Hız Sınırları Hakkında Soru

chesteren

Profesör
19 Eyl 2016
125
247
1,385
Elazığ
Marka
Toyota
Arkadaşlar hız sınırları yol yapısına göre belirlenir.
Şehirler arası yolda, yol bölünmemiş yol ise 90 km/h hız sınırına,
Bölünmüş yol ise (bariyer, refüj, duba vs ile) 110 km/h,
Otoban ise 120 km/h hız sınırı vardır. Buna meskun mahaller vs dahil değildir..
Ayrıca, İstanbul-Ankara otoyolu gibi yollarda EDS sistemi kullanılır. Bu sistem, yolun uzunluğu ile yolda belirlenen azami hızı orantılar ve ona göre hesap yapıp kurallara uymayanı belirler. Örneğin, belirlenmiş maximum hız ile yolda seyretmeniz halinde yolu 4 saatte gitmeniz öngörülüyorsa ve siz yolu 4 saatten kısa sürede gitmişseniz, sistem sizi hız sınırını aşmış sayar ve ceza keser. Bu yüzden millet ne yapıyor? Yolun yarısını 200le gidiyor, 1-2 saat mola veriyor ve yine 200le devam ediyor. O sürenin üzerinde seyahat etmiş oluyor ve hız radarına yakalanmazsa ceza yememiş oluyor.
Düzenleme notu: Ayrıca, bütün bu hız sınırlarına sollama esnasında %10 luk sollama payı da eklenebilir. Örneğin 120 km/h hız sınırı olan yolda 132 km/h lik hız, sınırlar içinde kabul edilebilir. Dikkat edin, -ebilir diyorum hep çünkü bunun yasal bir zorunluluğu yok. Polisin bu %10 luk esneme payını o an için geçerli saymayıp ceza yazma hakkı vardır fakat sürücünün de cezaya her zaman için itiraz hakkı vardır. Çetrefilli bi durum bu %10 olayı.

Son düzenleme:

ArdaC

Profesör
11 Mar 2018
109
89
1,035
25
İstanbul
Marka
Hyundai
Çok genel ve temiz bir yorum oldu teşekkürler.Konu gereğinden fazla uzamış gibi oldu kusura bakmayın ama,trafikle ilgili her bilgimi tamamlamak istiyorum aranıza yeni katıldığım için :)

Şehirlerarası yol dediğimiz halk dilinde E5'midir acaba? Eğer E5 ise KGM de 90 km diyor fakat kuzenimin babası 91 km ile İstanbul Selimpaşa'da ceza yedi.

chesteren

Profesör
19 Eyl 2016
125
247
1,385
Elazığ
Marka
Toyota
Çok genel ve temiz bir yorum oldu teşekkürler.Konu gereğinden fazla uzamış gibi oldu kusura bakmayın ama,trafikle ilgili her bilgimi tamamlamak istiyorum aranıza yeni katıldığım için :)

Şehirlerarası yol dediğimiz halk dilinde E5'midir acaba? Eğer E5 ise KGM de 90 km diyor fakat kuzenimin babası 91 km ile İstanbul Selimpaşa'da ceza yedi.
Tam ben üstteki mesajımda düzeltme eklemesi yaparken, siz de bu mesajı yazmışsınız.
Bu sene bu bahsettiğiniz konu ile ilgili mahkeme emsal bir karar verdi ve hız sınırındaki 1 km/h lik payın sürücü kontrolünde olamayabileceğini söyledi. Yani kuzeninizin babası cezaya emsal karar ile birlikte itiraz ederse, cezadan kurulacaktır :)

Bilal

Panpa
7 Eki 2016
698
1,396
2,520
İstanbul
Nerede ve kaç kilometreyle geldi acaba?
Sadabad viyadüğü haliç yönünde viyadük bitişinde yol kıvrılır ve yukarı doğru eğim oluşur orada 50 kmh hız yazan tabela var.Bir anda 80 den 50 ye düşmek zorunda kalıyor insanlar 68 ile yemişti akrabam cezayı yanlış hatırlamıyorsam.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Şuan çıldırmak üzereyim ben ümraniye çevreyolunda genelde 100le gidiyorum şimdi ceza mı yedim ben ????

Birde bu yolun sağ tarafında kamera oluyor birtane ve eds yazıyor bu radar mı yoksa emniyet şeridinden giden araçlaramı bakıyor ?

Radar değil diye biliyorum tek kamerayla saptayamaz heralde dimi,cahilim arkadaşlar sadece ceza yedin veya yemedin diyin :D

bulentdemirci

Asfalt Kurutucu
11 Şub 2019
24
19
595
Bunda sadece plaka tanıma sistemi var; (şehir-ilçe giriş ve çıkışlarında olur. plakanız kayıp/çalıntı, arabanız çalıntı ise bağlı amirliklere bilgi gider)

mobese2.jpg

Bunda radar var. Sınırı aşmışsanız o anki hızınızı tespit edip fotoğraflar ve takip eden memurun sistemine düşürür.

A-PTS.jpg

Direğin üstü ne kadar kalabalıksa o kadar korkun yani :D

Direğin üstü ne kadar kalabalıksa o kadar korkun taktiğini bilmiyordum bu güne kadar :) Ayrıca sadece plaka okuyan yerler olduğunuda bilmiyordum allaha emanet gidiyormuşuz heralde:D

Moderatör tarafında düzenlendi:

ArdaC

Profesör
11 Mar 2018
109
89
1,035
25
İstanbul
Marka
Hyundai
Şuan çıldırmak üzereyim ben ümraniye çevreyolunda genelde 100le gidiyorum şimdi ceza mı yedim ben ????

Birde bu yolun sağ tarafında kamera oluyor birtane ve eds yazıyor bu radar mı yoksa emniyet şeridinden giden araçlaramı bakıyor ?

Radar değil diye biliyorum tek kamerayla saptayamaz heralde dimi,cahilim arkadaşlar sadece ceza yedin veya yemedin diyin :D

"Çevreyolu"nda 100 ile ceza yiyeceğinizi sanmam.50 yazıp ardına hemen kamera koydularsa bir noktada iş değişebilir tabii.Emniyet şeridinde zeminde eds yazar ve üstünde kamera varsa emniyet şeridi için diye biliyorum.Gerekli donanıma sahip değiller çünkü hız ölçümü için.

Hep muhtemel konuştuğum için birşey ifade etmemiş olabilir ama,bence yemezsiniz.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,277
3,895
4,070
İstanbul
Marka
Ford

2. Köprü yolundan gelen yol mu ? Kavacık tarafından?

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
"Çevreyolu"nda 100 ile ceza yiyeceğinizi sanmam.50 yazıp ardına hemen kamera koydularsa bir noktada iş değişebilir tabii.Emniyet şeridinde zeminde eds yazar ve üstünde kamera varsa emniyet şeridi için diye biliyorum.Gerekli donanıma sahip değiller çünkü hız ölçümü için.

Hep muhtemel konuştuğum için birşey ifade etmemiş olabilir ama,bence yemezsiniz.
Oh

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,277
3,895
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Çamlıca gişelerinin olduğu,Anadolu otoyolu.
Ya o yolu bende sık sık kullanıyorum ki yavasta gelmiyorum hiç ceza yemedim genellikle trafiksiz saatte kullandığım için yavaş da olmuyorum şimdiye kadar ceza gelmedi ama belli olmuyor cezayı 1 yıl sonra göndermek gibi aptallık da yaptıkları için gelebilir de ama zannetmiyorum geleceğini..

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Avcılar-Beylikdüzü arası E5'i kullananlar özellikle dikkatli olsun. Hız koridoru kapsamında özellikle gece saatlerinde iyi para kasıyorlar :) Daha yemeyen arkadaşım olmadı işin kötüsü cezalar 2-3 sonra kapıya gelen cinsten sistemden de çıkmıyor.

zarkof07

Düz Yol Gazcısı
9 Eki 2018
23
66
185
Avcılar-Beylikdüzü arası E5'i kullananlar özellikle dikkatli olsun. Hız koridoru kapsamında özellikle gece saatlerinde iyi para kasıyorlar :) Daha yemeyen arkadaşım olmadı işin kötüsü cezalar 2-3 sonra kapıya gelen cinsten sistemden de çıkmıyor.
Banada değdirdiler 6. Ayda sabah saat altıda girmişim ceza yeni geldi

Son düzenleme:

Bilal

Panpa
7 Eki 2016
698
1,396
2,520
İstanbul
+1. Bir keresinde beylikdüzünden dönerken 20 kmh hızla gitmek gibi saçma sapan bir şey yapmıştı arkadaşım, 2 km sonra motorlu polis gelip derdiniz ne sizin diye sormuştu o gün bugündür orada hız sınırları neyse o hızla giderim:D Sonradan da 2-3 kişinin orada ceza yediğini duydum. İstanbulda sürekli aktif kullanılan tek sistem orada var sanırım

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,277
3,895
4,070
İstanbul
Marka
Ford
+1. Bir keresinde beylikdüzünden dönerken 20 kmh hızla gitmek gibi saçma sapan bir şey yapmıştı arkadaşım, 2 km sonra motorlu polis gelip derdiniz ne sizin diye sormuştu o gün bugündür orada hız sınırları neyse o hızla giderim:D Sonradan da 2-3 kişinin orada ceza yediğini duydum. İstanbulda sürekli aktif kullanılan tek sistem orada var sanırım
Bir de şile otobanı nevzat demir bjk sistemleri sürekli çalışıyor gece gündüz..

OguzhanC

Panpa
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
765
1,601
2,520
26
Kocaeli-Ordu
Marka
Peugeot
Beyler ben Ordu'luyum. Burada gidiş geliş bir sahil yolu var. Tıpkı sinan abinin testlerde gazladığı yol gibi. O yolda tepesinde kamera olan jandarma aracı tuzak radar kurmaya başladı ve bilin bakalım kurdukları hız kaçmış? :D tam tamına 50ye kuruyorlarmış. Tanıdığım bir abim 70 ile giderken tam 488 tl ceza yedi. Anlayacağınız Sinan abinin testlerindeki gibi gazladığımız yol yalan oldu :D

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,846
26,152
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Beyler ben Ordu'luyum. Burada gidiş geliş bir sahil yolu var. Tıpkı sinan abinin testlerde gazladığı yol gibi. O yolda tepesinde kamera olan jandarma aracı tuzak radar kurmaya başladı ve bilin bakalım kurdukları hız kaçmış? :D tam tamına 50ye kuruyorlarmış. Tanıdığım bir abim 70 ile giderken tam 488 tl ceza yedi. Anlayacağınız Sinan abinin testlerindeki gibi gazladığımız yol yalan oldu :D
Orda heryer öküz dolu ya gazlayabiliyomusunuz :D Kaç kere geçtim her geçtiğimde şeridime dalan ayılar oldu virajlarda korkudan 40-50 gidiyom zaten sağolsunlar

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım