Hangi motor yağını kullanıyorsunuz?

Hangi motor yağı markasını kullanıyorsunuz?

• Mobil 1

Kullanılan: 32 17.4%
  • Castrol

Kullanılan: 54 29.3%
  • Motul

Kullanılan: 55 29.9%
  • Liqui Moly

Kullanılan: 18 9.8%
  • Selenia

Kullanılan: 4 2.2%
  • Diğer

Kullanılan: 21 11.4%

• Kullanılan toplam oy
    184

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,683
2
9,599
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
arkadaşım normalde yağ yakmayan 1.4fire puntosunun opardan sonra sürekli eksilttiğini servisin segman değişimi önerdiğini daha sonra seleniaya dönünce sorun kalmadığını söylüyor. Bence de kaçmak için yeterli bi neden :D

OPAR elleme KOPAR derler burada :D parçada kaliteli fakat yağ konusunda leş , zaten kendileri üretmiyor bildiğim kadarıyla opetin yağını alıp opar etiketi basıyorlar :D

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
@hondapower fabrika çıkış yağı 1.6 için 5W-40 diye biliyordum ben yanılmıyorumdur umarım ?
yazdığım 4 yağ tipi de yazıyor kitapçığında dostum. aracın olduğu şehri bilmediğimiz için hepsini önerdim. anadolu şehirlerinde 0w20 yada 0w30 seçebilir arkadaşımız öteki türlü 5w30 yada 5w40 hangisi daha uyguna geliyorsa onu da alabilir.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Hayır üreticiler bile yazmış yağları karıştırmakta sakınca yok diye, daha önce defalarca konuştuk, bence diye yazmıyorum önerirken, üreticinin önerisine göre hareket ediyorum. Eğer istediğin değerde yağ yoksa karıştırmak zararlı değildir, yağ bu yani, ekstrem farklılıklar yok aralarında, birinin sülfatı az olur diğerinin çok, karışımlar aynı hep.

kwolf

Profesör
7 Kas 2016
66
89
1,010
Timbuktu
Marka
Mazda
10bin kusur km'dir motul 8100 X-CLEAN EFE 5W-30 kullaniyorum.

elbette elimde laboratuvar sonuclari yok ama genel baglamda memnunum :)

benim karter 5 lt. yag aliyor. diger majörler (castrol, mobil1, liqui moly vb.) motul'dan daha pahaliya geliyor.

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
yeni araçlarda olmasa da nispeten eski araçlarda motorun yağa alışma yorumuna ne diyorsunuz? özellikle sanayide ustalar çok kullanıyor bu jargonu. doğruluk payı var mıdır? şehir efsanesi midir?

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Şu an Polo'ya Shell Helix Ultra 5w40 koydum. Geçende profesyonel bir yağcıya gittim. Bütün firmaların teknolojisinden bahsetti, üretim teknolojilerinden falan, hakim olmadığım bilgiler. Shell istedim çünkü koyduktan sonra arabanın yağ yakışı epey azaldı. Abi çok vermek isterim de üretimi bitti diyince yıkıldım. Adam kimse kıymetini bilmedi, satmayınca üretimden kaldırıldı dedi. Motul vereyim dedi, idare eder diye. Dedim kullandım 5w40 olanı çöp, haklısın dedi. Liqui Moly ver dedim ki adamın elinde var. Abi Liqui bbütçesi düşük bir firma, teknolojisi eski dedi. Castrol Edge 5w40 vereyim, fiyatı uygun, belki daha çok eklersin ama fiyat avantajı olur dedi. Dedim birkaç benzinliği gezeyim, bulamazsam gelirim diyip çıktım 5 tane shell gezip sonuncusunda buldum. Bulmuşken 8 litre aldım :D 440 lirayı bayılıp çıktım. Şimdilik iyi gidiyor. Zamanla izlenimimi aktarırım.

Şu ana kadar 5w30 klasmanında açık ara en memnun kaldığım yağ Motul Xclean+ 5w30
Muhtemelen 5w40 için Shell Helix Ultra 5w40 olacak.

Motul Sport 5w50 yi beğenmedim.
Shell Helix Ultra ECT 5w30 beğenmedim.
Motul Xcess 5w40 beğenmedim.
Castrol Edge-Magnatec 5w30 beğenmedim.
Motul Xclean FE 5w30 beğenmedim.
Mobil 1 ESP Formula 5w30 beğenmedim.

Liqui Moly hiç denememedim.

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
896
1
1,710
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
Aracım vw passat b7 1.6 tdi dsg. Yetkili servis shell helix ultra 0w30 koyuyor son iki bakımdır.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
yeni araçlarda olmasa da nispeten eski araçlarda motorun yağa alışma yorumuna ne diyorsunuz? özellikle sanayide ustalar çok kullanıyor bu jargonu. doğruluk payı var mıdır? şehir efsanesi midir?
Kesinlikle doğruluk payı var. Kendi aracımda çok net hissediyorum. OEM GM yağa alışıktı ama yağ kötüydü, vasat performans veriyordu. Castrol'e hiç alışamadı. Motul'u sevdi ama biraz eksiltti, Mobil'i çok sevdi. Arada Shell denedim, isyan etti :D Şimdi Mobil'e geri döndüm.

Hatta benzine alışma durumu bile var. Yıllardır Opet'e alışkın (belki de ben alıştırdım), başka marka aldığım zaman motor rahat çalışmadığını hissettiriiyor.

Belki aracım yalıtım olarak zayıf, eski ve küçük sınıf bir araba olduğu için bu farklılıkları bu kadar net farkediyorumdur. Ama kesinlikle doğruluk payı var.

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
Kesinlikle doğruluk payı var. Kendi aracımda çok net hissediyorum. OEM GM yağa alışıktı ama yağ kötüydü, vasat performans veriyordu. Castrol'e hiç alışamadı. Motul'u sevdi ama biraz eksiltti, Mobil'i çok sevdi. Arada Shell denedim, isyan etti :D Şimdi Mobil'e geri döndüm.

Hatta benzine alışma durumu bile var. Yıllardır Opet'e alışkın (belki de ben alıştırdım), başka marka aldığım zaman motor rahat çalışmadığını hissettiriiyor.

Belki aracım yalıtım olarak zayıf, eski ve küçük sınıf bir araba olduğu için bu farklılıkları bu kadar net farkediyorumdur. Ama kesinlikle doğruluk payı var.
Benim aracımın kitapçığına da baktım. yarı sentetik(10w40) önermiş honda. bende hem ustanın yorumu hem kitapçığa güvenerek geçen bakım yarı sentetik koydurdum. Fakat aklımın bir ucunda 5w30a geçiş yapmak var. diğer arabayı bakıma götürdüğümde senin araba artık alışmıştır hiç uğraşma dedi. Senin tecrübenle de örtüşüyor. Heralde bundan sonra devam ederim böyle gibi. Madem yağ yarı sentetik, yılda 2bin km anca yapsam da 2 bakımda bir engine flush kullanacağım motor tertemiz berrak kalsın.
şu benzin muhabbetinin yeri değil ama yıllardır shell ve bp den alan biri olarak evin yakınına opet açıldı. benim de işime gelmiyordu çok uzağa gitmek 2 3 defadır opetten alıyorum. menzilim arttı (kesin), sabah soğuk çalıştırdıktan sonra devir daha erken normale iniyor (psikolojik de olabilir ama sanmıyorum)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Benim aracımın kitapçığına da baktım. yarı sentetik(10w40) önermiş honda. bende hem ustanın yorumu hem kitapçığa güvenerek geçen bakım yarı sentetik koydurdum. Fakat aklımın bir ucunda 5w30a geçiş yapmak var. diğer arabayı bakıma götürdüğümde senin araba artık alışmıştır hiç uğraşma dedi. Senin tecrübenle de örtüşüyor. Heralde bundan sonra devam ederim böyle gibi. Madem yağ yarı sentetik, yılda 2bin km anca yapsam da 2 bakımda bir engine flush kullanacağım motor tertemiz berrak kalsın.
şu benzin muhabbetinin yeri değil ama yıllardır shell ve bp den alan biri olarak evin yakınına opet açıldı. benim de işime gelmiyordu çok uzağa gitmek 2 3 defadır opetten alıyorum. menzilim arttı (kesin), sabah soğuk çalıştırdıktan sonra devir daha erken normale iniyor (psikolojik de olabilir ama sanmıyorum)
Motor yağının numarasını değiştirmiyorsan engine flush'a gerek yok. Ben de 10w40 yarı sentetik yağ kullanıyorum. hiç engine flush kullanmadım. 10 binde bir yağ değişildiğinde bile motor minnettar kalıyor :) Opel'in motoru bile minnettar kalıyorsa, engine flush filan Honda motorunun umurunda olmaz. :)

2003-2018 arası Ford araç kullandık. Ford'un (daha sonra Fiat da eklendi) Opet ile yakıt güvence anlaşması olduğu için özellikle 2009'dan itibaren sadece Opet yakıt kullandık ve yakıt kaynaklı hiçbir sorun yaşamadık. Ona güvenerek kendi aracımda da 6 yıldır Opet kullanıyorum. Birkaç kez farklı markalar denemem gerekti, fakat hiçbiri aynı verimi vermedi. Opet'in de tek tük istasyonlarında kötü yakıt denk gelebiliyor. Zaten onlar da kısa süre sonra kapanıyor veya el değiştiriyor. Yani denetimleri daha sıkı. O yüzden tercih etmeye devam ediyorum.

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
Motor yağının numarasını değiştirmiyorsan engine flush'a gerek yok. Ben de 10w40 yarı sentetik yağ kullanıyorum. hiç engine flush kullanmadım. 10 binde bir yağ değişildiğinde bile motor minnettar kalıyor :) Opel'in motoru bile minnettar kalıyorsa, engine flush filan Honda motorunun umurunda olmaz. :)

2003-2018 arası Ford araç kullandık. Ford'un (daha sonra Fiat da eklendi) Opet ile yakıt güvence anlaşması olduğu için özellikle 2009'dan itibaren sadece Opet yakıt kullandık ve yakıt kaynaklı hiçbir sorun yaşamadık. Ona güvenerek kendi aracımda da 6 yıldır Opet kullanıyorum. Birkaç kez farklı markalar denemem gerekti, fakat hiçbiri aynı verimi vermedi. Opet'in de tek tük istasyonlarında kötü yakıt denk gelebiliyor. Zaten onlar da kısa süre sonra kapanıyor veya el değiştiriyor. Yani denetimleri daha sıkı. O yüzden tercih etmeye devam ediyorum.
aslında mantıklı olan senin dediğin ekstra masrafa gerek yok. fakat tam sentetik yağlardan sonra yarı sentetikten o arta kalan parayı illa arabanın bir yerine harcamam lazım o yüzden birer yıl aralıklarla değişimden önce kirli yağın üzerine döküp boşaltıp yeni yağı doldurayım diyorum :)

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Şu an Polo'ya Shell Helix Ultra 5w40 koydum. Geçende profesyonel bir yağcıya gittim. Bütün firmaların teknolojisinden bahsetti, üretim teknolojilerinden falan, hakim olmadığım bilgiler. Shell istedim çünkü koyduktan sonra arabanın yağ yakışı epey azaldı. Abi çok vermek isterim de üretimi bitti diyince yıkıldım. Adam kimse kıymetini bilmedi, satmayınca üretimden kaldırıldı dedi. Motul vereyim dedi, idare eder diye. Dedim kullandım 5w40 olanı çöp, haklısın dedi. Liqui Moly ver dedim ki adamın elinde var. Abi Liqui bbütçesi düşük bir firma, teknolojisi eski dedi. Castrol Edge 5w40 vereyim, fiyatı uygun, belki daha çok eklersin ama fiyat avantajı olur dedi. Dedim birkaç benzinliği gezeyim, bulamazsam gelirim diyip çıktım 5 tane shell gezip sonuncusunda buldum. Bulmuşken 8 litre aldım :D 440 lirayı bayılıp çıktım. Şimdilik iyi gidiyor. Zamanla izlenimimi aktarırım.

Şu ana kadar 5w30 klasmanında açık ara en memnun kaldığım yağ Motul Xclean+ 5w30
Muhtemelen 5w40 için Shell Helix Ultra 5w40 olacak.

Motul Sport 5w50 yi beğenmedim.
Shell Helix Ultra ECT 5w30 beğenmedim.
Motul Xcess 5w40 beğenmedim.
Castrol Edge-Magnatec 5w30 beğenmedim.
Motul Xclean FE 5w30 beğenmedim.
Mobil 1 ESP Formula 5w30 beğenmedim.

Liqui Moly hiç denememedim.
Helix HX8 nasıl hocam o konuda bilgi verdi mi? Ben normalde motul 8100 kullanıyorum 5w40'ta. Geçen bakım biraz sıkışıktım ve bir hesap yaptım 200 lirayı geçiyordu motul alırsam. Biraz araştırdım, helix ultra alacaktım baktım o daha da pahalıya geliyor:). Gidip HX8 aldım, motul gibi hakiki sentetik değil kokusundan anladığım kadarıyla. Ama fiyatına göre iyi gibi geldi.
Benim 6 litre almam gerekiyor. Motul'un 1 litrelik ufak olanları absürt pahalı, o yüzden bayağı masraflı oluyor. İki tane 5'lik alıp artanı kullanmak var aklımda ama o zaman da yağ 1 sene eskimiş oluyor onu da istemiyorum.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Helix HX8 nasıl hocam o konuda bilgi verdi mi? Ben normalde motul 8100 kullanıyorum 5w40'ta. Geçen bakım biraz sıkışıktım ve bir hesap yaptım 200 lirayı geçiyordu motul alırsam. Biraz araştırdım, helix ultra alacaktım baktım o daha da pahalıya geliyor:). Gidip HX8 aldım, motul gibi hakiki sentetik değil kokusundan anladığım kadarıyla. Ama fiyatına göre iyi gibi geldi.
Benim 6 litre almam gerekiyor. Motul'un 1 litrelik ufak olanları absürt pahalı, o yüzden bayağı masraflı oluyor. İki tane 5'lik alıp artanı kullanmak var aklımda ama o zaman da yağ 1 sene eskimiş oluyor onu da istemiyorum.

Valla işte HX8 yarı sentetik, ne kadar kaliteli bilmiyorum. 175₺ idi 4 litresi, benim aldığım ultra 220₺, çok ekstrem bi fark yok. İlk girdiğim benzinlikte adam hiç 5w40 ultra üretilmedi diyince az daha alıyodum, 2-3 ay önce 5w50 nin üstüne shellden 1 litrelik 5w40 aldım 47₺ ye, resmini çekmiştim, ultra imiş, herife söverek aramama devam ettim. HX8 yarı sentetik sonuçta, çok iyi olduğunu sanmıyorum.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,626
1
5,117
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Motul 8100 x-clean fe 5w30, iki farklı araç, 80 bin km 'ye yakın bizzat deneyim :)

Mobil 1 de iyi, fakat motul daha iyi geliyor. Castrol reklam kokan hareketler gibi.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Motul 5100 10W40 'dan devam :D
Çok güçlü, racing makineniz yoksa en uygun-ideal yağ.

Ekli dosyalar

• IMG-20190720-WA0032.jpg
    IMG-20190720-WA0032.jpg
    159.5 KB · Görüntüleme: 0

c4gin

Takipçi
24 Eyl 2019
2
1
10
38
Çorlu
Marka
BMW
Motul x clean+ EFE 5w30

Alıp koydum inanılmaz değişti hava filtresini önceden değiştirmiştim arabada tek dğeişen yağ oldu ama çok güzel oldu

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım