Haberim Olmadan Aracım Hakkında Trafikten Men Kararı Konması

alicangulpinar

Alican Gülpınar
Elit Apaçi
6 Haz 2020
98
458
810
33
İstanbul
Marka
Peugeot
Merhabalar,

Bugün İstanbul’da arabamla bir çevirmeye girdim. RCZ kullandığım için alışkınım. Genelde araca karşı bir ön yargı olduğundan sıklıkla durduruluyorum. İnsanlar da görevini yapıyor yadırgamıyorum. Memur Bey önce ehliyetimi istedi. Verdim. Sonra plakayı da girdikten sonra hem ruhsatımı hem anahtarımı aldı. Baştan bir şey söylemedi. Ben de herhangi bir şeyden süphelenmediğim için rutin kontrol vb. diye düşündüm. Sonra kendisi aracım hakkında Çevreyolu Denetim tarafından trafikten men kararı olduğunu aracı otoparka çekeceklerini söyledi. Ben de aracımda kural dışı hiçbir şey olmadığını, herhangi bir borcumun da olmadığını söyleyerek sebebini öğrenmek istediğimi söyledim. Sonra biraz daha sorguladılar. Telefon vb. açtılar. Aracımda yapılmış bir teknik değişikliği bildirmediğim için 3 Ekim tarihinde böyle bir karar alınmış. Ben aracımın orjinal olduğunu belirttim. Ruhsattaki bilgilerle araba arasında bir fark olmadığını söyledim. Kaldı ki 3 Ekim tarihinde çevirmeye girmedim. Herhangi bir durumdan dolayı uyarı da almadım. Onlar aracı otoparka çekme konusunda direttiler. Ben kural dışı bir şey olmadığı konusunda diretince onlar da bu kararı koyduran birimi aradılar; Arabamda LPG olup olmadığını kontrol ettiler önce. Yok. Abartı Egsoz var mı diye baktılar. O da yok. Rengi ruhsatla tutuyor mu diye baktılar. Tutuyor. Sonra aracı bağlamayacaklarını ama bu kararı kaldırmam için yarın Beylerbeyi’ndeki ilgili Trafik Şube Müdürlüğü’ne gitmem gerektiğini aracı orada kontrol edeceklerini söyledi. Tamam dedim.

Benim anlamadığım; arabamın bir cezası veya vergi borcu yok. Trafik sigortası ve muayenesi var. Kural dışı hiçbir modifikasyonu yok. Arabam fabrikadan nasıl çıktıysa öyle duruyor. Aracım hakkında böyle bir karar neye dayanarak koydurulabiliyor? Daha önce benzer bir şey yaşayan var mı? Bu konuda tecrübesi olan varsa paylaşırsa memnun olurum. Bu hata ile girilen bir şey midir? Yoksa art niyet mi aramalıyım bilmiyorum.

Son düzenleme:

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,539
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
plakanın hatalı girilmesi gibi bir durum olacağını sanmam, Ama @Toprak ın dediği gibi bir durum söz konusu olabilir. Arkasını bırakmayın, iyi araştırın derim

alicangulpinar

Alican Gülpınar
Elit Apaçi
6 Haz 2020
98
458
810
33
İstanbul
Marka
Peugeot
plakanın hatalı girilmesi gibi bir durum olacağını sanmam, Ama @Toprak ın dediği gibi bir durum söz konusu olabilir. Arkasını bırakmayın, iyi araştırın derim

Düşününce ben de kıllandım şimdi. Başka bir RCZ benim plakamı kullanıyorsa eğer, farklı bir renkteyse bu tarz bir durum ortaya çıkmış olabilir. Men kararı ile ilgili dosya içeriğine ulaşamıyorum şuan. Yarın şubeye gidince hangi teknik değişiklik sebebiyle bu ceza yazılmış onun üstüne gideceğim. En ufak bir şüphe olursa zaten plaka değiştirme taraftarıyım. Yarın öbür gün bir suç işlense ihale bana kalır.

Öte yandan OGS kayıtlarımı falan da inceledim de bilgim dışı bir geçişe rastlamadım en azından şimdilik.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,539
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Düşününce ben de kıllandım şimdi. Başka bir RCZ benim plakamı kullanıyorsa eğer, farklı bir renkteyse bu tarz bir durum ortaya çıkmış olabilir. Men kararı ile ilgili dosya içeriğine ulaşamıyorum şuan. Yarın şubeye gidince hangi teknik değişiklik sebebiyle bu ceza yazılmış onun üstüne gideceğim. En ufak bir şüphe olursa zaten plaka değiştirme taraftarıyım. Yarın öbür gün bir suç işlense ihale bana kalır.

Öte yandan OGS kayıtlarımı falan da inceledim de bilgim dışı bir geçişe rastlamadım en azından şimdilik.

e devlet üzerinde vs kontrol ettiğinizde herhangi bir kısıtlama görüyor musunuz

alicangulpinar

Alican Gülpınar
Elit Apaçi
6 Haz 2020
98
458
810
33
İstanbul
Marka
Peugeot
e devlet üzerinde vs kontrol ettiğinizde herhangi bir kısıtlama görüyor musunuz

Adıma tescilli araç sorgulama sayfasında hak mahrumiyeti görünüyor. EGM Çevreyolu Trafik Ekipler Amirliği tarafından trafikten men. Tarih ve dosya numarası var. Detay göremiyorum.

Bunun dışında herhangi bir borç veya ceza görünmüyor diğer sorgulama sayfalarında.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,539
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Adıma tescilli araç sorgulama sayfasında hak mahrumiyeti görünüyor. EGM Çevreyolu Trafik Ekipler Amirliği tarafından trafikten men. Tarih ve dosya numarası var. Detay göremiyorum.

Bunun dışında herhangi bir borç veya ceza görünmüyor diğer sorgulama sayfalarında.

Anladım trafik şubeden çözülecek demektir :) Geçmiş olsun, iyi bari çevirmedeki polislerin insafına gelmişsiniz. bi de o çileyi çekmemişsiniz

alicangulpinar

Alican Gülpınar
Elit Apaçi
6 Haz 2020
98
458
810
33
İstanbul
Marka
Peugeot
Anladım trafik şubeden çözülecek demektir :) Geçmiş olsun, iyi bari çevirmedeki polislerin insafına gelmişsiniz. bi de o çileyi çekmemişsiniz

Evet ya sağolsunlar. Başkası olsa çekebilirdi de. Başka bir çevirmeye girmeden hedefe ulaşırım umarım yarın.

Teşekkür ederim. 😊

Son düzenleme:

alicangulpinar

Alican Gülpınar
Elit Apaçi
6 Haz 2020
98
458
810
33
İstanbul
Marka
Peugeot
Bugün ilk iş gittim Çevreyolu Trafik Denetim Şubeye. Men kararı Şubat 2019’da yaşanan bir durumla alakalı. Ben aracı Ağustos 2019’da aldım. Satış sırasında böyle bir durum yoktu. Bendeki önceki sahibiyle alakalı bir durum bana yansımış oldu.

Benden önceki sahibi aracı sarı kaplama ile kullanmış. Ruhsata da işliydi. Sonra kaplamayı sökmüş ama ruhsatı tekrar kendi rengine çevirmemiş. Bunla alakalı da men yemiş diye düşündük.

Ben aracı aldıktan sonra ilk iş tespit muayenesine sokmuş ve ruhsatta rengini değiştirmiştim Arabamı kontrol ettiler. (LPG, egsoz ve renk) Fotoğraflarını çektiler. Araç Tespit Raporunu da saklamıştım onun kopyasını istediler verdim. Men kararını da kaldırdılar. 5 dakikada problem çözülmüş oldu.

İşin enteresan kısmı ben arabayı almadan 6 ay önce yaşanan bir durum ben aracı satın aldıktan 1.5 sene bana patlamış oldu. Neyse ki hem dün çevirmedeki, hem de bugün şubedeki polisler iyi niyetlilerdi ve çok yardımcı oldular. Bu kadarını ben de beklemiyordum.

Plaka kopyalama gibi bir durum olmaması da rahatlattı.

Tekrar teşekkürler.

Son düzenleme:

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,539
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Bugün ilk iş gittim Çevreyolu Trafik Denetim Şubeye. Men kararı Şubat 2019’da yaşanan bir durumla alakalı. Ben aracı Ağustos 2019’da aldım. Satış sırasında böyle bir durum yoktu. Bendeki önceki sahibiyle alakalı bir durum bana yansımış oldu.

Benden önceki sahibi aracı sarı kaplama ile kullanmış. Ruhsata da işliydi. Sonra kaplamayı sökmüş ama ruhsatı tekrar kendi rengine çevirmemiş. Bunla alakalı da men yemiş diye düşündük.

Ben aracı aldıktan sonra ilk iş tespit muayenesine sokmuş ve ruhsatta rengini değiştirmiştim Arabamı kontrol ettiler. (LPG, egsoz ve renk) Fotoğraflarını çektiler. Araç Tespit Raporunu da saklamıştım onun kopyasını istediler verdim. Men kararını da kaldırdılar. 5 dakikada problem çözülmüş oldu.

İşin enteresan kısmı ben arabayı almadan 6 ay önce yaşanan bir durum ben aracı satın aldıktan 1.5 sene bana patlamış oldu. Neyse ki hem dün çevirmedeki, hem de bugün şubedeki polisler iyi niyetlilerdi ve çok yardımcı oldular. Bu kadarını ben de beklemiyordum.

Plaka kopyalama gibi bir durum olmaması da rahatlattı.

Tekrar teşekkürler.
İnsan gerçekten hayret ediyor 😳

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım