KAPALI Honda Civic 2007 Erken ABS Sorunu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Arkadaşlar Merhaba..
2007 model Civic sahibiyim aracımda erken ABS'ye girme sorunu yaşıyorum.
Mesela;
- 20'yle giderken hafif bir tümsek, tırtıklı bozuk yolda hafif bir frene dokunduğunda ABS devreye giriyor.
- 20-30 KM hızla giderken önünüze birinin atladığını düşünün ani frende ABS'nin devreye girmemesi gerekirken (diğer arabalardan edindiğim tecrübeden ötürü bunu diyorum) ABS devreye giriyor ve araç kızaklıyor.
- Yolda 100-120 arası seyir halindeyken ani hız düşürmelerde mesela 100KM>70Km'e hıza düşüşlerde ABS devreye giriyor.

Velhasılkelam çözüm için yaptıklarımsa iki fren ustasına gittim "her şeyden yapar, uğraşma" dedi. Ankara'da bir servise gittim "disk ve balatadan dedi

10.000 Bakımımda gelmişti bakımları yaptırırken ön disk ve balataları değiştirdim. Balatalar Nissin, Diskler Brembo taktırdım.

Sonuçsa, yine aynı değişen hiçbir şey olmadı.

Yani bu bir sorun mu evet, ha kullanımda seni ürkütüyor mu hayır ama daha temkinli kullanmanızı gerektiriyor.

Çözüm önerileriyse sanayideki çalışanların
- Abs beyni değişecek
- Abs sensörleri değişecek
- Abs okuyucuları temizlenecek
- Lastikleri değiştirin ( Mayısta Nokian Line2017 5. ay tarihli alındı, jantlar orjinal)
vs..
1f642.png
:)
Yer: Ankara
1f642.png
:)

Bugün sabahsa ABS ustasına gittim ve test etti aracı sürüş halinde test sonuçlarını aşağıda ekledim ve dediği şudur ki "Senin lastiklerin bu araç için uygun yumuşaklıkta değil o yüzden erken ABS'ye giriyor. Daha uygun yumuşak lastiklerle değiştir."
Aracımda da söylediğim gibi Nokian Line 205-55-16 91v lastiklerim var.
Sizin lastik öneriniz ne olurdu?
V32Jlr.jpg

Bu ABS sorununu en net anlatan video aşağıda
1f642.png

Moderatör tarafında düzenlendi:

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
hocam net lastikten bu dediğiniz sorunlar başka bir sebebi olması zor lastiklerinizi daha kaliteli bir modelle değiştirmek bütün sorunlarını çözer

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Geçmiş olsun.. Nokian'dan önce kullandığınız lastiklerde de bu problem görülüyor muydu ?
Aracı 1 ay önce aldım arkadaşımdan ve 5 ay önce takılmış lastikler bir sorayım ama o da kışlıkları söküp yeni lastikleri takmıştı

hocam net lastikten bu dediğiniz sorunlar başka bir sebebi olması zor lastiklerinizi daha kaliteli bir modelle değiştirmek bütün sorunlarını çözer
Önereceğiniz bir lastik var mıdır?
Servis concinantal contact 5 önerdi aradım az önce

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Aracı 1 ay önce aldım arkadaşımdan ve 5 ay önce takılmış lastikler bir sorayım ama o da kışlıkları söküp yeni lastikleri takmıştı
O zaman lastikten olması ihtimali daha kuvvetli. Zaten lastiklerin yola tutunamadığı belli de Nokian gayet kaliteli bir lastiktir. Hani eski üretim tarihli falan da değil o yüzden şaşırdım. Bu ebatlarda frenleme olarak iyi bir lastik arıyorsanız Michelin pilot sport 4 ve continental premium contact 5 önerebilirim.

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
O zaman lastikten olması ihtimali daha kuvvetli. Zaten lastiklerin yola tutunamadığı belli de Nokian gayet kaliteli bir lastiktir. Hani eski üretim tarihli falan da değil o yüzden şaşırdım. Bu ebatlarda frenleme olarak iyi bir lastik arıyorsanız Michelin pilot sport 4 ve continental premium contact 5 önerebilirim.

Michelin pilot sport 4 420 TL civarında gezdiği için bütçem ona yetmiyor ama ontinental premium contact 5 için muadili derseniz ona yöneleceğim. Daha önce Golf 5 vardı onda da Goodyear Efficientgrip vardı memnundum. O nasıldır?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Michelin pilot sport 4 420 TL civarında gezdiği için bütçem ona yetmiyor ama ontinental premium contact 5 için muadili derseniz ona yöneleceğim. Daha önce Golf 5 vardı onda da Goodyear Efficientgrip vardı memnundum. O nasıldır?
Ben Goodyear egp modelini premium contact 5'den daha çok seviyorum. İki lastiği de tecrübe ettim. İkisinin de fren mesafesi ve frenlemesinde bir sıkıntı görmedim. Fakat egp modelinde kuruda ki frenleme konusunda şikayet eden, kuruda biraz daha zayıf olduğunu söyleyen kullanıcılara da rastladım. O sebeple frenleme konusunda işinizi garantiye almak isterseniz premium contact 5 iyidir. Genel özellikler bakımından ise egp iyidir.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,602
18,388
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Kışın düzgün saklanmadıysa hamuru bozulmuştur belki abi.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
Ben Goodyear egp modelini premium contact 5'den daha çok seviyorum. İki lastiği de tecrübe ettim. İkisinin de fren mesafesi ve frenlemesinde bir sıkıntı görmedim. Fakat egp modelinde kuruda ki frenleme konusunda şikayet eden, kuruda biraz daha zayıf olduğunu söyleyen kullanıcılara da rastladım. O sebeple frenleme konusunda işinizi garantiye almak isterseniz premium contact 5 iyidir. Genel özellikler bakımından ise egp iyidir.

O zaman tercihimi contact 5'den yana değiştiriyorum bu durumda :) Peki aradaki o 3db fark çok fark ettirir mi sizce?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
5. Ay cikisliysa henuz 4 aylik lastikte bir bozulma olmasi zor. Lastigin kendi yapisal ozelliginden kaynaklidir frenleme durumu.
Evet, 3 desibel fark isitsel olarak cok rahat sekilde duyuluyor, kendini belli ediyor.

Nokian Line'da 71Db olduğu için bir sorun yaşamam sanırım :)

Ama en büyük korkum bu 5 aylık lastikleri sattıktan sonra yeni aldığım lastiklerde de aynı sorunu yaşarsam :)) o zaman gülerim gerçekten :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Nokian Line'da 71Db olduğu için bir sorun yaşamam sanırım :)

Ama en büyük korkum bu 5 aylık lastikleri sattıktan sonra yeni aldığım lastiklerde de aynı sorunu yaşarsam :)) o zaman gülerim gerçekten :)
O zaman bir problem çıkmaz. İki lastiğinde gürültü seviyesi benzer gözüküyor.

Aslında bir sorun çıkacağını pek sanmıyorum. Yani premium contact 5'i kendi aracımda kullanıyorum, bir kaç defa kesin vurdum dediğim yerde çok iyi şekilde yola yapıştı. Eğer sıkıntı lastiktense ortada sorun kalmayacaktır. Ama hala devam ederse abs sisteminin gözden geçmesi gerekecektir. Bu arada lastikleri aldığınızda ilk 100-150 km boyunca performanslı sürüş yapmayın, abs'yi denemek için ani ve sert fren yapmayın. Lastik rodajını tamamlasın, telleri iyice otursun, aracın ağırlığına ve yola alışsın. Üzerindeki kaygan tabaka kaybolsun. Ondan sonra istediğiniz gibi kullanabilirsiniz :)

serkanbb06

Profesör
28 Ocak 2017
109
89
1,035
O zaman bir problem çıkmaz. İki lastiğinde gürültü seviyesi benzer gözüküyor.

Aslında bir sorun çıkacağını pek sanmıyorum. Yani premium contact 5'i kendi aracımda kullanıyorum, bir kaç defa kesin vurdum dediğim yerde çok iyi şekilde yola yapıştı. Eğer sıkıntı lastiktense ortada sorun kalmayacaktır. Ama hala devam ederse abs sisteminin gözden geçmesi gerekecektir. Bu arada lastikleri aldığınızda ilk 100-150 km boyunca performanslı sürüş yapmayın, abs'yi denemek için ani ve sert fren yapmayın. Lastik rodajını tamamlasın, telleri iyice otursun, aracın ağırlığına ve yola alışsın. Üzerindeki kaygan tabaka kaybolsun. Ondan sonra istediğiniz gibi kullanabilirsiniz :)

Az önce arabanın yanındaydım stepneden orjinal lastiğine baktım Continental Conti Premium Contact 2 205/55R16 91V takmışlar fabrika çıkış. 2 ve 5 ne derece farklı sizce?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Az önce arabanın yanındaydım stepneden orjinal lastiğine baktım Continental Conti Premium Contact 2 205/55R16 91V takmışlar fabrika çıkış. 2 ve 5 ne derece farklı sizce?
Aralarında bayağı fark var. 2 öyle güzel bir lastik değildir. Zorunlu durumlarda anı kurtarmak için stepne olarak saklanabilir ama uzun vadede sürekli olarak kullanılacak bir lastik değil bence.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,790
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
5. ay değilde orda ki 5, 5. haftayı temsil ediyor diye biliyorum
Doğru doğru o kısmı atlamışız. 05 hafta oluyor orada yani şubat ayının ilk haftası üretimli. Ama çok da önemli değil. Neticede lastik mayıs ayı gibi takıldıysa 3-4 aylık süreçte yinede sıkıntı çıkarmaması lazımdı.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım