayağına taş değmesin, Allah iyi insanlarla karşılaştırsın. Arkadaşlarını çok iyi seç, seçtiğini de içinde bulunduğun yaş vesilesi ile eksik gör. Çünkü yaş aldıkça fikirleriniz ayrılacak, varsa kültür farkları ortaya çıkacak, ahlaken ayrı düşeceksin vesaire. Aklında bulunsun. Danışmak istediğin bir şey olursa bizler buradayız, kitap tavsiyesi için de bana yazabilirsin 🙂
çok teşekkür ederim abim varolun iyi ki varsınız fikirleriniz benim için çok değerli, hepimiz için hakkımızda hayırlısı olsun inşallah :)

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Merhabalar 14 yaşındayım bu sene 15 olacağım inşallah, lise 1'im Elektrik Elektronik bölümündeyim isteyerek bu bölümü kazandım. Babamın da ortağı ile galerileri var düzen kurulu hem binek araç hem hem ticari üzerine. Siz benim yerimde olsanız hangisini seçerdiniz? Okulu bırakıp 17-18'e kadar sanayide falan çalışıp sonradan galeriye geçmek mi? Biraz zorlanmış da olsam okulu bitirip öyle hem diplomam olur hem de galeriye bakarım kafasında mı olayım? Okulda meslek öğrenmek zor şimdiye kadar dışarıda bir ustanın yanında öğrensem hem iş daha çok öğrenirdim hem de paramı alırdım, okulda işin detayına çok giriliyor emin olun dışarıda iş yapılırken lazım olacak şeyler değil, maksat sınav sorusu olsun... Okul konusunda bir de bölüm dersinde çok iyiyim fakat diğerleri biraz sıkıntı yani geçersem ucu ucuna... Sizden akıl istiyorum abilerim...
şimdi gitsen sanayide bi beyincinin yanına girsen, kafan çalışıyosa 3-5 ayda belli başlı arabalara ufak tefek işlem yapmaya başlarsın. gizli özellik açanlar bile evine ekmek götürüyor.

ama devir değiştiğinde ne yapacaksın? okul sana devre okumayı öğretecek, işin temelini verecek. yarın arabaların yazılım mantıkları değişirse ustandan öğrendiğin üç beş bilgi çöp olur, maaşlı başka iş bakmaya başlarsın. ama işin mantığını öğrenirsen yeni düzene ayak uydurup devam eder belki kendi işini kurarsın.

sanayiye gideyim yağ değiştireyim filtre değiştireyim dersen buyur, iş var her zaman da olacak. çorban kaynar. ama bir arpa boyu yol alamazsın. burada başlıkları oku, bir sorunu olup usta soranlara hep belli başlı adamları gösterirler. onlar da sıradan olmayı bırakıp araştırıp öğrenmiş, diğerlerinin arasından sıyrılmayı başarmış kişiler. güzel de para kazanıyorlar, fiyatlarını kendileri belirliyor.

seçim senin.

mert5010

Mert
Senkromeççi
18 Mar 2024
44
37
70
İstanbul
Marka
Mercedes
şimdi gitsen sanayide bi beyincinin yanına girsen, kafan çalışıyosa 3-5 ayda belli başlı arabalara ufak tefek işlem yapmaya başlarsın. gizli özellik açanlar bile evine ekmek götürüyor.

ama devir değiştiğinde ne yapacaksın? okul sana devre okumayı öğretecek, işin temelini verecek. yarın arabaların yazılım mantıkları değişirse ustandan öğrendiğin üç beş bilgi çöp olur, maaşlı başka iş bakmaya başlarsın. ama işin mantığını öğrenirsen yeni düzene ayak uydurup devam eder belki kendi işini kurarsın.

sanayiye gideyim yağ değiştireyim filtre değiştireyim dersen buyur, iş var her zaman da olacak. çorban kaynar. ama bir arpa boyu yol alamazsın. burada başlıkları oku, bir sorunu olup usta soranlara hep belli başlı adamları gösterirler. onlar da sıradan olmayı bırakıp araştırıp öğrenmiş, diğerlerinin arasından sıyrılmayı başarmış kişiler. güzel de para kazanıyorlar, fiyatlarını kendileri belirliyor.

seçim senin.
abi aslında benim istediğim okulumu bitireyim diplomam olsun hem meslek bilirim hem de istediğim zaman kendi iş yerimi açma belgem olur, ayrıca üniversite sınavında kendi bölümüm üzerinden devam edince ekstra puan da sağlıyorlar.
Benim meslek derslerim de çok iyi yani şöyle söyleyeyim, hocamız bölüm şefiyle birlikte gittiği işlere beni de götürmek istiyor maaşlı şekilde, yani bende bir ışık görüyor, ama benim matematiğim vesaire kötü, yani meslekte sıkıntı yok ama normal dersler biraz sıkıntı sözelim iyi ama sayısalım tırt :/

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
abi aslında benim istediğim okulumu bitireyim diplomam olsun hem meslek bilirim hem de istediğim zaman kendi iş yerimi açma belgem olur, ayrıca üniversite sınavında kendi bölümüm üzerinden devam edince ekstra puan da sağlıyorlar.
Benim meslek derslerim de çok iyi yani şöyle söyleyeyim, hocamız bölüm şefiyle birlikte gittiği işlere beni de götürmek istiyor maaşlı şekilde, yani bende bir ışık görüyor, ama benim matematiğim vesaire kötü, yani meslekte sıkıntı yok ama normal dersler biraz sıkıntı sözelim iyi ama sayısalım tırt :/
yaşın genç, vaktin var. ben de meslek lisesi mezunuyum. hocan seni bir yere götürmek istiyorsa güvenmiştir, sakın geri çevirme. ölçü aleti tutmayı öğren, arıza bulmayı öğren, elin havya tutsun. ilgin varsa ihtiyacın olan matematik atla deve değil, mühendis olmayacaksın sonuçta. zamanla öğrenilir şeyler bunlar. zaten şimdi birçok şeyi bilgisayara hesaplattırıyosun. tecrübe kazanma şansın varsa muhakkak değerlendir. yeni insanlar tanırsın, farklı iş kolları görürsün. altın bilezik dedikleri de tam olarak bu zaten.

mert5010

Mert
Senkromeççi
18 Mar 2024
44
37
70
İstanbul
Marka
Mercedes
yaşın genç, vaktin var. ben de meslek lisesi mezunuyum. hocan seni bir yere götürmek istiyorsa güvenmiştir, sakın geri çevirme. ölçü aleti tutmayı öğren, arıza bulmayı öğren, elin havya tutsun. ilgin varsa ihtiyacın olan matematik atla deve değil, mühendis olmayacaksın sonuçta. zamanla öğrenilir şeyler bunlar. zaten şimdi birçok şeyi bilgisayara hesaplattırıyosun. tecrübe kazanma şansın varsa muhakkak değerlendir. yeni insanlar tanırsın, farklı iş kolları görürsün. altın bilezik dedikleri de tam olarak bu zaten.
aynen abi altın bilezik konusunda bende bir tane fazladan var, ben arabalarla da haşır neşirim, ayrıca eklemeyi unutmuşum babam Mercedes Benz fabrikasının servisini çekiyor, bir abi gelsin stajını burada yapsın demiş, Hoşdere Otobüs fabrikası. O konuda da çok hevesliyim. Hesaplamalar evet bilgisayar üzerinden ama sınavlarda öyle olmuyor tabii de zaten benim meslekteki matematikte sıkıntım yok formül bilince halloluyor o kolay. Hocamız bana güveniyor sana iş konusunda her türlü yardımcı olmaya çalışırım diyor. Benim de el becerim var evde falan priz değiştirdim kaç kere ( kolay ama bana büyük bir başarı gibi geliyor :) ) Avometre falan oyuncağım gibi o konuda sıkıntı yok yakında lehime de geçiyoruz hayırlısıyla

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım