Hyundai Elantra Neden Beygir Düşürdü

TheDavsanci

Furkan T.oğlu
Profesör
21 Haz 2020
141
146
1,235
27
Gaziantep, Araban
Merhaba değerli forum üyeleri,
Bugün epeydir aklımda olan basit bir soru soracağım sizlere. Hyundai Elantra'yı bilen bilir. Her zaman rekabetçi bir araç olmuştur segmentinde. Bildiğiniz Sonata yavrusu işte. Bunların 2010-16 arasındaki o kasaları benim aşırı hoşuma gidiyor. Hele ki 2014'te gördüğü o makyaj sonrası araba benim hayalimdeki arabalardan birisi olmaya başladı. 3 yıl önce sanırım bizde vardı bir tane 2012 Style paket. Merak ettiğim hususa geleyim, Hyundai Honda'nın 125 beygirlik i-VTEC sistemine karşı D-CVVT teknolojisini çıkarmıştı ve atmosferik 1.6 litreden 132 beygir gibi binek bir aracın üst sınırlarında bir güç almıştı. Bu araçlar 2012'nin sonuna kadar 132 beygir güç veriyordu. Sonra 127'ye düşürdüler ve arabanın performansı da törpülendi. 0-100'ü ve maksimum hızı düştü tabi. Sizce neden böyle bir, tabiri caizse, downgrade yapıldı bu motora?

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Şöyle 1,6 atmosferik satılan ülkelerin forumlarında dolandım.Çekyalı bir adam bakım aralığının darlığını genişletmek için motorun emme ve egzos manifoldunda daha ağır parçalara gidildiğini bu yüzden 5-7 hp kayıp yaşandığını yazmış.

132 hp isterseniz Toyota 1,6 vvti lara göz atabilirsiniz teşekkürler
https://images.app.goo.gl/ytAm4cjT8Y9AUeKs7

TheDavsanci

Furkan T.oğlu
Profesör
21 Haz 2020
141
146
1,235
27
Gaziantep, Araban
Şöyle 1,6 atmosferik satılan ülkelerin forumlarında dolandım.Çekyalı bir adam bakım aralığının darlığını genişletmek için motorun emme ve egzos manifoldunda daha ağır parçalara gidildiğini bu yüzden 5-7 hp kayıp yaşandığını yazmış.

132 hp isterseniz Toyota 1,6 vvti lara göz atabilirsiniz teşekkürler
https://images.app.goo.gl/ytAm4cjT8Y9AUeKs7
Toyotayı da iyi biliriz özellikle 160 Nm çok hoş bir detay da Elantra benim çok hoşuma gidiyor :) bakım kurbanı olsun 132 Elantra candır

TheDavsanci

Furkan T.oğlu
Profesör
21 Haz 2020
141
146
1,235
27
Gaziantep, Araban
Elantranın çarpışma testleri corolladan iyi iç hacim de öylr
Aynen hocam. Bizde dediğim gibi vardı 3 yıl önce. 2012 model baz paketti. Benim boyum 1.94, arkasına sığıyordum. Kafam tavana değiyordu ama diz mesafesi gayet iyiydi. Bir de araba çok premium hissettiriyordu boş olmasına rağmen (boş dediğimde de esp asr standart :D). Üst devirlere çıkmadıkça hantal hissettiriyordu her 1.6 atmosferik gibi ve içine bayağı lastik sesi alıyordu. Bunlar dışında mükemmel bir arabaydı. O zamanlarki piyasası da çok uygundu. Temizi düşük kmlisi 60-65 bin arası gidiyordu Style paketlerde. Çok güzel arabaydı vesselam.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Aynen hocam. Bizde dediğim gibi vardı 3 yıl önce. 2012 model baz paketti. Benim boyum 1.94, arkasına sığıyordum. Kafam tavana değiyordu ama diz mesafesi gayet iyiydi. Bir de araba çok premium hissettiriyordu boş olmasına rağmen (boş dediğimde de esp asr standart :D). Üst devirlere çıkmadıkça hantal hissettiriyordu her 1.6 atmosferik gibi ve içine bayağı lastik sesi alıyordu. Bunlar dışında mükemmel bir arabaydı. O zamanlarki piyasası da çok uygundu. Temizi düşük kmlisi 60-65 bin arası gidiyordu Style paketlerde. Çok güzel arabaydı vesselam.
Birilerinin canı elantra çekmiş 😄

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım