Gürcistan'dan Otomobil Getirmek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Tabiki Ceyhun kardesim, elimden geldigince yardimci olurum. Ama oncelikle sunu soyleyim, arabayi illaki Gurcistandan getireceksin diye bir zorunluluk yok, benim tercih sebeplerim soyle;
- Ben Irak ta calisiyorum ama, burda sadece calisma iznim var, oturma iznim yok. Oturum olmayinca burda araba alamiyorsun. Burdan araba alabiliyor olsam bile kara yoluyla getirmek cok riskli, deniz yoluyla da getirmek icin, gumruk islerinden anlayan guvenebilecegin biri lazim, malum arapcam yok :D
- Gurcistanin yakin olmasi, oturum izninin kolay aliniyor olmasi (mulk sahibi olmak yetiyor sonucta, bir cok ulke de boyle bir sansin yok, ya calisiyor olman gerek, ya okuyor olman gerek, ya daha pahali mulk alman gerek, ya yatirim yapip is kurman gerek vs vs)
- Mulk sahibi olmusken, Batum un yukselen potansiyelini degerlendirmek (evlerin iyi prim yapiyor olmasi)
- Tabiki arabalarin ucuz olmasi (ama temizini bulmak gercekten cok zor, iyi anlayan biriyle bakmak sart, isciliklerinin masallahi var !!!, Avrupadan gelen kazali arabalarin geneli TR de toplanip geciyormus zaten:D)
- Gurcistanin 2-3 yil icerisinde AB ye girme ihtimali (ocak ayinda AB de serbest dolasim hakki elde ettiler)
- 5 yil oturum iznini tamamladiktan sonra vatandasliga basvurma hakkimin dogmasi (yani AB ye girerse ailemle birlikte AB vatandasi olabilme ihtimalim, tabi o zamana AB kalirsa :p)
Kabaca aklima gelenler bunlar, senin yurtdisinda okuma gibi planlarin var biliyorum, bunu degerlendirebilirsin ama ilk 185 gunu doldurdugunda degil, en son donus yaparken getirmeni tavsiye ederim, cunku sen benim gibi 1 ay TR de 1 ay yurtdisinda olmayacaksin, arabayi sen yokken kimse de kullanamayacak, otopark ta yatirip curutme arabayi :D
Yok ben Gurcistani da dusunebilirim dersen, ozellikle Batum u tavsiye ederim. Nufusun belki %40 i turkce biliyor, fakat ingilizce bilen cok az, gurcuce den sonra 2. dil tabiki rusca. Aslinda is kurmak icin cok bakir biryer, uretim cok kisitli, yatirima acik ve bir suru tesvikler var hem TR tarafindan hem Gurcu tarafindan. Fakat ozellikle batumdaki tokatci turklere hic bulasmamak lazim, hersey beklenir (bir ara bulusup cay icer, detayli anlatirim :D).
Bu arada kanunlar tikir tikir isliyor, eskiden bildigimiz gibi mafyalar veya hirsizliklar yok, sakizin bile fisini veriyor bakkallar. Bizim kulturumuze de yakin, zaten cok TR restorani var.
Daha once yukaridaki yazdiklarimin bircogundan bahsetmis olabilirim, tekrara dustuysem de kusura bakmayin :D
Cok uzun olmus be, kim okuyacak bunu :D
Valla aslında ilerde Gürcistanda yaşamayı bile düşünebilirim. Seninle müsait olduğun bir vakit buluşup çay içmek ve bu konular hakkında hasbihal etmek isterim valla abi :).

yesil

Taklacı Güvercin
28 Tem 2017
8
20
295
@saracer konudaki tüm mesajlarınızı okudum bir şey sormak istiyorum daha önce bahsettiysenizde kaçırmış olabilirim. Gürcistan'da mülk alıp oturma iznini aldıktan sonra gerçekten belli bir süre oturmak gerekiyor mu? oturma iznini aldıktan sonra hiç oturmazsak ertesi yıla oturma iznini yeniliyebiliyor muyuz? araba almakla ilgilenmiyorum oturma izni alıp belli süre sonra vatandaşlık almak istediğim için soruyorum. Bir de 5 yıllık oturma izninin sonunda vatandaşlığa alınmanın bir garantisi var mı onların insiyatifine göre mi vatandaşlık veriyorlar. cevaplarınız ve şu ana kadar ki paylaşımlarınız içinde teşekkür ederim. Gürcistan'dan araç getirme işini tam olarak açıklayan başka bir kaynak bulamamıştım sizin yazılarınıza kadar.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
@saracer konudaki tüm mesajlarınızı okudum bir şey sormak istiyorum daha önce bahsettiysenizde kaçırmış olabilirim. Gürcistan'da mülk alıp oturma iznini aldıktan sonra gerçekten belli bir süre oturmak gerekiyor mu? oturma iznini aldıktan sonra hiç oturmazsak ertesi yıla oturma iznini yeniliyebiliyor muyuz? araba almakla ilgilenmiyorum oturma izni alıp belli süre sonra vatandaşlık almak istediğim için soruyorum. Bir de 5 yıllık oturma izninin sonunda vatandaşlığa alınmanın bir garantisi var mı onların insiyatifine göre mi vatandaşlık veriyorlar. cevaplarınız ve şu ana kadar ki paylaşımlarınız içinde teşekkür ederim. Gürcistan'dan araç getirme işini tam olarak açıklayan başka bir kaynak bulamamıştım sizin yazılarınıza kadar.
Hoşgeldiniz sefalar getirdiniz hocam :).

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Oncelikle foruma hosgeldiniz :D Umarim bizimle birlikte siz de keyifli vakit gecirirsiniz.
- Oturma iznini aldiktan sonra orada yasamaniz gerekmiyor, sadece 1 yil dolmadan 40 gun oncesine kadar yenilemeye basvurmaniz gerekiyor.
- Dedigim gibi vatandasliga basvuru hakki kazanmis oluyorsunuz, ama basvuru coksa eger 1-2 yil bekletedebilirler. Bu biraz da sizin potansiyelinize bagli, yaptiginiz is, maddi durumunuz, egitim durumunuz, gurcistanda yaptiginiz yada yapacaginiz yatirimin boyutu, medeni haliniz vs vs
Guzel dusunceleriniz icin tesekkur ederim, elimden geldigince arkadaslarimizin bilgi sahibi olmalarini saglamaya calisiyorum, zaman ayirip okudugunuz icin de ayrica tesekkurler.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Bu arada konu tekrar ayaklandı eksik kalan adımları tamamlayayım, yarım iş yapmayı hiç sevmem :)

DORDUNCU ASAMA: Araba alimi

Tabiki isin en zevkli oldugu kadar en dikkatli olunmasi gereken tarafidir. Bu zamana kadar yaptiginiz hicbir sey bosa gitmez, guzel bir yatirim yaptiniz bile simdiden. Bundan sonra bunu guzel bir arabayla taclandirmaya geldi sira :D

Autopapa ortaasya nin en buyuk otopazari olmakla birlikte kendisi avrupa, amerika ve japonyanin araba mezarligidir. Orda gordugunuz araclarin neredeyse hepsi kazali olup, cok profesyonelce toplanmistir. Hatta Avrupadan getirilen araclarin Adapazari ve Samsun sanayisinde toplandigindan bahsetmistim sanirim daha once.

Autopapa ya adim attiginiz anda simsarlar sarar etrafinizi, cogu azeri olup, gurculeri de cat pat turkce bilirler. Sizinle birlikte usenmeden butun pazari gezip size yardimci olmaya calistigina inandirirlar, tabi yerseniz. YEMEYIN !!!

Yani Autopapa yi eleyecek olursak geriye 2 opsiyon kaliyor
1- Araci Gurcistandan sahibinden almak (Kolay ama yine de riskleri olan yol):

Gurcistana gitmeden once www.myauto.ge adresinden secenekleri inceleyerek, kendinize 3-4 alternatif belirleyin. Bu araclarin malum face sitelerinde de yer almamasina dikkat edin. Sahipleriyle gorusup bir on-pazarlik yapin. Muhtemelen yazan fiyatin 2-3 bin USD altina kadar inerler (telefonda degil arac basinda).
Ekspertiz konusunda cok iyi olduklarini soyleyemem, kurumsal bir sirket var, fena degil, http://tegetamotors.ge. Yaninizda en azindan motor yada kaportadan anlayan birini goturebilirseniz cok iyi olur.
Alim-satim islemi cok kolay. Autopapa ya gidiyorsunuz bunun icin, once aracin motor sasi nosunu kontrol ettiriyorsunuz. Sonra sira alip once arac sahibi borcu, cezasi varsa onlari oduyor, sonra satisi yapiyorsunuz. Dokunmatik ekrandan istediginiz plakayi seciyorsunuz, deneyerek fiyatlarini goruyorsunuz. (Yanlis hatirlamiyorsam random plaka 50-60 GEL, ozellerde 200 GEL den basliyordu, ben 250 GEL para verdim FO-505-RD icin) Plakalar AA-111-AA seklinde oluyor istedginizi yazabilirsiniz, eger sizden once birisi almamissa tabi.
- Bu arada orada herhangi bir tanidiginiz varsa acele etmeyin derim, mutlaka kelepir iyi durumda araclar dusecektir. Ben daha gitmeden birkac hafta once bir tanidigim, bir turk arkadasinin arabasini (2016 VW Toureg 3.0 TDI) onermisti. 32 bin diyor ama 28 e aliriz demisti, gittigimde 20 bine dustugunu hatta 17 ye kadar alabilecegimizi soyledi ama ben istemedim.

2- Araci Avrupadan getirmek (mesakatli, uzun suren fakat guvenilir yol):
Oturumunuzu aldiktan sonra, arabayi istediginiz bir Avrupa ulkesinden satin alip surerek yada tirla yada gemi ile Batum a getiriyorsunuz. Orada gumruk islemlerinizi yapip (ne kadar surdugu hakkinda hicbir fikrim yok), Gurcu plakasini takiyorsunuz. (Gumruk islemlerini maliyetini hesaplayan bir link var https://www.myauto.ge/en/calculator )
Bu yolun guzel tarafi avrupadaki arabalar cok daha guvenilir, ozellikle almanyadan bir araba aliyorsaniz ve kazasiz olarak satiliyorsa, sizi kandirma sanslari yok. Malum yasalar cok kati oldugundan 5 yil sonra dahi aracta aldiginiz tarihten once gerceklesmis bir kaza oldugu tespit edilirse. Saticinin sizden araci ayni fiyata geri alma zorunlulugu var, hatta faiz ve cezasi…
Ama dedigim gibi hic kolay degil, degermi? TR de 450 bin tl ye alacaginiz bir arabayi ordan 150-160 bin tl ye mal edebilirsiniz, karar sizin…
- Oncelikle amacim ilk olarak Turkiye de satin alamayacagim bir spor arabaya sahip olup hevesimi almakti. Mustang ve Camaro gibi Amerikan arabalarinin Gurcistanda avrupadan cok daha ucuz oldugunu gordum.
- Eger bu sekilde yurt disinda calismaya devam edecek olursam 2-3 yil sonra da, (yada isi birakir birakmaz) yani hala 185 gun sartini saglar durumdayken, avrupadan 3.0 dizel bir jip (Cayenne, X5 yada Range Rover) getirip gurcistanda gumrugunu yapip turkiyeye getirmek istiyorum.

Son düzenleme:

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
BESINCI ASAMA: Gumrukten gecis ve sonrasi

Aslinda en kolay asama diyebiliriz. Arac ruhsati sizin adiniza ise, oturum kimliginiz varsa sadece 15 dakika icinde sinirdan gecmeniz mumkun (tabi bayram seyran degilse).

- Once Gurcu kapisindan geciyorsunuz, sadece damga vurup gonderiyorlar, yani gurcu gumrugunun sizin arabayi disari cikarmaniza hicbir itirazi yok aslinda.
- Sorunu cikartan, yani bizim kapiya geciyoruz 100-200m ilerde. Araci ariyorlar gumruge tabi birsey varmi diye.
- Sonra giseye yaklasiyorsun, pasaport, oturum ve ruhsati veriyorsunuz. Gumruk polisi ilk olarak 185 gununun olup olmadigina bakiyor. Varsa 20 adim ilerdeki sigorta kulubesine yonlendiriyor.
- 220 TL karsiliginda 3 aylik zorunlu trafik sigortasi yaptiriyorsunuz. Daha uzun sureli yapmiyorlar fakat sigorta sirketinin ankara subesinin telefonu policenin uzerinde yaziyor, zaten gorevli de isaretleyip size veriyor. Burda dikkat edilmesi gereken birsey var, 3 aydan sonra sigortayi 1 yillik yapmak isterseniz fiyat cok yuksek cikiyor (2000-3000 tl gibi), o yuzden 3 ay- 3 ay seklinde 220 x 4 seklinde yillik 880 tl halletmis oluyorsunuz. (unutmayin bu sigorta sadece turkiyede dahil olacaginiz bir kazada karsi tarafin hasarini karsilar, yani Turk devleti kendi araclarini korumak icin bu sigortayi zorunlu tutuyor, yurtdisindan gelen araci degil.)
- Daha sonra giseye geri donuyoruz pasaportumuza aracin vizesinin tarihini vuruyorlar, yani 2 yil sonraki o gun.

VE MUTLU SON, ARTIK SINIRDAN AHESTE AHESTE GECEBILIRSINIZ :D

Yani böyle
8996cb40beebd210df24393c8f5352d9.jpg

Son düzenleme:

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
ALTINCI ASAMA: Turkiye de kullanim

Turkiye de araci kullanirken mutlaka pasaportunuz, aracin ruhsati ve sigorta policeniz yaninizda bulunmali. Eger polis pasaportta aracin vize tarihinin yazili oldugu kaseyi gormezse arabayi baglar ve cezalar baslar, gecmis olsun :(
Araci kimler kullanabilir? Sadece Ruhsat sahibi ve ayni sekilde 185 gun sartini saglayan ruhsat sahibinin Annesi, babasi, esi ve cocuklari kulanabilir (benimkilerin hicbiri kulanamiyor mesela, hepsi TR de yasiyorlar). Bir de acil durumlarda ruhsat sahibi arabadayken 3. sahislarin kullanimina izin veriliyor diye biliyorum.

YEDINCI ASAMA: Aracsiz yurtdisina cikis

Herkes icin olmasa da benim icin en mesakkatli kisim diyebilirim. Cunku en onemli kisim bu 2 yil suresince aracsiz her yurtdisina cikisinizda herhangi bir gumruk mudurlugune Taahhutname birakmaniz gerekiyor.
Taahhutname ornegi:
Bu taahhutname ile sizin yurtdisina aracsiz cikis yapacaginizi ve bu esnada araciniz belirtmis oldugunuz adreste park halinde bulunacagini ve kimse tarafinda kullanilmayacagini gumruk e arz etmis olursunuz.
Bu taahhutname verilmezse yada arac gumruk otoparkina birakilmazsa, arac yurtdisina cikarilirken 10 bin tl uzerinde bir para cezasi ile karsilasacaksiniz.
Bu arada gumruk otoparkinda araciniz her defasinda en fazla 30 gun kalabiliyor ve ucretsiz, fakat ben 35-35 seklinde calistigimdan bana uymuyor, aslina bakarsaniz uysa da oraya birakmayi tercih etmezdim, arabanin basina birsey gelse, kimsenin umursayacagini sanmiyorum !!!

Bunlar da isinize yarayacagini dusundugum linkler:

http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/yolcu-beraberi-tasitlar

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=9.5.14931&sourceXmlSearch=kara&MevzuatIliski=0

Boylece butun adimlari tamamlamis olduk, esen kalin :p Her turlu sorunuzda ister burdan, ister ozelden elimden geldigince yardimci olmaya calisirim, iyi geceleeeer :D

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
@saracer Teşekkürler paylaşım için. Bilmediklerimizi veya yanlış bildiklerimizi öğretmiş oldunuz.

Araba piyasaları tam çakal işi demek ki, kime ne kadardan satabilirlerse. 32 bin olan araba 17 bine mi düşermiş. Düşsün düşsün 27'ye düşsün.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
@saracer Teşekkürler paylaşım için. Bilmediklerimizi veya yanlış bildiklerimizi öğretmiş oldunuz.

Araba piyasaları tam çakal işi demek ki, kime ne kadardan satabilirlerse. 32 bin olan araba 17 bine mi düşermiş. Düşsün düşsün 27'ye düşsün.
Aslinda o araba icin bunu soyleyemem, ama normalde oyle Autopapa daki arabalar.
O adam turk tu ve arabanin ederi de 30-32 K idi ama adamin acil paraya ihtiyaci vardi, ve gurculer 4-5 K nin uzerinde arabalara binmiyor aslinda, yani alacak adam bulamadi adam 1-2 ay mecburen rakam dusurmus, dogrusu hosuma giden bi arac olsa, kar bile ederdim o arabadan :D X-5, Range veya Cayenne duseydi boyle kelepir (ayni fiyata demiyorum tabiki, piyasasinin altinda bi fiyata), kalbimin sesini degilde aklimin sesini dinleyip alabilirdim, bilemiyorum. Bildigim sey ise su an cok mutluyum :D

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Aslinda o araba icin bunu soyleyemem, ama normalde oyle Autopapa daki arabalar.
O adam turk tu ve arabanin ederi de 30-32 K idi ama adamin acil paraya ihtiyaci vardi, ve gurculer 4-5 K nin uzerinde arabalara binmiyor aslinda, yani alacak adam bulamadi adam 1-2 ay mecburen rakam dusurmus, dogrusu hosuma giden bi arac olsa, kar bile ederdim o arabadan :D X-5, Range veya Cayenne duseydi boyle kelepir (ayni fiyata demiyorum tabiki, piyasasinin altinda bi fiyata), kalbimin sesini degilde aklimin sesini dinleyip alabilirdim, bilemiyorum. Bildigim sey ise su an cok mutluyum :D
4-5 bine hangi arabalar var?
Geçen gün Kadıköy'de Gürcü plakalı 2012 civarında satılan kasa lacivert Prius gördüm de, ondan soruyorum. İçindekiler Türk'e benzemiyordu.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
4-5 bine hangi arabalar var?
Geçen gün Kadıköy'de Gürcü plakalı 2012 civarında satılan kasa lacivert Prius gördüm de, ondan soruyorum. İçindekiler Türk'e benzemiyordu.
myauto.ge adresinden bakabilirsin, oncelikle Alman olmak uzere, japonu ve koreliyi cok seviyorlar, Mercedes, BMW, Lexus, (tabi bunlarin 2000li yillardaki modelleri),Toyota ve Hyundai.
Sitedeki araclarin markalara gore dagilimlari boyle, bu bir fikir verir saniyorum :D
upload_2017-7-29_11-28-32.png

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
@saracer Burada 55-60 bin lira olan araba orada $2500. :)
4-5 bin dolara gayet yeterli arabalar varmış.

Burada 2008 model baya km yapmış 150-200 bin lira aralığındaki FJ Cruiser'a Gürcü parasıyla 30 bin istiyorlar.
1 lira 1.475 Lari ediyormuş. Masrafı osu busu 45 bin lira de düz hesap...

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
@saracer Burada 55-60 bin lira olan araba orada $2500. :)
4-5 bin dolara gayet yeterli arabalar varmış.

Burada 2008 model baya km yapmış 150-200 bin lira aralığındaki FJ Cruiser'a Gürcü parasıyla 30 bin istiyorlar.
1 lira 1.475 Lari ediyormuş. Masrafı osu busu 45 bin lira de düz hesap...
Zaten bu kadar buyuk farklar olmasa, millet kanunsuz islere girisir mi?
Kabaca fiyatlari soyle dusunebilirsin;
- 2.0 lt araclar TR nin yarisi,
- 3.0 lt araclar TR nin 3 te biri
- 4.0 ve uzeri araclarda fark 5-6 katina kadar cikabiliyor :D

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
$7000 'e çiçek gibi Forester var.
100-150 bin km civarı 2006-2007 Foresterlara 6-7 bin lari (9-10 bin lira) istiyorlar. Baktıkça moralim bozuluyor.

Daha da o siteye girmem.

Son düzenleme:

guvengultekin

Asfalt Kurutucu
9 Eki 2016
2
1
545
@saracer sonunda porsche u aldım diye sevindiydim ama olmadı.., 185 gün yurt dışı ve 35-45 bin dolara Batum'da ev sorun değil ama yurt dışına girip çıkarken kı taahhüt dertmiş ya ben bazen haftada iki sefer gidip geliyorum. Gümrük otoparkı yerine havalimanı otoparkına çeksem olmazmı acaba yaa

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım